Samochodem na majówkę, o czym pamiętać?

Samochodem na majówkę, o czym pamiętać?

5/5 - (Ocen: 5)

Jedziesz na weekend majowy własnym samochodem? Sprawdzamy, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu w kraju i za granicą. Podpowiadamy, o czym warto pamiętać wybierając się w podróż. Zielona Karta, dodatkowe AC, Assistance, a może NNW? Zobacz, porównaj i wybierz pakiet najlepszy na swoją tegoroczną majówkę!

Polisa krajowa. Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu (i jego brak!) w 2019 roku?

Jeśli w tym roku na majówkę wybierasz się swoim autem, powinieneś pamiętać o kilku bardzo ważnych aspektach. Pierwszy z nich, to ubezpieczenie samochodu. Cena, którą zapłacisz za opóźnienie w płatności polisy, może być bardzo wysoka. Stawki rosną za niemalże każdy dzień zwłoki:

  • OC „przeterminowane” do 3 dni – 900 zł,
  • OC „przeterminowane” od 4 do 14 dni – 2250 zł,
  • OC „przeterminowane” powyżej 14 dni – 4500 zł.

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu – majówka

Jako kierowca auta osobowego możesz zapłacić karę nawet w wysokości dwukrotnej minimalnej pensji (w 2019 roku to 2250 zł), czyli łącznie 4500 zł! Warto pamiętać zatem o terminach płatności OC, ponieważ prawie 5 tysięcy złotych to suma, którą warto dołożyć do majówkowego wyjazdu, a nie oddawać na poczet grzywny.

Ile kosztuje OC samochodu w Polsce?

Według raportu Polskiej Izby Ubezpieczeń za III kwartał 2018 roku, który dostępny jest na stronie PIU, średnia składka z rocznej umowy OC posiadaczy pojazdów mechanicznych wynosi 568,7 zł. Wynik ten jest 0,1% niższy niż rok wcześniej.

Ile kosztuje OC – Zielona Karta? Koszt ubezpieczenia samochodu w Europie

Wyjeżdżając na zagraniczną majówkę w pierwszym kroku warto sprawdzić, gdzie honorowane jest polskie OC, a gdzie Zielona Karta. I, o ile krajową polisę OC ma każdy kierowca, o tyle Zieloną Kartę należy wykupić we własnym zakresie. O tej, wymaganej jeszcze w wielu krajach (np. na Białorusi, w Czarnogórze, Rosji, Turcji, a nawet na Ukrainie), polisie pisaliśmy m.in. w artykule Zielona Karta dla kierowców – czym jest i kiedy trzeba ją nabyć.

Sprawdź ceny OC i AC

Co ciekawe, tego typu ubezpieczenie można zapewnić sobie już przy wykupie tradycyjnego OC. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe dodają bowiem w pakiecie opcję Zielonej Karty. OC – ile kosztuje w takim wypadku? Przykładowo, wybierając polisę z opcją Zielonej Karty dla dziesięciolatka – Citroena C4 z silnikiem 1.4 – zapłacimy za nią 1685 zł. Ofertę przygotowało Generali. Zawiera ona, oprócz obowiązkowego OC i dodatkowej Zielonej Karty, również opcję auta zastępczego po wypadku.

Ubezpieczenie samochodu – cena samej Zielonej Karty

Jedziesz na majówkę i chcesz wykupić samą Zieloną Kartę? Pamiętaj, że warto pomyśleć o tym wcześniej. Dlaczego? Ponieważ nie zawsze dostaniesz ją bezpośrednio na granicy. Zieloną Kartę wyrobisz natomiast bez problemu u swojego ubezpieczyciela. 15-dniowa polisa to koszt, w zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego, rzędu kilkunastu do nawet stu złotych.

Ile kosztuje ubezpieczenie auta z AC i Assistance? O czym pamiętać?

Wyjeżdżając w podróż majową własnym samochodem dobrze jest ubezpieczyć się również od nieprzewidywanych zdarzeń. Wybierając OC warto zwrócić uwagę, czy w podstawowym pakiecie zapewniona jest opcja auta zastępczego po wypadku lub BLS, czyli Bezpośrednia Likwidacja Szkód. OC warto rozbudować też o dodatkowe ubezpieczenie AC i Assistance. Pozwoli to np. odholować pojazd w razie awarii, wymienić koła, o czym pisaliśmy w artykule Dlaczego warto ubezpieczyć opony czy pokryć koszty transportu pasażerów z miejsca awarii lub wypadku.

Koszt ubezpieczenia samochodu – wyjazd na majówkę

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu bez zniżek z dodatkowym AC i Assistance? Pełen pakiet dla 10-letniego Citroena C4, to koszt 2656 zł. Ta oferta Benefii jest o 970 zł droższa niż w przypadku wykupienia samego podstawowego OC. Co jednak zyskuje kierowca? Przede wszystkim:

  • standardowy wariant AC – uwzględnia on m.in. naprawę po szkodzie z użyciem oryginalnych części zamiennych, zniesienie amortyzacji części, stałą sumę ubezpieczenia dla kradzieży, rozliczenie szkody przez naprawę lub kosztorys,
  • standardowy wariant Assistance – w tym m.in. holowanie pojazdu po wypadku do 100 km, auto zastępcze po wypadku do 3 dni, naprawę na miejscu zdarzenia, dostarczenie paliwa, uruchomienie w przypadku rozładowania akumulatora czy pokrycie kosztów transportu pasażerów z miejsca wypadku lub awarii,
  • standardowy wariant NNW – wariant ubezpiecza kierowcę na kwotę do 5 tys. zł, a także pasażerów – również na 5 tys. zł.

Porównaj ceny ubezpieczeń

Zastanawiasz się, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu? Sprawdź sam w naszej porównywarce ubezpieczeń na KioskPolis.pl.

Mikołaj Dedrys

Mikołaj Dedrys

Ukończył dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Pracę w jednym z towarzystw ubezpieczeniowych rozpoczął zaraz po odebraniu dyplomu. W wolnym czasie pasjonat gier RPG oraz książek o tematyce historycznej.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Zielona Karta dla kierowców – czym jest i kiedy trzeba ją nabyć?

Zielona Karta dla kierowców – czym jest i kiedy trzeba ją nabyć?

Jeśli lubisz podróżować autem za granicę i zwiedzać nowe kraje, powinieneś zainteresować się kwestią dodatkowego ubezpieczenia samochodowego. W większości państw nie jest ono konieczne, jednak na Ukrainie czy Białorusi posiadane przez Ciebie OC nie będzie wystarczające. Sprawdź, czym […]

więcej
Co znaczy NNW i co obejmuje ubezpieczenie NNW?

Co znaczy NNW i co obejmuje ubezpieczenie NNW?

Co znaczy NNW? Co obejmuje to ubezpieczenie? Czy wykupienie go to obowiązek? I właściwie w jakiej sytuacji się przyda? Przeczytaj przygotowany przez nas kompleksowy poradnik, by szczegółowo poznać ubezpieczenie NNW. Sprawdź, kiedy pieniądze zostaną wypłacone, a kiedy towarzystwo […]

więcej
Ubezpieczenie auta na miesiąc – kiedy się przyda?

Ubezpieczenie auta na miesiąc – kiedy się przyda?

Choć standardowe ubezpieczenia komunikacyjne obowiązują przez 12 miesięcy, można też spotkać się z ich krótszą wersją. Kiedy możesz wykupić ubezpieczenie auta na miesiąc i na co uważać w takiej sytuacji? Podpowiadamy! To, czy można wykupić OC na miesiąc […]

więcej
Sprzedaż samochodu a ubezpieczenie – jak odzyskać ubezpieczenie OC po sprzedaży auta?

Sprzedaż samochodu a ubezpieczenie – jak odzyskać ubezpieczenie OC po sprzedaży auta?

Sprzedajesz auto, dla którego kilka tygodni lub miesięcy temu wykupiłeś OC? W takiej sytuacji prawdopodobnie chciałbyś odzyskać pieniądze. Koniecznie sprawdź, co musisz zrobić, by nie płacić kolejnej składki OC, a także jakie dokumenty jesteś zobowiązany przekazać nabywcy. Czy […]

więcej