Czym jest ubezpieczenie ochrony prawnej kierowcy?

Czym jest ubezpieczenie ochrony prawnej kierowcy?

5/5 - (Ocen: 1)

Kalkulator OC

Coraz więcej odpowiedzialnych Polaków decyduje się na zakup różnych polis. Ubezpieczamy nie tylko samochody, ale też mieszkania czy własne zdrowie i życie. Nie każdy wie, że można także zagwarantować sobie pomoc w razie sporów w sądzie. Wyjaśniamy czym jest ubezpieczenie ochrony prawnej kierowcy!

Niestety z poważnymi wypadkami mogą wiązać się rozmaite kłopoty. Niezależnie od tego, czy jest się sprawcą, czy poszkodowanym, konieczne może być wejście na drogę sądową. Wielu kierowców stara się w ten sposób wyegzekwować np. niewypłacone odszkodowania zapewniane przez ubezpieczenie OC. Takie rozprawy mogą ciągnąć się latami i pochłonąć ogromne koszty. Nie chcesz narażać się na takie wydatki? Dowiedz się, czym jest ubezpieczenie ochrony prawnej kierowcy!

Czym jest ubezpieczenie ochrony prawnej kierowcy?

Czym jest ubezpieczenie ochrony prawnej kierowcy?

Ubezpieczenie ochrony prawnej kierowcy to specjalna polisa, zapewniająca wsparcie w razie kłopotów z prawem. Ma gwarantować pokrycie kosztów związanych z postępowaniem sądowym lub karnym. Jej zakres różni się w zależności od wybranego towarzystwa ubezpieczeniowego, ale zwykle obejmuje m.in. opłacenie wynagrodzenia adwokata/ radcy prawnego, pokrycie opłat sądowych i kosztów dojazdu na rozprawy czy zapewnienie ochrony prawnej w postępowaniu karnym.

Polska jest jednym z europejskich krajów, gdzie usługi związane z pomocą prawnym są szczególnie drogie. Z tego względu wszelkie kłopoty tej natury mogą narazić kierowcę na poważne wydatki, a nawet długi. Taka polisa może okazać się niezwykle pomocna. Z jej pomocą można odzyskać np. należne odszkodowanie obejmowane przez ubezpieczenie AC, gdy ubezpieczalnia bezpodstawnie uchyla się od jego wypłacenia.

Jak działa ubezpieczenie ochrony prawnej kierowcy i kiedy się przydaje?

Ubezpieczenie ochrony prawnej kierowcy obowiązuje jedynie na terenie Rzeczpospolitej Polskiej i dotyczy spraw prowadzonych w polskich sądach. Poza tą zasadą ogólną oferty poszczególnych towarzystw mogą dość znacznie się różnić, np. pod względem sumy gwarantowanej. Jednym z podobieństw jest jeszcze powszechny zapis, który wyklucza możliwość korzystania z polisy w razie sporów sądowych ze swoim ubezpieczycielem. Nie otrzyma się więc wsparcia, jeśli pozwie się firmę np. o niewypłacenie odszkodowania z ubezpieczenia NNW. Z tego względu rozsądniej jest wykupić tę polisę w innym towarzystwie.

Pomoc prawna może być niezwykle przydatna we wszystkich sporach, nie tylko gdy jest się sprawcą wypadku, ale też poszkodowanym. W ten sposób można jak najlepiej uchronić się przed konsekwencjami lub dociekać swoich praw. Wiele osób, ze względu na brak odpowiednich środków na skorzystanie ze wsparcia prawnika i prowadzenia procesu, od razu się poddaje i rezygnuje z walki w swojej sprawie

Oczywiście, należy mieć na względzie to, że ubezpieczenie ochrony prawnej kierowcy zwykle nie zadziała w sytuacjach, w których klient dopuścił się przestępstwa. Jeśli np. prowadził pojazd pod wpływem alkoholu czy celowo doprowadził do wypadku, nie uzyska żadnego wsparcia. W wielu przypadkach, gdy sąd orzeknie o umyślnej winie, ubezpieczalnia może też domagać się zwrotu poniesionych kosztów.

Jak można wykupić ubezpieczenie ochrony prawnej kierowcy?

Odpowiedzialni kierowcy często starają się znaleźć nie tylko najtańsze OC, ale pakiety zawierające dodatkowe polisy. Wtedy gwarantują sobie kompleksowe zabezpieczenie w razie jakichkolwiek zdarzeń drogowych. Ubezpieczenie ochrony prawnej kierowcy jest zwykle rozszerzeniem jakiegoś świadczenia. Zdarza się, że dodaje się je np. do ubezpieczenia Assistance. W niektórych firmach można je jednak wykupić osobno. Takie rozwiązanie może się przydać w sytuacji, w której ubezpieczalnia niesłusznie nie będzie chciała udzielić nam pomocy w ramach polisy. Nie uzyska się pomocy pozywając to samo towarzystwo, ale posiadając tę polisę w innym może być to jak najbardziej możliwe.

Jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie?

Jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie?

By zapewnić sobie w pełni korzystne zabezpieczenie, warto uważnie wybierać polisy. W tym celu najrozsądniej jest dokładnie porównać dostępne oferty. Najszybciej i najwygodniej można to zrobić za pomocą naszej porównywarki. Po wypełnieniu formularza otrzymuje się zestawienie najlepszych propozycji od znanych ubezpieczalni. Zamiast wchodzić na stronę każdej z nich, można w kilka minut od razu uzyskać niezbędne informacje! Nasz kalkulator OC AC oblicza wysokość składek, dlatego w ten sposób wygodnie porównuje się najtańsze oferty. Dzięki temu można zaoszczędzić sporo czasu i pieniędzy!

Ubezpieczenie ochrony prawnej kierowcy może ocalić Cię od poważnych problemów finansowych – w razie wypadku czy konfliktów rozstrzyganych w sądzie. Wybierając polisę komunikacyjną, warto zwrócić uwagę na to, czy zawiera takie świadczenie. Porównaj propozycje najlepszych towarzystw, by znaleźć najkorzystniejszą ofertę!

Sprawdź również:

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska – swoją karierę zaczęła już w trakcie stażu studenckiego u wiodącego ubezpieczyciela w Polsce. Po obronie pracy licencjackiej na kierunku bankowość, uznała że chce się skupić na tym rynku ubezpieczeń. Obecnie pracuje jako specjalista ds. ubezpieczeń w KioskPolis.pl – pisze artykuły o ubezpieczeniach i doradza Polakom, jaką wybrać polisę.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
W jakiej sytuacji trzeba zapłacić podatek od kupna samochodu?

W jakiej sytuacji trzeba zapłacić podatek od kupna samochodu?

Chcesz kupić auto? Sprawdź, w jakiej sytuacji będziesz zobowiązany do zapłacenia podatku za samochód. Przekonaj się, kto nie musi uiszczać opłaty skarbowej za samochód i dlaczego. Poznaj także kolejne kroki, które musi wykonać nabywca pojazdu mechanicznego: od podpisania […]

więcej
Czym jest PBUK (Polskie Biuro Ubezpieczeń Komunikacyjnych)?

Czym jest PBUK (Polskie Biuro Ubezpieczeń Komunikacyjnych)?

Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (PBUK) to organizacja zrzeszająca działające w Polsce zakłady ubezpieczeń, które oferują obowiązkowe ubezpieczenie OC. Mogłeś spotkać się z tą nazwą starając się o Zieloną Kartę. Czy wiesz, dlaczego? Wyjaśniamy czym jest PBUK oraz co […]

więcej
Sprawca wypadku jest nieubezpieczony – co zrobić?

Sprawca wypadku jest nieubezpieczony – co zrobić?

Stało się. Doszło do kolizji bez OC sprawcy. Czy to oznacza, że nie otrzymasz odszkodowania i za leczenie urazów oraz naprawę auta będziesz musiał zapłacić z własnej kieszeni? Na szczęście nie. Przekonaj się, jak postąpić, gdy sprawca ma […]

więcej
Jak ubezpieczyć auto, nie będąc jego właścicielem?

Jak ubezpieczyć auto, nie będąc jego właścicielem?

Według ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym oraz Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych – wszystkie zarejestrowane samochody powinny posiadać aktualne ubezpieczenie OC.  Jak ubezpieczyć samochód? Kto może zawrzeć umowę OC z ubezpieczycielem i na kim spoczywa obowiązek ponoszenia […]

więcej