Przeniesienie ubezpieczenia OC na nowego właściciela

Przeniesienie ubezpieczenia OC na nowego właściciela

5/5 - (Ocen: 1)

Zakup nowego lub używanego auta bywa bardzo ważną decyzją – zwłaszcza dla młodych i początkujących kierowców. Doświadczeni użytkownicy aut, którzy w swojej karierze zmienili już wiele modeli pojazdów doskonale wiedzą, że oprócz samego kosztu nabycia pojazdu, właściciel musi z góry kalkulować także wszystkie dodatkowe koszty eksploatacyjne, takie jak chociażby zakup ubezpieczenia OC czy AC, tankowanie pojazdu i jego bieżące serwisowanie oraz naprawy. Niektóre z tych kosztów da się skutecznie obniżyć kupując auto z drugiej ręki – przepisanie ubezpieczenia samochodu pozwala przynajmniej w pierwszym okresie odłożyć wydatek na zakup polisy u ubezpieczyciela. 

Natomiast odpowiednio wnikliwe prześwietlenie historii pojazdu i dogłębna diagnostyka stanu technicznego pojazdu – może wydatnie ograniczyć pojawienie się pierwszych wydatków na wizyty w warsztatach samochodowych. Warto więc wiedzieć, na jakich zasadach odbywa się przepisywanie ubezpieczenia OC pojazdu i na kim ten obowiązek ciąży oraz jak go prawidłowo przeprowadzić. Poniżej znajdziesz poradnik obejmujący tematykę ubezpieczenia OC na dzień.

Czy trzeba przepisywać ubezpieczenie OC?

Wszystkie szczegóły dotyczące ubezpieczeń od odpowiedzialności cywilnej reguluje ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych. To w niej dokładnie opisano zasady, na jakich odbywa się przepisanie ubezpieczenia, które jest obowiązkowe dla każdego właściciela (posiadacza) pojazdu mechanicznego zarejestrowanego w Polsce. Zgodnie z przepisami polskiego prawa o ruchu drogowym wyrażonego w kodeksie ruchu drogowego – do poruszania się po drogach publicznych w naszym kraju dopuszczone są wyłącznie pojazdy zarejestrowanie. Aby natomiast pojazd zarejestrować, potrzebne jest obowiązkowe ubezpieczenie samochodu.

W rzeczywistości więc każdy właściciel samochodu sprzedający go na rynku musi posiadać aktualne ubezpieczenie OC, a po sprzedaży tego auta nowemu właścicielowi jest przez tę samą ustawę zobowiązany do przekazania nabywającemu zarówno polisy OC jak i dowodu rejestracyjnego. To bardzo ważne – aby w ogóle przeniesienie ubezpieczenia OC na nowego właściciela było możliwe, kupujący pojazd mechaniczny musi koniecznie zadbać o to, aby zbywający przekazał mu nie tylko komplet kluczyków do niego, ale także książkę serwisową pojazdu oraz polisę OC i dowód rejestracyjny. 

Samo przepisanie OC po zakupie auta spoczywa już natomiast na nowym właścicielu – mając ze sobą umowę zakupu, numer obecnego ubezpieczenia samochodu oraz dowód rejestracyjny, należy poinformować lokalny urząd rejestracyjny oraz firmę ubezpieczającą o fakcie zmiany użytkownika i posiadacza danego auta. Resztą zajmą się już urzędnicy lub pracownicy ubezpieczalni. Oczywiście przepisanie ubezpieczenia po kupnie samochodu jest dobrowolne – nie obowiązkowe. Obowiązkowe jest samo posiadanie ubezpieczenia, jednak nie musi to być ten sam zakres polisy ani ta sama firma, z której korzystał poprzedni właściciel. Jeśli osoba kupująca auto posiada np. wyższe zniżki u swojego aktualnego ubezpieczyciela, może skorzystać na natychmiastowym rozwiązaniu umowy OC na pojazd i podpisaniu swojej własnej, nowej polisy. 

Ile czasu na przepisanie OC na nowego właściciela?

Dostępny dla kupującego czas na przepisanie OC również został dokładnie określony w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych. Wyznaczono okres 14 dni od terminu zmiany właściciela pojazdu, na zgłoszenie tego faktu do firmy ubezpieczającej, z którą podpisana była dotychczas umowa. Firma ta ma obowiązek po otrzymaniu kompletu dokumentów przenieść ubezpieczenie na nowego właściciela. Przepisanie umowy OC na nowego właściciela odbywa się więc na jego indywidualny wniosek, po dostarczeniu niezbędnych dokumentów jak dotychczasowa polisa, dowód zakupu oraz dowód rejestracyjny. 

Warto wiedzieć nie tylko jak przepisać OC, ale także jakie są pozostałe zasady obsługi ubezpieczyciela. Polisa dotychczasowa zmienia jedynie właściciela, na rzecz którego jest świadczona – pojazd pozostaje ten sam i termin świadczenia ochrony ubezpieczeniowej również pozostaje ten sam. Jeśli więc poprzedni właściciel miał ubezpieczenie wykupione do 15 marca, dokładnie ten sam termin wygaśnięcia polisy OC na auto będzie obowiązywał nowego właściciela. Umowa ta nie ulega z automatu przedłużeniu, więc jeśli nowy właściciel zapomni ile czasu na przepisanie OC mu przysługuje – obecny ubezpieczyciel zapewne przypomni o upływającym terminie i zaproponuje od siebie jakąś nową ofertę przedłużeniową. 

Warto jednak, aby kupujący auto kontrolował nie tylko ile czasu na przepisanie polisy OC go obowiązuje, ale również porównał ze sobą obecną ofertę ubezpieczeniową konkurujących firm na rynku. Polisy mogą znacznie różnić się swoją wysokością oraz zakresem ochrony i przed podpisaniem umowy na 12 miesięcy z kolejnym podmiotem na rynku warto udać się np. do agenta i pośrednika rynku ubezpieczeń, który porówna ze sobą wszystkie najkorzystniejsze obecnie na rynku oferty i pomoże wybrać najkorzystniejszą dla właściciela propozycję. W nieco innym położeniu są właściciele firm i osoby prowadzące działalności gospodarcze, ponieważ ubezpieczenie OC dla działalności gospodarczej jest zależne od innych parametrów – np. rodzaju prowadzonej działalności.

Jak przepisać ubezpieczenie auta?

Przepisanie umowy OC na nowego właściciela powinno nastąpić w ciągu maksymalnie 14 dni od chwili złożenia takiej dyspozycji przez nowego właściciela pojazdu, jednak w rzeczywistości firmy ubezpieczeniowe obsługują takie zadania znacznie szybciej. To bardzo ważne, aby zgłosić ten fakt jak najszybciej – najlepiej tego samego dnia co nabycie auta lub dzień po tym fakcie. Jest to istotne, ponieważ ubezpieczyciel będzie miał obowiązek świadczyć pełną ochronę dla nowego kierowcy i właściciela już od chwili otrzymania takiej deklaracji. Jeśli więc nawet doszłoby do wypadku lub kolizji nowym samochodem jeszcze przed przeniesieniem polisy, ale już po fakcie zgłoszenia takiej potrzeby u ubezpieczyciela – właściciel może liczyć na pełnię przysługujących praw. Warto pamiętać o tym, że składki dla młodych kierowców przeważnie są wyższe, ponieważ firma ubezpieczająca automatycznie wyżej wycenia ryzyko prowadzenia auta przez niedoświadczonego kierowcę. Nieco zmienić można wymiar tej stawki ubezpieczenia inwestując w odpowiedni samochód dla młodego kierowcy.

Oczywiście pytanie nie brzmi czy można przepisać OC na nowego właściciela, ale kiedy i jak to zrobić? Termin ustawowy na powiadomienie o fakcie nabycia ubezpieczonego pojazdu to 14 dni, czyli dwa tygodnie i w tym okresie należy skontaktować się osobiście, telefonicznie lub mailowo z firmą ubezpieczeniową, która do tej pory miała podpisaną umowę OC na dany pojazd. Przepisanie OC na kupującego następuje tylko i wyłącznie do daty obowiązywania dotychczasowego ubezpieczenia i nie ulega automatycznemu przedłużeniu. Nowy właściciel może skorzystać z ubezpieczenia dotychczasowego, ale może także wykupić inne, u konkurencyjnej firmy. Istotne jest tylko to, aby każdy poruszający się po drogach pojazd, posiadał dowód rejestracyjny i dowód aktualnej polisy OC. 

Damian Grądzki

Damian Grądzki

Damian Grądzki – redaktor i copywriter z wieloletnim doświadczeniem, pasjonat motoryzacji, aktywnie zainteresowany branżą ubezpieczeń. Publikuje na KioskPolis porady, rankingi i artykuły stricte związane z ubezpieczeniami i wszystkim, co ich dotyczy oraz co bezpośrednio kreuje „ubezpieczeniową i polisową rzeczywistość”.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Najlepsze auto dla młodego kierowcy – wpływ na wysokość OC

Najlepsze auto dla młodego kierowcy – wpływ na wysokość OC

Zobacz przygotowane przez nas propozycje idealnych pierwszych samochodów dla młodych kierowców, by wybrać właściwy model i zaoszczędzić na zakupie ubezpieczenia OC. Poznaj również czynniki, które sprawiają, że są to dobre auta dla młodego kierowcy. Zdobądź wiedzę dotyczącą aspektów, […]

więcej
Czy warto kupić AC dla starszego modelu samochodu?

Czy warto kupić AC dla starszego modelu samochodu?

Chcesz wykupić AC na stary samochód, ponieważ jesteś do niego przywiązany emocjonalnie i wolisz zabezpieczyć się na wypadek uszkodzenia części lub kradzieży? Sprawdź, dlaczego towarzystwa ubezpieczeniowe rzadko oferują autocasco powyżej 10 lat pojazdu oraz poznaj sposoby na uzyskanie […]

więcej
Jakie ubezpieczenie wybrać jadąc do pracy za granicę

Jakie ubezpieczenie wybrać jadąc do pracy za granicę

Wyjeżdżasz na zagraniczne praktyki studenckie? A może chcesz skorzystać z ofert pracy sezonowej poza granicami Polski? Przed wyjazdem za granicę do pracy, koniecznie pamiętaj o wykupieniu ubezpieczenia zdrowotnego. Zobacz, dlaczego jest to tak ważne i jak wybrać właściwą […]

więcej
Drogowy transport substancji niebezpiecznych – co to jest ADR?

Drogowy transport substancji niebezpiecznych – co to jest ADR?

Do przewożenia różnorodnych ładunków wyjątkowo często wykorzystywany jest transport drogowy. Znajduje on zastosowanie między innymi w przypadku substancji niebezpiecznych zarówno dla ludzi, jak i dla środowiska naturalnego. W takim przypadku przemieszczanie się pojazdów odbywa się na specjalnych zasadach, […]

więcej