OC dla dziecka

OC dla dziecka

Rate this post
Coraz więcej osób decyduje się dziś na wykupienie polisy OC w życiu prywatnym. Można w ten sposób zabezpieczyć swoje finanse i jednocześnie mieć pewność, że ubezpieczyciel zapłaci za szkody wyrządzone nieumyślnie przez nas i nasze dzieci. Bardzo polecanym ubezpieczeniem jest polisa OC dla dziecka, dzięki której rodzic nie musi się martwić koniecznością zadośćuczynienia osobom pokrzywdzonym. Dzieci są bardzo żywe, uprawiają często sport i bawią się na świeżym powietrzu. Często może więc dojść do niewielkich, a niekiedy nawet bardziej poważnych wypadków.

Jakie szkody wyrządzają najczęściej dzieci?

Chłopcy grają w piłkę i wybiją szybę sąsiadowi, mała dziewczynka uczy się jeździć na rowerze i niechcący uszkodzi zaparkowany obok samochód, wreszcie na podwórku dojdzie do bójki i któreś z dzieci zostanie poszkodowane, na skutek potknięcia. Ubezpieczenie w życiu prywatnym to polisa, którą można wykupić również dla dziecka. Dobre ubezpieczenie dla dziecka to jednak nie tylko pakiet dotyczący odpowiedzialności cywilnej za wyrządzone szkody w mieniu lub czyimś zdrowiu. Warto zainwestować również w inne opcje, takie jak ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. Wówczas można liczyć na odszkodowanie również wtedy, gdy maluch są, wyrządzi sobie krzywdę, na przykład podczas zabawy, czy przebywając w domu lub w szkole.

Warto pamiętać o tym, że za szkody wyrządzone przez małe dzieci do trzynastego roku życia odpowiadają zawsze ich rodzice. W przypadku dzieci starszych, te mogą ponosić odpowiedzialność tylko wtedy, jeśli są w stanie samodzielnie naprawić wyrządzone szkody. W innej sytuacji, znowu to rodzic będzie musiał pokryć koszty i zadośćuczynić osobie poszkodowanej. Na szczęście OC dla dziecka to ubezpieczenie, które chroni rodziców. Cała odpowiedzialność odszkodowawcza spada bowiem na firmę ubezpieczeniową i to ona wypłaca odszkodowanie poszkodowanym.

Czy ubezpieczenie OC dla dziecka jest obowiązkowe?

Niektóre ubezpieczenia, jak ubezpieczenie OC pracodawcy są obowiązkowe, to znaczy, że trzeba je wykupić. Niestety, OC dla dziecka to polisa całkowicie dobrowolna. To rodzic decyduje o tym, czy będzie w stanie samodzielnie pokrywać szkody wyrządzone przez jego pociechę, czy woli odpowiedzialność scedować na firmę ubezpieczeniową, a sam płacić jedynie składkę. Coraz częściej rodzice wybierają dobre ubezpieczenie dla dziecka, które gwarantuje im wypłatę odszkodowania za każdy dzień pobytu w szpitalu, różnego rodzaju uszkodzenia ciała, poważniejsze choroby, następstwa nieszczęśliwych wypadków, jak również w sytuacji wyrządzenia przez dziecko jakiejkolwiek szkody osobom trzecim. Trzeba jednak pamiętać, że taka polisa nie będzie obejmowała szkód, które maluch wyrządzi w naszym samochodzie. Większość rodziców wybierających ubezpieczenie OC w życiu prywatnym dopłaca jednak do składki, dzięki czemu zyskuje cały pakiet różnego rodzaju korzyści.

Jaka jest cena OC dla dziecka?

Polisy takie, jak OC medyczne, pojazdu, księgowego, czy OC prywatne, można dziś wygodnie kupować, bez konieczności wychodzenia z domu i spotykania się z doradcą. Wybierając OC dla dziecka przez Internet, warto skorzystać z funkcjonalnego kalkulatora ubezpieczeń, ponieważ znacznie ułatwia on podjęcie decyzji. Wystarczy wybrać interesujące nas klauzule i korzyści, jak również gwarantowaną sumę ubezpieczenia i w ten sposób można już uzyskać cenę polisy. Jej koszt będzie też zależał od tego, czy ubezpieczający jest osobą często zgłaszającą szkody w ostatnim czasie. Bywa bowiem, że zakład ubezpieczeń zastosuje wobec niego wówczas cenę zaporową.

Można dziś znaleźć dobre OC dla dziecka w rozsądnej cenie. Wystarczy poświęcić nieco czasu, aby porównać dostępne na rynku oferty. Kiedy wybierzemy najtańsze ubezpieczenie, wówczas można przystąpić do finalizacji umowy. Bardzo istotne jest, aby zawsze porównać zapisy umowy, ponieważ niektóre z nich bywają kluczowe. Czasami lepszym rozwiązaniem jest dopłacenie niewielkiej kwoty, aby zyskać pełen pakiet zabezpieczeń dla całej rodziny. Dobre ubezpieczenie dla dziecka to zwykle koszt od kilkudziesięciu do kilkuset złotych w skali całego roku. Jeśli wybieramy przy tym dodatkowe klauzule zabezpieczające, koszt będzie na pewno wyższy.

Dlaczego warto kupić OC dla dziecka?

Rodzice nie powinni nigdy zapominać o tym, że ponoszą pełną odpowiedzialność za swoje dzieci i ewentualne szkody wyrządzone przez nie. Niezależnie, czy będzie to szkoda na mieniu, czy na czyimś zdrowiu, w takiej sytuacji, odpowiedzialność zawsze przejmuje firma ubezpieczeniowa, która podpisała z rodzicami umowę. Kiedy maluch zrzuci coś cennego ze sklepowej półki, zrzuci doniczkę na płytki balkonowe sąsiada, czy porysuje mu auto patykiem, wystarczy podać poszkodowanemu numer polisy OC dla dziecka. Dalsze kroki należą do firmy ubezpieczeniowej, która będzie prowadziła ewentualne postępowanie wyjaśniające, zajmie się oszacowaniem szkody i następnie wypłaci należne odszkodowanie. OC najlepiej połączyć z innymi ubezpieczeniami dla najmłodszych, aby zyskać pełną ochronę.

 

 

Damian Grądzki

Damian Grądzki

Damian Grądzki – redaktor i copywriter z wieloletnim doświadczeniem, pasjonat motoryzacji, aktywnie zainteresowany branżą ubezpieczeń. Publikuje na KioskPolis porady, rankingi i artykuły stricte związane z ubezpieczeniami i wszystkim, co ich dotyczy oraz co bezpośrednio kreuje „ubezpieczeniową i polisową rzeczywistość”.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad

Gdzie wyjechać zimą na wakacje? Przegląd popularnych kierunków

Gdzie wyjechać zimą na wakacje? Przegląd popularnych kierunków

5/5 – (1 vote) Urlop w sezonie zimowym? Dlaczego nie! Nawet o tej porze roku można świetnie wypoczywać, niezależnie od tego, czy lubi się śnieg, czy chce się od niego uciec. Zastanawiasz się gdzie wyjechać zimą na wakacje? […]

więcej
Co to jest ubezpieczenie GAP?

Co to jest ubezpieczenie GAP?

5/5 – (1 vote) Decydując się na zakup samochodu w leasingu lub na kredyt, nie sposób nie spotkać się z pojęciem „ubezpieczenia GAP.” Skierowane jest ono do wszystkich tych, którzy zdecydowali się na jedną z dwóch powyższych form […]

więcej
Gdzie na narty w czasie pandemii koronawirusa? Analiza topowych kierunków

Gdzie na narty w czasie pandemii koronawirusa? Analiza topowych kierunków

5/5 – (1 vote) Nie chcesz pozwolić na to, by COVID-19 pokrzyżował Ci urlopowe plany? Aktywność na świeżym powietrzu to świetny sposób na bezpieczny wypoczynek i wzmocnienie swojej odporności. Zastanawiasz się, jak wykorzystać ferie? Podpowiadamy, gdzie na narty […]

więcej
Autostrady w Czechach – przeczytaj przed podróżą

Autostrady w Czechach – przeczytaj przed podróżą

4.7/5 – (3 votes) Autostrady w Czechach są płatne. U naszych południowych sąsiadów obowiązują winiety. Czechy jak dotąd nie wprowadziły niestety elektronicznego systemu opłat. Wybierając się tam samochodem – kup winietę i naklej ją na szybę auta. Sprawdź, […]

więcej