Sport wyczynowy, zdarzenia po alkoholu, a nawet akty terrorystyczne. Polisę, a co za tym idzie odszkodowanie z NNW, można dowolnie rozszerzać. Sprawdź, jak dopasować ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków do swoich potrzeb.
Z tego artykułu dowiesz się:
Odszkodowanie z NNW? Czym jest NNW i czy jest obowiązkowe?
Zgodnie z Kodeksem cywilnym ubezpieczenia dzielimy na majątkowe i osobowe. Ubezpieczenie NNW samochodu, czyli od następstw nieszczęśliwych wypadków, należy do tej drugiej grupy. W tym przypadku świadczenie ubezpieczyciela polega w szczególności na zapłacie umówionej sumy pieniężnej, renty lub innego świadczenia w razie zajścia przewidzianego w umowie wypadku w życiu osoby ubezpieczonej.
Ubezpieczenie osobowe, jakim jest ubezpieczenie NNW, dotyczy uszkodzenia ciała, rozstroju zdrowia lub śmierci wskutek nieszczęśliwego wypadku. Warto pamiętać, że zupełnie osobną grupę polis osobowych stanowią ubezpieczenia na życie – dotyczą one śmierci osoby ubezpieczonej lub dożycia przez nią oznaczonego wieku. Więcej o odszkodowaniu z NNW pisaliśmy w artykule Co znaczy NNW i co obejmuje ubezpieczenie NNW.
NNW – OBOWIĄZEK CZY NIE?
Zgodnie z ustawą o działalności ubezpieczeniowej każda umowa ubezpieczenia ma charakter dobrowolny, chyba że inaczej stanowi ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, jak chociażby w przypadku OC kierowców. Tym samym, ubezpieczenie NNW jest obligatoryjne tylko w wyjątkowych przypadkach. Kto zatem musi je wykupić? Przykładowo, klienci biur podróży, sportowcy, żołnierze. Wszyscy inni mogą, ale nie muszą, skorzystać z ochrony NNW.
Ubezpieczenie NNW – czy warto rozszerzać?
Wykupienie polisy z zapewnionym odszkodowaniem NNW w razie nieprzewidzianego wypadku to rozwiązanie dobre dla wszystkich wybierających się w podróż, jeżdżących często autem lub uprawiających różnego rodzaju sporty. Niestety, wypadki zdarzają się wszędzie (w domu, pracy, na wakacjach), dlatego dodatkowa polisa pomaga uchronić się od następstw nieszczęśliwych zdarzeń. Pytanie, które się nasuwa, może być jednak następujące: ubezpieczenie NNW – czy warto je rozszerzać o dodatkowe opcje?
Odpowiedź znajdziemy w ogólnych warunkach ubezpieczenia, czyli OWU naszej polisy. Warto dowiedzieć się, jakie przypadki wyklucza nasza polisa. Mogą to być sytuacje ekstremalne, gdy m.in.: działaliśmy umyślne lub nastąpiło rażące niedbalstwo, zażywaliśmy narkotyki lub inne środki odurzające, spowodowaliśmy wypadek bez prawa jazdy lub po spożyciu alkoholu lub cierpimy na przewlekłe zaburzenia psychiczne. I choć nie możemy wykupić rozszerzenia polisy, która uchroni nas od tych wszystkich zdarzeń, jednak możemy ją dodatkowo „zabezpieczyć” np. o sytuacje, takie jak:
- sport uprawiany wyczynowo – ubezpieczenie obejmuje profesjonalne, regularne i intensywne uprawianie sportu (treningi, obozy, kluby sportowe); sprawdź Ranking najlepszych ubezpieczeń turystycznych dla aktywnych,
- zdarzenia po alkoholu – ubezpieczenie w sytuacji, gdy potrzebujesz pomocy lekarskiej, a jesteś pod wpływem alkoholu,
- akty terrorystyczne – dodatkowa pomoc dla ofiar ataków terrorystycznych, np. wsparcie psychologiczne czy przedłużenie ochrony.
NNW komunikacyjne – jak rozszerzyć? Odszkodowanie z NNW kierowcy – kiedy jest wypłacane?
Ubezpieczenie NNW może obejmować nieszczęśliwe wypadki, które miały miejsce w życiu codziennym, w miejscu pracy, w szkole, w podróży, ale także podczas jazdy autem (NNW komunikacyjne). Czym jest nieszczęśliwy wypadek.
Definicje są zazwyczaj podobne. Przykładowo, w polisie AXA Direct znajdziemy zapis: nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, w którego następstwie ubezpieczony, niezależnie od swej woli, doznał trwałego uszkodzenia ciała, rozstroju zdrowia lub zmarł. Tym samym, odszkodowanie z NNW kierowcy jest wypłacane, gdy w wyniku wypadku kierowca zmarł lub doznał trwałego uszczerbku na zdrowiu. Czy jednak tradycyjną polisę NNW można dodatkowo rozszerzyć? Tak. Przede wszystkim, wybierając ubezpieczenie NNW należy zdefiniować, czy interesuje nas pakiet podstawowy czy rozszerzony. Do wyboru mamy zazwyczaj trzy stopnie, tj. Standard, Plus i Premium. Różni je:
- suma ubezpieczenia – wskazana w polisie kwota, która stanowi górną granicę odpowiedzialności ubezpieczyciela; zazwyczaj to ok. 10 tys. zł, a w pakietach rozszerzonych – nawet powyżej 25 tys. zł,
- pakiet ubezpieczenia kierowcy – ubezpieczenie właściciela lub współwłaściciela pojazdu; dostępne w każdym wariancie NNW,
- ubezpieczenie pasażerów – dodatkowe ubezpieczenie obejmujące nie tylko kierującego, ale i pasażerów; niedostępne w pakietach standardowych NNW – można je dokupić w pakietach rozszerzonych.
Sprawdź również: