Koszty rezygnacji z podróży – jakie ubezpieczenie wybrać?

Koszty rezygnacji z podróży – jakie ubezpieczenie wybrać?

5/5 - (Ocen: 1)

W związku z pandemią koronawirusa, sytuacja na świecie zmienia się z tygodnia na tydzień. Z tego względu, urlopowe koncepcje mogą w mgnieniu oka okazać się niemożliwe. Jeśli planuje się wycieczkę za granicę, najrozsądniej jest zainwestować w odpowiednie ubezpieczenie. Wyjaśniamy, jaka polisa obejmuje koszty rezygnacji z podróży oraz jak wybrać najlepszą ofertę!

Wyjazd na wakacje może się nie udać z wielu względów. Sytuacja epidemiologiczna w Polsce znacznie się pogorszyła w ostatnim czasie, dlatego trzeba wziąć pod uwagę ryzyko tymczasowego zamknięcia granic. W każdej chwili można też po prostu zachorować lub trafić na kwarantannę, co uniemożliwi wyjazd. W tym momencie straci się pieniądze wydane na wycieczkę, zakwaterowanie, bilety itp. Można jednak przygotować się na taką ewentualność. Dowiedz się, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie turystyczne, które obejmuje również koszty rezygnacji z podróży!

Koszty rezygnacji z podróży – w jakich sytuacjach przydaje się taka polisa?

Przed wyjazdem na urlop trzeba opłacić wiele rzeczy, niezależnie od tego, czy wybrało się wycieczkę z biura podróży, czy samodzielnie organizuje się wyprawę. Same bilety lotnicze potrafią kosztować kilkaset złotych. Do tego trzeba jeszcze oczywiście doliczyć m.in. koszty zakwaterowania, wynajmu samochodu, karnetów na narty, wypożyczenia sprzętu sportowego itp. Jeśli kupi się wycieczkę, nie zawsze uda się odzyskać wpłacone pieniądze, gdy się odwoła swój wyjazd. Zawsze traci się zaliczkę, która może wynosić nawet do 1000 zł.

 

Koszty rezygnacji z podróży – w jakich sytuacjach przydaje się taka polisa?

Koszty rezygnacji z podróży bywają naprawdę duże. Zawód związany z utratą szansy na urlop jest tym większy, gdy bezpowrotnie straci się sporo pieniędzy. Wakacyjne plany zawsze może coś zepsuć, w szczególności, gdy sięgają daleko w przyszłość.

W tym roku ryzyko jest wyjątkowe. Nie trzeba zachorować na COVID-19, by musieć odwołać urlop. Wiele osób wiosną zrezygnowało z urlopów m.in. ze względu na zamknięcie granic lub niekorzystną sytuację w kraju docelowym. Kryzys wywołany przez przymusowe ograniczenie działania wielu branż doprowadza też do zwolnień pracowników czy nawet upadania przedsiębiorstw. Utrata pracy również raczej nie nastraja pozytywnie do wyjazdu.

Do przyczyn najczęściej wymienianych w dokumentach OWU (Ogólne Warunki Umowy) można zaliczyć też m.in. poważne zdarzenie losowe (np. zdewastowanie mieszkania), kradzież niezbędnych dokumentów, konieczność stawienia się przed sądem czy inne problemy prywatne (np. rozpoczęcie postępowania rozwodowego).

Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie z ochroną kosztów rezygnacji z podróży?

Aby wykupić najbardziej opłacalną polisę turystyczną pokrywającą koszty rezygnacji z podróży, powinno się przede wszystkim dokładnie przeczytać jej warunki. Towarzystwa wyraźnie zaznaczają w dokumencie OWU, w jakich sytuacjach można uzyskać wsparcie. Wskazują też sumę, która będzie przysługiwała ubezpieczonemu w konkretnych okolicznościach w ramach odszkodowania. Im wyższa, tym lepiej. Należy też sprawdzić, czy składka jest uwzględniona i ile % wynosi.

Dobrze jest zwrócić uwagę na dodatkowe świadczenia. Ochroną można jeszcze objąć m.in. swoje bagaże, sprzęt sportowy czy dokumenty. Wiele osób inwestuje też w OC w życiu prywatnym, Assistance czy specjalne rozszerzenie związane z uprawianiem sportu. Ochrona kosztów rezygnacji z podróży nie jest jedynym opłacalnym dodatkiem do polisy turystycznej.

Niezwykle ważną kwestią jest również podejście ubezpieczyciela do pandemii COVID-19. Co ciekawe, niektóre firmy nadal nie przyznają odszkodowania w razie komplikacji spowodowanych w bezpośredni lub pośredni sposób przez rozprzestrzenianie się wirusa SARS-Cov-2. Warto również sprawdzić inne wyłączenia, czyli okoliczności, w których ubezpieczalnia nie zagwarantuje pomocy. Aby odwołać wyjazd i uzyskać zwrot kosztów należy podać konkretny powód. Dla jednych firm pewne przyczyny są wystarczające, ale dla innych – dyskusyjne.

Warto też wiedzieć, że niektóre oferty obejmują nie tylko koszty rezygnacji z podróży, ale również straty związane z jej przerwaniem. Gdy np. ktoś bliski zachoruje lub umrze w Polsce, można chcieć natychmiast wrócić do kraju. Dobrze zorientować się, które towarzystwa wypłacają odszkodowanie również w takiej sytuacji. W tak trudnych okolicznościach może być też potrzebna pomoc w zorganizowaniu powrotu. Wybrane towarzystwa ubezpieczeniowe uwzględniają rozmaite działania tego typu, np. rezerwację biletów.

Kiedy można wykupić ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży?

Standardowe ubezpieczenia turystyczne zwykle można wykupić w każdej chwili. Niektóre firmy określają tylko karencję jej działania. Oznacza to, że polisa jest aktywna np. dopiero po 7 dniach. Poza tym, nie ma jednak zbyt wielu ograniczeń.

Wiele towarzystw w przypadku świadczeń obejmujących ochronę kosztów rezygnacji z podróży ustala jednak dodatkowe zasady. Najczęściej wyznaczają granicę tego, kiedy najpóźniej da się uzyskać takie ubezpieczenie. Dla przykładu, jeśli do dnia wyjazdu pozostało mniej niż 30 dni, a klient chce zainwestować w polisę od AXA, może zrobić to wyłącznie w dniu zawarcia umowy związanej z podróżą. Sama umowa ubezpieczenia z kolei nie może zostać podpisana później niż na 7 dni przed planowaną datą wyruszenia w trasę.

AXA oferuje nie tylko polisy turystyczne wzbogacone o ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży, ale także i osobne świadczenie, zabezpieczające nas tylko na taką ewentualność. Skorzystaj z kalkulatora i dokup świadczenie idealnie dopasowane do Twoich potrzeb. Zapoznaj się z ofertą ubezpieczenia od kosztó rezygnacji od AXA lub Signal Iduna.

Kiedy można zgłosić rezygnację z wyjazdu?

Oczywiście każde towarzystwo określa też graniczny termin, do którego można zgłosić swoją rezygnację. Jeśli świadczenie nie obejmuje przerwania podróży, naturalnym jest, że najpóźniej da się uzyskać wsparcie w przededniu wyjazdu. Jest to jednak możliwe raczej w przypadku zdarzeń nagłych, które da się łatwo udowodnić i udokumentować.

Ważną kwestią jest też czas, jaki minął od wydarzenia, które ma wpływ na podjęcie decyzji o rezygnacji z urlopu. Niektórzy łowcy promocji wykupują wycieczki nawet z wielomiesięcznym wyprzedzeniem. Z tego względu, ubezpieczyciele także w tym względzie wyznaczają granice. Dla przykładu, Europa Ubezpieczenia wypłaca odszkodowanie w przypadku rezygnacji związanej ze śmiercią bliskiej osoby, jeśli ta nastąpiła maksymalnie 45 dni przed datą planowanego wyjazdu, a AXA akceptuje wnioski usprawiedliwione włamaniem czy zniszczeniem mienia, gdy do szkody doszło najdalej 14 dni przed podróżą.

Jak znaleźć odpowiednią polisę na wyjazd?

 

Jak znaleźć odpowiednią polisę na wyjazd?

Na polskim rynku działa sporo towarzystw i firm ubezpieczeniowych, dlatego zanim wybierze się ofertę znaną z reklam czy polecaną przez znajomych, lepiej jest zrobić nieco dokładniejszy research. Może się okazać, że opcja bardzo podobna czy nawet lepsza od tej, którą planowało się kupić, kosztuje gdzie indziej o wiele mniej. Na szczęście z pomocą wygodnej porównywarki można znacznie szybciej zapoznać się z listą dostępnych propozycji, tak by jak najrozsądniej wybrać odpowiednią polisę turystyczną.

Pomimo tego, że obecnie największym zagrożeniem wydaje się pandemia koronawirusa, warto pamiętać o tym, że jeszcze wiele innych czynników może pokrzyżować nam wakacyjne plany. Najlepiej jest postarać się znaleźć taki pakiet polis, który zagwarantuje wsparcie naprawdę w różnych sytuacjach.

Koszty rezygnacji z podróży potrafią być bardzo wysokie, dlatego powinno się zainwestować w odpowiednią ochronę. Świadczenie to może być integralną częścią polisy turystycznej lub jej rozszerzeniem. Znajdź idealne ubezpieczenie i uniknij straty pieniędzy, gdy koniecznym okaże się pozostanie w domu!

Sprawdź również:

Mikołaj Dedrys

Mikołaj Dedrys

Ukończył dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Pracę w jednym z towarzystw ubezpieczeniowych rozpoczął zaraz po odebraniu dyplomu. W wolnym czasie pasjonat gier RPG oraz książek o tematyce historycznej.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Utrata dokumentów za granicą – jakie kroki należy podjąć?

Utrata dokumentów za granicą – jakie kroki należy podjąć?

Ubezpieczenie podróżne pomoże chronić Twój paszport, dowód osobisty czy karty kredytowe. Kradzież dokumentów, a może ich zgubienie lub zaginięcie? Z dobrą polisą to nie problem. Sprawdź, jak przygotować się do takich ekstremalnych sytuacji w podróży i co w […]

więcej
Jak samodzielnie zaplanować wyjazd za granicę? 7 prostych wskazówek

Jak samodzielnie zaplanować wyjazd za granicę? 7 prostych wskazówek

W ofertach biur podróży nic nie przykuło Twojej uwagi, a może po prostu chcesz pierwszy raz na własną rękę zorganizować swój urlop? Brak doświadczenia nie musi przekreślać szans na udaną wycieczkę. Przedstawiamy 7 prostych wskazówek, które podpowiedzą Ci, […]

więcej
Sezon wiosna/lato 2021 – jakie ubezpieczenie turystyczne sprawdzi się najlepiej?

Sezon wiosna/lato 2021 – jakie ubezpieczenie turystyczne sprawdzi się najlepiej?

Kolejne kraje coraz skuteczniej walczą z pandemią, dlatego prognozy specjalistów są dość optymistyczne. Ponieważ stopniowo zostają łagodzone i znoszone różne obostrzenia, łatwiej jest podróżować za granicę. Masz już plany wyjazdowe na sezon wiosna/lato 2021? Podpowiadamy, jakie ubezpieczenie turystyczne […]

więcej
Ubezpieczenie na wypadek chorób tropikalnych. Czy warto?

Ubezpieczenie na wypadek chorób tropikalnych. Czy warto?

Czy warto zakupić rozszerzone ubezpieczenie na wyjazd za granicę, jeżeli miejscem docelowym mają być kraje tropikalne? A może wystarczy zwykłe ubezpieczenie na wakacje o niskiej składce i podstawowym zakresie ochrony? Przekonaj się, które wybrać i dlaczego. Sprawdź też, […]

więcej