Planujesz wakacje? Kup polisę turystyczną dopasowaną do Twoich potrzeb

Planujesz wakacje? Kup polisę turystyczną dopasowaną do Twoich potrzeb

5/5 - (Ocen: 1)

Właśnie ustaliłeś datę urlopu i starasz się zorganizować wyjątkowy wyjazd dla siebie oraz swoich bliskich? Ważne są nie tylko zakwaterowanie czy interesujące atrakcje – przede wszystkim powinieneś zadbać o bezpieczeństwo. Podpowiadamy, jak wybrać polisę turystyczną dopasowaną do Twoich potrzeb!

Nawet najspokojniejsze wakacje mogą w każdej chwili zostać przerwane przez wypadek czy inne przykre zdarzenie. Kiedy jest się z dala od domu, kłopoty tego typu są wyjątkowo problematyczne. Mogą narazić na duże wydatki, a także inne nieprzyjemności. Przed takimi sytuacjami da się jednak ustrzec, kupując odpowiednie ubezpieczenie. Dowiedz się, jak znaleźć polisę turystyczną dopasowaną do Twoich potrzeb!

Dlaczego warto wykupić polisę turystyczną na wakacje?

Każdy wyjazd wiąże się z ryzykiem. Rozmaite zagrożenia czyhają na Ciebie, Twoich bliskich, a także wasze bagaże. Co więcej, sami możecie przypadkiem spowodować szkody, za które będziecie musieli zapłacić. W szczególności, za granicą, łatwo o kłopoty. Bariera językowa, różnice kulturowe czy inny system walutowy mogą przyczynić się do poważnych problemów.

Jeśli chcesz mieć pewność, że w każdej sytuacji uzyskasz niezbędne wsparcie i wyjdziesz obronną ręką z kłopotów, powinieneś wykupić dobrą polisę turystyczną. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że zwykły wypadek może narazić na wydatki rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych, a także inne trudności. Towarzystwa mogą szybko pomóc nie tylko pod względem finansowym. Dzięki temu w wielu przypadkach można mimo wszystko kontynuować urlop lub szybko wrócić do kraju. Już sama świadomość tego, że w razie czego ma się takie wsparcie, pozwala jeszcze bardziej zrelaksować się na wakacjach.

Jak wybrać idealną polisę turystyczną?

Na rynku dostępnych jest wiele świadczeń, które można zaliczyć do polis turystycznych. Z tego względu warto dokładnie porównać propozycje od różnych towarzystw. Jakie cechy powinno mieć dobre ubezpieczenie na wyjazd? Przede wszystkim musi oferować wysoką sumę gwarantowaną kosztów leczenia. Trudno wskazać konkretny przedział, ponieważ będzie on się różnił w zależności od tego, gdzie się jedzie. Można jednak założyć, że w Europie stawka ta powinna wynosić minimum 30 tys. euro, a na innych kontynentach – minimum 100 tys. euro. Przy okazji warto sprawdzić, czy firma pokrywa tylko wydatki związane z leczeniem czy też obejmuje transport medyczny i akcje ratunkowe.

Bardzo ważną kwestią są również warunki oraz zakres ubezpieczenia, które można znaleźć w dokumencie OWU. Towarzystwa same je ustalają zgodnie ze swoją polityką, dlatego pozornie podobne świadczenia często dość znacznie się od siebie różnią. Do tego często do wyboru dostępnych jest kilka wariantów, dostosowanych, np. do charakteru wyjazdu. Aby mieć pewność, że dane świadczenie rzeczywiście spełnia wszystkie oczekiwania, trzeba naprawdę uważnie zapoznać się z dokumentacją.

Większość ubezpieczeń turystycznych zawiera także polisę następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW). Gwarantuje ona wypłatę stosownego odszkodowania w sytuacji, gdy doszło do uszczerbku na zdrowiu lub śmierci ubezpieczonego. Wysokość należności jest obliczana na podstawie specjalnej tabeli procentowej dołączonej do OWU. Im poważniejszy uraz, tym więcej pieniędzy z sumy gwarantowanej się otrzyma. Środki można wykorzystać na leczenie, rehabilitację czy też organizację pogrzebu i wsparcie bliskich.

Do polis na wyjazd często dodaje się również OC w życiu prywatnym. Świadczenie to pokrywa koszty odszkodowań w razie spowodowania szkody na mieniu lub zdrowiu osoby trzeciej. Z pewnością przyda się wtedy, gdy np. przypadkiem zaleje się pokój hotelowy lub gdy wpadnie się na kogoś na nartach.

Wiele ubezpieczeń turystycznych posiada też Assistance. Usługa ta daje dostęp do całodobowej infolinii, na której można uzyskać potrzebne informacje, a także poradę prawną, pomoc tłumacza itp. Można na nią zadzwonić także wtedy, gdy szuka się, np. alternatywnego środka komunikacji czy najbliższego hotelu.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie ubezpieczenia turystycznego?

Wybierając ubezpieczenie turystyczne powinno się szczególnie uważnie przeczytać fragment OWU o tzw. wyłączeniach. Pozornie idealna oferta może mieć kilka zapisów, przez które usługa może w ogóle się nie przydać. W miejscu tym opisane są wszystkie okoliczności nieobjęte ochroną. Niektóre towarzystwa bardzo dokładnie zaznaczają, kiedy mogą zagwarantować wsparcie. W większości przypadków nie pomagają w razie wypadków, do których doszło, np. podczas uprawiania sportu. Jeśli planuje się aktywny urlop, zwykle trzeba dokupić specjalne rozszerzenie.

Powszechnym wyłączeniem są też sytuacje, w których ubezpieczony był pod wpływem alkoholu. Na urlopie często się go spożywa przy różnych okazjach. Wiele osób lubi wypić, np. grzane wino w schronisku, piwo w nadmorskim pubie czy drinki na basenie. Nawet lekkie odurzenie może przyczynić się do wypadku czy szkód. Większość polis nie zagwarantuje wtedy pomocy. Jedynym rozwiązaniem jest opłacenie tzw. klauzuli alkoholowej.

W sezonie letnim 2021 koniecznie powinno się także sprawdzić politykę ubezpieczyciela względem pandemii koronawirusa. Nie wszystkie uwzględniają jej skutki w zakresie usługi. Przez to może się okazać, że gdy za granicą zachoruje się na COVID-19, trzeba będzie zapłacić za leczenie i hospitalizację z własnej kieszeni.

Jakie dodatki dobrać do polisy turystycznej?

Do polisy turystycznej zazwyczaj można dobrać różne ciekawe rozszerzenia i dodatki. Dużą popularnością cieszy się, np. dodatkowe ubezpieczenie bagażu, sprzętu sportowego oraz portfela i dokumentów. Osoby przewlekle chore koniecznie powinny dopłacić do opcji uwzględniającej nagłe pogorszenie stanu zdrowia. Turyści planujący zwiedzać tereny narażone na działania terrorystyczne także muszą dokupić specjalne rozszerzenie.

Ciekawą opcją jest również ochrona kosztów odwołanego/przerwanego wyjazdu. Kiedy z przyczyn prywatnych lub innych niezależnych powodów coś pokrzyżuje plany, można odzyskać część straconych środków. Często z wyprzedzeniem reguluje się zaliczki, a także płaci się za zakwaterowanie, bilety, karnety itp. Taki dodatek do polisy pomaga zmniejszyć poniesione straty.

Jak szybko znaleźć najlepszą polisę turystyczną?

Jak szybko znaleźć najlepszą polisę turystyczną?

Towarzystwa działające w Polsce prześcigają się w przygotowywaniu coraz to różniejszych polis dla turystów. Wybór jest ogromny, dlatego można mieć problem ze znalezieniem idealnego wariantu. Niektóre są zbyt skromne, a inne z kolei – zbyt rozbudowane. Dobre ubezpieczenie na wyjazd musi być idealnie dostosowane pod względem warunków i zakresu ochrony, ale też ceny. Poszukiwania najlepszej opcji mogłyby zająć nawet wiele dni, gdyby po kolei sprawdzało się ofertę każdego towarzystwa. Dzięki Kioskpolis.pl można ograniczyć niezbędny research do zaledwie kilkunastu minut!

Na naszej stronie znajdziesz prosty formularz, który pomoże Ci odszukać odpowiednią polisę. Jego wypełnienie zajmuje tylko chwilę – trzeba podać podstawowe dane na temat wyjazdu oraz zaznaczyć wybrane kryteria. Następnie algorytm przeszukuje dostępne propozycje od znanych ubezpieczycieli, które pasują do Twoich oczekiwań. Po ok. 2 minutach przestawia wyniki w formie przejrzystej listy. Dzięki temu możesz szybko wybrać najciekawsze opcje, po czym dokładnie się z nimi zapoznać. W ten sposób w pełni świadomie podejmiesz decyzję o tym, którą polisę warto kupić. Możesz to zrobić od razu – wszystkie formalności załatwisz online!

Polisa turystyczna dopasowana do Twoich potrzeb zagwarantuje Ci komfort psychiczny podczas urlopu oraz niezbędne wsparcie w razie jakichkolwiek kłopotów. Chcesz mieć pewność, że wakacje nie narażą Cię na żadne nieprzewidziane wydatki czy problemy? Zainwestuj w korzystne ubezpieczenie!

Sprawdź również:

Mikołaj Dedrys

Mikołaj Dedrys

Ukończył dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Pracę w jednym z towarzystw ubezpieczeniowych rozpoczął zaraz po odebraniu dyplomu. W wolnym czasie pasjonat gier RPG oraz książek o tematyce historycznej.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Ferie zimowe – jakie ubezpieczenie dla dziecka?

Ferie zimowe – jakie ubezpieczenie dla dziecka?

Zbliżają się ferie – cudowny czas, w którym dziecko może wypocząć od szkoły i naładować się energią na kolejny semestr. Jeśli wyjeżdża na narty do obcego kraju, warto, byś zadbał o odpowiednie ubezpieczenie za granicą. Co prawda organizator […]

więcej
Na wyjazd po Europie nie tylko EKUZ. Jak zadbać o ubezpieczenie zdrowotne w Europie?

Na wyjazd po Europie nie tylko EKUZ. Jak zadbać o ubezpieczenie zdrowotne w Europie?

Wybierasz się na wakacje w jednym z krajów Europy? Nie zapomnij się ubezpieczyć – abyś mógł liczyć na pomoc i odszkodowanie w razie nieprzewidzianego wypadku poza granicami kraju. Masz do wyboru dwie opcje – kartę EKUZ oraz standardową […]

więcej
Lato 2024 – najlepsze wakacje są tanie komfortowe i bezpieczne

Lato 2024 – najlepsze wakacje są tanie komfortowe i bezpieczne

Polska Izba Turystyki podaje, że w pierwszej połowie 2023 r. ze zorganizowanych wyjazdów turystycznych skorzystało o 14% więcej Polaków niż 12 miesięcy wcześniej. Można oczekiwać, że turystyczny boom będzie miał miejsce również w 2024 roku. Już od wiosny […]

więcej
Wyjazd na narty do Czech – jakie ubezpieczenie?

Wyjazd na narty do Czech – jakie ubezpieczenie?

Zimowe ferie na czeskim stoku narciarskim? Brzmi świetnie – czeskie góry są w końcu wręcz stworzone do uprawiania sportów zimowych. Narty w Czechach można traktować, jako alternatywę dla wyjazdu w polskie góry lub na Słowację. Zanim jednak wyjedziesz […]

więcej