Kary za brak OC w 2019 roku – ważne zmiany

Kary za brak OC w 2019 roku – ważne zmiany

OC samochodowe to ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, które zobowiązany jest posiadać każdy właściciel pojazdu mechanicznego. Ma ono na celu chronić przede wszystkim osoby, które mogą zostać poszkodowane wskutek wypadku. Wraz z podwyższeniem płacy minimalnej, wzrosła wysokość kar za brak ważnego OC.

Obowiązkowe ubezpieczenie OC

Kary za brak OC

Fakt, że ubezpieczenie OC jest obowiązkowe sprawia, że każdy kto powinien je wykupić, a tego nie zrobi – naraża się na konsekwencje. Jest ono o tyle ważne, że w razie wypadku, do którego dojdzie z udziałem ubezpieczonego samochodu, odszkodowanie zostanie pokryte w ramach posiadanej polisy. Może ono stanowić pokrycie kosztów naprawy uszkodzonego samochodu, leczenia i rehabilitacji osób, które ucierpiały w wyniku wypadku czy innych, ewentualnych strat (np. zniszczenia przystanku, w który uderzył pojazd). Obowiązek posiadania ubezpieczenia OC dotyczy zatem wszystkich zarejestrowanych pojazdów i nawet w sytuacji, gdy pojazd jest nieeksploatowany, np. stoi zepsuty w garażu, powinniśmy je uiścić.

Co grozi za brak ważnego OC?

Obowiązkowość opłacania ubezpieczenia OC reguluje Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych. Zarówno niewykupienie polisy OC po wejściu w posiadanie pojazdu mechanicznego, jak i przerwa w obowiązku opłacania jej, może kierowcę słono kosztować. Kary za brak ważnego OC mają postać sankcji finansowych, których wysokość w każdym roku może być różna. Jest to warunkowane przez wysokość płacy minimalnej. Kiedy ta rośnie, rosną także kary za brak ubezpieczenia OC.

Zmiany ubezpieczenia OC w 2019 roku

Kary za brak OC

Ustalona przez rząd płaca minimalna od 1 stycznia 2019 roku wzrosła z 2100 do 2250 złotych brutto. Konsekwencją była zmiana wysokości kar za brak ważnego OC. Obecnie sankcje finansowe prezentują się następująco;

  • Brak ubezpieczenia OC do 3 dni wynosi 900 zł dla samochodów osobowych; 1350 zł dla ciężarówek, autobusów i ciągników oraz 150 zł dla innych pojazdów (np. motorów, skuterów);
  • Brak ubezpieczenia OC od 4 do 14 dni to kara w wysokości 2250 zł dla samochodów osobowych; 3380 zł dla ciężarówek, autobusów i ciągników oraz 380 zł dla innych pojazdów;
  • Brak ubezpieczenia powyżej 14 dni oznacza karę 4500 zł dla samochodów osobowych; 6750 zł dla ciężarówek, autobusów i ciągników oraz 750 zł dla innych pojazdów.

Nie ryzykuj – kup ubezpieczenie OC na czas

UFG, czyli Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny gromadzi dane odnośnie obowiązkowych ubezpieczeń OC pojazdów mechanicznych, a ponadto operuje także systemem informatycznym, zwanym wirtualnym policjantem. Wykrywa m.in. przerwy w ciągłości ubezpieczenia (m.in. losowo), wszczyna procedurę weryfikacyjną i może prowadzić do nałożenia kary – nawet, jeśli pojazd fizycznie nie został zatrzymany przez patrol policyjny.

Jeżeli więc nie chcesz uiszczać kar za brak ważnego OC, już teraz poszukaj korzystnego rozwiązania, korzystając z naszej porównywarki OC. To sprawny kalkulator OC, który po wprowadzeniu odpowiednich danych wskaże Ci najtańsze OC oraz inne, alternatywne propozycje. Możesz liczyć tam na uwzględnienie np. zniżki OC za bezwypadkową jazdę czy za ciągłość ubezpieczenia w danym towarzystwie. Porównywarka OC to zatem idealny sposób na to, aby uniknąć obciążającej kieszeń kary, a zamiast tego nabyć polisę ubezpieczeniową dopasowaną do Twoich oczekiwań, w korzystnej cenie.

Podsumowując, kary za brak ważnego OC w 2019 wzrosły, dlatego lepiej się ich wystrzegać. Co więcej, musisz pamiętać, że nie tylko po kontroli policyjnej możesz taką otrzymać – zdarzyć się to może także po kontroli UFG, Urzędu Celnego, Straży Granicznej, Inspekcji Ochrony Środowiska czy nawet Inspekcji Transportu Drogowego. Tak więc zawczasu sprawdź naszą porównywarkę OC i znajdź najkorzystniejszą opcję dla swojego samochodu!

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska – swoją karierę zaczęła już w trakcie stażu studenckiego u wiodącego ubezpieczyciela w Polsce. Po obronie pracy licencjackiej na kierunku bankowość, uznała że chce się skupić na tym rynku ubezpieczeń. Obecnie pracuje jako specjalista ds. ubezpieczeń w KioskPolis.pl – pisze artykuły o ubezpieczeniach i doradza Polakom, jaką wybrać polisę.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad

Jak sprawdzić ważność polisy OC? Wyjaśniamy!

Jak sprawdzić ważność polisy OC? Wyjaśniamy!

Planujesz zakup używanego auta, ale nie wiesz, czy jego właściciel jest z Tobą szczery? A może właśnie miałeś stłuczkę i chcesz mieć pewność, że sprawca jest ubezpieczony? Nawet jeśli dana osoba nie chce podać Ci tych danych, możesz […]

więcej
OC dla ekocyklistów – co warto o nim wiedzieć?

OC dla ekocyklistów – co warto o nim wiedzieć?

Hulajnogi i rowery elektryczne mogą osiągać całkiem duże prędkości. Coraz częściej słyszy się o kolizjach drogowych z udziałem takich pojazdów. Ubezpieczalnie dostosowały się więc do potrzeb rynku, dodając do swoich ofert OC dla ekocyklistów. Wyjaśniamy, co warto o […]

więcej
Ustawa o OC: jakie są jej najważniejsze zasady?

Ustawa o OC: jakie są jej najważniejsze zasady?

Obowiązkowe ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC) dla właścicieli pojazdów mechanicznych to z całą pewnością najpopularniejsze polisy w naszym kraju. Ich aktualną liczbę można szacować na 25 milionów. Wspomniane ubezpieczenia ze względu na swój obowiązkowy charakter zostały bardzo mocno uregulowane […]

więcej
Jakie dokumenty należy przygotować do ubezpieczenia OC?

Jakie dokumenty należy przygotować do ubezpieczenia OC?

Kupiłeś auto i szukasz najtańszego OC? Jeśli zastanawiasz się, jakie dokumenty będą Ci potrzebne do wykupienia polisy – przeczytaj poniższy artykuł. Pokazujemy, dlaczego dla ubezpieczyciela ważny jest m.in. dowód rejestracyjny, numer VIN Twojego pojazdu oraz dane współwłaściciela pojazdu.

więcej