Ile kosztuje ubezpieczenie OC samochodu w 2019 roku?

Ile kosztuje ubezpieczenie OC samochodu w 2019 roku?

5/5 - (Ocen: 4)

Ceny obowiązkowych ubezpieczeń OC to temat, który w dalszym ciągu wzbudza spore zainteresowanie. Trudno się temu dziwić, ponieważ wspomniane polisy nadal są znacznie droższe niż jeszcze 5 lat wcześniej. Obniżki przeciętnego kosztu ubezpieczeń OC widoczne w 2018 roku i na początku 2019 roku, na pewno mogą cieszyć kierowców. Nie oznacza to jednak, że skutki wcześniejszych podwyżek cen OC (z lat 2016 – 2017) zostały całkowicie skompensowane. Inną kwestią jest bardzo duża rozbieżność pomiędzy składkami obowiązkowych polis dla kierowców. Nasz artykuł wyjaśnia, dlaczego takie ubezpieczenia dla tej samej osoby w zależności od firmy ubezpieczeniowej mogą nawet dwukrotnie lub trzykrotnie różnić się ceną.

Znalezienie OC za 500 zł/rok będzie bardzo trudne

OC samochodu w 2019 roku

W pierwszej kolejności warto wyjaśnić, że na minimalne składki polis OC podawane czasem przez ubezpieczycieli, mogą liczyć tylko bardzo specyficzni klienci. Jeżeli widzimy w reklamie zakładu ubezpieczeń informację, że ceny obowiązkowego OC zaczynają się np. do 500 zł rocznie, to raczej nie warto robić sobie nadziei, że uzyskamy tak niską kalkulację składki. Na obowiązkowe polisy za 400 zł – 500 zł rocznie mogą liczyć przede wszystkim kierowcy w średnim wieku, którzy posiadają dobrą historię ubezpieczenia (np. brak szkód przez ostatnich siedem lat) i mieszkają z dala od metropolii. W praktyce ważnym czynnikiem jest także niewielka pojemność silnika użytkowanego samochodu.

Każdy ubezpieczyciel ma preferowanych klientów

OC samochodu w 2019 roku

Większość polskich kierowców musi przygotować się na fakt, że najtańsza oferta obowiązkowego ubezpieczenia OC dla nich będzie cechowała się składką wynoszącą 1000 zł – 2000 zł. Porównanie ubezpieczeń często wskazuje, że najdroższe polisy OC są nawet dwukrotnie lub trzykrotnie bardziej kosztowne od optymalnych cenowo propozycji. Taka sytuacja może dziwić niektórych klientów firm ubezpieczeniowych. Można ją wytłumaczyć faktem, że niewielkie i mocno konkurujące ceną towarzystwa nadal sprzedają obowiązkowe polisy poniżej kosztów (ponosząc tzw. stratę techniczną). Kolejną kwestią jest specyficzna polityka cenowa wielu ubezpieczycieli, którzy posiadają pewne grupy preferowanych klientów. Przykładem są zakłady ubezpieczeń kierujące swoją ofertę do młodych kierowców i sprzedające im relatywnie tanie OC. Takie firmy ubezpieczeniowe równocześnie będą miały mniej konkurencyjne propozycje dla starszych klientów.

Osobną sprawą jest system wyjątkowo wysokich (zaporowych) składek. Zniechęca on do korzystania z oferty ubezpieczyciela np. osoby, które spowodowały więcej niż jedną szkodę w ostatnim roku. Przepisy zabraniają ubezpieczycielowi odmowy związanej z podpisaniem umowy OC. Zakład ubezpieczeń może jednak skutecznie zniechęcić niechcianego klienta oferując mu bardzo wysoką roczną składkę OC (przekraczająca np. 5000 zł).

OC w pakiecie z autocasco może być nieco tańsze

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że szansą na zakupienie tańszego OC przez Internet jest jego wybór w pakiecie z polisą autocasco. Taki specyficzny pakietowy rabat od ubezpieczycieli będzie dobrze widoczny, gdy uruchomimy kalkulator ubezpieczenia OC i policzymy koszt dla samego OC, polisy autocasco oraz pakietu OC + AC. Oczywiście nie wszyscy kierowcy potrzebują dobrowolnego ubezpieczenia AC. Osoby zainteresowane taką polisą, powinny jednak pomyśleć o jej zakupie w pakiecie z obowiązkowym OC. Dzięki wspomnianemu rozwiązaniu, można bowiem zaoszczędzić np. 200 zł – 300 zł.

Sprawdź również:

Renata Bardyś

Renata Bardyś

Renata Bardyś – praca jako agent ubezpieczeniowy miała być tylko epizodem, ale stała się jej sposobem na życie. Już w pierwszym roku swojej kariery odkryła, że ma smykałkę do wyszukiwania najtańszych polis. Prywatnie lubi podróżować – zawsze z odpowiednim ubezpieczeniem turystycznym i czyta co najmniej 26 książek rocznie.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Czym jest ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC)?

Czym jest ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC)?

Jednym z obowiązkowych ubezpieczeń odpowiedzialności cywilnej, z którym zetknie się prędzej czy później prawie każdy, jest to, które dotyczy posiadaczy samochodów. Co to jest OC? To rodzaj ubezpieczenia majątkowego, które ochroni niejako Twoją własność, gdy jesteś zobowiązany do […]

więcej
„Zwrot” ubezpieczenia kupionego online – czy to w ogóle możliwe?

„Zwrot” ubezpieczenia kupionego online – czy to w ogóle możliwe?

Kilka dni temu kupiłeś polisę ubezpieczeniową i zorientowałeś się, że mogłeś wybrać bardziej przystępną ofertę? A może okazało się, że jednak nie będzie Ci potrzebna? Wiele osób zastanawia się, czy w takiej sytuacji można w jakiś sposób odstąpić […]

więcej
Samochody sportowe – czy ich ubezpieczenie jest droższe?

Samochody sportowe – czy ich ubezpieczenie jest droższe?

Wiele osób marzy o posiadaniu szybkiego, efektownego i kosztownego samochodu sportowego. Jednak na jego zakupie wydatki się nie kończą, ponieważ takie pojazdy są zwykle bardzo drogie w utrzymaniu. Sporo trzeba wydać oczywiście na paliwo i mechanika, ale co […]

więcej
Co można dodać do OC?

Co można dodać do OC?

Polisę OC, podobnie jak każdą inną, można dowolnie rozszerzać tak, aby zyskać jak najpełniejszą ochronę ubezpieczeniową. Jakie dodatki mogą Ci się przydać? Sprawdź, ile kosztuje ubezpieczenie auta z uzupełniającymi rozszerzeniami i które z nich warto mieć!

więcej