Ile kosztuje ubezpieczenie OC samochodu w 2019 roku?

Ile kosztuje ubezpieczenie OC samochodu w 2019 roku?

5/5 - (Ocen: 4)

Ceny obowiązkowych ubezpieczeń OC to temat, który w dalszym ciągu wzbudza spore zainteresowanie. Trudno się temu dziwić, ponieważ wspomniane polisy nadal są znacznie droższe niż jeszcze 5 lat wcześniej. Obniżki przeciętnego kosztu ubezpieczeń OC widoczne w 2018 roku i na początku 2019 roku, na pewno mogą cieszyć kierowców. Nie oznacza to jednak, że skutki wcześniejszych podwyżek cen OC (z lat 2016 – 2017) zostały całkowicie skompensowane. Inną kwestią jest bardzo duża rozbieżność pomiędzy składkami obowiązkowych polis dla kierowców. Nasz artykuł wyjaśnia, dlaczego takie ubezpieczenia dla tej samej osoby w zależności od firmy ubezpieczeniowej mogą nawet dwukrotnie lub trzykrotnie różnić się ceną.

Znalezienie OC za 500 zł/rok będzie bardzo trudne

OC samochodu w 2019 roku

W pierwszej kolejności warto wyjaśnić, że na minimalne składki polis OC podawane czasem przez ubezpieczycieli, mogą liczyć tylko bardzo specyficzni klienci. Jeżeli widzimy w reklamie zakładu ubezpieczeń informację, że ceny obowiązkowego OC zaczynają się np. do 500 zł rocznie, to raczej nie warto robić sobie nadziei, że uzyskamy tak niską kalkulację składki. Na obowiązkowe polisy za 400 zł – 500 zł rocznie mogą liczyć przede wszystkim kierowcy w średnim wieku, którzy posiadają dobrą historię ubezpieczenia (np. brak szkód przez ostatnich siedem lat) i mieszkają z dala od metropolii. W praktyce ważnym czynnikiem jest także niewielka pojemność silnika użytkowanego samochodu.

Każdy ubezpieczyciel ma preferowanych klientów

OC samochodu w 2019 roku

Większość polskich kierowców musi przygotować się na fakt, że najtańsza oferta obowiązkowego ubezpieczenia OC dla nich będzie cechowała się składką wynoszącą 1000 zł – 2000 zł. Porównanie ubezpieczeń często wskazuje, że najdroższe polisy OC są nawet dwukrotnie lub trzykrotnie bardziej kosztowne od optymalnych cenowo propozycji. Taka sytuacja może dziwić niektórych klientów firm ubezpieczeniowych. Można ją wytłumaczyć faktem, że niewielkie i mocno konkurujące ceną towarzystwa nadal sprzedają obowiązkowe polisy poniżej kosztów (ponosząc tzw. stratę techniczną). Kolejną kwestią jest specyficzna polityka cenowa wielu ubezpieczycieli, którzy posiadają pewne grupy preferowanych klientów. Przykładem są zakłady ubezpieczeń kierujące swoją ofertę do młodych kierowców i sprzedające im relatywnie tanie OC. Takie firmy ubezpieczeniowe równocześnie będą miały mniej konkurencyjne propozycje dla starszych klientów.

Osobną sprawą jest system wyjątkowo wysokich (zaporowych) składek. Zniechęca on do korzystania z oferty ubezpieczyciela np. osoby, które spowodowały więcej niż jedną szkodę w ostatnim roku. Przepisy zabraniają ubezpieczycielowi odmowy związanej z podpisaniem umowy OC. Zakład ubezpieczeń może jednak skutecznie zniechęcić niechcianego klienta oferując mu bardzo wysoką roczną składkę OC (przekraczająca np. 5000 zł).

OC w pakiecie z autocasco może być nieco tańsze

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że szansą na zakupienie tańszego OC przez Internet jest jego wybór w pakiecie z polisą autocasco. Taki specyficzny pakietowy rabat od ubezpieczycieli będzie dobrze widoczny, gdy uruchomimy kalkulator ubezpieczenia OC i policzymy koszt dla samego OC, polisy autocasco oraz pakietu OC + AC. Oczywiście nie wszyscy kierowcy potrzebują dobrowolnego ubezpieczenia AC. Osoby zainteresowane taką polisą, powinny jednak pomyśleć o jej zakupie w pakiecie z obowiązkowym OC. Dzięki wspomnianemu rozwiązaniu, można bowiem zaoszczędzić np. 200 zł – 300 zł.

Sprawdź również:

Renata Bardyś

Renata Bardyś

Renata Bardyś – praca jako agent ubezpieczeniowy miała być tylko epizodem, ale stała się jej sposobem na życie. Już w pierwszym roku swojej kariery odkryła, że ma smykałkę do wyszukiwania najtańszych polis. Prywatnie lubi podróżować – zawsze z odpowiednim ubezpieczeniem turystycznym i czyta co najmniej 26 książek rocznie.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Holowanie samochodu za granicą – sprawdź, co musisz o nim wiedzieć!

Holowanie samochodu za granicą – sprawdź, co musisz o nim wiedzieć!

Wypadek czy awaria pojazdu w obcym kraju to ogromny stres i duże kłopoty. Jeśli nie posiada się odpowiedniej polisy, można narazić się na bardzo duże wydatki. Wyjaśniamy, jak wygląda holowanie samochodu za granicą oraz radzimy, jak najlepiej zabezpieczyć […]

więcej
Zniżki OC – ile czasu trwa zdobycie pełnych zniżek OC?

Zniżki OC – ile czasu trwa zdobycie pełnych zniżek OC?

Składki polis komunikacyjnych bywają bardzo wysokie. Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują jednak wybranym kierowcom korzystne upusty. Jakie trzeba spełnić warunki, by mniej płacić za ubezpieczenie samochodu? Wyjaśniamy czym są zniżki OC, a także jak i kiedy można je zdobyć! Dowiedz […]

więcej
OC z wsteczną datą – rozprawiamy się z najpopularniejszymi mitami na temat kupowania OC „po terminie”!

OC z wsteczną datą – rozprawiamy się z najpopularniejszymi mitami na temat kupowania OC „po terminie”!

Każdy pojazd, który porusza się po drogach publiczny musi zostać ubezpieczony przez właściciela od odpowiedzialności cywilnej. Nie ma możliwości rezygnacji z takiego ubezpieczenia. Kierowcy zastanawiają się czasami, czy możliwe jest ubezpieczenie OC z datą wsteczną, jeśli zapomną o […]

więcej
Zrzeczenie się ubezpieczenia – na czym polega?

Zrzeczenie się ubezpieczenia – na czym polega?

Jeśli zainteresowała Cię kwestia zrzeczenia ubezpieczenia OC, oznacza to, że albo masz w planach zakup, albo sprzedaż pojazdu mechanicznego. Przygotowaliśmy dla Ciebie garść porad przydatnych w obu wymienionych przypadkach. Sprawdź, jak wygląda zrzeczenie się ubezpieczenia OC samochodu, który […]

więcej