Jazda bez ważnego przeglądu samochodu. Sprawdź, jakie grożą ci konsekwencje

Jazda bez ważnego przeglądu samochodu. Sprawdź, jakie grożą ci konsekwencje

Kup OC
Jazda bez ważnego przeglądu technicznego wiąże się z wieloma nieprzyjemnymi konsekwencjami. Jeśli policjant oceni stan pojazdu jako zły, nie tylko zapłacisz mandat za brak przeglądu, ale także za odprowadzenie auta na lawecie czy parking strzeżony. Sprawdź, czym jeszcze skutkuje jazda bez przeglądu samochodu.

Kiedy należy wykonywać przegląd techniczny samochodu?

Do dokonywania regularnych badań technicznych w świetle prawa jest zobowiązany niemal każdy posiadacz samochodu. Jeśli masz co najmniej kilkuletnie auto, na jego generalny przegląd powinieneś jeździć minimum raz w roku. Od 30 października 2017 roku za badanie zapłacisz przed rozpoczęciem. Koszt w przypadku auta osobowego to 98 zł oraz 1 zł opłaty ewidencyjnej.

Dodatkowe badania techniczne warto wykonać po:

 • uczestnictwie auta w poważnym wypadku,
 • wykryciu usterki przez policjanta na drodze.

Osobami zwolnionymi z obowiązku corocznego przeglądu technicznego są właściciele pojazdów zabytkowych oraz nabywcy aut z salonu. Ci drudzy pierwszego przeglądu generalnego muszą dokonać po trzech latach od nabycia pojazdu, drugiego po dwóch, kolejnych zaś już standardowo, czyli co roku.

Sprawdź ceny OC i AC

Przegląd generalny nowego samochodu

WSKAZÓWKA

Pamiętaj, że jeśli kupiłeś nowe auto, ale dokonałeś w nim ingerencji – np. wymieniłeś silnik lub zainstalowałeś autogaz – musisz poddawać je generalnemu przeglądowi co roku.

Ile wynosi mandat za brak przeglądu?

Co grozi za brak przeglądu? Mandat za brak przeglądu wynosi od 20 do 500 zł – wysokość uzależniona jest m.in. od wielkości i charakteru usterki. Nie jest to jednak jedyna kara, jaka może Cię spotkać za brak przeglądu technicznego.

Od 1.10.2018 roku nie ma obowiązku wożenia w samochodzie dowodu rejestracyjnego. Jeżeli jednak zostaniesz zatrzymany podczas jazdy, policjant odnotuje tę informację w systemie elektronicznym – Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK). Po ocenie stanu, w jakim znajduje się auto, albo pozwoli Ci jechać dalej, albo skieruje pojazd na lawetę, z uwagi na co zostaniesz obciążony dodatkowymi kosztami. Pamiętaj jednak, że nawet jeśli policjant pozwoli Ci odjechać bez ważnego przeglądu, masz obowiązek bezzwłocznie udać się na przegląd techniczny.

Po wykonaniu badania generalnego z pozytywnym wynikiem pracownik stacji kontroli wbije Ci pieczątkę do dowodu rejestracyjnego oraz wystawi odpowiednie zaświadczenie. Wraz z tym zaświadczeniem udaj się do wydziału komunikacji, by Twój elektroniczny dowód rejestracyjny został odblokowany.

Przegląd techniczny podwozia auta

Jazda bez ważnego przeglądu technicznego a wypadek

Jazda bez ważnego przeglądu technicznego to często jeden z punktów wykluczających możliwość uzyskania odszkodowania w przypadku dodatkowych ubezpieczeń – zwłaszcza AC, ale także NNW. Ubezpieczyciel może wskazywać na bezpośredni lub pośredni wpływ braku badania technicznego na wypadek. Wówczas szkody będziesz musiał pokryć z własnych pieniędzy.

WSKAZÓWKA

Nawet jeśli doprowadzisz do kolizji podczas jazdy bez przeglądu, poszkodowanemu zostanie wypłacone odszkodowanie z Twojego OC. Towarzystwo ubezpieczeniowe może jednak zwrócić się do Ciebie z żądaniem zwrotu kosztów, jeśli udowodni, że kolizja rzeczywiście wynikała ze złego stanu technicznego auta.

W przypadku chęci uzyskania odszkodowania, jeśli to nie usterka techniczna – która nie została wykryta z racji braku przeglądu – miała wpływ na powstanie kolizji, być może będziesz zmuszony do skorzystania z oceny rzeczoznawcy. Wówczas towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaci Ci pieniądze.

Porównaj ceny ubezpieczeń

Przegląd techniczny samochodu

Wybierając obowiązkowe ubezpieczenie OC pojazdu, a także dodatkowe polisy, porównuj nie tylko ceny, lecz również zakres ofert. Sprawdzaj, z czym wiąże się doprowadzenie do wypadku z brakiem przeglądu technicznego. Ułatw sobie zadanie i skorzystaj z naszej porównywarki ubezpieczeń OC AC, by wybrać najlepiej.

Sprawdź również:

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker – absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego, kierunek rachunkowość. Od dekady zajmuje się ubezpieczeniami. Specjalizuje się w polisach turystycznych oraz ubezpieczeniach komunikacyjnych. Prywatnie ojciec bliźniaków i miłośnik seriali na Netflixie.

Dodaj komentarz

Komentarze (8)

 • Przegląd
  - -

  Czy przegląd techniczny można wykonać w dowolnej stacji?

  • Grzegorz Majker
   - -

   Jeśli chodzi o przeglądy techniczne pojazdów, to nie obowiązuje rejonizacja, dlatego na przegląd można udać się do dowolnej stacji na terenie całego kraju. Jedyne, na co trzeba zwrócić uwagę, to czy wybrana przez nas stacja wykonuje taki typ przeglądu, jaki nas interesuje. Informują o tym kody literowe (np. A – badania motocykli i motorowerów, c – badania pojazdów przystosowanych do zasilania gazem, itd.).

 • Patryk
  - -

  Jak często trzeba w takim razie wykonywać przeglądy pojazdów zabytkowych? W tekście jest tylko mowa o tym, że nie co roku.

  • Grzegorz Majker
   - -

   Przegląd takiego samochodu wykonuje się z reguły tylko raz, przy rejestracj jako pojazd zabytkowy. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy maszynę wykorzystuje się w celach zarobkowych – wtedy przeglądy techniczne wymagane są co roku. Właścicielom zabytkowych aut polecam również lekturę tego tekstu: https://kioskpolis.pl/ubezpieczenia-zabytkowych-samochodow/

 • Grzegorz
  - -

  Niestety ale powyższy materiał nie wiele ma wspólnego z rzeczywistością.Za brak przeglądu NIE MA MANDATU,zabierany jest jedynie dowód rejestracyjny lub zatrzymywany jest on elektronicznie przez Policjanta.Otrzymujemy odpowiednią adnotację o zatrzymaniu dowodu z którą należy się niezwłocznie udać do stacji kontroli pojazdów a następnie z potwierdzeniem zrobienia przeglądu udać się w przypadku zatrzymania papierowego dowodu rej.do Wydziału Komunikacji celem odebrania go lub w przypadku zatrzymania elektronicznego udać się do jednostki Policji-dowolnej na terenie kraju i tam po przedstawieniu zaświadczenia o badaniu Policjant dokonuje odpowiedniej adnotacji w systemie co równia się z przywróceniem dowodu rejestracyjnego.Powyższe przypadki przerabiałem osobiście,ostatnio w Marcu 2019 r.

  • Iwona Sowuska
   - -

   Dziękujemy za informację. Artykuł na dzień dodania zawierał prawidłowe informację, a teraz został zaktualizowany 🙂

  • Anna
   - -

   To dlaczego dostałam mandat pocztą w wysokości 500 zł za brak ważnego badania technicznego przez 2 miesiące? Policja nie zatrzymała mnie na drodze, mandat przyszedł pocztą.

   • Iwona Sowuska
    - -

    W takiej sytuacji należy skontaktować się bezpośrednio z policją lub skorzystać z pomocy prawnej.

Więcej artykułów i porad

Szkoda parkingowa – jak się zachować?

Szkoda parkingowa – jak się zachować?

Szkoda parkingowa może przydarzyć się każdemu. Koniecznie przeczytaj artykuł i dowiedz się, co powinieneś zrobić zarówno w sytuacji, gdy to Ty będziesz poszkodowany, jak i kiedy sam doprowadzisz do szkody parkingowej. Sprawdź, jak uzyskać odszkodowanie z OC sprawcy […]

więcej
Jak sprawdzić historię pojazdu z Niemiec?

Jak sprawdzić historię pojazdu z Niemiec?

Wielu handlarzy samochodów dość oszczędnie opowiada historię użytkowania i napraw sprzedawanych pojazdów. Kupując auto sprowadzone z zagranicy jest jeszcze trudniej zweryfikować prawdziwość informacji na jego temat. Dowiedz się, jak sprawdzić takie auto i o co jeszcze zadbać przed […]

więcej
Co grozi za brak przeglądu auta?

Co grozi za brak przeglądu auta?

Jeśli posiadasz nowe auto, wykonanie przeglądu będzie konieczne po 3 latach jego użytkowania, a kolejne należy wykonywać co drugi rok. Starsze auta oraz te z instalacjami gazowymi trzeba poddawać badaniom diagnostycznym każdego roku. Niestety łatwo można zapomnieć o […]

więcej
Utrata prawa jazdy w 2020 roku – komu oraz za co grozi?

Utrata prawa jazdy w 2020 roku – komu oraz za co grozi?

W wyniku pewnych wykroczeń, kierowca może tymczasowo utracić uprawnienia do kierowania pojazdami mechanicznymi. W jakich sytuacjach istnieje ryzyko takiej kary? Niedawno przepisy zostały zaostrzone. Wyjaśniamy, kiedy możliwa jest utrata prawa jazdy w 2020 roku. SPIS TREŚCI Utrata prawa […]

więcej