Jazda bez ważnego przeglądu samochodu. Sprawdź, jakie grożą ci konsekwencje

Jazda bez ważnego przeglądu samochodu. Sprawdź, jakie grożą ci konsekwencje

4.2/5 - (Ocen: 39)

<href=”https://kioskpolis.pl/kalkulator-moto/”>Kup OC
Jazda bez ważnego przeglądu technicznego wiąże się z wieloma nieprzyjemnymi konsekwencjami. Jeśli policjant oceni stan pojazdu jako zły, nie tylko zapłacisz mandat za brak przeglądu, ale także za odprowadzenie auta na lawecie czy parking strzeżony. Sprawdź, czym jeszcze skutkuje jazda bez przeglądu samochodu.

Kiedy należy wykonywać przegląd techniczny samochodu?

Do dokonywania regularnych badań technicznych w świetle prawa jest zobowiązany niemal każdy posiadacz samochodu. Jeśli masz co najmniej kilkuletnie auto, na jego generalny przegląd powinieneś jeździć minimum raz w roku. Od 30 października 2017 roku za badanie zapłacisz przed rozpoczęciem. Koszt w przypadku auta osobowego to 98 zł oraz 1 zł opłaty ewidencyjnej.

Dodatkowe badania techniczne warto wykonać po:

 • uczestnictwie auta w poważnym wypadku,
 • wykryciu usterki przez policjanta na drodze.

Osobami zwolnionymi z obowiązku corocznego przeglądu technicznego są właściciele pojazdów zabytkowych oraz nabywcy aut z salonu. Ci drudzy pierwszego przeglądu generalnego muszą dokonać po trzech latach od nabycia pojazdu, drugiego po dwóch, kolejnych zaś już standardowo, czyli co roku.

Mandat za brak przeglądu w 2022 dostanie każdy, gdyż od powyższej zasady nie ma żadnych wyjątków. Gdy dojdzie do kontroli drogowej, przegląd musi być ważny w tym momencie, a tłumaczenie, że kierowca dopiero udaje się na przegląd lub jest na niego umówiony w niczym nie pomoże. Liczy się tylko to, czy posiada się stosowne dokumenty. Uniknięcie holowania pojazdu jest więc niemożliwe, chyba że uda się go unieruchomić w bezpiecznym miejscu, w którym auto zostało zatrzymane. W żadnych okolicznościach nie zostanie jednak dopuszczone do dalszego ruchu na drodze publicznej. Kara za brak przeglądu 2022 będzie więc dotkliwa finansowo. Warto pamiętać, że jazda po alkoholu 2022 również wiąże się z koniecznością holowania auta, a także będzie skutkować odebraniem uprawnień, gdyż w tej kwestii prawo zrobiło się bardzo restrykcyjne.

Sprawdź ceny OC i AC

Przegląd generalny nowego samochodu

WSKAZÓWKA

Pamiętaj, że jeśli kupiłeś nowe auto, ale dokonałeś w nim ingerencji – np. wymieniłeś silnik lub zainstalowałeś autogaz – musisz poddawać je generalnemu przeglądowi co roku.

Mandat za brak przeglądu – ile zapłacisz?

Co grozi za brak przeglądu? Mandat za brak przeglądu wynosi od 20 do 500 zł – wysokość uzależniona jest m.in. od wielkości i charakteru usterki. Nie jest to jednak jedyna kara, jaka może Cię spotkać za brak przeglądu technicznego.

Mandat za brak przeglądu 2021 – tabela

Wysokość mandatu od 20 do 500 złotych
Najczęstsza kwota mandatu 100-150 złotych
Liczba punktów karnych brak
Inne konsekwencje utrata dowodu rejestracyjnego, utrata prawa do wypłaty z polisy ubezpieczeniowej, odholowanie pojazdu
Podstawa prawna art. 94 Kodeksu wykroczeń

Od 1.10.2018 roku nie ma obowiązku wożenia w samochodzie dowodu rejestracyjnego. Jeżeli jednak zostaniesz zatrzymany podczas jazdy, policjant odnotuje tę informację w systemie elektronicznym – Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK). Po ocenie stanu, w jakim znajduje się auto, albo pozwoli Ci jechać dalej, albo skieruje pojazd na lawetę, z uwagi na co zostaniesz obciążony dodatkowymi kosztami. Pamiętaj jednak, że nawet jeśli policjant pozwoli Ci odjechać bez ważnego przeglądu, masz obowiązek bezzwłocznie udać się na przegląd techniczny. 

Jaka kara za brak przeglądu 2022?

Brak przeglądu 2022 może okazać się najbardziej problematyczny, gdy dojdzie do kolizji. W takiej sytuacji ubezpieczyciel co prawda wypłaci odszkodowanie z polisy OC, jednak kosztami odszkodowania obciąży kierowcę samochodu, który nie posiadał ważnego przeglądu. Kwota może okazać się więc niezwykle wysoka, a sama wysokość mandatu przy ewentualnych kosztach odszkodowania to zaledwie ułamek wszystkich kosztów, które będzie trzeba ponieść.

Ile można jeździć bez przeglądu?

Jak widać, jazda bez ważnego przeglądu w 2022 jest niemożliwa. Wyjątek stanowi tu jedynie jazda po drogach zamkniętych, takich jak na przykład tory wyścigowe. Tego typu sytuacje nie dotyczą jednak cywilnego poruszania się po drogach publicznych i stanowią odrębny temat.

Warto więc zadbać o posiadanie ważnego przeglądu, a ponadto regularnie sprawdzać kalkulator OC AC, by nie zapomnieć również o obowiązkowej polisie OC, która by była ważna, auto musi mieć ważny przegląd techniczny. Porównywarka Kioskpolis.pl pozwoli na szybkie znalezienie najlepszych ofert ubezpieczeń, więc kierowca będzie mógł nieco oszczędzić. Warto przed przedłużeniem starej polisy sprawdzić aktualny ranking ubezpieczeń samochodowych, by porównać, czy na rynku nie pojawiły się ciekawsze oferty innych towarzystw ubezpieczeniowych.

Brak przeglądu – czy zabiorą mi prawo jazdy?

Jeśli termin wykonania kolejnego przeglądu minął zaledwie kilka dni temu, możliwe, że zostaniesz pouczony i obciążony mandatem do 500 zł. Jeśli jednak będzie to dłuższy okres, wówczas musisz się liczyć także z utratą dowodu rejestracyjnego – policjant może zablokować Twój dowód rejestracyjny w systemie, co w praktyce jest równoznaczne z zatrzymaniem dokumentu (fizyczny dokument w takim przypadku zostaje się z Tobą). Dodatkowo, jeśli policjant nie pozwoli Ci odjechać, będziesz musiał opłacić koszty lawety. Jeśli będziesz mógł samodzielnie poruszać się dalej autem, wówczas musisz natychmiast udać się do stacji kontroli, gdzie pojazd przebędzie odpowiednie badania. Po otrzymaniu pozytywnego wyniku przeglądu, do Twojego dowodu rejestracyjnego (powinieneś mieć go przy sobie) zostanie wbita pieczątka, a Ty otrzymasz zaświadczenie. Z taką dokumentacją możesz udać się do wydziału komunikacji, gdzie Twój dowód rejestracyjny zostanie odblokowany w systemie.

Po wykonaniu badania generalnego z pozytywnym wynikiem pracownik stacji kontroli wbije Ci pieczątkę do dowodu rejestracyjnego oraz wystawi odpowiednie zaświadczenie. Wraz z tym zaświadczeniem udaj się do wydziału komunikacji, by Twój elektroniczny dowód rejestracyjny został odblokowany.

Przegląd techniczny podwozia auta

Jazda bez ważnego przeglądu technicznego a wypadek

Jazda bez ważnego przeglądu technicznego to często jeden z punktów wykluczających możliwość uzyskania odszkodowania w przypadku dodatkowych ubezpieczeń – zwłaszcza AC, ale także NNW. Ubezpieczyciel może wskazywać na bezpośredni lub pośredni wpływ braku badania technicznego na wypadek. Wówczas szkody będziesz musiał pokryć z własnych pieniędzy.

WSKAZÓWKA

Nawet jeśli doprowadzisz do kolizji podczas jazdy bez przeglądu, poszkodowanemu zostanie wypłacone odszkodowanie z Twojego OC. Towarzystwo ubezpieczeniowe może jednak zwrócić się do Ciebie z żądaniem zwrotu kosztów, jeśli udowodni, że kolizja rzeczywiście wynikała ze złego stanu technicznego auta.

W przypadku chęci uzyskania odszkodowania, jeśli to nie usterka techniczna – która nie została wykryta z racji braku przeglądu – miała wpływ na powstanie kolizji, być może będziesz zmuszony do skorzystania z oceny rzeczoznawcy. Wówczas towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaci Ci pieniądze.

Porównaj ceny ubezpieczeń

Przegląd techniczny samochodu

Wybierając obowiązkowe ubezpieczenie OC pojazdu, a także dodatkowe polisy, porównuj nie tylko ceny, lecz również zakres ofert. Sprawdzaj, z czym wiąże się doprowadzenie do wypadku z brakiem przeglądu technicznego. Ułatw sobie zadanie i skorzystaj z naszej porównywarki ubezpieczeń, by wybrać najlepiej.

Sprawdź również:

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker – absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego, kierunek rachunkowość. Od dekady zajmuje się ubezpieczeniami. Specjalizuje się w polisach turystycznych oraz ubezpieczeniach komunikacyjnych. Prywatnie ojciec bliźniaków i miłośnik seriali na Netflixie.

Dodaj komentarz

Komentarze (14)

  Przegląd
  - -

  Czy przegląd techniczny można wykonać w dowolnej stacji?

   Grzegorz Majker
   - -

   Jeśli chodzi o przeglądy techniczne pojazdów, to nie obowiązuje rejonizacja, dlatego na przegląd można udać się do dowolnej stacji na terenie całego kraju. Jedyne, na co trzeba zwrócić uwagę, to czy wybrana przez nas stacja wykonuje taki typ przeglądu, jaki nas interesuje. Informują o tym kody literowe (np. A – badania motocykli i motorowerów, c – badania pojazdów przystosowanych do zasilania gazem, itd.).

  Patryk
  - -

  Jak często trzeba w takim razie wykonywać przeglądy pojazdów zabytkowych? W tekście jest tylko mowa o tym, że nie co roku.

   Grzegorz Majker
   - -

   Przegląd takiego samochodu wykonuje się z reguły tylko raz, przy rejestracj jako pojazd zabytkowy. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy maszynę wykorzystuje się w celach zarobkowych – wtedy przeglądy techniczne wymagane są co roku. Właścicielom zabytkowych aut polecam również lekturę tego tekstu: https://kioskpolis.pl/ubezpieczenia-zabytkowych-samochodow/

  Grzegorz
  - -

  Niestety ale powyższy materiał nie wiele ma wspólnego z rzeczywistością.Za brak przeglądu NIE MA MANDATU,zabierany jest jedynie dowód rejestracyjny lub zatrzymywany jest on elektronicznie przez Policjanta.Otrzymujemy odpowiednią adnotację o zatrzymaniu dowodu z którą należy się niezwłocznie udać do stacji kontroli pojazdów a następnie z potwierdzeniem zrobienia przeglądu udać się w przypadku zatrzymania papierowego dowodu rej.do Wydziału Komunikacji celem odebrania go lub w przypadku zatrzymania elektronicznego udać się do jednostki Policji-dowolnej na terenie kraju i tam po przedstawieniu zaświadczenia o badaniu Policjant dokonuje odpowiedniej adnotacji w systemie co równia się z przywróceniem dowodu rejestracyjnego.Powyższe przypadki przerabiałem osobiście,ostatnio w Marcu 2019 r.

   Iwona Sowuska
   - -

   Dziękujemy za informację. Artykuł na dzień dodania zawierał prawidłowe informację, a teraz został zaktualizowany 🙂

   Anna
   - -

   To dlaczego dostałam mandat pocztą w wysokości 500 zł za brak ważnego badania technicznego przez 2 miesiące? Policja nie zatrzymała mnie na drodze, mandat przyszedł pocztą.

    Iwona Sowuska
    - -

    W takiej sytuacji należy skontaktować się bezpośrednio z policją lub skorzystać z pomocy prawnej.

    benek
    - -

    Nie ma takiej możliwości, badanie techniczne pojazdu nie jest obowiązkiem, samochód musi posiadać ciągłość ubezpieczenia OC. Samochód bez ważnego przeglądu po prostu nie może wyjechać na drogę na własnych kołach. O ile ma ważne ubezpieczenie, to może stać w garażu nawet 10 lat.

     Katarzyna Dabrowska
     - -

     Tak jak pisaliśmy Pani Anna powinna skontaktować się bezpośrednio z Policją lub zasięgnąć porady prawnej.

  Ramus
  - -

  Mam zamiar kupić samochód z ważnym OC ale bez przeglądu. Czy mogę nim dojechać do warsztatu, czy mam go brać na lawetę?

   Iwona Sowuska
   - -

   W takiej sytaucji nalezy przetransportować samochód lawetą, gdyż w przypadku kontroli za brak przeglądu może Pan uzyskać nawet do 500 zł mandatu.

  Bogusław
  - -

  Witam,
  Czy można w PL otrzymać gdzieś dokument potwierdzajacy chec jak najszybszegi dojechania do stacji diagnostycznej by przejechać granice I obviously się bez Kar?

   Katarzyna Dabrowska
   - -

   Dzień dobry,
   Jeśli samochód nie ma ważnych badań technicznych powinien zostać przewieziony na lawecie przez granicę do najbliższej stacji diagnostycznej.

Więcej artykułów i porad
Jak sprawdzić historię pojazdu z Niemiec?

Jak sprawdzić historię pojazdu z Niemiec?

Wielu handlarzy samochodów dość oszczędnie opowiada historię użytkowania i napraw sprzedawanych pojazdów. Kupując auto sprowadzone z zagranicy jest jeszcze trudniej zweryfikować prawdziwość informacji na jego temat. Dowiedz się, jak sprawdzić takie auto i o co jeszcze zadbać przed […]

więcej
Co się dzieje w przypadku uszkodzenia pożyczonego samochodu?

Co się dzieje w przypadku uszkodzenia pożyczonego samochodu?

W ramach koleżeńskiej czy rodzinnej przysługi często pożycza się auto. Taka sytuacja wiąże się jednak z dużym ryzykiem. Osobą prawnie odpowiedzialną za pojazd jest przecież jego właściciel, a nie kierowca. Wyjaśniamy, co się dzieje w przypadku uszkodzenia pożyczonego […]

więcej
Czy polisa przesłana e-mailem jest ważna? Wyjaśniamy!

Czy polisa przesłana e-mailem jest ważna? Wyjaśniamy!

Kupno ubezpieczenia przez Internet jest niezwykle proste i wygodne. Wiele osób zastanawia się jednak, czy dokumenty w formie elektronicznej mają moc prawną. Wyjaśniamy, czy polisa przesłana e-mailem jest ważna! W Sieci można znaleźć sprzeczne informacje na temat tego, […]

więcej
Jak ubezpieczyć auto, nie będąc jego właścicielem?

Jak ubezpieczyć auto, nie będąc jego właścicielem?

Według ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym oraz Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych – wszystkie zarejestrowane samochody powinny posiadać aktualne ubezpieczenie OC.  Jak ubezpieczyć samochód? Kto może zawrzeć umowę OC z ubezpieczycielem i na kim spoczywa obowiązek ponoszenia […]

więcej