Czy warto kupić AC dla starszego modelu samochodu?

Czy warto kupić AC dla starszego modelu samochodu?

5/5 - (Ocen: 3)

Chcesz wykupić AC na stary samochód, ponieważ jesteś do niego przywiązany emocjonalnie i wolisz zabezpieczyć się na wypadek uszkodzenia części lub kradzieży? Sprawdź, dlaczego towarzystwa ubezpieczeniowe rzadko oferują autocasco powyżej 10 lat pojazdu oraz poznaj sposoby na uzyskanie niższej ceny polisy AC samochodu.

Dlaczego trudno kupić AC na stary samochód?

Ubezpieczenie AC to polisa nieobowiązkowa, wykupowana dobrowolnie. Najczęściej nabywa się ją dla aut nowych, szczególnie tych branych na kredyt. Sporo właścicieli chce jednak wykupić również ubezpieczenie samochodu AC powyżej 10 lat. Są to np. osoby szczególnie związane ze swoimi pojazdami.

Sprawdź ceny OC i AC

Autocasco powyżej 10 lat dla osób przywiązanych do swoich samochodów

Większość polskich towarzystw ubezpieczeniowych nie chce sprzedawać autocasco na stary samochód. Dzieje się tak, ponieważ wartość rynkowa pojazdu jest niska, a koszty naprawy w przypadku uszkodzenia byłby niewspółmiernie wysokie. To ryzyko finansowej straty dla ubezpieczyciela. Fakt ów nie sprawia jednak, że nie będziesz mógł objąć ochroną swojego 10- czy 15-letniego auta. Po prostu więcej czasu poświęcisz na szukanie towarzystwa oraz korzystnej oferty.

Porównaj ceny ubezpieczeń

WSKAZÓWKA

Chcesz wykupić ubezpieczenie AC samochodu zabytkowego lub kolekcjonerskiego, który wiekiem przekracza 25 lat? Udaj się do rzeczoznawczy i ustal wartość pojazdu oraz właściwą sumę, na którą powinieneś je ubezpieczyć.

O czym warto pamiętać podczas wybierania AC samochodu?

W przeciwieństwie do polisy OC, AC samochodu ma inny zakres w zależności od towarzystwa. Podczas wybierania ubezpieczenia samochodu AC powyżej 10 lat zastanów się, które elementy ochrony są Ci niezbędne, na których zależy Ci umiarkowanie, a z których byłbyś w stanie zrezygnować. Dzięki temu możesz zyskać więcej ofert do rozważenia, a przy okazji zaoszczędzić.

Nie każdy właściciel starego auta potrzebuje ubezpieczenia od szkód częściowych. Jeśli części do pojazdu są łatwo dostępne i tanie, z ewentualną naprawą poradzisz sobie sam. Przyda Ci się za to odszkodowanie od szkody całkowitej i kradzieży. Zastanów się, czy warto wziąć ochronę od działania żywiołów: pożarów, powodzi, gradu, wichury.

WSKAZÓWKA

Autocasco powyżej 10 lat pojazdu można zakupić w wersji pomniejszonej – nazywa się ono minicasco. Popularnym zakresem ochrony jest tu odszkodowanie w przypadku kradzieży, działania żywiołów i kasacji (szkody całkowitej). Tę polisę znajdziesz również pod nazwami AC mini oraz smartcasco.

Zanim wybierzesz polisę autocasco na stary samochód, sprawdź, jaką metodę naprawy stosuje towarzystwo ubezpieczeniowe w przypadku kilkunastoletnich aut. Jeśli kosztorysową, nie będziesz mógł zamienić jej na warsztatową. Możesz też otrzymać tańsze i nieoryginalne zamienniki uszkodzonych części.

Ubezpieczenie samochodu AC powyżej 10 lat pojazdu a udział własny

Towarzystwa ubezpieczeniowe są bardziej skłonne sprzedawać autocasco na stary samochód, kiedy właściciel zgadza się na wkład własny. Może on być procentowy, ale także określony jako konkretna kwota. Obowiązuje podczas wszystkich sytuacji, od których jest chronione auto, czyli np. kradzieży, uszkodzenia. Nie tylko ułatwia zakup ubezpieczenia AC samochodu kilkunastoletniego, ale także przyczynia się do obniżenia wysokości składek.

Wykup ubezpieczenie samochodu AC powyżej 10 lat w korzystnej cenie

Wkład własny polega na tym, że kiedy auto doznaje szkody, ubezpieczyciel wycenia ją na daną kwotę, ale wypłaca Ci jedynie część, np. 80%. Resztę pokrywasz z własnej kieszeni.

Nie jesteś w stanie przewidzieć przyszłości i dlatego posiadanie AC na stary samochód jest dla Ciebie korzystne. Jeśli jednak jesteś ostrożny i od lat nie zdarzyło Ci się poważnie uszkodzić auta, może właśnie taka forma ochrony – z wkładem własnym – będzie dla Ciebie najkorzystniejsza.

Porównaj oferty

Wykup AC na stary samochód podczas odnawiania OC. Połączenie polis może sprawić, że zaoszczędzisz dodatkowe pieniądze. Oblicz swoją składkę w naszym kalkulatorze OC i sprawdź, które towarzystwo ubezpieczeniowe ma dla Ciebie najatrakcyjniejszą ofertę. 

Sprawdź również:

Renata Bardyś

Renata Bardyś

Renata Bardyś – praca jako agent ubezpieczeniowy miała być tylko epizodem, ale stała się jej sposobem na życie. Już w pierwszym roku swojej kariery odkryła, że ma smykałkę do wyszukiwania najtańszych polis. Prywatnie lubi podróżować – zawsze z odpowiednim ubezpieczeniem turystycznym i czyta co najmniej 26 książek rocznie.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Wypadek drogowy z obcokrajowcem – co zrobić w takiej sytuacji?

Wypadek drogowy z obcokrajowcem – co zrobić w takiej sytuacji?

5/5 – (Ocen: 1) Zdarzenie drogowe z udziałem kierowcy z zagranicy bywa bardzo problematyczne. Taka osoba może nie tylko nie mówić w języku Polskim, ale też nie zawsze będzie ubezpieczona w naszym kraju. Kolizja z obcokrajowcem nie oznacza […]

więcej
Zakup ubezpieczenia OC AC w 2022 – co musisz wiedzieć?

Zakup ubezpieczenia OC AC w 2022 – co musisz wiedzieć?

5/5 – (Ocen: 1) Po upływie 12 miesięcy kierowcy muszą przedłużyć swoje umowy na ubezpieczenia komunikacyjne. Wiele osób ma noworoczne postanowienie, by zmienić firmę lub kupić nowy samochód. Niezależnie od tego, co ma się w planach, trzeba właściwie […]

więcej
Ubezpieczenie nowego samochodu – jak znaleźć najkorzystniejsze OC i AC

Ubezpieczenie nowego samochodu – jak znaleźć najkorzystniejsze OC i AC

5/5 – (Ocen: 1) Decydując się na zakup nowego samochodu z pewnością zależy Ci, aby objąć pojazd należytą ochroną. Nic dziwnego – to spora inwestycja, która ma posłużyć przez lata. W takim razie musisz zastanowić się nad ubezpieczeniem […]

więcej
AC dla starego samochodu – kiedy tak, a kiedy nie?

AC dla starego samochodu – kiedy tak, a kiedy nie?

5/5 – (Ocen: 2) Jak wynika z danych ACEA (Europejskie Stowarzyszenie Producentów Samochodów), średni wiek pojazdów poruszających się po polskich drogach w 2018 roku wynosił 14 lat. Czy warto wykupić ubezpieczenie AC dla takiego auta? Na co zwrócić […]

więcej