Czy warto kupić AC dla starszego modelu samochodu?

Czy warto kupić AC dla starszego modelu samochodu?

5/5 - (Ocen: 3)

Chcesz wykupić AC na stary samochód, ponieważ jesteś do niego przywiązany emocjonalnie i wolisz zabezpieczyć się na wypadek uszkodzenia części lub kradzieży? Sprawdź, dlaczego towarzystwa ubezpieczeniowe rzadko oferują autocasco powyżej 10 lat pojazdu oraz poznaj sposoby na uzyskanie niższej ceny polisy AC samochodu. AC na stary samochód w wielu przypadkach jest opłacalne, więc sprawdź, jakie ubezpieczenie najlepiej kupić.

Stosunkowo rzadko zdarza się, że ktoś kupuje AC na samochód starszy niż 10 lat, gdyż tego typu polisa ubezpieczeniowa jest bardziej popularna przy nowych autach. Mając starszy samochód, warto jednak sprawdzić, ile będzie kosztowało ubezpieczenie Auto Casco, gdyż jest ono o wiele tańsze, niż AC nowego samochodu, więc często jest bardzo opłacalne. W Kioskpolis.pl można w kilka minut skalkulować wysokość składki dla danego auta i sprawdzić, czy warto kupić polisę. Ponadto nabywając AC razem z OC, można sporo zaoszczędzić!

Dlaczego trudno kupić AC na stary samochód?

Ubezpieczenie AC to polisa nieobowiązkowa, wykupowana dobrowolnie. Najczęściej nabywa się ją dla aut nowych, szczególnie tych branych na kredyt. Sporo właścicieli chce jednak wykupić również ubezpieczenie samochodu AC powyżej 10 lat. Są to np. osoby szczególnie związane ze swoimi pojazdami.

Sprawdź ceny OC i AC

Autocasco powyżej 10 lat dla osób przywiązanych do swoich samochodów

Częstą sytuacją jest, że AC dla starego samochodu nie jest wykupywane, gdy spłaci się kredyt lub wykupi auto po leasingu. Na początku kierowca jest zobligowany do wykipienia AC, gdyż jest to warunek dostania pożyczki. Tak samo podchodzą do tego firmy leasingowe i nie dają nabywcy auta wyboru w kwestii polisy ubezpieczeniowej. Ubezpieczenie OC wtedy nie wystarczy, jednak zaraz po skończeniu się umowy, właściciele aut rezygnują z AC. Nie jest to dobra strategia, gdyż składka ubezpieczeniowa jest obliczana na podstawie wartości samochodu, a po kilku latach, spada ona radykalnie. Wiąże się to z niższą wysokością składek, więc ubezpieczenie AC na stary samochód nadal się opłaca, pomimo że nie ma takiego obowiązku.

Większość polskich towarzystw ubezpieczeniowych nie chce sprzedawać autocasco na stary samochód. Dzieje się tak, ponieważ wartość rynkowa pojazdu jest niska, a koszty naprawy w przypadku uszkodzenia byłby niewspółmiernie wysokie. To ryzyko finansowej straty dla ubezpieczyciela. Fakt ów nie sprawia jednak, że nie będziesz mógł objąć ochroną swojego 10- czy 15-letniego auta. Po prostu więcej czasu poświęcisz na szukanie towarzystwa oraz korzystnej oferty.

Porównywarka OC AC pozwoli na szybkie znalezienie najlepszych ofert na rynku, więc nie trzeba udawać się do każdego towarzystwa z pytaniem, czy zaoferuje polisę Auto Casco na dane auto. Dzięki porównywarce można to zrobić w kilka minut i otrzymać wszystkie oferty najlepszych towarzystw działających w Polsce, a ponadto można znaleźć tę, która będzie najtańsza. AC na stary samochód i starszy niż 10 lat można w ten sposób znaleźć w cenie tańszej nawet o kilkadziesiąt procent niż ta, którą by się otrzymało w przypadkowo wybranej firmie ubezpieczeniowej. Biorąc pod uwagę, jak zróżnicowana jest polityka cenowa towarzystw działających na rynku w zakresie AC, nigdy nie opłaca się decydować na pierwszą ofertę, na jaką się trafi, gdyż prawdopodobnie nie będzie korzystna. Kalkulator OC i AC na Kioskpolis.pl pozwoli jednak ułatwić proces szukania.

Porównaj ceny ubezpieczeń

WSKAZÓWKA

Chcesz wykupić ubezpieczenie AC samochodu zabytkowego lub kolekcjonerskiego, który wiekiem przekracza 25 lat? Udaj się do rzeczoznawczy i ustal wartość pojazdu oraz właściwą sumę, na którą powinieneś je ubezpieczyć.

Czy opłaca się AC dla starego auta?

To, czy opłaca się AC dla starego auta, jest zależne od sytuacji. Niewątpliwie jednak, jeśli regularnie jest ono użytkowane i jeździ się nim codziennie, ryzyko że dojdzie do nieprzewidzianego zdarzenia, na drodze jest relatywnie duże. To sprawia, że opcjonalne AC dla auta starsze niż 10 lat także się opłaca, a najlepiej kupić je w pakiecie z Assistance.  Wszystko sprowadza się jednak do tego, czy uda się uzyskać atrakcyjną cenę polisy. Na rynku jest jednak wiele firm, które proponują AC na starsze auta w stosunkowo niskiej cenie, więc wystarczy skalkulować swoją składkę na Kioskpolis.pl, by odpowiedzieć sobie na pytanie, czy się opłaca.

W ten sposób można też znaleźć najtańsze OC. Ewentualne wypowiedzenie OC u aktualnego ubezpieczyciela jest bardzo proste, więc jeśli tylko uda się znaleźć tańsze propozycje, warto to zrobić. Proces rozwiązywania umowy wymaga jedynie wypełnienia formularza i wysłania go pocztą, choć często można to zrobić online. Trzeba jednak pamiętać o tym, że umowa nadal będzie obowiązywać do zawartej w niej daty, lecz nie zostanie automatycznie przedłużona. By tak się stało, najpierw trzeba wykupić nową polisę u innego ubezpieczyciela na kolejny okres, by nie doszło do przerwania ciągłości polisy.

O czym warto pamiętać podczas wybierania AC samochodu?

W przeciwieństwie do polisy OC, AC samochodu ma inny zakres w zależności od towarzystwa. Podczas wybierania ubezpieczenia samochodu AC powyżej 10 lat zastanów się, które elementy ochrony są Ci niezbędne, na których zależy Ci umiarkowanie, a z których byłbyś w stanie zrezygnować. Dzięki temu możesz zyskać więcej ofert do rozważenia, a przy okazji zaoszczędzić.

Nie każdy właściciel starego auta potrzebuje ubezpieczenia od szkód częściowych. Jeśli części do pojazdu są łatwo dostępne i tanie, z ewentualną naprawą poradzisz sobie sam. Przyda Ci się za to odszkodowanie od szkody całkowitej i kradzieży. Zastanów się, czy warto wziąć ochronę od działania żywiołów: pożarów, powodzi, gradu, wichury.

WSKAZÓWKA

Autocasco powyżej 10 lat pojazdu można zakupić w wersji pomniejszonej – nazywa się ono minicasco. Popularnym zakresem ochrony jest tu odszkodowanie w przypadku kradzieży, działania żywiołów i kasacji (szkody całkowitej). Tę polisę znajdziesz również pod nazwami AC mini oraz smartcasco.

Zanim wybierzesz polisę autocasco na stary samochód, sprawdź, jaką metodę naprawy stosuje towarzystwo ubezpieczeniowe w przypadku kilkunastoletnich aut. Jeśli kosztorysową, nie będziesz mógł zamienić jej na warsztatową. Możesz też otrzymać tańsze i nieoryginalne zamienniki uszkodzonych części.

Ubezpieczenie samochodu AC powyżej 10 lat pojazdu a udział własny

Towarzystwa ubezpieczeniowe są bardziej skłonne sprzedawać autocasco na stary samochód, kiedy właściciel zgadza się na wkład własny. Może on być procentowy, ale także określony jako konkretna kwota. Obowiązuje podczas wszystkich sytuacji, od których jest chronione auto, czyli np. kradzieży, uszkodzenia. Nie tylko ułatwia zakup ubezpieczenia AC samochodu kilkunastoletniego, ale także przyczynia się do obniżenia wysokości składek.

Wykup ubezpieczenie samochodu AC powyżej 10 lat w korzystnej cenie

Wkład własny polega na tym, że kiedy auto doznaje szkody, ubezpieczyciel wycenia ją na daną kwotę, ale wypłaca Ci jedynie część, np. 80%. Resztę pokrywasz z własnej kieszeni.

Wszyscy posiadacze aut, którzy kupują AC na stary samochód, powinni brać pod uwagę, że tego typu polisy nie podlegają pod Ustawę o Ubezpieczeniach Obowiązkowych. Z tego wynika, że towarzystwa mają sporą dowolność w kształtowaniu zapisów umowy, przez co każda z nich, nieco się różni. Dlatego też, o ile kupując ubezpieczenie obowiązkowe z zakresu OC, zawsze otrzymuje się ten sam zakres ochrony, w przypadku AC tak się nie dzieje i warto dokładnie przeanalizować umowę przed jej podpisaniem. To pozwoli świadomie wybrać najlepszą ofertę z dostępnych na rynku.

Nie jesteś w stanie przewidzieć przyszłości i dlatego posiadanie AC na stary samochód jest dla Ciebie korzystne. Jeśli jednak jesteś ostrożny i od lat nie zdarzyło Ci się poważnie uszkodzić auta, może właśnie taka forma ochrony – z wkładem własnym – będzie dla Ciebie najkorzystniejsza.

Porównaj oferty

Wykup AC na stary samochód podczas odnawiania OC. Połączenie polis może sprawić, że zaoszczędzisz dodatkowe pieniądze. Oblicz swoją składkę w naszym kalkulatorze OC i sprawdź, które towarzystwo ubezpieczeniowe ma dla Ciebie najatrakcyjniejszą ofertę. 

Sprawdź również:

Renata Bardyś

Renata Bardyś

Renata Bardyś – praca jako agent ubezpieczeniowy miała być tylko epizodem, ale stała się jej sposobem na życie. Już w pierwszym roku swojej kariery odkryła, że ma smykałkę do wyszukiwania najtańszych polis. Prywatnie lubi podróżować – zawsze z odpowiednim ubezpieczeniem turystycznym i czyta co najmniej 26 książek rocznie.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
AC od pożaru samochodu – sprawdź, dlaczego warto je kupić!

AC od pożaru samochodu – sprawdź, dlaczego warto je kupić!

Ogień jest nieprzewidywalnym żywiołem. W każdej chwili pojazd może z różnych przyczyn zostać przez niego uszkodzony lub wręcz doszczętnie zniszczony. Wtedy auto zwykle nadaje się jedynie do kasacji, a kierowca bezpowrotnie traci cenny środek lokomocji. Przed taką ewentualnością […]

więcej
Jaki jest zakres ubezpieczenia AC?

Jaki jest zakres ubezpieczenia AC?

Zastanawiasz się nad wykupieniem autocasco? Koniecznie sprawdź, czy posiadanie tej polisy jest obowiązkiem oraz co wchodzi w jej zakres. Przekonaj się, jakie osoby powinny skorzystać z ubezpieczenia AC dla własnego interesu, a jakie mogą mieć problem z uzyskaniem […]

więcej
3 nieobowiązkowe polisy, których zakup warto rozważyć

3 nieobowiązkowe polisy, których zakup warto rozważyć

Ubezpieczenia komunikacyjne mogą być dość drogie, dlatego wielu kierowców ogranicza się do zakupu obowiązkowego OC. Takie podejście nie zawsze jest jednak rozsądne. W razie poważnego wypadku czy innych kłopotów na drodze często przydają się także dodatkowe świadczenia. Przedstawiamy […]

więcej
Ubezpieczenie AC na sportowy samochód – 5 rzeczy, które musisz o nim wiedzieć

Ubezpieczenie AC na sportowy samochód – 5 rzeczy, które musisz o nim wiedzieć

Planujesz zakupić sportowe auto i zastanawiasz się, z jakimi kosztami trzeba się liczyć? Przy drogich modelach rozsądnym rozwiązaniem jest sięgnięcie po ubezpieczenie AC, które może okazać się naprawdę drogą inwestycją. Czy warto? Sprawdźmy to! Nasze społeczeństwo zaczyna się […]

więcej