Kiedy i jak zgłosić szkodę do TUW?

Kiedy i jak zgłosić szkodę do TUW?

4/5 - (Ocen: 2)

Kalkulator OC

Polisy ubezpieczeniowe są sprzedawane nie tylko przez banki czy specjalne firmy. Wiele osób jest członkami wyjątkowej organizacji opartej na samopomocy, w której odszkodowania finansują osoby do niej należące. Wyjaśniamy, kiedy i jak zgłosić szkodę do TUW!

Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych jest instytucją non-profit. Osoby należące do jej szeregów regularnie wpłacają określone składki za polisy i w razie potrzeby mogą uzyskać pomoc. Często łatwiej tak dostać wsparcie niż w przypadku firm ze sztywno określonymi warunkami umowy. W ten sposób można wykupić ubezpieczenie OC, AC, a także wiele innych świadczeń. Jak działa taka instytucja? Dowiedz się, kiedy i jak zgłosić szkodę do TUW!

Kiedy zgłosić szkodę do TUW?

Kiedy zgłosić szkodę do TUW?

Ubezpieczenie Odpowiedzialności Cywilnej jest obowiązkową polisą komunikacyjną, dlatego czas zgłoszenia szkody z jej tytułu jest uregulowany prawnie. Sprawca ma na to 3 lata od zdarzenia. Po tym okresie sprawa ulega przedawnieniu. Zwykle większość kierowców stara się jak najszybciej złożyć zgłoszenie, by uzyskać niezbędną pomoc.

Jeśli zaś chodzi o ubezpieczenie AC, poszkodowany musi zgłosić szkodę do TUW nie później niż w ciągu 5 dni roboczych po zdarzeniu. W przypadku kradzieży, czas jest jeszcze krótszy – kierowca musi powiadomić Towarzystwo o tym fakcie w ciągu 2 dni roboczych od momentu odkrycia faktu kradzieży.

Zgłoszenie w ramach ubezpieczenia Assistance musi być wykonane niezwłocznie, nie później niż 12 h od zdarzenia drogowego. Jeśli kierowca przekroczy ten czas, towarzystwo może odmówić mu pomocy.

Istnieją także inne sytuacje, w których należy niezwłocznie zgłosić szkodę do TUW. Są to m.in. utrata lub zniszczenie kluczyków/karty do samochodu, wykrycie dodatkowego uszkodzenia auta podczas naprawy czy kłopoty z mechanizmami antywłamaniowymi.

Jeśli osoba ubezpieczona posiada Zieloną Kartę i miała wypadek za granicą, musi zawiadomić TUW w ciągu 14 dni. Wtedy organizacja ma 7 dni na przesłanie informacji, jakie dokumenty muszą zostać dostarczone przez kierowcę. Po uzyskaniu pełnej listy, w ciągu kolejnych 7 dni trzeba je skompletować i dostarczyć do Towarzystwa.

Jak zgłosić szkodę do TUW?

Tak jak w przypadku innych firm i towarzystw ubezpieczeniowych, szkodę do TUW można zgłosić na kilka sposobów. Zwykle warto skontaktować się z instytucją tak szybko jak to możliwe, ponieważ wtedy wypada się wiarygodniej, a także można sprawniej rozpocząć proces likwidacji. Jak zgłosić szkodę do TUW?

  • Telefonicznie na numer: 801 001 003 lub 22 545 39 50. Infolinia pracuje w określonych godzinach:
    • poniedziałek – czwartek 8:00 – 20:00;
    • piątek 8:00 – 19:00;
    • sobota 8:00 – 15:00 (z wyjątkiem dni ustawowo wolnych od pracy).

Obsługa Assistance jest czynna całodobowo.

  • Pisemnie w najbliższej jednostce terenowej. Placówki pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00. Mapkę z ich lokalizacją można znaleźć na stronie TUW.
  • Drogą elektroniczną poprzez formularz zgłoszeniowy na stronie internetowej lub wysyłając wiadomość na adres mailowy: [email protected].

Co przygotować do zgłoszenia szkody do TUW?

Co przygotować do zgłoszenia szkody do TUW?

By zgłosić szkodę do TUW warto przygotować jak najwięcej informacji oraz dowodów odnośnie zdarzenia. Dzięki temu w jasny, przejrzysty sposób przedstawi się całą sytuację, nie pozostawiając pola do podejrzeń czy nieścisłości. Towarzystwo może bowiem mieć podstawy do odmowy wypłacenia odszkodowania, jeśli podejrzewa, że poszkodowany popełnił przestępstwo lub celowo spowodował wypadek. Wtedy nie otrzyma pomocy np. w ramach ubezpieczenia NNW.

Jeśli doszło do stłuczki, należy przygotować stosowne oświadczenie. Powinno zawierać dane uczestników zdarzenia oraz ich pojazdów, numer polisy sprawcy, dokładny czas kolizji oraz jej krótki opis. Można dołączyć także notkę policyjną czy zdjęcia.

Przy zgłoszeniu szkody do TUW z Assistance należy podać podobne informacje, mianowicie: dane kierowcy i pojazdu, numer ubezpieczenia, a także miejsce zdarzenia oraz jego opis. Zwykle trzeba także zaznaczyć jaki typ pomocy będzie potrzebny.

Zgłaszając szkodę z autocasco, należy podać dane swoje i pojazdu oraz nr ubezpieczenia. Do tego opis szkody, notkę policyjną, zdjęcia czy inne dodatkowe materiały, jak np. zeznania świadków.

Czy ubezpieczenie w TUW się opłaca?

Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych jest organizacją non-profit, dlatego jest nastawione na pomoc członkom, a nie zarobek. Z tego względu często okazuje się, że kierowcy właśnie tutaj mogą wykupić najtańsze OC. Niewątpliwym plusem tej instytucji jest też większa przychylność, jeśli chodzi o wypłatę odszkodowań. Wiele firm ubezpieczeniowych posiada bardzo surowe warunki, przez które w nietypowych sytuacjach można nie otrzymać wsparcia.

Z drugiej strony, TUW jest prowadzony tylko przez członków. W ten sposób trudno oszacować ryzyko ubezpieczeniowe czy wymaganą wysokość składki. Początkowo mogą być niewysokie, ale w razie nagłej potrzeby może się okazać, że trzeba sporo dopłacić. Firmy ubezpieczeniowe są pod tym względem o wiele stabilniejsze.

Zanim podejmiesz decyzję o wykupieniu polisy w TUW, sprawdź, czy na pewno się opłaca. Wykorzystaj naszą porównywarkę, dzięki której w kilka minut porównasz oferty od różnych towarzystw ubezpieczeniowych. Wystarczy wypełnić prosty formularz. Nasz kalkulator OC AC oblicza wysokość składek, dlatego zorientujesz się, jakie ceny mogą zaoferować Ci najlepsze firmy w Polsce.

Jak widać, to kiedy i jak zgłosić szkodę do TUW wygląda podobnie, jak w przypadku innych firm ubezpieczeniowych. Rozwiązanie to ma wiele plusów, ale też i minusy. Zanim zostanie się członkiem tego towarzystwa, warto sprawdzić oferty tradycyjnych ubezpieczycieli!

Sprawdź również:

Renata Bardyś

Renata Bardyś

Renata Bardyś – praca jako agent ubezpieczeniowy miała być tylko epizodem, ale stała się jej sposobem na życie. Już w pierwszym roku swojej kariery odkryła, że ma smykałkę do wyszukiwania najtańszych polis. Prywatnie lubi podróżować – zawsze z odpowiednim ubezpieczeniem turystycznym i czyta co najmniej 26 książek rocznie.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Gdzie warto spędzić ferie?

Gdzie warto spędzić ferie?

Chcesz spędzić ferie zimowe z dziećmi w górach? A może marzą Ci się ferie nad morzem lub w mało popularnym miejscu? To, gdzie na ferie jechać zależy od preferencji, jednak nie warto zamykać się na nieoczywiste propozycje! Poznaj […]

więcej
Sprawdzenie OC pojazdu – jak sprawdzić polisę po numerze rejestracji?

Sprawdzenie OC pojazdu – jak sprawdzić polisę po numerze rejestracji?

Chociaż zgodnie z prawem ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej jest obligatoryjną polisą komunikacyjną, nie wszyscy kierowcy dopełniają obowiązku jego zakupu. Z tego powodu ryzykowne stają się normalne sytuacje, np. gdy przy drobnej stłuczce uczestnicy decydują się porozumieć bez udziału policji. […]

więcej
Chcesz sprowadzić samochód z zagranicy? Sprawdź, o czym musisz wiedzieć

Chcesz sprowadzić samochód z zagranicy? Sprawdź, o czym musisz wiedzieć

Zakup samochodu z zagranicy to coś, na co często i chętnie decydują się osoby poszukujące nowego pojazdu. Sprowadzenie auta wiąże się jednak z dopełnieniem szeregu obowiązków, takich jak skompletowanie niezbędnych dokumentów do rejestracji samochodu czy pierwsza rejestracja w […]

więcej
Zielona Karta dla kierowców – czym jest i kiedy trzeba ją nabyć?

Zielona Karta dla kierowców – czym jest i kiedy trzeba ją nabyć?

Jeśli lubisz podróżować autem za granicę i zwiedzać nowe kraje, powinieneś zainteresować się kwestią dodatkowego ubezpieczenia samochodowego. W większości państw nie jest ono konieczne, jednak na Ukrainie czy Białorusi posiadane przez Ciebie OC nie będzie wystarczające. Sprawdź, czym […]

więcej