Jak sprawdzić historię używanego samochodu?

Jak sprawdzić historię używanego samochodu?

Kalkulator OC

Chociaż kupno pojazdu z drugiej ręki często jest bardzo opłacalne, zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem. Nigdy nie można w pełni ufać sprzedawcy – wielu kierowców zataja ważne szczegóły dotyczące przeszłości auta. Chcesz mieć pewność, co naprawdę kupujesz? Wyjaśniamy, jak sprawdzić historię używanego samochodu!

Polacy szczególnie lubią pojazdy z rynku wtórnego. Dla wielu osób to jedyna szansa na nabycie auta w przystępnej cenie. Niestety, sprzedawcy starając się jak najdrożej spieniężyć swój samochód nie zawsze są w pełni szczerzy. Powszechne jest m.in. cofanie licznika, zatajanie stłuczek czy poważniejszych wypadków, a nawet maskowanie usterek. Wtedy można kupić pojazd, który będzie powodował tylko kłopoty i drastycznie zmniejszy szanse na najtańsze OC. Z tego względu przed podpisaniem umowy kupna-sprzedaży należy dokładnie skontrolować dany pojazd. Dowiedz się, jak sprawdzić historię używanego samochodu!

Dlaczego warto sprawdzić historię używanego samochodu?

Kupując auto „w ciemno” można narazić się na wiele kłopotów. Po pierwsze, można stracić dużo pieniędzy. Sporo przepłaci się np. za pojazd niezgodnie z prawdą określony jako bezwypadkowy. Co więcej, każda ukryta wada będzie wymagała naprawy, co wiąże się z dodatkowymi kosztami. Takie pojazdy są też o wiele podatniejsze na awarie. Przez to ich utrzymanie jest wyjątkowo drogie – dużo zapłaci się także np. za obowiązkowe ubezpieczenie OC.

Nigdy nie wiadomo też, czy auto nie zostało skradzione. W takiej sytuacji można mieć poważne problemy! Jeśli nie zorientujesz się w porę, że posiadasz pojazd z nielegalnego źródła, możesz zapłacić wysoką grzywnę lub nawet otrzymać karę w wysokości 2 lat pozbawienia wolności. Taka sytuacja jest traktowana jako wykroczenie! W takich okolicznościach można też np. nie uzyskać odszkodowania z ubezpieczenia NNW.

Jak sprawdzić historię używanego samochodu?

Jak sprawdzić historię używanego samochodu?

Zanim podejmie się decyzję o zakupie auta z drugiej ręki, najrozsądniej jest dokładnie skontrolować jego dane. By sprawdzić historię używanego samochodu trzeba udać się na stację diagnostyczną lub do Autoryzowanej Stacji Obsługi (ASO). Tam można otrzymać informacje m.in. o stanie zawieszenia, układu hamulcowego i kierowniczego, a także dostęp do historii serwisowej.

Jeszcze wygodniejszym sposobem jest skorzystanie z internetowej bazy Historia Pojazdu, obsługiwanej przez Ministerstwo Cyfryzacji. Dostęp do zawartych w niej danych jest darmowy. Informacje przedstawiane w serwisie pochodzą z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. W ten sam sposób można też sprawdzić pojazd sprowadzony z zagranicy. Wtedy dane o aucie są oparte na informacjach pochodzących z systemów zewnętrznych.

By sprawdzić historię pojazdu trzeba podać jego:

 • numer rejestracyjny;
 • datę pierwszej rejestracji;
 • numer VIN.

Dane te można znaleźć w dowodzie rejestracyjnym czy karcie pojazdu. Można poprosić o ich udostępnienie właściciela auta. Jeśli nie będzie chciał tego zrobić, będzie to już wyraźny sygnał ostrzegawczy. Wtedy absolutnie nie powinno się decydować na zakup takiego samochodu!

Jakie dane o pojeździe można uzyskać?

Za pośrednictwem serwisu Historia Pojazdu można sprawdzić m.in. następujące dane:

 • parametry techniczne (m.in. pojemność i moc silnika);
 • terminy okresowych badań technicznych;
 • ostatni odczyt licznika;
 • informacje o posiadanym ubezpieczeniu OC;
 • liczbę poprzednich właścicieli;
 • pochodzenie auta (i czy nie zostało skradzione);
 • stan rejestracji.

W przypadku pojazdów sprowadzonych z zagranicy można sprawdzić m.in. czy auto jest:

 • skradzione;
 • powypadkowe;
 • uszkodzone;
 • niedopuszczone do ruchu;
 • przerobione (z taksówki lub innego pojazdu przewozowego).

W Internecie można także znaleźć inne serwisy oferujące większą pulę informacji, np. zdjęcia samochodu, dokładny opis jego wykorzystania, szczegóły wyposażenia czy posiadane ubezpieczenia (m.in. ubezpieczenie AC). Korzystanie z nich jest już odpłatne.

Jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie dla używanego samochodu?

Jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie dla używanego samochodu?

Po zakupie używanego auta na nowego właściciela przechodzi tylko obowiązkowa polisa OC. Ubezpieczenia Assistance, AC oraz wszystkie inne dobrowolne usługi nie przysługują nabywcy. Co więcej, po zmianie właściciela następuje rekalkulacja składki, która często wypada niekorzystnie. Z tego względu najrozsądniej jest znaleźć lepszą ofertę. Najszybciej i najwygodniej można to zrobić z pomocą naszej porównywarki ubezpieczeń. W tym celu należy wypełnić krótki formularz online, a na podstawie wpisanych danych nasz kalkulator OC AC w mniej niż minutę wyszuka najkorzystniejsze propozycje i od razu obliczy wysokość ich składek. Używane auta zawsze są droższe w utrzymaniu, dlatego warto uważnie przejrzeć dostępne oferty i wybrać tę najlepszą. Można wówczas sporo zaoszczędzić.

Skoro wiesz już, jak sprawdzić historię używanego samochodu, możesz odpowiedzialniej kupić auto z drugiej ręki. Oczywiście nie powinno być to jedyne kryterium – skontroluj także wszelkie inne kwestie. Pamiętaj też o tym, by po zakupie znaleźć najkorzystniejszy pakiet ubezpieczeniowy!

Sprawdź również:

Mikołaj Dedrys

Mikołaj Dedrys

Ukończył dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Pracę w jednym z towarzystw ubezpieczeniowych rozpoczął zaraz po odebraniu dyplomu. W wolnym czasie pasjonat gier RPG oraz książek o tematyce historycznej.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad

Co zrobić w przypadku stłuczki lub wypadku za granicą?

Co zrobić w przypadku stłuczki lub wypadku za granicą?

Wybierasz się na wakacje lub w odwiedziny do przyjaciela, który mieszka w innym kraju? Warto, byś był ubezpieczony na wypadek stłuczki za granicą lub innej szkody. Sprawdź, co musisz zrobić w przypadku wypadku za granicą z Twojej winy, […]

więcej
Wraki porzucone na parkingu – jak się ich pozbyć?

Wraki porzucone na parkingu – jak się ich pozbyć?

Na parkingach osiedlowych czy nawet prywatnych posesjach można czasami zauważyć niszczejące wraki, które tylko oszpecają okolicę. Często są to auta, które się zepsuły i ktoś nie ma pieniędzy na ich naprawę. Kto za nie odpowiada? Wyjaśniamy, jak można […]

więcej
Kiedy możesz liczyć na zwrot składki ubezpieczenia?

Kiedy możesz liczyć na zwrot składki ubezpieczenia?

Sprzedałeś lub wyrejestrowałeś swój samochód? Być może należy Ci się zwrot składki OC za niewykorzystane ubezpieczenie. Zobacz, w jakich sytuacjach możesz złożyć wniosek o zwrot składki!

więcej
Jakie kary grożą za cofanie licznika? Sprawdź!

Jakie kary grożą za cofanie licznika? Sprawdź!

Zmiana liczby przejechanych kilometrów jest jednym z najpowszechniejszych oszustw stosowanych przez nieuczciwych sprzedawców samochodów. Od zeszłego roku takie działanie zostało w końcu ujęte w zapisach prawa. Od 25 maja 2019 roku krętacze narażają się na poważne konsekwencje. Wyjaśniamy, […]

więcej