Jak sprawdzić do kiedy jest OC?

Jak sprawdzić do kiedy jest OC?

4/5 - (Ocen: 5)

Obowiązek posiadania OC dotyczy każdego pojazdu z homologacją dopuszczającą do poruszania się po drogach publicznych. Za spełnienie tego obowiązku odpowiada właściciel pojazdu, a nie dostosowując się do niego, naraża się on na wysoką grzywnę w wysokości nawet kilku tysięcy złotych. Nawet jeśli ubezpieczenia nie posiada się jeden dzień, to już upoważnia UFG do nałożenia grzywny. 14 dni bez aktualnej polisy OC wiąże się z karą przekraczającą 5000 zł. Warto więc wiedzieć, jak sprawdzić do kiedy OC ma ważność.

To, jak sprawdzić do kiedy jest ważna polisa OC, jest dość proste, więc każdy kierowca powinien to potrafić i na bieżąco kontrolować. W razie konieczności można kupić nową polisę OC nawet na ostatnią chwilę dzięki porównywarce online Kioskpolis.pl  W ten sposób można też znaleźć ubezpieczenie OC samochodu o kilkadziesiąt procent taniej.  Najwięcej zyska się kupując dodatkowo polisę Auto Casco. Wtedy ubezpieczyciel będzie w stanie zaoferować bardziej atrakcyjną cenę. Porównywarka OC AC podczas kalkulowania składki bierze pod uwagę wszystkie parametry, takie jak wiek kierowcy, posiadane zniżki, czy model samochodu.

Gdzie sprawdzić ważność OC?

Jeśli zbliża się termin odnowienia polisy, obowiązkowe ubezpieczenia samochodowe można nabyć poprzez porównywarkę online Kioskpolis.pl. Pozwala ona na błyskawiczne porównanie wielu ofert różnych towarzystw ubezpieczeniowych, a następnie wybranie optymalnych pod względem ceny w danej sytuacji. Ponadto na Kioskpolis.pl można nabyć dodatkowe usługi, takie jak ubezpieczenie AC, Assistance, a dla osób wyjeżdżających na wakacje, także ubezpieczenia turystyczne i wiele innych. Porównywarka online najlepiej odpowie na pytanie, gdzie ubezpieczyć samochód by było to optymalne cenowo. Ponadto kupowanie ubezpieczeń przez Internet pozwala nie tylko oszczędzić pieniądze, ale także uniknąć konieczności tracenia czasu na wizyty w biurach ubezpieczycieli. Tutaj wszystkie dokumenty można wysłać online, a niezbędne formularze wypełnia się już w kilka minut.

Jak sprawdzić ważność polisy OC?

Każdy kierowca powinien wiedzieć, jak sprawdzić ważność OC, jednak nie każdy wie, jak to zrobić szybko i bez zbędnego zachodu. Najprostszą formą jest sprawdzenie tego w dokumentach podpisywanych przy zakupie OC, jednak takie nie zawsze są pod ręką, a ponadto często trzeba sprawdzić ważność OC samochodu, który nie jest w posiadaniu danej osoby. Chcąc to zrobić, wystarczy wejść na stronę Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Znajduje się ona pod adresem ufg.pl i między innymi pozwala na potwierdzenie polisy OC auta. Na stronie UFG znajduje się specjalna zakładka o nazwie „sprawdzenie ubezpieczenia OC”. Wystarczy tam wejść, a następni wpisać niezbędne dane. Wystarczy do tego numer rejestracyjny pojazdu lub numer VIN. Numer VIN można sprawdzić w odpowiednim miejscu auta, a także w dowodzie rejestracyjnym lub innych dokumentach do samochodu. Nie trzeba jednak posiadać obydwu numerów, wystarczy jeden z nich.

W ten sposób otrzyma się markę i model samochodu odpowiadającemu numerowi VIN lub numerowi rejestracyjnemu, a także numer polisy OS wraz z nazwą towarzystwa ubezpieczeniowego, które wydało polisę. Ponadto powinien wyświetlić się także adres, pod którym zarejestrowana jest siedziba ubezpieczyciela. Te dane wystarczą każdemu do ewentualnego dochodzenia swoich racji w przypadku kolizji. Jeśli już się wie, jak sprawdzić do kiedy jest ważna polisa OC, a w razie wypadku są co do tego jakiekolwiek wątpliwości, należy wezwać policję, by uniknąć kłopotów.

Kierowcy przedłużający swoje OC, powinni też rozważyć wykupienie dodatkowych polis ubezpieczeniowych, takich jak ubezpieczenie NNW samochodowe, czy Assistance. W ten sposób można zabezpieczyć się na każdą okoliczność na drodze. Ubezpieczenie NNW pozwoli na pokrycie kosztów wynikających ze zdarzeń drogowych, a zakres ochrony takich polis jest bardzo szeroki. Pakiet zawierający Assistance pozwala zaś na skorzystanie z bezpłatnego holowanie na terenie całej Polski, a w niektórych polisach istnieje też możliwość holowania za granicą w ramach ubezpieczenia. W razie awarii pozwala to zaoszczędzić niebagatelne kwoty, zwłaszcza jeśli do uszkodzenia pojazdu dojdzie daleko od miejsca zamieszkania. Sprawdzając do kiedy OC jest ważne w serwisie swojego ubezpieczyciela, można też sprawdzić ważność innych polis. Warto je kupować razem, gdyż wtedy cena jednostkowa za polisę okazuje się bardzo atrakcyjna.

Jak sprawdzić, do kiedy mam ubezpieczenie samochodu?

Wychodząc naprzeciw potrzebom kierowców, UFG stworzył też aplikację. Odpowiada ona na pytanie, jak sprawdzić do kiedy mam OC. Dzięki aplikacji można to zrobić bardzo łatwo przy pomocy smartfona. Ta aplikacja ma też funkcję przypominania, że zbliża się termin ważności ubezpieczenia, co jest bardzo wygodne, zwłaszcza gdy posiada się kilka pojazdów.

Jak sprawdzić ważność OC przez internet?

Sprawdzanie ważności polisy OC jest też możliwe w bazie CEPiK, która znajduje się pod adresem historiapojazdu.gov.pl. By sprawdzić dane dotyczące samochodu w ten sposób, trzeba jednak podać numer rejestracyjny, numer VIN, a także datę pierwszej rejestracji pojazdu. W bazie znajdują się informacje o ważności badań technicznych, stanie licznika, historii zmiany właścicieli, a także danych technicznych pojazdu.

Takie informacje warto sprawdzić nie tylko wtedy, gdy coś się dzieje, ale także na przykład przed zakupem nowego samochodu. Poprzedni właściciel powinien udostępnić takie dane, jeśli nie ma nic do ukrycia. Po nabyciu pojazdu powinno się też sprawdzić ranking ubezpieczycieli samochodowych, by znaleźć ciekawą i tanią polisę na nowe auto.

Damian Grądzki

Damian Grądzki

Damian Grądzki – redaktor i copywriter z wieloletnim doświadczeniem, pasjonat motoryzacji, aktywnie zainteresowany branżą ubezpieczeń. Publikuje na KioskPolis porady, rankingi i artykuły stricte związane z ubezpieczeniami i wszystkim, co ich dotyczy oraz co bezpośrednio kreuje „ubezpieczeniową i polisową rzeczywistość”.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Ile wydam na ubezpieczenie samochodu?

Ile wydam na ubezpieczenie samochodu?

Jeżeli chcesz wiedzieć, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu, powinieneś zapoznać się z listą czynników, które wpływają na cenę OC lub pakietu ubezpieczeń, np. OC+AC. Sprawdź też, ile kosztuje OC, ucząc się korzystać z internetowej porównywarki polis samochodowych. Jakie dane […]

więcej
Kradzież

Kradzież

Według Kodeksu Karnego art. 278, kradzieżą jest zabór cudzej rzeczy w celu przywłaszczenia. Przez pojęcie „zaboru” rozumiemy fizyczne wyjęcie rzeczy spod władztwa właściciela. Warto dodać, że termin ten obowiązuje również, gdy przedmiot został pozostawiony w określonym miejscu, a […]

więcej
Jakie są najważniejsze atrakcje turystyczne w Europie?

Jakie są najważniejsze atrakcje turystyczne w Europie?

Europa to kontynent, który jest niezwykle zróżnicowany. Na jej terenie znajduje się wiele państw, które są niezwykle atrakcyjne pod względem turystycznym. Ciekawych miejsc jest tak wiele, że bardzo trudno wybrać te, które warto uznać za najważniejsze. Atrakcje turystyczne […]

więcej
Broker ubezpieczeniowy

Broker ubezpieczeniowy

Broker ubezpieczeniowy to osoba fizyczna lub prawna, której zadaniem jest znalezienie najlepszej dostępnej polisy ubezpieczeniowej dla klienta. Doskonałym przykładem takiego podmiotu jest Benefit Solution, który działa jako pośrednik, przygotowując propozycje oraz doradzając najkorzystniejsze rozwiązanie, a następnie dokonując zakupu […]

więcej