Jak sprawdzić do kiedy jest OC?

Jak sprawdzić do kiedy jest OC?

Obowiązek posiadania OC dotyczy każdego pojazdu z homologacją dopuszczającą do poruszania się po drogach publicznych. Za spełnienie tego obowiązku odpowiada właściciel pojazdu, a nie dostosowując się do niego, naraża się on na wysoką grzywnę w wysokości nawet kilku tysięcy złotych. Nawet jeśli ubezpieczenia nie posiada się jeden dzień, to już upoważnia UFG do nałożenia grzywny. 14 dni bez aktualnej polisy OC wiąże się z karą przekraczającą 5000 zł. Warto więc wiedzieć, jak sprawdzić do kiedy OC ma ważność.

Jeśli zbliża się termin odnowienia polisy, obowiązkowe ubezpieczenia samochodowe można nabyć poprzez porównywarkę online Kioskpolis.pl. Pozwala ona na błyskawiczne porównanie wielu ofert różnych towarzystw ubezpieczeniowych, a następnie wybranie optymalnych pod względem ceny w danej sytuacji. Ponadto na Kioskpolis.pl można nabyć dodatkowe usługi, takie jak ubezpieczenie AC, Assistance, a dla osób wyjeżdżających na wakacje, także ubezpieczenia turystyczne i wiele innych. Porównywarka online najlepiej odpowie na pytanie, gdzie ubezpieczyć samochód by było to optymalne cenowo. Ponadto kupowanie ubezpieczeń przez Internet pozwala nie tylko oszczędzić pieniądze, ale także uniknąć konieczności tracenia czasu na wizyty w biurach ubezpieczycieli. Tutaj wszystkie dokumenty można wysłać online, a niezbędne formularze wypełnia się już w kilka minut.

Jak sprawdzić ważność polisy OC?

Każdy kierowca powinien wiedzieć, jak sprawdzić ważność OC, jednak nie każdy wie, jak to zrobić szybko i bez zbędnego zachodu. Najprostszą formą jest sprawdzenie tego w dokumentach podpisywanych przy zakupie OC, jednak takie nie zawsze są pod ręką, a ponadto często trzeba sprawdzić ważność OC samochodu, który nie jest w posiadaniu danej osoby. Chcąc to zrobić, wystarczy wejść na stronę Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Znajduje się ona pod adresem ufg.pl i między innymi pozwala na potwierdzenie polisy OC auta. Na stronie UFG znajduje się specjalna zakładka o nazwie „sprawdzenie ubezpieczenia OC”. Wystarczy tam wejść, a następni wpisać niezbędne dane. Wystarczy do tego numer rejestracyjny pojazdu lub numer VIN. Numer VIN można sprawdzić w odpowiednim miejscu auta, a także w dowodzie rejestracyjnym lub innych dokumentach do samochodu. Nie trzeba jednak posiadać obydwu numerów, wystarczy jeden z nich.

W ten sposób otrzyma się markę i model samochodu odpowiadającemu numerowi VIN lub numerowi rejestracyjnemu, a także numer polisy OS wraz z nazwą towarzystwa ubezpieczeniowego, które wydało polisę. Ponadto powinien wyświetlić się także adres, pod którym zarejestrowana jest siedziba ubezpieczyciela.

Jak sprawdzić, do kiedy mam ubezpieczenie samochodu?

Wychodząc naprzeciw potrzebom kierowców, UFG stworzył też aplikację. Odpowiada ona na pytanie, jak sprawdzić do kiedy mam OC. Dzięki aplikacji można to zrobić bardzo łatwo przy pomocy smartfona. Ta aplikacja ma też funkcję przypominania, że zbliża się termin ważności ubezpieczenia, co jest bardzo wygodne, zwłaszcza gdy posiada się kilka pojazdów.

Sprawdzanie ważności polisy OC jest też możliwe w bazie CEPiK, która znajduje się pod adresem historiapojazdu.gov.pl. By sprawdzić dane dotyczące samochodu w ten sposób, trzeba jednak podać numer rejestracyjny, numer VIN, a także datę pierwszej rejestracji pojazdu. W bazie znajdują się informacje o ważności badań technicznych, stanie licznika, historii zmiany właścicieli, a także danych technicznych pojazdu.

Damian Grądzki

Damian Grądzki

Damian Grądzki – redaktor i copywriter z wieloletnim doświadczeniem, pasjonat motoryzacji, aktywnie zainteresowany branżą ubezpieczeń. Publikuje na KioskPolis porady, rankingi i artykuły stricte związane z ubezpieczeniami i wszystkim, co ich dotyczy oraz co bezpośrednio kreuje „ubezpieczeniową i polisową rzeczywistość”.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad

Co zrobić w przypadku stłuczki lub wypadku za granicą?

Co zrobić w przypadku stłuczki lub wypadku za granicą?

Wybierasz się na wakacje lub w odwiedziny do przyjaciela, który mieszka w innym kraju? Warto, byś był ubezpieczony na wypadek stłuczki za granicą lub innej szkody. Sprawdź, co musisz zrobić w przypadku wypadku za granicą z Twojej winy, […]

więcej
Wyjazd zagraniczny – jaką ochronę zapewnia NFZ?

Wyjazd zagraniczny – jaką ochronę zapewnia NFZ?

NFZ nie zapewnia Ci wakacyjnej ochrony automatycznie. Przed wyjazdem musisz wyrobić kartę EKUZ, aby zyskać podstawowe państwowe ubezpieczenie zdrowotne za granicą. Co ono obejmuje? Czy ubezpieczenie za granicą NFZ wystarczy?

więcej
Kto płaci najmniej za ubezpieczenia komunikacyjne? Zestawienie

Kto płaci najmniej za ubezpieczenia komunikacyjne? Zestawienie

Zgodnie z polskim prawem, zarejestrowane pojazdy mechaniczne muszą obowiązkowo posiadać ważne ubezpieczenie OC. Wiele osób chętnie dokupuje jeszcze inne polisy, które przydają się w trudnych sytuacjach na drodze (i nie tylko). Świadczenia te są niezwykle pomocne, ale bywają […]

więcej
Najtańsza polisa OC w Toruniu – ile wyniosła? Jak kupić najlepsze OC?

Najtańsza polisa OC w Toruniu – ile wyniosła? Jak kupić najlepsze OC?

Zgodnie z polskim prawem wszyscy kierowcy muszą posiadać ważne ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Polisa ta nie ma jednak jednej, uśrednionej ceny. Przez to jej wysokość jest zależna od wielu czynników, w tym też od miejsca zamieszkania. Mieszkasz w Kujawsko-Pomorskim? […]

więcej