Ubezpieczenie mieszkania inwestycyjnego – kiedy tak, a kiedy nie?

Ubezpieczenie mieszkania inwestycyjnego – kiedy tak, a kiedy nie?

5/5 - (Ocen: 1)

Kalkulator OC
Nieruchomości na wynajem są świetnym źródłem dochodu pasywnego. Mogą gwarantować stały, satysfakcjonujący zarobek przez wiele lat. Aby jak najlepiej je wykorzystać, powinno się odpowiednio o nie zadbać. Wyjaśniamy, kiedy warto wykupić ubezpieczenie mieszkania inwestycyjnego!

Nieruchomości są niezwykle cennym majątkiem. Nie tylko stanowią swoiste zabezpieczenie kapitału (ich wartość z roku na rok rośnie), ale też mogą przyczynić się do jego pomnażania. Wynajem mieszkań cieszy się w Polsce ogromną popularnością. Młodsze pokolenia rzadko kiedy mogą pozwolić sobie na zakup własnego lokum, dlatego często decydują się na takie rozwiązanie. Lokale wykorzystywane do tego celu są jednak szczególnie eksploatowane, dlatego powinno się je kompleksowo chronić. Dowiedz się, dlaczego warto opłacić stosowne ubezpieczenie mieszkania inwestycyjnego!

Ubezpieczenie mieszkania inwestycyjnego – co obejmuje?

Ubezpieczenie mieszkania inwestycyjnego jest jedną z odmian polis nieruchomości. Świadczenie to zazwyczaj gwarantuje wsparcie finansowe w razie szkód w lokalu, powstałych w wyniku zdarzeń losowych. W każdej chwili może dojść np. do zalania, pożaru czy włamania. Jeśli mieszkanie zostanie zdewastowane, znacznie straci swoją wartość, a nawet może stać się niezdatne do użytkowania. Koszty remontu, odbudowy czy odkupienia nowego lokum mogą wynosić kilkaset tysięcy złotych.

Ubezpieczenie mieszkania inwestycyjnego – co obejmuje?

Na polskim rynku działa wiele towarzystw i firm ubezpieczeniowych, dlatego ich oferty są bardzo zróżnicowane. W zależności od warunków umowy, świadczenie może obejmować węższy lub szerszy zakres zdarzeń. Najczęściej wymieniane są m.in.: zalanie, pożar (spowodowany np. przez awarię elektroniki lub osoby trzecie), zniszczenie okien, murów, dachu (np. podczas silnej wichury) i włamanie.

Ubezpieczyciele mają prawo wskazać również tzw. wyłączenia, czyli okoliczności, w których odszkodowanie nie zostanie wypłacone. Zwykle dotyczą sytuacji, w których do szkody doszło z winy właściciela/lokatorów.

Jeśli mieszkanie zostanie zniszczone w sposób ujęty w warunkach umowy, właścicielowi przysługuje stosowne odszkodowanie. Jego wartość oblicza się na podstawie kilku kryteriów, m.in. wartości nieruchomości, jego lokalizacji, zastosowanych już instalacji ochronnych (np. system przeciwpożarowy czy alarm antywłamaniowy). Pieniądze te można przeznaczyć na doprowadzenie lokum do stanu używalności lub zakup innego mieszkania.

Kiedy warto zainwestować w ubezpieczenie domu na wynajem?

W przypadku zniszczenia mieszkania inwestycyjnego traci się nie tylko na samej nieruchomości, ale też braku możliwości dalszego najmu. Zdewastowane mieszkanie jest niedostępne dla lokatorów. Jeśli da się przywrócić je do stanu używalności, czas poświęcony na remont to nadal okres jego bezczynności. Można więc uznać, że osoby zajmujące się najmem są w takich okolicznościach narażone na podwójne straty.

Z tego względu ubezpieczenie mieszkania inwestycyjnego jest wręcz obowiązkowe. Stanowi pewne zabezpieczenie finansowe nawet w razie największych kłopotów. Dzięki niemu można szybko naprawić szkody. Co więcej, niektóre firmy oferują specjalne świadczenia, w ramach których poszerzają odszkodowanie także o sumę, którą właściciel normalnie zarobiłby na czynszu w czasie trwającego remontu.

Ubezpieczenie domu na wynajem jest też niezwykle przydatne w chwili, gdy nieruchomość została już uprzednio wyposażona. Polisa może bowiem obejmować również cenne meble czy sprzęty RTV/AGD, dzięki czemu gdy dojdzie do ich uszkodzenia lub kradzieży, uzyska się odpowiednie odszkodowanie.

Najemcy powinni także zachęcać swoich lokatorów do wykupienia specjalnego ubezpieczenia posiadanych dóbr, najlepiej wraz z OC. Dzięki temu, gdy np. dojdzie do włamania i złodzieje ukradną telewizor należący do właściciela oraz laptop wynajmującego, obie strony otrzymają stosowne wsparcie. Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej przyda się natomiast w chwili, gdy lokatorzy przypadkiem spowodują szkody w mieszkaniu.

Kiedy warto zainwestować w ubezpieczenie domu na wynajem?

Jak znaleźć korzystne ubezpieczenie nieruchomości?

Ponieważ dostępnych jest naprawdę wiele opcji, trudno jest wybrać idealne ubezpieczenie nieruchomości. Powinno ono mieć przystępną cenę, szeroki zakres, a także korzystne warunki umowy. Dzięki naszej porównywarce ubezpieczeń znajdziesz dokładnie taką polisę, nawet w kilkanaście minut!

Na naszej stronie możesz znaleźć prosty formularz, działający na zasadzie porównywarki. Wypełnij go, wpisując podstawowe dane o sobie i nieruchomości. Zaznacz odpowiednie kryteria, a następnie poczekaj na wyniki. W mniej niż minutę uzyskasz dostęp do listy najlepszych wariantów ubezpieczeń, wraz z obliczonymi cenami składek. Możesz dokładnie się z nimi zapoznać i wygodnie je porównać, tak by wybrać najlepszą opcję.

Ubezpieczenie mieszkania inwestycyjnego w praktyce zawsze się sprawdza. Jeśli więc zajmujesz się wynajmem, koniecznie rozważ jego zakup. Zabezpiecz swój interes, by jak najdłużej mógł przynosić Ci zyski na zadowalającym poziomie!

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska – swoją karierę zaczęła już w trakcie stażu studenckiego u wiodącego ubezpieczyciela w Polsce. Po obronie pracy licencjackiej na kierunku bankowość, uznała że chce się skupić na tym rynku ubezpieczeń. Obecnie pracuje jako specjalista ds. ubezpieczeń w KioskPolis.pl – pisze artykuły o ubezpieczeniach i doradza Polakom, jaką wybrać polisę.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Ubezpieczenie nieruchomości z cesją na bank

Ubezpieczenie nieruchomości z cesją na bank

Wykupienie ubezpieczenia mieszkania z cesją dla banku jest obowiązkowe, jeżeli bierzesz na nie kredyt. Oznacza to, że musisz podpisać umowę ubezpieczenia na bank, chociaż Ty będziesz za nie płacić. Warto wiedzieć, jak formalnie wygląda ubezpieczenia mieszkania z cesją […]

więcej
Na czym polega ubezpieczenie mieszkania?

Na czym polega ubezpieczenie mieszkania?

Masz własne mieszkanie, ale do tej pory nie zastanawiałeś się nad polisą ochronną mienia? A może dopiero planujesz zakup nieruchomości i chcesz wiedzieć, na czym polega ubezpieczenie mieszkania? W tym artykule nieco przybliżymy tę kwestię i podpowiadamy, kiedy […]

więcej
Gdzie znaleźć korzystną polisę na mieszkanie?

Gdzie znaleźć korzystną polisę na mieszkanie?

Zastanawiasz się, czy i dlaczego kupić ubezpieczenie mieszkania? W takim razie w tym artykule postaramy się rozwiać Twoje wątpliwości. Przybliżymy nieco kwestię, jakie są zalety posiadania polisy mieszkaniowej i wskażemy, co powinna ona zawierać. Poza wyjaśnieniem, dlaczego warto […]

więcej
Ubezpieczenie mieszkania od kradzieży

Ubezpieczenie mieszkania od kradzieży

Kradzież jest jedną z najczęstszych przyczyn wypłaty odszkodowania z ubezpieczenia mieszkania. Ubezpieczenie mieszkania od kradzieży jest więc zazwyczaj opłacalne i większości przypadków rozsądne. Ponadto na rynku istnieje bardzo wiele wariantów polis ubezpieczeniowych z tego zakresu, więc warto rozważyć […]

więcej