Jak działa ubezpieczenie OC podmiotu leczniczego? Wszystko co warto wiedzieć o ubezpieczeniu OC podmiotu leczniczego

Jak działa ubezpieczenie OC podmiotu leczniczego? Wszystko co warto wiedzieć o ubezpieczeniu OC podmiotu leczniczego

Oceń ten wpis

Ubezpieczenie OC, czyli ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, to w przypadku niektórych zawodów oraz rodzajów działalności wymóg regulowany prawnie. W dzisiejszym wpisie wyjaśnimy Ci, co to jest OC podmiotu leczniczego oraz dlaczego warto je posiadać. Dowiesz się również, czy polisa ma charakter obowiązkowy, czy dobrowolny. 

Co to jest OC dla podmiotu leczniczego?

Ubezpieczenie OC podmiotu leczniczego obejmuje szkody, które powstają w następstwie udzielania świadczeń zdrowotnych lub ich niezgodnego z prawem zaniechania. Wykupując ubezpieczenia podmiotów leczniczych koniecznie upewnij się, że wybrana przez Ciebie polisa zapewni niezbędną ochronę w odniesieniu do wszystkich świadczeń, które są realizowane w placówce – w niektórych przypadkach konieczne może być rozszerzenie zakresu ubezpieczenia. 

OC dla podmiotu leczniczego – jaką pełni rolę w ochronie prawnej?

OC dla podmiotu leczniczego ma kluczowe znaczenie w ochronie prawnej placówki przed roszczeniami, które mogą wysunąć poszkodowane osoby. Niestety, ewentualne błędy popełnione przez podmiot, mogą okazać się bardzo dotkliwe finansowo – odpowiednio dobrana polisa jest więc w stanie skutecznie zredukować ryzyko finansowe. Szczegółowy zakres obowiązkowego ubezpieczenia podmiotu leczniczego oraz minimalną sumę gwarancyjną OC reguluje Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 29 kwietnia 2019 r. w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej podmiotu wykonującego działalność leczniczą (Dz. U. poz. 866).

Ile kosztuje ubezpieczenie OC dla podmiotu leczniczego?

Koszt obowiązkowego OC podmiotu leczniczego jest uzależniony od wielu czynników, o czym więcej napiszemy niżej. Zazwyczaj cena polisy oscyluje w granicach kilkuset złotych rocznie – wybierając ubezpieczenie nie decyduj się na pierwszą ofertę, którą znajdziesz. To bardzo poważna decyzja, dlatego powinieneś dokładnie przemyśleć nawiązanie współpracy z konkretnym towarzystwem ubezpieczeniowym.

Składka ubezpieczeniowa OC dla podmiotu leczniczego – co wpływa na jej wartość?

Cena składki na obowiązkowe ubezpieczenie OC podmiotu leczniczego, podobnie jak w przypadku ubezpieczenia na życie, ubezpieczenia nieruchomości czy ubezpieczenia OC dla firmy jednoosobowej zależy głównie od sumy gwarancyjnej, która stanowi górną granicę odpowiedzialności finansowej ubezpieczyciela. Minimalna suma gwarancyjna jest regulowana odpowiednim rozporządzeniem – wspominaliśmy o tym wyżej. Możesz jednak rozważyć jej zwiększenie przy pomocy tzw. polisy nadwyżkowej, jeżeli obawiasz się, że w związku z charakterem prowadzonej przez Ciebie działalności, minimalna kwota nie wystarczy na pokrycie wszystkich możliwych szkód. 

Kto powinien nabyć OC dla podmiotu leczniczego?

OC podmiotów leczniczych ma charakter obowiązkowy. Musisz je wykupić, jeżeli prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą lub działalność leczniczą w formie spółki. Reasumując: zgodnie z polskim prawem każdy podmiot leczniczy, który prowadzi działalność leczniczą, jest zobowiązany do posiadania ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Posiadanie polisy OC może skontrolować odpowiedni organ rejestrowy. OC należy wykupić najpóźniej w przeddzień rozpoczęcia działalności – w przeciwnym razie narażasz się na dotkliwe kary finansowe. 

Co wchodzi w zakres OC dla podmiotu leczniczego?

Jak już wiesz z wcześniejszej części naszego artykułu, obowiązkowa polisa OC podmiotu leczniczego obejmuje szkody, majątkowe oraz niemajątkowe, wyrządzone w następstwie udzielania lub niezgodnego z prawem zaniechania udzielania świadczeń zdrowotnych. Dotyczy ono również zabiegów z dziedziny chirurgii plastycznej i zabiegów kosmetycznych, o ile są wykonywane z uwagi na wadę wrodzoną, uraz lub chorobę (opcjonalnie, jeżeli stanowią następstwo jej leczenia). 

Rozszerzenie zakresu ubezpieczenia OC dla podmiotu leczniczego

Jeżeli obawiasz się, że obowiązkowe ubezpieczenie dla podmiotów leczniczych nie zapewni Ci wystarczająco szerokiej ochrony, możesz zdecydować się na jego rozszerzenie, wybierając polisę dodatkową, która może obejmować np. szkody wyrządzone podczas zabiegów kosmetycznych i chirurgii plastycznej wykonywanych wyłącznie w celach estetycznych. Zakres ochrony ubezpieczeniowej staraj się dopasować do rodzaju realizowanych usług. 

Zrozumienie wyjątków i ograniczeń w polisie OC dla podmiotu leczniczego

Ubezpieczenie podmiotów leczniczych ma swoje ograniczenia i wyłączenia odpowiedzialności (sytuacje, w których ubezpieczyciel nie będzie zobligowany do wypłaty odszkodowania). W związku z tym, dla własnego bezpieczeństwa, warto wiedzieć, w jakich przypadkach ochrona ubezpieczeniowa nie będzie obowiązywała lub zostanie znacznie zredukowana. Szczegółów szukaj w OWU – Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. W OWU znajdziesz m.in. informacje na temat wyłączeń odpowiedzialności obowiązujących w przypadku szkody, która jest następstwem winy umyślnej. 

Jak nabyć ubezpieczenie OC dla podmiotu leczniczego?

OC podmiotu leczniczego znajdziesz w ofercie wielu towarzystw ubezpieczeniowych – zazwyczaj odpowiednią polisę możesz wykupić telefonicznie, u agenta lub w oddziale firmy ubezpieczeniowej, chociaż dostępność poszczególnych metod może się różnić w zależności od indywidualnej polityki ubezpieczyciela. Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, porównaj dostępne na rynku propozycje. 

Jak wybrać odpowiednią polisę ubezpieczenia OC dla podmiotu leczniczego?

Kupując ubezpieczenie OC dla podmiotu leczniczego zwróć uwagę na cenę składki oraz możliwość jej ratalnego uregulowania (takie rozwiązanie może okazać się przydatne, zwłaszcza jeżeli koszt polisy jest większy), wysokość sumy gwarancyjnej, opinie na temat ubezpieczyciela, szybkość rozpatrywania wniosków oraz dostępność obsługi online. Jeżeli zależy Ci na możliwie jak najszerszej ochronie ubezpieczeniowej, przeanalizuj proponowane przez towarzystwo ubezpieczeniowe rozszerzenia. 

Proces wykupienia ubezpieczenia OC dla podmiotu leczniczego

Wybierając polisę OC dla podmiotu leczniczego zacznij od określenia swoich oczekiwań względem sumy gwarancyjnej oraz możliwych rozszerzeń – na tej podstawie wyeliminujesz oferty, które nie spełniają Twoich wymagań. Poza tym określ maksymalny budżet, jaki w ciągu roku możesz przeznaczyć na ubezpieczenie. W podjęciu decyzji może pomóc Ci ranking ubezpieczycieli. Zachęcamy Cię przy okazji również do sprawdzenia naszego rankingu ubezpieczeń na życie

Najczęściej zadawane pytania o OC dla podmiotu leczniczego

Ubezpieczenie podmiotu leczniczego ma kluczowe znaczenie dla zmniejszenie ryzyka związanego z prowadzeniem działalności. Niestety, w przypadku świadczeń zdrowotnych jakiekolwiek błędy czy niedopatrzenia mogą mieć bardzo negatywne skutki, co często oznacza konieczność wypłaty wysokich odszkodowań. Odpowiednio dobrana polisa OC zapewni Ci więc „lepszy sen”. Sprawdź, jakie są odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania o OC podmiotu leczniczego. 

Jak działa odszkodowanie z OC dla podmiotu leczniczego?

Jeżeli dojdzie do szkody, musisz poinformować o tym w wymaganym terminie ubezpieczyciela, u którego wykupiłeś polisę OC. Pamiętaj, że niektóre towarzystwa mogą nałożyć na Ciebie obowiązek podjęcia starań dla jej zminimalizowania. Ubezpieczyciel ma określoną liczbę dni na odniesienie się do Twojego zgłoszenia i sprawdzenie czy zdarzenie jest objęte ochroną ubezpieczeniową. Zadaniem ubezpieczyciela jest wypłata odszkodowania osobom poszkodowanym. 

Czy pandemia COVID-19 wpłynęła na OC dla podmiotu leczniczego?

Pandemia COVID-19 generalnie wymusiła na branży ubezpieczeniowej przeniesienie dużej części działalności do Internetu, w związku z czym zwiększył się zakres spraw, które osoba ubezpieczeniowa może załatwić całkowicie online. 

Najczęściej zgłaszane szkody objęte OC dla podmiotu leczniczego

Zakres szkód zgłaszanych w ramach OC podmiotu leczniczego jest bardzo szeroki. Bardzo często zgłoszenia dotyczą pomyłek i błędów wynikających z niedopatrzenia. 

Damian Grądzki

Damian Grądzki

Damian Grądzki – redaktor i copywriter z wieloletnim doświadczeniem, pasjonat motoryzacji, aktywnie zainteresowany branżą ubezpieczeń. Publikuje na KioskPolis porady, rankingi i artykuły stricte związane z ubezpieczeniami i wszystkim, co ich dotyczy oraz co bezpośrednio kreuje „ubezpieczeniową i polisową rzeczywistość”.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Likwidacja szkody z OC sprawcy

Likwidacja szkody z OC sprawcy

Kierowcy poruszając się po drogach zawsze są narażeni na zagrożenie ze strony innych kierowców. Jednocześnie według polskiego prawa każdy z kierowców musi mieć wykupioną polisę ubezpieczeniową. Przepisy zostały tak skonstruowane, że nie istnieje możliwość, by po drogach poruszały […]

więcej
Kradzież pojazdu

Kradzież pojazdu

Kradzież jest przestępstwem, które zostało określone w kodeksie karnym. Polega na przywłaszczeniu cudzego mienia. W przypadku kradzieży pojazdu, jest nim bezprawne przejęcie auta bez wyrażenia zgody przez właściciela. Niezależnie od tego, czy pojazd pozostanie w rękach sprawcy czy […]

więcej
Broker ubezpieczeniowy

Broker ubezpieczeniowy

Broker ubezpieczeniowy to osoba fizyczna lub prawna, której zadaniem jest znalezienie najlepszej dostępnej polisy ubezpieczeniowej dla klienta. Doskonałym przykładem takiego podmiotu jest Benefit Solution, który działa jako pośrednik, przygotowując propozycje oraz doradzając najkorzystniejsze rozwiązanie, a następnie dokonując zakupu […]

więcej
Fotelik samochodowy – przepisy dotyczące mocowania

Fotelik samochodowy – przepisy dotyczące mocowania

Prawidłowe zabezpieczenie dziecka podczas jazdy samochodem ma bardzo duże znaczenie, także ze względu na przepisy fotelik samochodowy. Równie ważne jest zapewnienie małemu pasażerowi komfortowej, a także maksymalnie bezpiecznej jazdy. Natomiast wybranie odpowiedniego modelu takiego produktu, wymaga dokładnego zapoznania […]

więcej