Fotelik samochodowy – przepisy dotyczące mocowania

Fotelik samochodowy – przepisy dotyczące mocowania

5/5 - (Ocen: 1)

Kalkulator OC

Prawidłowe zabezpieczenie dziecka podczas jazdy samochodem ma bardzo duże znaczenie, także ze względu na przepisy fotelik samochodowy. Równie ważne jest zapewnienie małemu pasażerowi komfortowej, a także maksymalnie bezpiecznej jazdy. Natomiast wybranie odpowiedniego modelu takiego produktu, wymaga dokładnego zapoznania się z poszczególnymi modelami.

Zdecydowanie się na mający odpowiednie cechy użytkowe fotel samochodowy dla dziecka, wymaga zapoznania się z różnymi modelami, które mogą być wybrane dla dziecka w konkretnym wieku. Znaczenie ma również zdecydowanie się na takie wersje, które są odpowiednio dopasowane do modelu samochodu, w którym ma być montowana. W ten sposób można wybrać takie produkty, które są znacznie łatwiejsze w montażu. Wpłynie to na wygodę podróżowania z dziećmi. Oczywiście produkt musi również spełnić określone normy. Przepisy o foteliku dla dziecka warto sprawdzić, zanim zacznie się szukać konkretnego modelu. Wówczas można mieć pewność, że nie podejmie się niekorzystnej decyzji w kontekście zdecydowania się na taki produkt, który następnie sprawdzi się podczas użytkowania w konkretnym aucie. To podobna sytuacja, gdy wybiera się takie produkty jak ubezpieczenie NNW samochodu, gdzie ważne jest zdecydowanie się na zapewniające odpowiednie korzyści.

Jakie są przepisy dotyczące fotelika czy siedziska?

Do najważniejszych przepisów można zaliczyć te, które dotyczą tego, czy w ogóle niezbędne jest zamontowanie fotelika. Jeszcze jakiś czas temu ustalono to poprzez określenie wieku. Zatem można było sprawdzić do ilu lat fotelik w samochodzie trzeba zamontować, i miało się pewność, że jest taki obowiązek. Natomiast prawo się pod kątem zmieniło i obecnie kluczowe jest to, jaki jest wzrost dziecka. Zatem fotel powinien być zamontowany dla dzieci, których wzrost nie przekroczył 150 centymetrów. Należy brać pod uwagę, że podobnie jak w sytuacji, gdy nie ma się takiego dokumentu jak miękki dowód rejestracyjny, dostanie się mandat, tak samo przy braku odpowiedniego fotelika. Zatem musi być on zgodny z zapisami w przepisach. Wówczas można mieć pewność, że nie będzie się narażonym na mandaty w związku z brakiem odpowiedniego sposobu zabezpieczenia dziecka podczas jazdy.

Foteliki samochodowe przepisy – co musisz wiedzieć

W jaki sposób wybrać odpowiednie foteliki?

Wiedząc, jakie są przepisy o foteliku dla dziecka, można zdecydować się na wyszukanie takiego modelu, który będzie w stanie sprawdzić się podczas użytkowania. Rodzice chcą mieć pewność, że dziecko będzie bezpieczne podczas podróżowania. Z tego powodu niezbędne jest zdecydowanie się na takie wyroby, które pochodzą od sprawdzonych na rynku producentów. Obowiązkowe produkty trzeba mieć, co sprawia, że często za ubezpieczenie samochodu bez zniżek trzeba zapłacić większe pieniądze. Przy fotelikach można postawić na takie wersje, które mają atesty, czy też certyfikaty jakości. Pozwala to zdecydować się na takie wersje, które dają gwarancję, że są odporne na uszkodzenia mechaniczne. Ma to duże znaczenie w kontekście wydłużenia czasu użytkowania bez konieczności wymiany. Dodatkowo można mieć pewność, że wiedząc jak zamontować fotelik w samochodzie w odpowiedni sposób, będzie można zapewnić dziecku maksymalne bezpieczeństwo. Z tego między innymi powodu wykorzystuje się narzędzia jak porównywarka OC AC, aby znaleźć gwarantujące lepszą ochronę ubezpieczenia. 

Nowy, czy używany fotelik?

Należy brać pod uwagę, że markowe foteliki samochodowe są kosztowne. Z tego powodu wielu rodziców decyduje się na dokonanie zakupu takiego produktu, który jest używany. Gdy znajdzie się takie wersje, które są nadal w dobrym stanie technicznym, wówczas można liczyć na to, że taki produkt sprawdzi się podczas użytkowania. Jednak wybierając odpowiednią wersję, trzeba brać pod uwagę, że znaczenie ma nie tylko to, jak zamontować fotelik w samochodzie. Bardzo ważne jest, aby był on dopasowany do cech dziecka.

Dobry fotelik samochodowy jest:

  • dopasowany do budowy ciała dziecka,
  • dopasowany do wzrostu,
  • odpowiedni dla danej wagi dziecka.

Warto to brać pod uwagę, gdy chce się mieć pewność, że nie będzie to wersja, w której dziecko nie będzie się dobrze czuło. Zatem dobrym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na sprawdzenie kategorii do między innymi wieku dziecka. W ten sposób można wybrać taki, który w rzeczywistości będzie w stanie sprawdzić się podczas użytkowania. Oczywiście brać pod uwagę może również, jakie są przepisy dla fotelika samochodowego z przodu. Uniknąć można takiego zakupu, który nie pozwoli na korzystanie z wybranego produktu. W takim przypadku może okazać się, że zakup będzie całkowicie nietrafiony.

Fotelik samochodowy – zasady doboru i zakładania

Co brać pod uwagę wybierając fotelik?

Gdy wybiera się ubezpieczenie AC, wówczas ważne jest zdecydowanie się na takie, które jest maksymalnie dopasowane pod kątem warunków. Podobnie wybierając inne produkty, trzeba zdecydować się na takie, które są w stanie sprawdzić się podczas użytkowania w konkretnych warunkach. Oczywiście niezbędne jest wypełnienie przepisów, co jest ważne również, gdy wybiera się obowiązkowe produkty jak ubezpieczenie OC. Jednak fotelik łatwiej wybrać pod kątem spełnienia przepisów, więc można skupić się na tym, jak zamontować fotelik dziecięcy w samochodzie. Równocześnie można zdecydować się na takie produkty, które są dostępne na specjalnych warunkach. Zdecydować można się między innymi na takie wersje jak fotelik z ubezpieczeniem.

Kiedy decydować się na wymianę fotelika samochodowego?

Oczywiście z każdego fotelika samochodowego dziecka prędzej, czy później wyrośnie. Wówczas niezbędna będzie zmiana na inną wersję. Wybierając taki produkt, trzeba ponownie sprawdzić między innymi jak zapiąć fotelik w samochodzie. Dodatkowo dobrym rozwiązaniem jest zdecydowanie się również na wersje uniwersalne. Bywa to przydatnym rozwiązaniem, gdy często się podróżuje. Wówczas dobrze jest, gdy przepisy w Europie spełnia fotelik samochodowy. W ten sposób można mieć pewność, że nawet w innych krajach nie trzeba będzie zapłacić mandatu za brak odpowiedniego sposobu przewożenia dzieci. Zatem bezpiecznym rozwiązaniem jest postawienie na wyroby, które sprawdzą się podczas użytkowania w różnych warunkach. 

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska – swoją karierę zaczęła już w trakcie stażu studenckiego u wiodącego ubezpieczyciela w Polsce. Po obronie pracy licencjackiej na kierunku bankowość, uznała że chce się skupić na tym rynku ubezpieczeń. Obecnie pracuje jako specjalista ds. ubezpieczeń w KioskPolis.pl – pisze artykuły o ubezpieczeniach i doradza Polakom, jaką wybrać polisę.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
5 sposobów na tańsze ubezpieczenia komunikacyjne

5 sposobów na tańsze ubezpieczenia komunikacyjne

Polisy samochodowe potrafią być bardzo kosztowne. Wielu kierowców zastanawia się, czy jest jakaś metoda na ograniczenie tych wydatków. Okazuje się, że da się sprytnie (i całkiem legalnie!) płacić mniej. Przedstawiamy 5 sposobów na tańsze ubezpieczenia komunikacyjne! Własny samochód […]

więcej
Lublin ubezpieczenie OC/AC – ile średnio zapłaci posiadacz samochodu w 2020?

Lublin ubezpieczenie OC/AC – ile średnio zapłaci posiadacz samochodu w 2020?

Drożeje prąd, podstawowe produkty i usługi. Naturalnie rosną też ceny polis komunikacyjnych. Jakie kwoty muszą płacić za samochód kierowcy z województwa lubelskiego? Sprawdź, ile kosztuje przeciętne ubezpieczenie OC/AC w Lublinie! Ubezpieczenia samochodu w Lublinie nie należą do najdroższych, […]

więcej
Gdzie najlepiej ubezpieczyć samochód – online czy stacjonarnie?

Gdzie najlepiej ubezpieczyć samochód – online czy stacjonarnie?

Musisz wykupić polisę ubezpieczeniową na auto? Współcześnie można zrobić to na wiele różnych sposobów. Dużo osób uważa, że najlepszą obsługę uzyskuje się w bezpośrednim kontakcie z agentem. Czy faktycznie tak jest? Wyjaśniamy, gdzie najlepiej ubezpieczyć samochód – w […]

więcej
Przedawnienie roszczeń z umowy ubezpieczenia – OC i AC

Przedawnienie roszczeń z umowy ubezpieczenia – OC i AC

Z pewnością wiesz, że o odszkodowanie komunikacyjne należy starać się jak najszybciej. Co się stanie, jeśli nieco się z tym spóźnisz? Zobacz, czym jest przedawnienie roszczeń i na co zwrócić uwagę, by nie stracić szansy na otrzymanie świadczenia […]

więcej