Fotelik samochodowy – przepisy dotyczące mocowania

Fotelik samochodowy – przepisy dotyczące mocowania

Kalkulator OC

Jeździsz ze swoim maluchem w samochodzie? Jako odpowiedzialny rodzic musisz znać przepisy związane z przewożeniem dzieci. Przytaczamy najważniejsze zasady oraz wyjaśniamy, jak wybrać i zamocować fotelik samochodowy!

Bezpieczeństwo dziecka w samochodzie jest regulowane wieloma przepisami, zawartymi w ustawie o Ruchu drogowym z 2017 roku. Powszechnie wiadomo, że najmłodsi muszą podróżować w specjalnych siedziskach, zakładanych na fotele w pojeździe. Dowiedz się jak prawo nakazuje wykorzystywać foteliki samochodowe!

Foteliki samochodowe przepisy – co musisz wiedzieć

Foteliki samochodowe przepisy – co musisz wiedzieć

Wśród przepisów dotyczących fotelików samochodowych można wyróżnić kilka najważniejszych, które powinien znać każdy zmotoryzowany rodzic. Za ich nieprzestrzeganie można dostać mandat w wysokości 160 zł oraz 6 punktów karnych. Najważniejsze jednak jest to, że naraża się własne dziecko.

Przede wszystkim obowiązuje bezwzględny zakaz przewożenia dzieci poniżej 3 lat bez pasów i fotelika samochodowego. Wyjątkiem jest sytuacja, w której przewozi się trójkę dzieci i nie da się zamontować trzeciego fotelika. Wtedy maluch w wieku co najmniej 3 lat może siedzieć w środku, przypięty tylko pasami.

Starsze pociechy o wzroście mniejszym niż 150 cm również powinny siedzieć w foteliku. Jeśli jednak się w nim nie mieszczą, a mają co najmniej 135 cm wzrostu, mogą przebywać na tylnym siedzeniu, przypięte pasami.

Na przednim siedzeniu podróżować mogą jedynie dzieci mające ponad 150 cm wzrostu. Niższe (min. 135 cm) muszą być usadzone w foteliku samochodowym. Maluchy mogą znaleźć się tam tylko w sytuacji, gdy fizycznie nie zmieszczą się już na tylnej kanapie. Jeśli zaś przewozi się niemowlaka, należy bezwzględnie wyłączyć prawą poduszkę powietrzną.

Dobrze jest mieć też świadomość tego, że ubezpieczenie OC nie obejmuje kosztów związanych z uszkodzeniem fotelika w czasie wypadku. Sprzęt ten jest dość drogi, dlatego warto zabezpieczyć się na taką ewentualność. Kupując dodatkowe ubezpieczenie AC rodzice powinni rozejrzeć się za ofertami, które obejmują ten element wyposażenia.

Fotelik samochodowy – zasady doboru i zakładania

Fotelik samochodowy – zasady doboru i zakładania

Przepisy Kodeksu drogowego nakazują odpowiednie dopasowanie fotelika samochodowego do masy i wzrostu dziecka. W sprzedaży dostępne są trzy kategorie: 0-13, 9-25 i 15-36 kg. Znaleźć można także wersje, które po zdemontowaniu/rozsunięciu wybranych elementów dopasowują się do dorastającego dziecka.

Fotelik musi być przypięty do fotela pasami bezpieczeństwa. Przeciąga się je przez specjalne otwory. Konkretna instrukcja musi być dołączona przez producenta. Niektóre samochody są wyposażone w specjalne uchwyty, które poprawiają przyczepność fotelików.

Fotelik samochodowy musi mieć też odpowiednie certyfikaty: ECE R44-03 lub ECE R44-04. Warto także sprawdzić, jak wypadł w testach konsumenckich. Wtedy uzyska się pełny obraz tego, czy rzeczywiście instalacja ta jest w pełni bezpieczna.

Fotelik samochodowy a ubezpieczenie

Zależy Ci na tym by znaleźć najtańsze OC? Może się okazać, że firma, której w ogóle nie brałeś pod uwagę oferuje świetny pakiet z dodatkowym AC, obejmującym foteliki samochodowe. Warto zabezpieczyć się w razie ich zniszczenia lub kradzieży. Z pomocą naszej porównywarki w kilkanaście minut znajdziesz taką ofertę! Wypełnij krótki formularz na KioskPolis.pl, by uzyskać zestawienie najlepszych wariantów. Nasz kalkulator OC od razu obliczy ich ceny –  na podstawie Twoich danych!

Fotelik samochodowy to niezwykle ważny element wyposażenia pojazdu każdego rodzica i opiekuna dziecka. Zadbaj o bezpieczeństwo swojej pociechy, dobierając go i montując zgodnie z przepisami. Obejmij go także ubezpieczeniem, a unikniesz niepotrzebnych kosztów!

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska – swoją karierę zaczęła już w trakcie stażu studenckiego u wiodącego ubezpieczyciela w Polsce. Po obronie pracy licencjackiej na kierunku bankowość, uznała że chce się skupić na tym rynku ubezpieczeń. Obecnie pracuje jako specjalista ds. ubezpieczeń w KioskPolis.pl – pisze artykuły o ubezpieczeniach i doradza Polakom, jaką wybrać polisę.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad

Lublin ubezpieczenie OC/AC – ile średnio zapłaci posiadacz samochodu w 2020?

Lublin ubezpieczenie OC/AC – ile średnio zapłaci posiadacz samochodu w 2020?

Drożeje prąd, podstawowe produkty i usługi. Naturalnie rosną też ceny polis komunikacyjnych. Jakie kwoty muszą płacić za samochód kierowcy z województwa lubelskiego? Sprawdź, ile kosztuje przeciętne ubezpieczenie OC/AC w Lublinie!  SPIS TREŚCI Lublin ubezpieczenie OC/AC – średnie ceny […]

więcej
Gdzie najlepiej ubezpieczyć samochód – online czy stacjonarnie?

Gdzie najlepiej ubezpieczyć samochód – online czy stacjonarnie?

Musisz wykupić polisę ubezpieczeniową na auto? Współcześnie można zrobić to na wiele różnych sposobów. Dużo osób uważa, że najlepszą obsługę uzyskuje się w bezpośrednim kontakcie z agentem. Czy faktycznie tak jest? Wyjaśniamy, gdzie najlepiej ubezpieczyć samochód – w […]

więcej
OC droższe od samochodu? To się zdarza!

OC droższe od samochodu? To się zdarza!

Z roku na rok można zauważyć podwyżki składek za ubezpieczenia komunikacyjne. Niektórzy kierowcy muszą też płacić znacznie więcej za takie usługi od innych. Co sprawia, że koszty mogą przekroczyć nasze najśmielsze oczekiwania? Wyjaśniamy, kiedy możliwe jest OC droższe […]

więcej
CEPiK – sprawdzanie historii pojazdu oraz punktów karnych

CEPiK – sprawdzanie historii pojazdu oraz punktów karnych

Planujesz kupić używany samochód? Warto zweryfikować to, co opowiada o nim jego właściciel! Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców umożliwia szybkie sprawdzenie historii pojazdu, a także innych cennych informacji. Wyjaśniamy, dlaczego warto korzystać z usług na stronie CEPiK! SPIS […]

więcej