Ile dni przed wyjazdem wykupić polisę?

Ile dni przed wyjazdem wykupić polisę?

Przygotowujesz się na zimowy, wiosenny – majówkowy, a może wakacyjny wyjazd? Nie zapomnij o ubezpieczeniu turystycznym! Podpowiadamy, kiedy warto je wykupić. Sprawdzamy też, czy opłaca się to robić pół roku wcześniej, czy może lepiej na ostatnią chwilę. Zobacz, jak najkorzystniej wybrać odpowiednią polisę.

Ubezpieczenie turystyczne – pół roku przed wyjazdem

Czasem przezorny podróżny do swojej wyprawy przygotowuje się pół roku czy nawet rok wcześniej. Załóżmy, że planowana podróż wypada we wrześniu 2019 roku, czyli dokładnie za pół roku. Będzie to tygodniowy wyjazd do urokliwej Szwajcarii – z przeznaczeniem wypoczynkowym (jeśli szukasz ubezpieczenia na wyjazd sportowy, przeczytaj więcej o Ubezpieczeniu na narty Szwajcaria). Zakładamy, że Twoja polisa musi obejmować wysokie koszty leczenia – od 260 do 600 tys. zł i obowiązkowe NNW.

Porównaj ceny ubezpieczeń

Ile zapłacisz za ubezpieczenie na wyjazd, jeśli wykupisz je już teraz? Przedział cenowy ofert to od 46,40 zł do 66,40 zł. Przykładowo, AXA Assistance w cenie 65,44 zł zapewni Ci, oprócz odpowiednich kosztów leczenia (do 600 tys. zł), ratownictwa (do 600 tys. zł), również ochronę bagażu (do 3 tys. zł), a nawet dodatkowe ubezpieczenie od zdarzeń po alkoholu czy aktów terrorystycznych. OC będzie tu na poziomie 150 tys. zł, a NNW – 20 tys. zł.

Ubezpieczenie turystyczne – pół roku przed podróżą

Zakup ubezpieczenia podróżnego dwa tygodnie przed wakacjami

Jeśli preferujesz wcześniejsze przygotowywanie, sprawdźmy, jakie ubezpieczenie na wyjazd możesz wybrać do dwóch tygodni przed podróżą. Przykładowo, Twoja wycieczka zaczyna się dokładnie za dwa tygodnie – to ten sam kierunek, co w poprzednim akapicie, czyli Szwajcaria. Polisy wykupione wcześniej (2 tygodnie przez wyprawą) kosztują od 46,40 zł do 70,24 zł. Co ciekawe, koszt najdroższego ubezpieczenia – Signal Iduna – jest zaledwie o 9 zł droższy niż przy zakupie na pół roku przed wyjazdem. Dobra wiadomość dla spóźnialskich – cena uległa zwiększeniu, ale nie drastycznemu.

Ubezpieczenie podróżne – dwa tygodnie przed podróżą

Ubezpieczenie za granicą – kupno w dzień wylotu!

Jesteś typem podróżnika „last minute”? Ubezpieczenie kupujesz zazwyczaj na lotnisku – w tym samym dniu, kiedy wylatujesz? Sprawdźmy zatem, ile będzie kosztowała Twoja polisa do Szwajcarii. Widełki cenowe przy zakupie w tym samym dniu zaczynają się również od 46,40 zł, zaś zamykają na 70,24 zł. Wniosek? Kupowanie ubezpieczenia np. przez smartfon tuż przed odlotem nie wpływa diametralnie na jego cenę.

Porównaj oferty

Co jednak zrobić, jeśli jesteś już w drodze – na terytorium innego państwa? Pamiętaj, aby wybierając swoje ubezpieczenie na KioskPolis.pl zaznaczyć, że jako osoba podróżująca nie przebywasz obecnie w Polsce. W tym przypadku dostępne polisy zaczynają się od 55 zł do 70,24 zł.

Ubezpieczenie za granicą – kiedy zaczyna działać?

Kupiłeś ubezpieczenie tuż przed odlotem lub będąc już na terytorium innego państwa? Pamiętaj, że ochrona ubezpieczeniowa rozpoczyna się tylko dla umów ubezpieczenia, które zostały skutecznie zawarte. Co to oznacza? To wszystkie polisy, dla których opłacono składkę ubezpieczeniową. Co więcej, w przypadku, gdy rozpoczęcie okresu ubezpieczenia przypada na ten sam dzień, co zawarcie umowy ubezpieczenia, ochrona ubezpieczeniowa rozpoczyna się po upływie czterech godzin, licząc od chwili uregulowaniu składki ubezpieczeniowej. To zapis AXA Assistance, jednak wybierając inną polisę – dokładnie zapoznaj się z jej Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia (OWU). Być może zacznie ona działać dopiero następnego dnia, po upływie 24 godzin lub nawet do kilku dni po opłaceniu!

Kiedy wykupić ubezpieczenie na wyjazd?

Podsumowując, każda pora jest odpowiednia, aby zadbać o ubezpieczenie swojej podróży. Jeśli zwracasz uwagę na koszty polis – praktycznie nie ma dużego znaczenia, czy ubezpieczenie kupujesz z wyprzedzeniem półrocznym, dwutygodniowym czy np. w tym samym dniu, co Twój wylot. W naszym porównaniu ceny różnią się marginalnie.

Sprawdź również:

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad

Wakacje w Gruzji – nowy wakacyjny hit

Wakacje w Gruzji – nowy wakacyjny hit

Gościnność, zapierające dech w piersi widoki i dobre ceny. Nie dziwi fakt, że wakacje w Gruzji zyskują na popularności. Zimą Polacy chętnie wybierają się tu na narty. W lecie zaś popularne jest zwiedzanie największych miast, w tym stolicy […]

więcej
Na jakie wyjazdy Polacy najchętniej się ubezpieczają?

Na jakie wyjazdy Polacy najchętniej się ubezpieczają?

Już ponad 4 miliony Polaków wyjechało w 2017 roku na wakacje. Ubezpieczenie podróżne, ubezpieczenie za granicą do pracy czy ubezpieczenie na wyjazd – np. narty czy snowboard – te polisy podróżni wybierają najczęściej. Wyjeżdżasz i szukasz dodatkowego zabezpieczenia? […]

więcej
Ubezpieczenie zdrowotne w UE – co uwzględnia EKUZ

Ubezpieczenie zdrowotne w UE – co uwzględnia EKUZ

Wyjeżdżasz za granicę i zastanawiasz się, czy masz prawo do leczenia się w innych krajach Unii Europejskiej za darmo? Nie wiesz, czym jest i jakie prawa daje Ci karta EKUZ, a których świadczeń nie obejmuje? W takim razie […]

więcej
Kiedy ubezpieczenie turystyczne jest prawnie wymagane?

Kiedy ubezpieczenie turystyczne jest prawnie wymagane?

Ubezpieczenie na podróż nie bez powodu kojarzy się z ochroną dodatkową, fakultatywną. Osoby bez ubezpieczenia ryzykują, bo w razie uszkodzenia ciała czy rozstroju zdrowia nie otrzymają pieniędzy. Ale uwaga! Są sytuacje, w których wykupienie ubezpieczenia w podróży to […]

więcej