Ile dni przed wyjazdem wykupić polisę?

Ile dni przed wyjazdem wykupić polisę?

5/5 - (3 votes)
Przygotowujesz się na zimowy, wiosenny – majówkowy, a może wakacyjny wyjazd? Nie zapomnij o ubezpieczeniu turystycznym! Podpowiadamy, kiedy warto je wykupić. Sprawdzamy też, czy opłaca się to robić pół roku wcześniej, czy może lepiej na ostatnią chwilę. Zobacz, jak najkorzystniej wybrać odpowiednią polisę.

Ubezpieczenie turystyczne – pół roku przed wyjazdem

Czasem przezorny podróżny do swojej wyprawy przygotowuje się pół roku czy nawet rok wcześniej. Załóżmy, że planowana podróż wypada we wrześniu 2019 roku, czyli dokładnie za pół roku. Będzie to tygodniowy wyjazd do urokliwej Szwajcarii – z przeznaczeniem wypoczynkowym (jeśli szukasz ubezpieczenia na wyjazd sportowy, przeczytaj więcej o Ubezpieczeniu na narty Szwajcaria). Zakładamy, że Twoja polisa musi obejmować wysokie koszty leczenia – od 260 do 600 tys. zł i obowiązkowe NNW.

Porównaj ceny ubezpieczeń

Ile zapłacisz za ubezpieczenie na wyjazd, jeśli wykupisz je już teraz? Przedział cenowy ofert to od 46,40 zł do 66,40 zł. Przykładowo, AXA Assistance w cenie 65,44 zł zapewni Ci, oprócz odpowiednich kosztów leczenia (do 600 tys. zł), ratownictwa (do 600 tys. zł), również ochronę bagażu (do 3 tys. zł), a nawet dodatkowe ubezpieczenie od zdarzeń po alkoholu czy aktów terrorystycznych. OC będzie tu na poziomie 150 tys. zł, a NNW – 20 tys. zł.

Ubezpieczenie turystyczne – pół roku przed podróżą

Zakup ubezpieczenia podróżnego dwa tygodnie przed wakacjami

Jeśli preferujesz wcześniejsze przygotowywanie, sprawdźmy, jakie ubezpieczenie na wyjazd możesz wybrać do dwóch tygodni przed podróżą. Przykładowo, Twoja wycieczka zaczyna się dokładnie za dwa tygodnie – to ten sam kierunek, co w poprzednim akapicie, czyli Szwajcaria. Polisy wykupione wcześniej (2 tygodnie przez wyprawą) kosztują od 46,40 zł do 70,24 zł. Co ciekawe, koszt najdroższego ubezpieczenia – Signal Iduna – jest zaledwie o 9 zł droższy niż przy zakupie na pół roku przed wyjazdem. Dobra wiadomość dla spóźnialskich – cena uległa zwiększeniu, ale nie drastycznemu.

Ubezpieczenie podróżne – dwa tygodnie przed podróżą

Ubezpieczenie za granicą – kupno w dzień wylotu!

Jesteś typem podróżnika „last minute”? Ubezpieczenie kupujesz zazwyczaj na lotnisku – w tym samym dniu, kiedy wylatujesz? Sprawdźmy zatem, ile będzie kosztowała Twoja polisa do Szwajcarii. Widełki cenowe przy zakupie w tym samym dniu zaczynają się również od 46,40 zł, zaś zamykają na 70,24 zł. Wniosek? Kupowanie ubezpieczenia np. przez smartfon tuż przed odlotem nie wpływa diametralnie na jego cenę.

Porównaj oferty

Co jednak zrobić, jeśli jesteś już w drodze – na terytorium innego państwa? Pamiętaj, aby wybierając swoje ubezpieczenie na KioskPolis.pl zaznaczyć, że jako osoba podróżująca nie przebywasz obecnie w Polsce. W tym przypadku dostępne polisy zaczynają się od 55 zł do 70,24 zł.

Ubezpieczenie za granicą – kiedy zaczyna działać?

Kupiłeś ubezpieczenie tuż przed odlotem lub będąc już na terytorium innego państwa? Pamiętaj, że ochrona ubezpieczeniowa rozpoczyna się tylko dla umów ubezpieczenia, które zostały skutecznie zawarte. Co to oznacza? To wszystkie polisy, dla których opłacono składkę ubezpieczeniową. Co więcej, w przypadku, gdy rozpoczęcie okresu ubezpieczenia przypada na ten sam dzień, co zawarcie umowy ubezpieczenia, ochrona ubezpieczeniowa rozpoczyna się po upływie czterech godzin, licząc od chwili uregulowaniu składki ubezpieczeniowej. To zapis AXA Assistance, jednak wybierając inną polisę – dokładnie zapoznaj się z jej Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia (OWU). Być może zacznie ona działać dopiero następnego dnia, po upływie 24 godzin lub nawet do kilku dni po opłaceniu!

Kiedy wykupić ubezpieczenie na wyjazd?

Podsumowując, każda pora jest odpowiednia, aby zadbać o ubezpieczenie swojej podróży. Jeśli zwracasz uwagę na koszty polis – praktycznie nie ma dużego znaczenia, czy ubezpieczenie kupujesz z wyprzedzeniem półrocznym, dwutygodniowym czy np. w tym samym dniu, co Twój wylot. W naszym porównaniu ceny różnią się marginalnie.

Sprawdź również:

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker – absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego, kierunek rachunkowość. Od dekady zajmuje się ubezpieczeniami. Specjalizuje się w polisach turystycznych oraz ubezpieczeniach komunikacyjnych. Prywatnie ojciec bliźniaków i miłośnik seriali na Netflixie.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad

Wyjazd zimowy „first minute” – jak się do niego przygotować?

Wyjazd zimowy „first minute” – jak się do niego przygotować?

5/5 – (1 vote) Biura podróży oferują różne promocje, dzięki którym można wykupić zorganizowaną wycieczkę w bardzo korzystnej cenie. Warto skorzystać z takiej okazji, by zwiedzić nieco świata, wypocząć, a przy tym zaoszczędzić. Wyjaśniamy, czym jest wyjazd zimowy […]

więcej
Wielkanoc nad morzem, a może w górach? Gdzie pojechać w 2019?

Wielkanoc nad morzem, a może w górach? Gdzie pojechać w 2019?

4.9/5 – (18 votes) Choć święta wielkanocne spędzone tradycyjnie w gronie bliskich mają pewną sentymentalną wartość, wykorzystane ich na krótki urlop może być świetnym pomysłem. Gdzie spędzić święta wielkanocne? Sprawdź nasze propozycje i zainspiruj się!

więcej
Wyjazd poza sezonem – jak się do niego przygotować?

Wyjazd poza sezonem – jak się do niego przygotować?

5/5 – (1 vote) Nie każdemu udaje się wyjechać na upragniony urlop podczas miesięcy wakacyjnych. Bardzo dobrym wyjściem jest wtedy wyjazd poza sezonem. Jest nie tylko tańszy, ale też wiąże się z mniejszą liczbą turystów w miejscu wypoczynku. […]

więcej
Wakacje samochodem za granicą – jak się do nich przygotować?

Wakacje samochodem za granicą – jak się do nich przygotować?

5/5 – (1 vote) Jeśli wybierasz się na urlop w dłuższą podróż, koniecznie musisz się do niej odpowiednio przygotować. W trasie i na miejscu mogą niestety spotkać Cię różne nieprzyjemności. Jak najbezpieczniej spędzić swój wolny czas? Podpowiadamy, gdzie […]

więcej