Ile dni przed wyjazdem wykupić polisę?

Ile dni przed wyjazdem wykupić polisę?

Przygotowujesz się na zimowy, wiosenny – majówkowy, a może wakacyjny wyjazd? Nie zapomnij o ubezpieczeniu turystycznym! Podpowiadamy, kiedy warto je wykupić. Sprawdzamy też, czy opłaca się to robić pół roku wcześniej, czy może lepiej na ostatnią chwilę. Zobacz, jak najkorzystniej wybrać odpowiednią polisę.

Ubezpieczenie turystyczne – pół roku przed wyjazdem

Czasem przezorny podróżny do swojej wyprawy przygotowuje się pół roku czy nawet rok wcześniej. Załóżmy, że planowana podróż wypada we wrześniu 2019 roku, czyli dokładnie za pół roku. Będzie to tygodniowy wyjazd do urokliwej Szwajcarii – z przeznaczeniem wypoczynkowym (jeśli szukasz ubezpieczenia na wyjazd sportowy, przeczytaj więcej o Ubezpieczeniu na narty Szwajcaria). Zakładamy, że Twoja polisa musi obejmować wysokie koszty leczenia – od 260 do 600 tys. zł i obowiązkowe NNW.

Porównaj ceny ubezpieczeń

Ile zapłacisz za ubezpieczenie na wyjazd, jeśli wykupisz je już teraz? Przedział cenowy ofert to od 46,40 zł do 66,40 zł. Przykładowo, AXA Assistance w cenie 65,44 zł zapewni Ci, oprócz odpowiednich kosztów leczenia (do 600 tys. zł), ratownictwa (do 600 tys. zł), również ochronę bagażu (do 3 tys. zł), a nawet dodatkowe ubezpieczenie od zdarzeń po alkoholu czy aktów terrorystycznych. OC będzie tu na poziomie 150 tys. zł, a NNW – 20 tys. zł.

Ubezpieczenie turystyczne – pół roku przed podróżą

Zakup ubezpieczenia podróżnego dwa tygodnie przed wakacjami

Jeśli preferujesz wcześniejsze przygotowywanie, sprawdźmy, jakie ubezpieczenie na wyjazd możesz wybrać do dwóch tygodni przed podróżą. Przykładowo, Twoja wycieczka zaczyna się dokładnie za dwa tygodnie – to ten sam kierunek, co w poprzednim akapicie, czyli Szwajcaria. Polisy wykupione wcześniej (2 tygodnie przez wyprawą) kosztują od 46,40 zł do 70,24 zł. Co ciekawe, koszt najdroższego ubezpieczenia – Signal Iduna – jest zaledwie o 9 zł droższy niż przy zakupie na pół roku przed wyjazdem. Dobra wiadomość dla spóźnialskich – cena uległa zwiększeniu, ale nie drastycznemu.

Ubezpieczenie podróżne – dwa tygodnie przed podróżą

Ubezpieczenie za granicą – kupno w dzień wylotu!

Jesteś typem podróżnika „last minute”? Ubezpieczenie kupujesz zazwyczaj na lotnisku – w tym samym dniu, kiedy wylatujesz? Sprawdźmy zatem, ile będzie kosztowała Twoja polisa do Szwajcarii. Widełki cenowe przy zakupie w tym samym dniu zaczynają się również od 46,40 zł, zaś zamykają na 70,24 zł. Wniosek? Kupowanie ubezpieczenia np. przez smartfon tuż przed odlotem nie wpływa diametralnie na jego cenę.

Porównaj oferty

Co jednak zrobić, jeśli jesteś już w drodze – na terytorium innego państwa? Pamiętaj, aby wybierając swoje ubezpieczenie na KioskPolis.pl zaznaczyć, że jako osoba podróżująca nie przebywasz obecnie w Polsce. W tym przypadku dostępne polisy zaczynają się od 55 zł do 70,24 zł.

Ubezpieczenie za granicą – kiedy zaczyna działać?

Kupiłeś ubezpieczenie tuż przed odlotem lub będąc już na terytorium innego państwa? Pamiętaj, że ochrona ubezpieczeniowa rozpoczyna się tylko dla umów ubezpieczenia, które zostały skutecznie zawarte. Co to oznacza? To wszystkie polisy, dla których opłacono składkę ubezpieczeniową. Co więcej, w przypadku, gdy rozpoczęcie okresu ubezpieczenia przypada na ten sam dzień, co zawarcie umowy ubezpieczenia, ochrona ubezpieczeniowa rozpoczyna się po upływie czterech godzin, licząc od chwili uregulowaniu składki ubezpieczeniowej. To zapis AXA Assistance, jednak wybierając inną polisę – dokładnie zapoznaj się z jej Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia (OWU). Być może zacznie ona działać dopiero następnego dnia, po upływie 24 godzin lub nawet do kilku dni po opłaceniu!

Kiedy wykupić ubezpieczenie na wyjazd?

Podsumowując, każda pora jest odpowiednia, aby zadbać o ubezpieczenie swojej podróży. Jeśli zwracasz uwagę na koszty polis – praktycznie nie ma dużego znaczenia, czy ubezpieczenie kupujesz z wyprzedzeniem półrocznym, dwutygodniowym czy np. w tym samym dniu, co Twój wylot. W naszym porównaniu ceny różnią się marginalnie.

Sprawdź również:

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker – absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego, kierunek rachunkowość. Od dekady zajmuje się ubezpieczeniami. Specjalizuje się w polisach turystycznych oraz ubezpieczeniach komunikacyjnych. Prywatnie ojciec bliźniaków i miłośnik seriali na Netflixie.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad

Jak kupić polisę turystyczną przez internet?

Jak kupić polisę turystyczną przez internet?

Zgubiony na lotnisku bagaż, ukradzione w metrze dokumenty czy skręcona podczas pieszej wędrówki kostka. Wykupienie polisy turystycznej przez internet pomoże Ci uporać się ze wszystkimi niespodziewanymi zdarzeniami wakacyjnymi. Przeczytaj, jak wybrać ubezpieczenie turystyczne online i spraw, by wypoczynek […]

więcej
Co warto kupić w Turcji – pamiątki z wakacji

Co warto kupić w Turcji – pamiątki z wakacji

Tłumne, bogate, orientalne bazary przyciągają rocznie miliony turystów. Podczas pobytu w egzotycznych krajach, większość turystów chce koniecznie spróbować czegoś nowego i przywieźć piękne pamiątki z podrózy do danego kraju. Podpowiadamy, co warto kupić w Turcji oraz radzimy, jak […]

więcej
Jakie ubezpieczenie wybrać jadąc do pracy za granicę

Jakie ubezpieczenie wybrać jadąc do pracy za granicę

Wyjeżdżasz na zagraniczne praktyki studenckie? A może chcesz skorzystać z ofert pracy sezonowej poza granicami Polski? Przed wyjazdem za granicę do pracy, koniecznie pamiętaj o wykupieniu ubezpieczenia zdrowotnego. Zobacz, dlaczego jest to tak ważne i jak wybrać właściwą […]

więcej
Czy warto kupować ubezpieczenie od podróży samolotem?

Czy warto kupować ubezpieczenie od podróży samolotem?

Wybierasz się w podróż samolotem? Zadbaj o właściwą ochronę, którą może być ubezpieczenie turystyczne, obejmujące m.in. ubezpieczenie opóźnienia lotu. Dzięki niemu uzyskasz odszkodowanie za zgubiony bagaż, ale nie tylko. Będziesz chroniony medycznie i zwolniony od odpowiedzialności cywilnej w […]

więcej