Czym jest tzw. OC komisowe?

Czym jest tzw. OC komisowe?

5/5 - (Ocen: 2)

Kalkulator OC

Każdy samochód, który ma prawo do poruszania się po polskich drogach, musi mieć ubezpieczenie OC, co sprawia, że przy zakupie używanego auta, warto sprawdzić, co jest to komisowe OC. Wiele komisów, a nawet pośredników sprzedaży pojazdów przekazuje kierowcom dokonującym zakupu aktualną polisę OC. Jednak należy brać pod uwagę, że tak zwane komisowe ubezpieczenie OC jest potoczną nazwą. W rzeczywistości jest to najczęściej polisa krótkoterminowa, której okres ochrony jest krótszy, niż dwanaście miesięcy.

Na jakich zasadach można uzyskać OC komisowe, podczas zakupu używanego samochodu?

Gdy kupujesz używany pojazd, można uzyskać możliwość z dwóch rodzajów polis OC, które nazywane są komisowe ubezpieczenie OC. Zatem ważne jest sprawdzenie, na jakich warunkach obowiązuje taki produkt.

Wyróżnić można dwa rodzaje komisowych ubezpieczeń OC:

  • krótkoterminowe,
  • całoroczne.

Komisy samochodowe często korzystają z krótkoterminowego OC, które zapewnia ochronę krótszą niż rok. Wynosi ona więcej niż 30 dni. Często komisowe ubezpieczenia OC są oferowane przez firmy sprzedające pojazdy, które są ich właścicielami. Jednak nie jest to reguła. Natomiast używane samochody, które są sprzedawane w komisie, są zarejestrowane. W ten sposób mają one polisę OC, z której korzystał dotychczas właściciel. Ma to na celu zachowanie ciągłości ochrony ubezpieczeniowej. W ten sposób nabywca auta może dalej korzystać z takiej polisy. Natomiast spore znaczenie w kontekście zakresu ochrony ma to, jakie ubezpieczenie zostanie przekazane. Warto to sprawdzić, gdyż będzie to wpływać na to, jaką przy kolizji OC komisowe zapewni ochronę. Trzeba brać pod uwagę, że komisy kupują polisy, które funkcjonują na innych zasadach, niż te kierowane do klientów indywidualnych. Zatem dobrze jest sprawdzić przy zakupie, jak ubezpieczenie komisowe OC będzie traktowane przez towarzystwo reasekuracji. Pozwala to uniknąć sytuacji, w których dojdzie do określonych zdarzeń na drodze. Często lepszym rozwiązaniem będzie zdecydowanie się na ubezpieczenie OC na warunkach dla klienta indywidualnego.

Czy dealerzy samochodowi muszą wykupić OC komisowe?

Co sprawdzić przy OC komisowym?

To, że komisowe ubezpieczenie samochodu OC może funkcjonować na specjalnych warunkach, sprawia, że należy dokładnie je sprawdzić.

Po zakupie samochodu powinno się sprawdzić takie informacje jak:

  • termin zakończenia umowy komisowego OC,
  • wysokość składki po rekalkulacji.

Obowiązek ubezpieczenia auta leży po stronie kupującego. O ile ubezpieczenie AC jest nie obowiązkowe, o tyle polisa od odpowiedzialności cywilnej jest wymagana prawem. Równocześnie OC komisowe nie przedłuży się automatycznie. Gdy nastąpi przerwa w ubezpieczeniu, kierowca może być zmuszony zapłacić kary finansowe. Zatem ważne jest zapoznanie się z terminem zakończenia umowy. Pozwala to ustalić, czy trzeba wypowiedzieć OC komisowe, czy lepiej będzie je przedłużyć. W sytuacji, gdy korzysta się z takiej polisy, wówczas niezbędne jest skontaktowanie się z towarzystwem reasekuracji. W ten sposób będzie można uzyskać rekalkulację składki. Ma to znaczenie, gdy chce się wiedzieć, ile będzie kosztować w danej firmie krótkoterminowe OC komisowe. Okazać się może, że po rekalkulacji lepszym rozwiązaniem będzie zdecydowanie się na zmianę firmy ubezpieczeniowej. Wypowiedzenie na piśmie umowy jest możliwe przy dysponowaniu ubezpieczeniem z komisu. Przy dowolnej polisie istotne jest, aby sprawdzić, jak wygląda między innymi wypowiedzenie AC. W ten sposób można zdecydować się na produkt w innym towarzystwie, który może być dostępny najlepszych warunkach finansowych. Dotyczy to między innymi pakietów, które dodatkowo pozwolą objąć samochód ochroną zapewnioną przez ubezpieczenie AC.

Jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie po zakupie auta?

Czy trzeba wypowiedzieć OC komisowe?

Wiedząc co to OC komisowe, można znacznie lepiej określić czy warto takie ubezpieczenie wypowiedzieć. Nie ma takiego obowiązku. Jednak w większości przypadków samodzielnie wybrana oferta polisy komunikacyjnej będzie korzystniejsza. Przy krótkoterminowym produkcie większość towarzystw nie będzie decydowało się na rekalkulację. Natomiast niezbędne będzie zdecydowanie się na wybranie polisy, która pozwoli zachować ciągłość ubezpieczenia.  W tym celu wykorzystać można takie narzędzia jak porównywarka OC AC. Pozwala to zorientować się, które oddzielne ubezpieczenia czy pakiety okażą się korzystne z punktu widzenia finansowego. Zapoznać można się nie tylko z podstawowymi polisami komunikacyjnymi, ale również z dodatkowymi, które zwiększą ochronę. Do takich zalicza się między innymi ubezpieczenie NNW samochodu.

Ile kosztuje OC komisowe?

To czy trzeba wypowiedzieć OC komisowe, zależy od typu polisy. Gdy jest to krótkoterminowy produkt, wówczas nie jest to konieczne. Produkt nie przedłuży się automatycznie. Natomiast trzeba zdecydować się na wykup OC. Kupując samochód z komisowym OC nie trzeba spodziewać się wysokich kosztów. Taki produkt nie kosztuje więcej, niż kilkadziesiąt złotych. Wyższe ceny dotyczą aut dostawczych, czy ciężarowych. Oczywiście to ile kosztuje OC komisowe, można zawsze sprawdzić przy dokonywaniu zakupu w komisie. Pozwala to przy okazji sprawdzić, czy auto jest w ogóle ubezpieczone. W ten sposób uniknie się sytuacji, w których brak obowiązkowego ubezpieczenia auta, przełoży się na konieczność płacenia kar.  

Renata Bardyś

Renata Bardyś

Renata Bardyś – praca jako agent ubezpieczeniowy miała być tylko epizodem, ale stała się jej sposobem na życie. Już w pierwszym roku swojej kariery odkryła, że ma smykałkę do wyszukiwania najtańszych polis. Prywatnie lubi podróżować – zawsze z odpowiednim ubezpieczeniem turystycznym i czyta co najmniej 26 książek rocznie.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Ubezpieczenie nowego samochodu – jak znaleźć najkorzystniejsze OC i AC

Ubezpieczenie nowego samochodu – jak znaleźć najkorzystniejsze OC i AC

Decydując się na zakup nowego samochodu z pewnością zależy Ci, aby objąć pojazd należytą ochroną. Nic dziwnego – to spora inwestycja, która ma posłużyć przez lata. W takim razie musisz zastanowić się nad ubezpieczeniem nowego samochodu. Co prawda, […]

więcej
Czy można wybrać zakres ochrony OC?

Czy można wybrać zakres ochrony OC?

Co obejmuje OC samochodu? Czy zakres ubezpieczenia OC możesz wybrać sam, by zaoszczędzić? Sprawdź najważniejsze informacje dotyczące obowiązkowej polisy komunikacyjnej i przekonaj się, przed czym Cię chroni. Wylicz w naszym kalkulatorze OC składkę, by móc skorzystać z oferty […]

więcej
Zwrot ubezpieczenia OC – kiedy przysługuje?

Zwrot ubezpieczenia OC – kiedy przysługuje?

Zastanawiasz się, kiedy można zwrócić ubezpieczenie OC? Otóż zasady zawierania umowy z ubezpieczycielem oraz jej rozwiązania reguluje Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych (Ustawa OC). Dostępny jest w niej katalog sytuacji, w których będziemy mogli wypowiedzieć umowę ubezpieczycielowi i otrzymać […]

więcej
Oświadczenie o kolizji – czy wiesz, jak postępować w razie stłuczki?

Oświadczenie o kolizji – czy wiesz, jak postępować w razie stłuczki?

Kolizje samochodowe zdarzają się na polskich drogach każdego dnia i warto mieć świadomość tego, że mogą przytrafić się i Tobie. Czy będziesz wiedział, jak odpowiednio zareagować w takiej sytuacji? Czy konieczne jest wezwanie policji? Wielu kierowców pod wpływem […]

więcej