Czym jest tzw. OC komisowe?

Czym jest tzw. OC komisowe?

Kalkulator OC
Zgodnie z prawem, każdy pojazd mechaniczny musi być ubezpieczony. Tyczy się to również samochodów wystawionych na sprzedaż. Zwykle polisy komunikacyjne obowiązują przez okres 12 miesięcy. W pewnych sytuacjach można jednak podpisać krótszą umowę – często decydują się na nią właśnie dealerzy samochodowi. Wyjaśniamy, czym jest tzw. OC komisowe!

Samochody używane cieszą się w Polsce dużą popularnością – ich zakup to wygodny sposób na nabycie własnego pojazdu w przystępnej cenie. Wielu kierowców decyduje się na oddanie auta do skupu/komisu. Wtedy, zgodnie z prawem, ubezpieczenie OC przechodzi na właściciela przedsiębiorstwa. Ma prawo je zachować lub wypowiedzieć. Nie może jednak posiadać pojazdów bez polisy. Z tego względu wielu sprzedawców wykupuje jego specjalną, krótkoterminową wersję. Dowiedz się, czym jest tzw. OC komisowe!

Czym jest tzw. OC komisowe?

OC komisowe to potoczna nazwa krótkoterminowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Taka polisa nie musi obowiązywać przez 12 miesięcy, ale nie może trwać krócej niż 30 dni. Poza właścicielami komisów samochodowych (oraz innymi przedsiębiorcami pośredniczącymi w sprzedaży pojazdów) mogą wykupić ją jedynie wybrane osoby, tj. właściciele aut:

  • zabytkowych i historycznych,
  • wykorzystywanych do jazd testowych,
  • zarejestrowanych czasowo w celu dotarcia na przegląd lub wywiezienia za granicę na sprzedaż,
  • sprowadzonych z zagranicy.

Rozwiązanie tego typu jest bardzo opłacalne, ponieważ polisa komisowa to zwykle możliwie najtańsze OC. Samochody na sprzedaż nie są raczej w użytku i są zaparkowane na strzeżonej posesji. Z tego względu ubezpieczalnie podczas obliczania składki nie kierują się tymi kryteriami, co zwykle. Opłata ta jest też naliczana ryczałtowo. Jej wysokość różni się w zależności od wybranego towarzystwa, ale zazwyczaj wynosi nie więcej niż 100 zł.

Czy dealerzy samochodowi muszą wykupić OC komisowe?

Czy dealerzy samochodowi muszą wykupić OC komisowe?

Osoby sprzedające swój pojazd zawsze przekazują nowemu właścicielowi swoje OC. Dokładnie to samo dzieje się w chwili, gdy oddaje się auto do skupu, komisu czy pośrednika sprzedaży. Wtedy nowy właściciel ma prawo zdecydować, czy dalej będzie korzystał z tej polisy, czy zmieni ją na krótkoterminową.

Najważniejsze jest to, ile jeszcze ma trwać obecna umowa. Bywa i tak, że samochód zostanie sprzedany, zanim dobiegnie końca. Wtedy przedsiębiorca nie musi w ogóle zajmować się tą kwestią. Jeśli jednak kupił pojazd, który lada chwila przestanie być ubezpieczony, wtedy właśnie może wykupić OC komisowe.

Przy tym należy pamiętać, że polisy dodatkowe nie są przekazywane. Z tego względu niektórzy pośrednicy wykupują także jeszcze krótkoterminowe ubezpieczenie AC – szczególnie w przypadku drogich czy rzadko spotykanych pojazdów.

Czy OC komisowe przechodzi na nowego właściciela?

Tak jak w przypadku zwyczajnego ubezpieczenia OC, jego „komisowa” wersja przechodzi na osobę, która zakupi pojazd. Po zakończeniu okresu obowiązywania umowy polisa wygasa, ponieważ nie jest automatycznie przedłużana. Dzięki temu nie trzeba jej wypowiadać.

Zanim zakupi się samochód, warto sprawdzić, jakie ubezpieczenie posiada. Często zdarza się, że kupcowi uda się przejąć jeszcze polisę poprzedniego właściciela. Nie dotyczy to jednak np. ubezpieczenia NNW – dodatkowe świadczenia nie są przekazywane dalej. Niezależnie od tego, którą wersję OC posiada auto, trzeba także dowiedzieć się, kiedy kończy się jego umowa. Nawet jeden dzień bez tej obowiązkowej polisy może skutkować wysoką karą finansową! Wiele osób tuż po zakupie po prostu woli też wykupić już własny pakiet, rozszerzony np. o świadczenia z tytułu ubezpieczenia Assistance.

Jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie po zakupie auta?

Jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie po zakupie auta?

Gdy termin zakończeniu umowy nieuchronnie się zbliża lub chce się jeździć już z pełnym pakietem świadczeń, należy szybko znaleźć najbardziej opłacalną ofertę. W Polsce działa kilkadziesiąt towarzystw i firm ubezpieczeniowych, dlatego odnalezienie idealnej opcji mogłoby zająć stanowczo zbyt dużo czasu. Na szczęście istnieje wygodniejsze, szybsze rozwiązanie! Dzięki naszej porównywarce można w kilkanaście minut zestawić ze sobą najlepsze oferty od znanych ubezpieczalni. Po wypełnieniu krótkiego formularza algorytm wyszuka i przygotuje zestawienie najbardziej opłacalnych wariantów. Nasz kalkulator OC na podstawie wpisanych danych obliczy wysokość składek, więc od razu można sprawdzić, która opcja jest najtańsza.

Krótkoterminowe OC komisowe to świetne rozwiązanie dla pośredników sprzedaży pojazdów. Dzięki niemu mogą uniknąć ogromnych kosztów ubezpieczenia oferowanych samochodów. Działa tak, jak klasyczna polisa tego typu, ale może obowiązywać nawet tylko przez miesiąc. Po zakupie auta z komisu pamiętaj o tym, by znaleźć dla siebie lepszy pakiet ubezpieczeń komunikacyjnych!

Renata Bardyś

Renata Bardyś

Renata Bardyś – praca jako agent ubezpieczeniowy miała być tylko epizodem, ale stała się jej sposobem na życie. Już w pierwszym roku swojej kariery odkryła, że ma smykałkę do wyszukiwania najtańszych polis. Prywatnie lubi podróżować – zawsze z odpowiednim ubezpieczeniem turystycznym i czyta co najmniej 26 książek rocznie.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad

Jak i kiedy zgłosić szkodę z OC?

Jak i kiedy zgłosić szkodę z OC?

Kolizje i wypadki samochodowe mogą przytrafić się każdemu. Nawet jeśli jesteś ostrożnym kierowcą i skrupulatnie przestrzegasz wszelkich przepisów prawa drogowego, może się zdarzyć, że osoba jadąca za Tobą za późno naciśnie na hamulec lub straci na chwilę czujność. […]

więcej
Jak wypowiedzieć umowę OC przy zakupie nowego pojazdu?

Jak wypowiedzieć umowę OC przy zakupie nowego pojazdu?

Co zrobić z OC samochodu po zakupie? Czy warto je zachować? A może jednak zrezygnować i wykupić w innym towarzystwie? Dowiedz się, co z ubezpieczeniem po kupnie samochodu i podejmij najlepszą dla Ciebie decyzję. Sprawdź, jaki jest termin […]

więcej
Kary za brak OC w 2021 – zmiany

Kary za brak OC w 2021 – zmiany

Zgodnie z przepisami, każdy polski kierowca jest zobowiązany do ubezpieczenia posiadanego pojazdu mechanicznego. Jeśli tego nie zrobi, będzie musiał liczyć się z przykrymi konsekwencjami. Wyjaśniamy, ile wyniosą kary za brak OC w 2021! Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ: […]

więcej
Wyjaśniamy, jak działają ubezpieczenia online w przypadku zabytkowych samochodów!

Wyjaśniamy, jak działają ubezpieczenia online w przypadku zabytkowych samochodów!

Każdy posiadacz wiekowego auta z pewnością ma świadomość jego ogromnej wartości historycznej, kolekcjonerskiej i sentymentalnej. Taki pojazd bezwzględnie należy więc odpowiednio zabezpieczyć. Radzimy, jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie online dla zabytkowych samochodów! SPIS TREŚCI Czym różnią się od siebie […]

więcej