Dlaczego warto zdecydować się na kupno AC?

Dlaczego warto zdecydować się na kupno AC?

5/5 - (Ocen: 3)

Zastanawiasz się czy wykupić ubezpieczenie AC? To dodatkowe zabezpieczenie przed utratą lub zniszczeniem auta – dlaczego warto je posiadać i o czym pamiętać, wybierając określoną ofertę?

Ubezpieczenie AC – kilka najważniejszych informacji

Przy zakupie auta obowiązkiem każdego kierowcy jest wykupienie ubezpieczenia OC, które zapewni Ci ochronę przed odpowiedzialnością za szkody wyrządzone osobom trzecim w wyniku ruchu Twojego samochodu. Aby zabezpieczyć auto także od innych zdarzeń, jak:

  • zderzenia z innymi samochodami, zwierzętami, osobami,
  • uszkodzenia auta przez działanie osób trzecich lub przez zwierzęta,
  • kradzieży całego samochodu lub jego wyposażenia,
  • zniszczeń od działania żywiołów lub warunków atmosferycznych, jak deszcz, grad itp.

konieczne jest uzupełnienie podstawowego ubezpieczenia, środkami pochodzącymi z AC.

autocasco czy warto

Zakres takiego ubezpieczenia jest ściśle określony w OWU, a jego wysokość jest uzależniona od tego:

  • Jaką ustalisz sumę ubezpieczenia
  • Gdzie jesteś zameldowany
  • Ile masz lat
  • Ile lat ma Twoje auto
  • Jakiej marki jest pojazd
  • I wielu innych.

Niemniej, jest wiele sytuacji od Ciebie niezależnych, w których auto może ulec zniszczeniu. O ubezpieczeniu AC powinni zatem pamiętać szczególnie Ci kierowcy, u których wartość auta jest szacowana na wysoką.

W jakich sytuacjach przyda się ubezpieczenie AC

Czy Twoje auto jest garażowane? Jeśli nie, praktycznie każdej nocy jest narażone na kradzież lub zniszczenie. Nawet w przypadku zarysowanej karoserii koszt naprawy może być wysoki. A coraz częściej dochodzi do zniszczeń znacznie poważniejszych.

Sprawdź ceny OC i AC

W zeszłym roku z polskich ulic zniknęło nieco ponad 10 tys. aut, z czego najwięcej, bo prawie 25 proc., skradziono w Warszawie i jej okolicach. Dobra wiadomość jest taka, że liczba kradzieży z roku na rok spada, a wykrywalność rośnie – według policyjnych statystyk w ubiegłym roku odzyskano prawie co czwarty skradziony pojazd.

Przestępcy coraz lepiej radzą sobie z zabezpieczeniami, potrafiąc właściwie bezinwazyjnie dostać się do środka auta. O ile nie ukradną pojazdu, to ich łupem padnie odbiornik lub inne cenne wyposażenie.

Dlaczego tak trudno jest odnaleźć skradzione auto? Ponieważ złodzieje już w ciągu kilkunastu godzin rozkładają pojazd lub wywożą za granicę. Policja w przypadku zorganizowanych grup przestępczych nie ma szans.

Posiadanie polisy AC niesie również inne korzyści – pozwala uzyskać zniżki na pozostałe ubezpieczenia komunikacyjne. W tym także korzystać z auta zastępczego na czas naprawy właściwego auta oraz pozwala korzystać z pakietu assistance w podróży.

dlaczego ubezpieczenie ac jest ważne

Co sprawdzić, zanim wybierzesz ubezpieczenie AC

Aby mieć pewność, że wybrałeś dobre ubezpieczenie AC koniecznie zwróć uwagę na sumę ubezpieczenia. Jej wysokość znajdziesz w umowie przy wartości pojazdu oraz oznaczeniu marki.

Porównaj ceny ubezpieczeń

Upewnij się czy wartość pierwotna Twojego auta jest taka sama przez cały okres ubezpieczenia, czy nie maleje wraz z kolejnymi miesiącami. W przypadku nowego auta, różnica po roku może być dość znacząca.

Sprawdź ponadto, czy Twój ubezpieczyciel nie pomniejsza sumy ubezpieczenia po wypłaconych odszkodowaniach.

Autocasco czy warto? Naszym zdaniem tak, jeśli Twoje auto jest dość nowe i wartościowe, dlatego zajrzyj do naszego kalkulatora ubezpieczeń OC AC i zobacz, która z ofert Cię zainteresuje.

Sprawdź również:

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska – swoją karierę zaczęła już w trakcie stażu studenckiego u wiodącego ubezpieczyciela w Polsce. Po obronie pracy licencjackiej na kierunku bankowość, uznała że chce się skupić na tym rynku ubezpieczeń. Obecnie pracuje jako specjalista ds. ubezpieczeń w KioskPolis.pl – pisze artykuły o ubezpieczeniach i doradza Polakom, jaką wybrać polisę.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
5 sytuacji losowych, w których warto zgłosić szkodę z AC

5 sytuacji losowych, w których warto zgłosić szkodę z AC

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej jest obowiązkową polisą komunikacyjną, ale wielu kierowców chętnie dokupuje do niej dodatkowe AutoCasco. Dzięki niemu można liczyć na wsparcie finansowe, gdy posiadany pojazd zostanie uszkodzony, zniszczony lub skradziony. W jakich okolicznościach to ubezpieczenie okazuje się […]

więcej
Masz nowy samochód? Wykup polisy OC i AC – bez wychodzenia z domu!

Masz nowy samochód? Wykup polisy OC i AC – bez wychodzenia z domu!

Zgodnie z polskim prawem, każdy pojazd włączony do ruchu, musi być ubezpieczony. Jeśli właśnie kupiłeś nowe auto, powinieneś niezwłocznie zadbać o odpowiednią ochronę. Nie masz czasu wybrać się do oddziału towarzystwa? Wykup polisy OC i AC bez wychodzenia […]

więcej
7 powodów, dla których warto zainwestować w ubezpieczenie AC!

7 powodów, dla których warto zainwestować w ubezpieczenie AC!

Jednym z najczęściej kupowanych ubezpieczeń komunikacyjnych jest pakiet OC/AC. Takie połączenie gwarantuje zabezpieczenie nie tylko w razie wypadku, ale też gdy do szkody samochodu dojdzie w wyniku innych zdarzeń. Nie każdy jest przekonany do zakupu dodatkowych polis, ale […]

więcej
Czy warto kupić AC dla starszego modelu samochodu?

Czy warto kupić AC dla starszego modelu samochodu?

Chcesz wykupić AC na stary samochód, ponieważ jesteś do niego przywiązany emocjonalnie i wolisz zabezpieczyć się na wypadek uszkodzenia części lub kradzieży? Sprawdź, dlaczego towarzystwa ubezpieczeniowe rzadko oferują autocasco powyżej 10 lat pojazdu oraz poznaj sposoby na uzyskanie […]

więcej