Czy agent ubezpieczeniowy może się sam ubezpieczyć?

Czy agent ubezpieczeniowy może się sam ubezpieczyć?

5/5 - (Ocen: 1)

W dzisiejszych czasach, bezpieczeństwo finansowe osób fizycznych i firm odgrywa ogromną rolę. Dbałość o finanse i przezorność sprawiła, że bardzo dynamicznie rozwinął się rynek ubezpieczeń. Powszechne i obowiązkowe jest ubezpieczanie aut, ale często ofertom firm ubezpieczeniowych towarzyszą też dodatkowe usługi, takie jak ubezpieczanie nieruchomości. Powszechne są też ubezpieczenia zdrowotne, na które decyduje się coraz więcej Polaków. Nabycie ubezpieczenia odbywa się przez skontaktowanie się z przedstawicielem firmy – agentem ubezpieczeniowym. Udając się do agenta, można często nabyć ubezpieczenia z różnych zakresów.

Kto to jest agent ubezpieczeniowy?

Pozostaje pytanie, kim jest agent ubezpieczeniowy. Najprostsza odpowiedź jest taka, że jest to osoba prowadząca działalność gospodarczą na podstawie umowy agencyjnej z firmą ubezpieczeniową. Agent ubezpieczeniowy musi być wpisany do specjalnego rejestru agentów, gdyż jest to wymagane przepisami prawa. Rejestr agentów dostępny jest na stronie www.knf.pl prowadzonego przez organ państwowy odpowiedzialny za nadzór nad rynkiem ubezpieczeniowym. Samo funkcjonowanie firm ubezpieczeniowych także podlega wielu rygorom prawnym.

Na czym polega praca agenta ubezpieczeniowego?

Często pojawiającym się pytaniem jest to, co robi agent ubezpieczeniowy. Odpowiedź na to pytanie nie jest już taka prosta. Istnieje wiele form, w których agent może współpracować z agencją ubezpieczeniową, a to determinuje też zakres obowiązków. Do podstawowych z nich należy pozyskiwanie klientów i utrzymywanie relacji z nimi. Dotyczy to zarówno klientów indywidualnych, jak i firmowych. Praca agenta ubezpieczeniowego to nie tylko aktywne sprzedawanie produktów, ale także konieczność obsługi wszystkich formalności z tym związanych. Agent odpowiada za prawidłowe podpisanie umowy i przedstawienie klientowi wszystkich warunków współpracy. Kolejnym etapem pracy agenta ubezpieczeniowego jest realizacja umów ubezpieczenia.

Czy agent ubezpieczeniowy może się sam ubezpieczyć?

Jako że właściwie każdy korzysta z ubezpieczeń, pojawia się też naturalne pytanie, czy agent ubezpieczeniowy może się sam ubezpieczyć. Zazwyczaj agenci ubezpieczeniowi są po prostu ubezpieczani po preferencyjnych stawkach w firmach, w których są zatrudniani. Często takie podmioty oferują swoim pracownikom większą ilość zniżek na ubezpieczenia i rabaty na inne produkty, takie jak ubezpieczenia zdrowotne.

Warto dodać, że każdy agent ubezpieczeniowym, które ofertuje ubezpieczenia więcej niż jednego Ubezpieczyciela ma ustawowy obowiązek posiadania polisy ubezpieczeniowej od odpowiedzialności cywilnej. Polisa odpowiedzialności cywilnej agenta ma za zadanie chronić klientów w przypadku potencjalnych błędów popełnianych przez Agenta. 

Jak zostać agentem ubezpieczeniowym?

By dowiedzieć się, jak zostać przedstawicielem ubezpieczeniowym, trzeba wiedzieć, jakich kompetencji taki agent potrzebuje. Przede wszystkim należy zdobyć kompetencje w zakresie komunikacji i bezpośredniej obsługi klienta. Wiąże się to zarówno ze sprzedażą produktów ubezpieczeniowych, jak i obsługą klienta w zakresie realizacji ubezpieczeń. Mając predyspozycje do tego zawodu wystarczy zgłosić się do odpowiedniej firmy prowadzącej nabór, jednak trzeba pamiętać, że przed rozpoczęciem pracy w zawodzie trzeba przejść odpowiedni egzamin potwierdzający kompetencje agenta ubezpieczeniowego.

Trudno jednoznacznie powiedzieć, jak być dobrym agentem ubezpieczeniowym. W dłuższej perspektywie na pewno agent musi charakteryzować się dobrymi wynikami sprzedaży. Jest to kluczowe dla firmy ubezpieczeniowej. Agent nie może jednak kierować się tylko tym, gdyż przede wszystkim powinien rzetelnie doradzać klientom i pomagać w wyborze optymalnych dla nich ubezpieczeń. Chcąc móc to robić, niewątpliwie agent musi znać realia rynku i bardzo szczegółowo poznać ofertę swojej firmy. Często jest tak, że agent pracuje dla wielu firm ubezpieczeniowych jednocześnie, a w takiej sytuacji pojawia się możliwość lepszego doradzania klientowi, która z ofert będzie dla niego optymalna. W firmie, takiej jak Kioskpolis.pl agenci ubezpieczeniowi mają kompetencje z zakresu precyzyjnego dobierania usług do potrzeb danego klienta.

Agent ubezpieczeniowy musi wiedzieć między innymi, jaki samochód dla młodego kierowcy wybrać, by był on tani w ubezpieczeniu, a także jak zrealizować odszkodowanie z oc sprawcy. Załatwienie wszelkich formalności z tym związanych leży w gestii agenta, więc musi on mieć kompetencje z zakresu prawa i realizacji umów.

Ile zarabia agent ubezpieczeniowy?

Nie sposób jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, ile zarabia agent ubezpieczeniowy. Początkujący agent nie może liczyć na wysokie zarobki, gdyż nie ma jeszcze zbudowanej bazy klientów. Może to być kwota oscylująca wokół średniej krajowej lub nieznacznie ją przekraczać. Często jest to jednak nawet kwota nieco niższa. Po nabraniu doświadczenia i zbudowaniu bazy klientów agent ubezpieczeniowy jest jednak w stanie szybko podwoić swoje zarobki, a nawet jeszcze bardziej je zwiększyć. Zależy to od firmy, w której pracuje, a ponadto kluczowe znaczenie ma region, w którym działa, co bezpośrednio wpływa na możliwość pozyskiwania większej ilości klientów.

Agent ubezpieczeniowy – czy warto?

Praca agenta nieruchomości jest odpowiednia dla osób, które szukają wyzwań w postaci konieczności samodzielnego nawiązywania relacji z klientem i utrzymywania ich. Samodzielna sprzedaż wiąże się też z możliwości regularnego zwiększania zarobków w zależności od tego, jak skutecznym będzie się sprzedawcą. Ta praca jest więc dla osób, które myślą o niej w perspektywie wielu lat i chcą się regularnie rozwijać.

Damian Grądzki

Damian Grądzki

Damian Grądzki – redaktor i copywriter z wieloletnim doświadczeniem, pasjonat motoryzacji, aktywnie zainteresowany branżą ubezpieczeń. Publikuje na KioskPolis porady, rankingi i artykuły stricte związane z ubezpieczeniami i wszystkim, co ich dotyczy oraz co bezpośrednio kreuje „ubezpieczeniową i polisową rzeczywistość”.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Najchętniej wybierane kierunki wakacyjne na 2019 rok

Najchętniej wybierane kierunki wakacyjne na 2019 rok

Podczas wakacji w 2019 roku najwięcej wczasowiczów obierze kierunek na Turcję, Bułgarię, Grecję, Hiszpanię i Egipt. Przeczytaj nasz poradnik i przekonaj się, dlaczego warto odwiedzić właśnie te kraje. Poznaj ich zalety i tajemnice. Przekonaj się też, gdzie kupić […]

więcej
Co wpływa na cenę polisy AC w 2024 roku?

Co wpływa na cenę polisy AC w 2024 roku?

Składki za ubezpieczenia komunikacyjne są inne dla każdego kierowcy i pojazdu. Towarzystwa obliczają ich wysokość na podstawie wielu kryteriów. Często stosują też własne przeliczniki, więc pomiędzy ofertami poszczególnych firm można zauważyć spore różnice. Od czego jednak zależy to, […]

więcej
Zmiana ubezpieczyciela – jak wypowiedzieć umowę OC?

Zmiana ubezpieczyciela – jak wypowiedzieć umowę OC?

Posiadanie aktualnego ubezpieczenia OC jest obowiązkiem niemal każdego właściciela pojazdu mechanicznego. Masz jednak pełen wpływ na to, które towarzystwo ubezpieczeniowe wybierzesz. Jeśli z jakichś przyczyn chcesz wypowiedzieć OC i podpisać umowę z nowym towarzystwem, możesz to zrobić w […]

więcej
Ranking ubezpieczeń dla dzieci

Ranking ubezpieczeń dla dzieci

Podstawowa opieka zdrowotna w Polsce należy się każdemu dziecku. Nie zawsze jednak korzystanie z usług medycznych w ramach NFZ jest optymalne, a często w wyniku wypadków i drobnych urazów wymagane jest podejmowanie dodatkowych i kosztownych działań, których NFZ […]

więcej