Prawo jazdy dla osoby niepełnosprawnej – warunki otrzymania i zasady

Prawo jazdy dla osoby niepełnosprawnej – warunki otrzymania i zasady

3.5/5 - (Ocen: 2)

Kalkulator OC

Będąc osobą niepełnosprawną i starając się o prawo jazdy, warto poznać zasady, na których można uzyskać prawo jazdy dla osób niepełnosprawnych. Określają je specjalistyczne przepisy. Ustalają one, na jakich warunkach osoba z określonym stopniem niepełnosprawności może uzyskać uprawnienia.

Jeśli chce się uzyskać prawo jazdy dla osoby niepełnosprawnej, trzeba zdawać sobie sprawę, że nie zawsze będzie to możliwe. Wszystko zależy od stopnia niepełnosprawności i decyzji lekarza. Udając się na badanie, uzyska się zaświadczenie, na którym będzie wskazany kod ograniczenia sprawności.

Informacja od lekarza wskazuje:

  • jakie modyfikacje muszą być wykonane w samochodzie,
  • w jakich sytuacjach niepełnosprawny kierowca nie może prowadzić pojazdu.

Przy chorobie, której stan może postępować, lekarz wydaje dokument na czas określony.

prawo jazdy dla osoby z niepełnosprawnościami

Jakie warunki trzeba spełnić, aby starać się o prawo jazdy dla osoby niepełnosprawnej?

Osoba, która chce przystąpić do kursu na prawo jazdy dla osób niepełnosprawnych, trzeba spełnić określone warunki.

Kandydat powinien:

  • być pełnoletni,
  • uzyskać zaświadczenie od lekarza,
  • założyć profil kandydata na kierowcę.

Profil kandydata można założyć bezpłatnie w formie elektronicznej. Niezbędne jest udanie się do właściwego wydziału komunikacji, w którym dokumentacja zostanie stworzona na podstawie zdjęcia, dokumentu tożsamości, a także zaświadczenia uzyskanego od lekarza.

Jak wyglądają egzaminy na prawo jazdy dla osoby niepełnosprawnej?

Jak można rozpocząć kurs na prawo jazdy dla osób niepełnosprawnych?

W celu rozpoczęcia kursu na prawo jazdy trzeba znaleźć odpowiedni ośrodek. Nie każdy ma w swojej ofercie taką opcję. Natomiast obecnie funkcjonuje coraz więcej takich, które są w stanie zapewnić możliwość skorzystania z kursów dla osób z określonymi ograniczeniami sprawności. W celu znalezienia odpowiedniego ośrodka można skorzystać z informacji dostępnych w Internecie. Pozwala to szybko wyselekcjonować takie miejsca, gdzie dostępny jest kurs na prawo jazdy dla niepełnosprawnych. Odpowiedni ośrodek musi między innymi dysponować samochodami przystosowanymi do kierowców z określonymi ograniczeniami. Dodatkowo przeglądając informacje o ośrodkach, można sprawdzić i porównać oferty. W ten sposób można zorientować się, jaka będzie cena za prawo jazdy dla niepełnosprawnych.

Czy można uzyskać dofinansowanie na prawo jazdy dla niepełnosprawnych?

Należy brać pod uwagę, że osoby niepełnosprawne mają prawo do uzyskania dofinansowania kursu na prawo jazdy. To podobna sytuacja do zakupu samochodu. Dla wielu osób z niepełnosprawnościami pozwala on znacznie zwiększyć możliwości normalnego funkcjonowania w społeczeństwie. Użytkowanie auta też wiąże się z koniecznymi do poniesienia wydatkami, choćby na ubezpieczenie OC. Z tego powodu dofinansowanie może być przydatne, gdyż pozwala ograniczyć ilość środków finansowych, które trzeba przeznaczyć na uzyskanie możliwości korzystania z samochodu. Największe dofinansowanie mogą uzyskać osoby, które starają się o prawo jazdy Kat B dla osób niepełnosprawnych, a równocześnie samodzielnie zorganizowały pojazd, który jest odpowiednio przystosowany. Wówczas można liczyć na całkowite zwolnienie z opłat. Dodatkowo można starać się o dopłatę do kursu na prawo jazdy dla osób niepełnosprawnych, a także niezbędnego wyposażenia auta. Takie środki finansowe można uzyskać w PFRON.

Jak starać się o dofinansowanie?

Chcąc uzyskać dofinansowanie prawa jazdy dla niepełnosprawnych, trzeba dokładnie sprawdzić informacje o warunkach, które trzeba spełnić. Można je znaleźć stronach internetowych PFRON. Szczególnie korzystne będzie uzyskanie pełnego dofinansowania. W ten sposób można znacznie ograniczyć wydatki, które trzeba ponieść na uzyskanie prawa jazdy, zakup samochodu, a także wykupienie niezbędnych polis jak ubezpieczenie AC. Jednak nawet częściowe dofinansowanie będzie w stanie zapewnić możliwość ograniczenia obciążeń finansowych, z którymi musi liczyć się osoba niepełnosprawna.

Jakie są ceny za prawo jazdy dla niepełnosprawnych?

W zależności od tego, czy uzyska się dofinansowanie, trzeba się liczyć z nieco innymi wydatkami za kurs i egzamin na prawo jazdy dla osób niepełnosprawnych. Z różnymi cenami można spotkać się w poszczególnych ośrodkach nauki jazdy. Zatem tak jak przy wybieraniu polis wykorzystuje się takie narzędzia, jak porównywarka OC AC, tak samo przy wybraniu konkretnej oferty kursów na prawo jazdy, warto zapoznać się z różnymi, które są dostępne na rynku. Pozwala to zorientować się, ile trzeba będzie zapłacić za kursy na prawo jazdy dla osób niepełnosprawnych w różnych firmach. Ma to duże znaczenie, gdy chce się wyselekcjonować taką ofertę, która będzie w pełni spełniać oczekiwania.

Czy są zniżki dla osób niepełnosprawnych przy ubezpieczeniu auta?

Towarzystwa ubezpieczeniowe nie muszą oferować poszczególnych polis komunikacyjnych jak ubezpieczenie NNW samochodu na specjalnych warunkach. Natomiast można znaleźć takie firmy, które mogą zapewnić korzystniejsze warunki, choćby przy obowiązkowym OC. Z tego powodu zawsze warto zapoznać się z ofertami dostępnymi w poszczególnych firmach. Z reguły przy szukaniu dopasowanych do oczekiwań polis, trzeba sprawdzić wiele szczegółów dotyczących warunków ochrony jak wypowiedzenie AC. Przy okazji można porównać warunki cenowe przy różnych wersjach polis komunikacyjnych.

Mikołaj Dedrys

Mikołaj Dedrys

Ukończył dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Pracę w jednym z towarzystw ubezpieczeniowych rozpoczął zaraz po odebraniu dyplomu. W wolnym czasie pasjonat gier RPG oraz książek o tematyce historycznej.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Ubezpieczenie roweru – co powinno zawierać?

Ubezpieczenie roweru – co powinno zawierać?

Jazda rowerem w ostatnich latach zyskuje coraz większą liczbę zwolenników. Taki środek lokomocji jest zdrowszy, tańszy w utrzymaniu oraz bardziej ekologiczny. Niestety, mimo wszystko stanowi także źródło potencjalnego zagrożenia dla osoby kierującej oraz innych uczestników ruchu. Ubezpieczenie roweru […]

więcej
Jak działa porównywarka ubezpieczeń samochodu?

Jak działa porównywarka ubezpieczeń samochodu?

Chcesz szybko i wygodnie sprawdzić koszt ubezpieczenia samochodu? Wykorzystaj do tego darmową internetową porównywarkę ubezpieczeń komunikacyjnych. Znajdziesz ją np. na stronie KioskPolis.pl. Przeczytaj artykuł, by użyć jej poprawnie i zyskać wiedzę, ile kosztuje OC ze wszystkimi przysługującymi Ci […]

więcej
Ubezpieczenie samochodu w leasingu

Ubezpieczenie samochodu w leasingu

Jeśli zastanawiasz się nad wzięciem firmowego auta, masz do wyboru dwa rozwiązania, które zwalniają Cię z konieczności zapłacenia całej ceny naraz: tradycyjny kredyt oraz leasing samochodowy. W pierwszym stajesz się właścicielem od razu, w drugim masz prawo wykupu […]

więcej
Miałeś stłuczkę? Zobacz, jak dopełnić formalności

Miałeś stłuczkę? Zobacz, jak dopełnić formalności

Jechałeś do pracy lub wracałeś do domu i przydarzyła Cię się stłuczka samochodowa nie z Twojej winy? Nie martw się. Teraz najważniejszą rzeczą jest dopełnienie formalności. Sprawdź, jak napisać oświadczenie kolizji drogowej i z czyim towarzystwem ubezpieczeniowym się […]

więcej