Prawo jazdy dla osoby niepełnosprawnej – warunki otrzymania i zasady

Prawo jazdy dla osoby niepełnosprawnej – warunki otrzymania i zasady

Kalkulator OC

Osoby o ograniczonych zdolnościach ruchowych lub możliwościach fizycznych często mogą pracować, a także kierować pojazdami mechanicznymi. By uzyskać uprawnienia muszą oczywiście zdać odpowiednie egzaminy. Wyjaśniamy, w jaki sposób uzyskuje się prawo jazdy dla osoby niepełnosprawnej!

Ograniczenia fizyczne wcale nie muszą przekreślać możliwości wykonywania wielu codziennych czynności. Prowadzenie auta umożliwia sporą niezależność, a często jest też niezbędne do prowadzenia normalnego trybu życia. Dowiedz się, w jaki sposób zdobywa się prawo jazdy dla osoby z niepełnosprawnościami oraz jak znaleźć najtańsze OC dla takiego kierowcy.

Jakie warunki trzeba spełnić, by uzyskać prawo jazdy dla osoby z niepełnosprawnościami?

prawo jazdy dla osoby z niepełnosprawnościami

Przede wszystkim, kandydat na kierowcę musi być pełnoletni. Kolejnym warunkiem jest otrzymanie orzeczenia lekarskiego, które pozytywnie ocenia zdolność danej osoby do prowadzenia pojazdu mechanicznego. Zgodnie z prawem, o prawo jazdy dla osoby niepełnosprawnej może starać się kandydat, który posiada przynajmniej dwie sprawne kończyny, z których jedna to ręka. Istnieje bowiem wiele sposobów na modyfikację układu kierowniczego, które umożliwiają normalnie prowadzenia auta osobom o ograniczonych możliwościach ruchowych.

W praktyce tylko niektóre rodzaje niepełnosprawności całkowicie wykluczają szansę na uzyskanie uprawnień kierowcy. Najważniejsza jest opinia lekarza, który oceni stopień poszczególnych ograniczeń. Zwykle okazuje się, że dana osoba może podejść do egzaminu, ale w przyszłości będzie mogła kierować samochodem jedynie w określonych porach dnia, czy z dodatkowymi modyfikacjami pojazdu. Taki pojazd należy później stosownie ubezpieczyć. Każdy kierowca w Polsce musi posiadać ważne ubezpieczenie OC.

Jak wyglądają egzaminy na prawo jazdy dla osoby niepełnosprawnej?

Jak wyglądają egzaminy na prawo jazdy dla osoby niepełnosprawnej?

Teoretyczny egzamin na prawo jazdy dla osoby z niepełnosprawnościami w zasadzie niczym nie różni się, jeśli chodzi o przebieg. Coraz więcej szkół (szczególnie w dużych miastach) prowadzi specjalne kursy, w dostosowanych miejscach, z odpowiednimi pomocami itp. Materiał do opanowania jest jednak dokładnie taki sam, tak samo jak struktura testu.

Egzamin praktyczny również ma podobny przebieg, ale zdarza się, że pojazd musi być odpowiednio dostosowany do potrzeb zdającego. Nie każdy WORD posiada odpowiednie auto, dlatego zwykle kandydaci muszą we własnym zakresie zorganizować sobie pojazd egzaminacyjny. Da się go wypożyczyć w miejscach, które pomaga znaleźć m.in. organizacja PFRON (Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych) czy fundacje zajmujące się takimi zagadnieniami. Po zorganizowaniu auta zdający nie płaci za egzamin praktyczny. Musi jednak uiścić opłatę za wypożyczenie (zawierającą również dodatek za ubezpieczenie AC i OC).

Dofinansowania do prawa jazdy dla osoby niepełnosprawnej

Osoby z niepełnosprawnościami mogą ubiegać się o dofinansowanie na kurs prawa jazdy, a także zakup i montaż specjalnych udogodnień do pojazdu. Wsparcie finansowe jest udzielane w ramach programu PFRON. Wniosek składa się przez Internet. By zostać zakwalifikowanym, trzeba jednak spełniać określone wymagania. Z programu wyłączone są m.in. kobiety po 60 roku życia i mężczyźni po 65 roku życia.

Wydatki związane z utrzymaniem samochodu mogą być dla osób z niepełnosprawnościami szczególnie uciążliwe. Z tego względu wiele fundacji i towarzystw współpracuje ze sobą, tworząc np. specjalne oferty polis dostosowane do potrzeb takich kierowców. Powinny bowiem zawierać specjalny pakiet ubezpieczenia Assistance. Pomoc w razie kłopotów na drodze musi zostać zrealizowana szybciej niż zwykle, a pracownicy muszą być przeszkoleni w kwestii pomocy osobom z  niepełnosprawnościami. Niezwykle ważne są także warunki ubezpieczenia NNW. Kierowcy zawsze są narażeni na poważne wypadki, ale w tym przypadku uszczerbek na zdrowiu jest jeszcze bardziej problematycznym zdarzeniem.

Jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie dla osoby niepełnosprawnej?

Odwiedzanie oddziałów towarzystw ubezpieczeniowych może być szczególnie kłopotliwe dla osób z niepełnosprawnościami. Sprawdzanie każdej oferty na stronach towarzystw również jest średnio wygodne. Na szczęście dzięki porównywarce KioksPolis.pl można nawet w kilka minut znaleźć ofertę idealnie dostosowaną do potrzeb konkretnego kierowcy! Wystarczy wypełnić prosty formularz, a w mniej niż pół minuty uzyska się zestawienie najlepszych opcji. Nasz kalkulator OC/AC oblicza wysokość składek, dlatego od razu można wybierać spośród wariantów najkorzystniejszych cenowo.

Gdy zdasz już egzamin na prawo jazdy, z pewnością postarasz się kupić własne auto. Jak każdy polski kierowca, musisz zainwestować w obowiązkową polisę komunikacyjną. Zadbaj o swoje bezpieczeństwo i wybierz pakiet, który w pełni będzie odpowiadał Twoim potrzebom!

Mikołaj Dedrys

Mikołaj Dedrys

Ukończył dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Pracę w jednym z towarzystw ubezpieczeniowych rozpoczął zaraz po odebraniu dyplomu. W wolnym czasie pasjonat gier RPG oraz książek o tematyce historycznej.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad

Zniżki OC AC – jak je liczyć? Sprawdź swój %

Zniżki OC AC – jak je liczyć? Sprawdź swój %

Zniżki na OC – gratyfikacja kierowców bezszkodowych i zmora tych, którym przydarzył się jakiś wypadek podczas użytkowania pojazdu. Z pewnością nie raz zastanawiałeś się nad tym, jak są liczone. Poniżej wyjaśniamy sposób ich naliczania oraz to, jak je […]

więcej
W jakiej sytuacji trzeba zapłacić podatek od kupna samochodu?

W jakiej sytuacji trzeba zapłacić podatek od kupna samochodu?

Chcesz kupić auto? Sprawdź, w jakiej sytuacji będziesz zobowiązany do zapłacenia podatku za samochód. Przekonaj się, kto nie musi uiszczać opłaty skarbowej za samochód i dlaczego. Poznaj także kolejne kroki, które musi wykonać nabywca pojazdu mechanicznego: od podpisania […]

więcej
Czy minicasco się opłaca? – ranking ubezpieczeń komunikacyjnych

Czy minicasco się opłaca? – ranking ubezpieczeń komunikacyjnych

Ubezpieczenia komunikacyjne są coraz droższe. Z tego względu nie każdy decyduje się na zakup całego pakietu uwzględniającego obowiązkowe OC, dodatkowe Autocasco oraz NNW. Jest jednak rozwiązanie, które może być idealne dla użytkowników, którzy chcieliby być nieco lepiej zabezpieczeni.

więcej
Ubezpieczenie hulajnogi – co powinno zawierać?

Ubezpieczenie hulajnogi – co powinno zawierać?

Elektryczne hulajnogi to nadal nowinka dla ruchu drogowego i polskiego prawa. Póki co nie ma obowiązku ich ubezpieczania, ale taki pojazd jak najbardziej może tego potrzebować. Zderzenie z przechodniem lub samochodem, kradzież czy usterka są sytuacjami, w których […]

więcej