Prawa jazdy dla osób niepełnosprawnych: Wymogi, koszty i możliwości dofinansowania

Prawa jazdy dla osób niepełnosprawnych: Wymogi, koszty i możliwości dofinansowania

3.5/5 - (Ocen: 2)

Kalkulator OC

Będąc osobą niepełnosprawną i starając się o uprawnienia do prowadzenia samochodów, warto poznać zasady, na których można uzyskać prawo jazdy dla osób niepełnosprawnych. Określają je specjalistyczne przepisy. Ustalają one, na jakich warunkach osoba z określonym stopniem niepełnosprawności może uzyskać uprawnienia.

Wymogi dotyczące praw jazdy dla osób niepełnosprawnych

Jeśli chce się uzyskać prawo jazdy dla osoby niepełnosprawnej, trzeba zdawać sobie sprawę, że nie zawsze będzie to możliwe. Wszystko zależy od stopnia niepełnosprawności i decyzji lekarza. Udając się na badanie, uzyska się zaświadczenie, na którym będzie wskazany kod ograniczenia sprawności.

Informacja od lekarza wskazuje:

  • jakie modyfikacje muszą być wykonane w samochodzie,
  • w jakich sytuacjach niepełnosprawny kierowca nie może prowadzić pojazdu.

Przy chorobie, której stan może postępować, lekarz wydaje dokument na czas określony.

prawo jazdy dla osoby z niepełnosprawnościami

Zaświadczenie lekarskie a prawo jazdy 

Aby w ogóle możliwe było rozpoczęcie kursu na prawo jazdy, niezbędne jest dostarczenie do placówki szkolącej przyszłych kierowców zaświadczenia od lekarza, w którym wskazuje on na możliwość przystąpienia do szkolenia.

Kategoria prawa jazdy a osoba z niepełnosprawnością 

Osoby z niepełnosprawnością mogą ukończyć kurs na prawo jazdy różnej kategorii – wszystko zależy od decyzji lekarza, indywidualnych ograniczeń i potrzeb. Osoby niepełnosprawne mogą ukończyć kurs na prawo jazdy każdej kategorii, jeśli tylko lekarz nie stwierdzi do tego braku przeciwwskazań.

Przystosowanie samochodu do potrzeb osób niepełnosprawnych 

W samochodzie, z którego korzystać ma osoba niepełnosprawna zamontować można przede wszystkim siedzenie obrotowe. Dzięki temu zarówno wsiadanie, jak i wysiadanie z samochodu będzie zdecydowanie prostsze. Dostępne są również fotele wyposażone w specjalne siłowniki elektryczno – hydrauliczne, dzięki którym wstawanie z fotela jest łatwiejsze. W aucie mogą znaleźć się również pasy stabilizujące, jeśli konieczna jest większa stabilizacja ciała. Zamontować można także specjalny uchwyt drzwiowy, który umożliwia podparcie, a tym samym łatwiejsze podniesienie ciała, kiedy osoba niepełnosprawna będzie chciała z samochodu wysiąść.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby starać się o prawo jazdy dla osoby niepełnosprawnej?

Osoba, która chce przystąpić do kursu na prawo jazdy dla osób niepełnosprawnych, trzeba spełnić określone warunki.

Kandydat powinien:

  • być pełnoletni,
  • uzyskać zaświadczenie od lekarza,
  • założyć profil kandydata na kierowcę.

Profil kandydata można założyć bezpłatnie w formie elektronicznej. Niezbędne jest udanie się do właściwego wydziału komunikacji, w którym dokumentacja zostanie stworzona na podstawie zdjęcia, dokumentu tożsamości, a także zaświadczenia uzyskanego od lekarza.

Jak wyglądają egzaminy na prawo jazdy dla osoby niepełnosprawnej?

Jak można rozpocząć kurs na prawo jazdy dla osób niepełnosprawnych?

W celu rozpoczęcia kursu na prawo jazdy trzeba znaleźć odpowiedni ośrodek. Nie każdy ma w swojej ofercie taką opcję. Na szczęście liczba tych, które oferują kursy dla osób niepełnosprawnych cały czas rośnie. W celu znalezienia odpowiedniej szkoły jazdy można skorzystać z informacji dostępnych w Internecie. Pozwala to szybko wyselekcjonować takie miejsca, gdzie dostępny jest kurs na prawo jazdy dla niepełnosprawnych. Ośrodek musi między innymi dysponować samochodami przystosowanymi do kierowców z określonymi ograniczeniami. Dodatkowo przeglądając informacje o ośrodkach, można sprawdzić i porównać oferty. W ten sposób można zorientować się, jaka będzie cena za prawo jazdy dla niepełnosprawnych.

Specyfika kursów na prawo jazdy dla osób niepełnosprawnych 

Kursy nauki jazdy dla osób niepełnosprawnych są tworzone tak, aby pozwoliły na zdobycie zarówno wiedzy teoretycznej, jak i umiejętności praktycznych. Pod tym względem nie różnią się więc od tych dla osób o pełnej sprawności.

Część teoretyczna kurs nie różni się niczym od szkolenia prowadzonego dla osób w pełni sprawnych. Jeśli chodzi o część praktyczną, to niezbędne może okazać się korzystanie z odpowiednio przystosowanego auta. Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego dysponuje pojazdami dla niepełnosprawnych kursantów, ale może okazać się, że auto nie wpisuje się w potrzeby konkretnej osoby. W takim przypadku konieczne może okazać się skorzystanie z pomocy PFRON lub fundacji zajmujących się wsparciem osób niepełnosprawnych. Mogą one zapewnić auto, które będzie odpowiednie dla kursanta.

Zajęcia teoretyczne: Przepisy ruchu drogowego dla osób z niepełnosprawności 

W trakcie zajęć teoretycznych osoby niepełnosprawne uczą się dokładnie takich samych zasad przepisów ruchu drogowego, jakie opanować muszą osoby o pełnej sprawności. Jednocześnie osoba prowadząca zajęcia wskazuje na zwolnienia ze stosowania znaków drogowych, z których korzystać mogą osoby niepełnosprawne, jeśli zachowają szczególną ostrożność. Zalicza się do nich między innymi 4 znaki:

  • zakaz postoju;
  • zakaz postoju w dni nieparzyste;
  • zakaz postoju w dni parzyste;
  • strefa ograniczonego postoju.

Godziny zajęć praktycznych: Nauka jazdy w przystosowanym pojeździe

Liczba godzin zajęć praktycznych dla osób niepełnosprawnych wynosi 30. Odbywają się one w odpowiednio przystosowanym pojeździe.

Dofinansowanie na prawo jazdy dla osób niepełnosprawnych

Jeśli jesteś osobą niepełnosprawną i chcesz ukończyć kurs na prawo jazdy, pamiętaj, że możesz uzyskać odpowiednie dofinansowanie. Należy brać pod uwagę, że osoby niepełnosprawne mają prawo do uzyskania dofinansowania kursu na prawo jazdy. To podobna sytuacja do zakupu samochodu, który w wielu wypadkach znacznie zwiększa możliwość poruszania się osób z niepełnosprawnością. 

Użytkowanie auta też wiąże się z koniecznymi do poniesienia wydatkami, choćby na ubezpieczenie OC. Z tego powodu dofinansowanie może być przydatne, gdyż pozwala ograniczyć ilość środków finansowych, które trzeba przeznaczyć na uzyskanie możliwości korzystania z samochodu. Największe dofinansowanie mogą uzyskać osoby, które starają się o prawo jazdy Kat B dla osób niepełnosprawnych, a równocześnie samodzielnie zorganizowały pojazd, który jest odpowiednio przystosowany. Wówczas można liczyć na całkowite zwolnienie z opłat. Dodatkowo można starać się o dopłatę do kursu na prawo jazdy dla osób niepełnosprawnych, a także niezbędnego wyposażenia auta. Takie środki finansowe można uzyskać w PFRON.

Ile PFRON dopłaca do prawa jazdy? 

Kwota dofinansowania, jaką mogą uzyskać osoby niepełnosprawne chcące ukończyć kurs prawa jazdy, wynosi 2100 zł.

Jakie są koszty kursu na prawo jazdy dla osoby niepełnosprawnej? 

W zależności od tego, czy uzyskamy dofinansowanie, trzeba liczyć się z nieco innymi wydatkami za kurs i egzamin na prawo jazdy dla osób niepełnosprawnych. Z różnymi cenami można spotkać się w poszczególnych ośrodkach nauki jazdy – koszt waha się od około 1900 do nawet 3000 złotych. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto przeanalizować oferty dostępnych placówek szkolących, tzw. szkoły jazdy. Pozwala to zorientować się, ile trzeba będzie zapłacić za kursy na prawo jazdy dla osób niepełnosprawnych w różnych firmach. Ma to duże znaczenie, gdy chce się wyselekcjonować taką ofertę, która będzie w pełni spełniać oczekiwania.

Jak starać się o dofinansowanie?

Chcąc uzyskać dofinansowanie prawa jazdy dla niepełnosprawnych, należy zacząć od sprawdzenia, jakie warunki trzeba spełnić. Informacje na ten temat można znaleźć na stronach internetowych PFRON. Szczególnie korzystne będzie uzyskanie pełnego dofinansowania. W ten sposób można znacznie ograniczyć wydatki, które trzeba ponieść na uzyskanie prawa jazdy, zakup samochodu, a także wykupienie niezbędnych polis jak ubezpieczenie AC. Jednak nawet częściowe dofinansowanie będzie w stanie zapewnić możliwość ograniczenia obciążeń finansowych, z którymi musi liczyć się osoba niepełnosprawna.

Czy są zniżki dla osób niepełnosprawnych przy ubezpieczeniu auta?

Towarzystwa ubezpieczeniowe nie muszą oferować poszczególnych polis komunikacyjnych jak ubezpieczenie NNW samochodu na specjalnych warunkach. Natomiast można znaleźć takie firmy, które mogą zapewnić korzystniejsze warunki, choćby przy obowiązkowym OC. Z tego powodu zawsze warto zapoznać się z ofertami dostępnymi na rynku. 

Egzamin na prawo jazdy dla osób niepełnosprawnych 

Osoba niepełnosprawna – podobnie, jak ta o pełnej sprawności – która chce prowadzić auto zobowiązana jest nie tylko do ukończenia kursu, ale również zdania egzaminu państwowego.

Egzamin teoretyczny: pytania i tematy 

Egzamin teoretyczny na prawo jazdy obejmuje 32 pytania, z czego 20 to pytania sprawdzające wiedzę podstawową, a 12 specjalistyczną. Dotyczą one zarówno przepisów ruchu drogowego, jak i zagadnień związanych z budową techniczną samochodu.

Przebieg egzaminu praktycznego dla osób z niepełnosprawnościami 

Przebieg egzaminu praktycznego dla osób niepełnosprawnych nie różni się od egzaminu dla osób, u których nie występują niepełnosprawności. Różnica dotyczy jedynie auta, którym zdawany jest egzamin. Pojazd dostosowany jest do potrzeb zdającego.

Podsumowanie

Posiadanie prawa jazdy to ogromna niezależność. Jeśli jako osoba niepełnosprawna uzyskasz uprawnienia do kierowania pojazdami, będziesz mógł dostać się w wybrane przez siebie miejsce bez konieczności korzystania z pomocy innych czy wzywania przystosowanej do Twoich potrzeb taksówki.

Osoba niepełnosprawna może – jeśli tylko nie ma ku temu przeciwwskazań medycznych – ukończyć kurs na prawo jazdy i przystąpić do egzaminu państwowego. Każdy samochód dostępny na rynku można przystosować do potrzeb danej osoby, dzięki czemu korzystanie z niego będzie zdecydowanie bardziej komfortowe. Co więcej, można liczyć na dofinansowanie z PFRON na kurs, dzięki czemu koszt, który trzeba ponieść będzie dużo niższy.

Często zadawane pytania na temat prawa jazdy dla osób niepełnosprawnych 

Osoby niepełnosprawne myślące o kursie na prawo jazdy mają wiele pytań dotyczących ewentualnych kosztów oraz możliwości prowadzenia samochodu.

Czy osoba niepełnosprawna płaci za egzamin na prawo jazdy? 

Jeśli lekarz stwierdzi, że niezbędne jest dostosowanie pojazdu do potrzeb osoby z niepełnosprawnością, to opłata za egzamin nie zostanie pobrana.

Czy osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności mogą mieć prawo jazdy? 

Tak, o ile lekarz nie stwierdzi przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów.

Ile kosztuje prawo jazdy dla osoby niepełnosprawnej? 

Cena kursu na prawo jazdy waha się od około 1900 do nawet 3000 złotych w zależności od miasta oraz szkoły.

Mikołaj Dedrys

Mikołaj Dedrys

Ukończył dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Pracę w jednym z towarzystw ubezpieczeniowych rozpoczął zaraz po odebraniu dyplomu. W wolnym czasie pasjonat gier RPG oraz książek o tematyce historycznej.

Dodaj komentarz

Komentarze (2)

  • Dzień dobry ja pytanie czy mogła robić sobie prawo jazdy orzeczenie o stopnu Niepełnosprawność druge grupe
    - -

    Dzień dobry ja pytanie czy mogła robić sobie prawo jazdy orzeczenie o stopnu Niepełnosprawność dluge grupę stopien umarowany

    • Katarzyna Dabrowska
      - -

      Dzień dobry,
      W celu uzyskania szczegółowych informacji na temat otrzymania prawa jazdy zalecamy do bezpośredniego kontaktu z wybraną szkołą nauki jazdy.

Więcej artykułów i porad
Ubezpieczenie samochodu bez prawa jazdy

Ubezpieczenie samochodu bez prawa jazdy

Potrzebujesz wykupić OC dla nabytego i zarejestrowanego samochodu, ale jeszcze nie masz lub niedawno straciłeś prawo jazdy? Przeczytaj, czy możliwe jest ubezpieczenie auta bez prawa jazdy, by postąpić zgodnie z przepisami i uchronić się od kary. Upewnij się […]

więcej
Utrata prawa jazdy w 2020 roku – komu oraz za co grozi?

Utrata prawa jazdy w 2020 roku – komu oraz za co grozi?

W wyniku pewnych wykroczeń, kierowca może tymczasowo utracić uprawnienia do kierowania pojazdami mechanicznymi. W jakich sytuacjach istnieje ryzyko takiej kary? Niedawno przepisy zostały zaostrzone. Wyjaśniamy, kiedy możliwa jest utrata prawa jazdy w 2020 roku. W ostatnich miesiącach wprowadzono […]

więcej
Ubezpieczenie samochodu w leasingu

Ubezpieczenie samochodu w leasingu

Jeśli zastanawiasz się nad wzięciem firmowego auta, masz do wyboru dwa rozwiązania, które zwalniają Cię z konieczności zapłacenia całej ceny naraz: tradycyjny kredyt oraz leasing samochodowy. W pierwszym stajesz się właścicielem od razu, w drugim masz prawo wykupu […]

więcej
Kolizja samochodem służbowym – co z odszkodowaniem?

Kolizja samochodem służbowym – co z odszkodowaniem?

Choć posiadanie służbowego samochodu jest naprawdę komfortowe, niesie też za sobą ogromną odpowiedzialność. Co się stanie, gdy podczas jazdy służbowym samochodem staniesz się uczestnikiem stłuczki? Zobacz, z czyjego ubezpieczenia zostanie wypłacone odszkodowanie!

więcej