Prawo jazdy dla osoby niepełnosprawnej – warunki otrzymania i zasady

Prawo jazdy dla osoby niepełnosprawnej – warunki otrzymania i zasady

Kalkulator OC

Osoby o ograniczonych zdolnościach ruchowych lub możliwościach fizycznych często mogą pracować, a także kierować pojazdami mechanicznymi. By uzyskać uprawnienia muszą oczywiście zdać odpowiednie egzaminy. Wyjaśniamy, w jaki sposób uzyskuje się prawo jazdy dla osoby niepełnosprawnej!

Ograniczenia fizyczne wcale nie muszą przekreślać możliwości wykonywania wielu codziennych czynności. Prowadzenie auta umożliwia sporą niezależność, a często jest też niezbędne do prowadzenia normalnego trybu życia. Dowiedz się, w jaki sposób zdobywa się prawo jazdy dla osoby z niepełnosprawnościami oraz jak znaleźć najtańsze OC dla takiego kierowcy.

Jakie warunki trzeba spełnić, by uzyskać prawo jazdy dla osoby z niepełnosprawnościami?

prawo jazdy dla osoby z niepełnosprawnościami

Przede wszystkim, kandydat na kierowcę musi być pełnoletni. Kolejnym warunkiem jest otrzymanie orzeczenia lekarskiego, które pozytywnie ocenia zdolność danej osoby do prowadzenia pojazdu mechanicznego. Zgodnie z prawem, o prawo jazdy dla osoby niepełnosprawnej może starać się kandydat, który posiada przynajmniej dwie sprawne kończyny, z których jedna to ręka. Istnieje bowiem wiele sposobów na modyfikację układu kierowniczego, które umożliwiają normalnie prowadzenia auta osobom o ograniczonych możliwościach ruchowych.

W praktyce tylko niektóre rodzaje niepełnosprawności całkowicie wykluczają szansę na uzyskanie uprawnień kierowcy. Najważniejsza jest opinia lekarza, który oceni stopień poszczególnych ograniczeń. Zwykle okazuje się, że dana osoba może podejść do egzaminu, ale w przyszłości będzie mogła kierować samochodem jedynie w określonych porach dnia, czy z dodatkowymi modyfikacjami pojazdu. Taki pojazd należy później stosownie ubezpieczyć. Każdy kierowca w Polsce musi posiadać ważne ubezpieczenie OC.

Jak wyglądają egzaminy na prawo jazdy dla osoby niepełnosprawnej?

Jak wyglądają egzaminy na prawo jazdy dla osoby niepełnosprawnej?

Teoretyczny egzamin na prawo jazdy dla osoby z niepełnosprawnościami w zasadzie niczym nie różni się, jeśli chodzi o przebieg. Coraz więcej szkół (szczególnie w dużych miastach) prowadzi specjalne kursy, w dostosowanych miejscach, z odpowiednimi pomocami itp. Materiał do opanowania jest jednak dokładnie taki sam, tak samo jak struktura testu.

Egzamin praktyczny również ma podobny przebieg, ale zdarza się, że pojazd musi być odpowiednio dostosowany do potrzeb zdającego. Nie każdy WORD posiada odpowiednie auto, dlatego zwykle kandydaci muszą we własnym zakresie zorganizować sobie pojazd egzaminacyjny. Da się go wypożyczyć w miejscach, które pomaga znaleźć m.in. organizacja PFRON (Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych) czy fundacje zajmujące się takimi zagadnieniami. Po zorganizowaniu auta zdający nie płaci za egzamin praktyczny. Musi jednak uiścić opłatę za wypożyczenie (zawierającą również dodatek za ubezpieczenie AC i OC).

Dofinansowania do prawa jazdy dla osoby niepełnosprawnej

Osoby z niepełnosprawnościami mogą ubiegać się o dofinansowanie na kurs prawa jazdy, a także zakup i montaż specjalnych udogodnień do pojazdu. Wsparcie finansowe jest udzielane w ramach programu PFRON. Wniosek składa się przez Internet. By zostać zakwalifikowanym, trzeba jednak spełniać określone wymagania. Z programu wyłączone są m.in. kobiety po 60 roku życia i mężczyźni po 65 roku życia.

Wydatki związane z utrzymaniem samochodu mogą być dla osób z niepełnosprawnościami szczególnie uciążliwe. Z tego względu wiele fundacji i towarzystw współpracuje ze sobą, tworząc np. specjalne oferty polis dostosowane do potrzeb takich kierowców. Powinny bowiem zawierać specjalny pakiet ubezpieczenia Assistance. Pomoc w razie kłopotów na drodze musi zostać zrealizowana szybciej niż zwykle, a pracownicy muszą być przeszkoleni w kwestii pomocy osobom z  niepełnosprawnościami. Niezwykle ważne są także warunki ubezpieczenia NNW. Kierowcy zawsze są narażeni na poważne wypadki, ale w tym przypadku uszczerbek na zdrowiu jest jeszcze bardziej problematycznym zdarzeniem.

Jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie dla osoby niepełnosprawnej?

Odwiedzanie oddziałów towarzystw ubezpieczeniowych może być szczególnie kłopotliwe dla osób z niepełnosprawnościami. Sprawdzanie każdej oferty na stronach towarzystw również jest średnio wygodne. Na szczęście dzięki porównywarce KioksPolis.pl można nawet w kilka minut znaleźć ofertę idealnie dostosowaną do potrzeb konkretnego kierowcy! Wystarczy wypełnić prosty formularz, a w mniej niż pół minuty uzyska się zestawienie najlepszych opcji. Nasz kalkulator OC AC oblicza wysokość składek, dlatego od razu można wybierać spośród wariantów najkorzystniejszych cenowo.

Gdy zdasz już egzamin na prawo jazdy, z pewnością postarasz się kupić własne auto. Jak każdy polski kierowca, musisz zainwestować w obowiązkową polisę komunikacyjną. Zadbaj o swoje bezpieczeństwo i wybierz pakiet, który w pełni będzie odpowiadał Twoim potrzebom!

Sprawdź również:

Mikołaj Dedrys

Mikołaj Dedrys

Ukończył dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Pracę w jednym z towarzystw ubezpieczeniowych rozpoczął zaraz po odebraniu dyplomu. W wolnym czasie pasjonat gier RPG oraz książek o tematyce historycznej.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad

Darowizna samochodu 2021 – umowa, zwolnienie z podatku

Darowizna samochodu 2021 – umowa, zwolnienie z podatku

Posiadany pojazd można nie tylko sprzedać, ale też komuś przekazać. Taka procedura wiąże się z kilkoma bardzo ważnymi formalnościami. Planujesz niedługo oddać swoje auto, a może to Ty masz je otrzymać? Wyjaśniamy, na czym dokładnie polega darowizna samochodu […]

więcej
Czym jest PBUK (Polskie Biuro Ubezpieczeń Komunikacyjnych)?

Czym jest PBUK (Polskie Biuro Ubezpieczeń Komunikacyjnych)?

Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (PBUK) to organizacja zrzeszająca działające w Polsce zakłady ubezpieczeń, które oferują obowiązkowe ubezpieczenie OC. Mogłeś spotkać się z tą nazwą starając się o Zieloną Kartę. Czy wiesz, dlaczego? Wyjaśniamy czym jest PBUK oraz co […]

więcej
Samochód zastępczy z OC – kiedy się należy i na jak długo?

Samochód zastępczy z OC – kiedy się należy i na jak długo?

Twoje auto zostało uszkodzone w kolizji lub wypadku samochodowym, skutkiem czego wylądowało w warsztacie? Zostałeś tym samym pozbawiony środku transportu i martwisz się, że będziesz zmuszony dojeżdżać komunikacją miejską lub wydać krocie na taksówki? Sprawdź, czy przysługuje Ci […]

więcej
Szkoda parkingowa – jak się zachować?

Szkoda parkingowa – jak się zachować?

Szkoda parkingowa może przydarzyć się każdemu. Koniecznie przeczytaj artykuł i dowiedz się, co powinieneś zrobić zarówno w sytuacji, gdy to Ty będziesz poszkodowany, jak i kiedy sam doprowadzisz do szkody parkingowej. Sprawdź, jak uzyskać odszkodowanie z OC sprawcy […]

więcej