Co grozi za brak przeglądu auta?

Co grozi za brak przeglądu auta?

4/5 - (Ocen: 12)

Kup OC

Jeśli posiadasz nowe auto, wykonanie badania technicznego będzie konieczne po 3 latach jego użytkowania. Niestety łatwo można zapomnieć o tym obowiązku, a wówczas narazić się na pewne nieprzyjemności. Co grozi za brak badania technicznego? Podpowiadamy!

Zanim wyjaśnimy Ci, na jakie konsekwencje musisz się przygotować, jeżeli Twoje auto nie przejdzie na czas obowiązkowego badania technicznego, przypomnijmy po krótce, co to jest i jak często należy je wykonywać zgodnie z aktualnymi przepisami polskiego prawa. Zebraliśmy dla Ciebie kilka najważniejszych wskazówek, które warto zapamiętać, dlatego zachęcamy do przeczytania naszego artykułu. 

Definicja przeglądu technicznego i jego cel

Na początek musimy rozróżnić dwa pojęcia: przegląd techniczny i badanie techniczne. 

  • Potocznie kierowcy przeglądem często błędnie określają badania techniczne, których celem jest dopuszczenie pojazdu do ruchu na drogach publicznych. Tymczasem, w rzeczywistości przegląd techniczny to nieobowiązkowe badania stanu technicznego auta, które wykonuje się np. z uwagi na utrzymanie gwarancji. 
  • Badanie techniczne (przegląd rejestracyjny) ma natomiast charakter obowiązkowy, najczęściej wykonuje się je raz na 12 miesięcy, a zadaniem diagnosty jest sprawdzenie stanu pojazdu i dopuszczenie go do ruchu. Za badanie płaci właściciel samochodu. Badania techniczne wykonuje się na okręgowych i podstawowych stacjach badawczych. 
  • Stacje podstawowe obsługują samochody o masie całkowitej, która nie przekracza 3,5 tony.
  • Pozostałe pojazdy są sprawdzane na stacjach okręgowych.
  • Badanie techniczne na Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów jest w niektórych przypadkach wymagane również w przypadku aut o masie mniejszej niż 3,5 tony. Dotyczy to m.in. samochodów po wypadku czy zmianach konstrukcyjnych.

Warto pamiętać, że badania techniczne nie wymagają jakiejkolwiek rejonizacji, co oznacza, że swoje auto możesz sprawdzić na stacji w dowolnym mieście. 

Częstotliwość przeglądów technicznych w Polsce

Częstotliwość przeglądów technicznych zależy od potrzeb właściciela pojazdu lub wymogów producenckich. Kluczowe znaczenie ma również marka oraz model pojazdu i liczba przejechanych kilometrów. W przypadku badań technicznych zasady są bardziej restrykcyjne. 

  • Samochody osobowe, samochody ciężarowe (masa do 3,5 tony), motocykle i przyczepy (masa do 3,5 tony) po raz pierwszy muszą przejść badanie techniczne przed upływem 3 lat, które są liczone od pierwszej rejestracji. Kolejne badanie natomiast konieczne przed upływem następnych 2 lat. Po tym czasie pojazd musi być sprawdzany na stacji kontroli pojazdów każdego roku. 
  • Ta zasada nie dotyczy jednak konkretnych rodzajów pojazdów, które bez względu na datę pierwszej rejestracji muszą być badane corocznie. Mowa np. o taksówkach osobowych, autach z instalacją gazową LPG/CNG, pojazdach zbudowanych samodzielnie, samochodach używanych do nauki jazdy oraz egzaminowania kandydatów na prawo jazdy, pojazdów uprzywilejowanych oraz tych, które przewożą materiały o niebezpiecznym charakterze. 
  • Inne terminy badań technicznych dotyczą samochodów zabytkowych, ciągników i przyczep rolniczych, motorowerów praz przyczep lekkich. 

Zwróć uwagę na to, że nawet jeżeli Twój samochód posiada ważne badanie techniczne, nadal może zostać skierowany na dodatkową kontrolę, np. przez policję. Dotyczy to m.in. sytuacji, w których istnieje podejrzenie, że pojazd zagraża bezpieczeństwu itp. 

Pojęcie „brak przeglądu” i jego konsekwencje

Mówiąc o „braku przeglądu”, jak wspomnieliśmy wyżej, kierowcy zazwyczaj mają na myśli brak badania technicznego (przeglądu rejestracyjnego), które jest obowiązkowe. Oznacza to, że niedopilnowanie terminów, będzie miało dla Ciebie konkretne konsekwencje. Jakie? Dowiesz się z dalszej części artykułu. Przypominamy również, że datę ostatniego badania najłatwiej sprawdzisz w dowodzie rejestracyjnym pojazdu, w którym powinieneś znaleźć pieczątkę diagnosty. 

Czy jest możliwość jazdy bez ważnego przeglądu?

Jazda bez ważnego badania technicznego (przeglądu rejestracyjnego) niestety może się zdarzyć, jeżeli przegapisz termin kolejnego przeglądu rejestracyjnego. Musisz jednak pamiętać, że taka pomyłka może Cię drogo kosztować – od 1 stycznia 2022 roku wprowadzono nowe przepisy, które przewidują bardzo wysoką karę pieniężną za jazdę pojazdem, który nie został dopuszczony do ruchu. O wysokości kary więcej napiszemy niżej. 

Konsekwencje braku przeglądu auta: mandaty i inne sankcje

Możliwy mandat to jedno, ale brak ważnego badania technicznego może mieć również konsekwencje związane z odszkodowaniem wypłacanym z tytułu ubezpieczenia AC. W wielu OWU (Ogólne Warunki Ubezpieczenia) polis autocasco można znaleźć zapis wykluczeniu odpowiedzialności towarzystwa ubezpieczeniowego w sytuacji braku ważnego badania. Oznacza to, że jeżeli dojdzie do zdarzenia, musisz liczyć się z tym, że ubezpieczyciel odmówi wypłaty świadczenia. 

Brak przeglądu technicznego grozi wieloma karami

Porównaj ceny ubezpieczeń

Aby cieszyć się bezpieczną i spokojną jazdą, koniecznie zapisuj sobie terminy kolejnych przeglądów lub ustawiaj przypomnienia w telefonie. Zobacz też inny artykuł, dzięki któremu uchronisz się przed mandatami i innymi konsekwencjami: Obowiązkowe wyposażenie pojazdu – co jest niezbędne?

Co grozi za brak przeglądu technicznego pojazdu?

Określone sankcje są polskim prawem przewidziane za brak badania technicznego, inaczej określanego jako przegląd rejestracyjny – wcześniej wyjaśniliśmy Ci, że przegląd techniczny to pojęcie o innym znaczeniu. Na jakie konsekwencje musisz być przygotowany, jeżeli nie dopilnujesz terminowego stawienia się w stacji kontroli pojazdów na badanie techniczne? Poza mandatem, który niestety dość mocno uderza po kieszeni, grożą Ci dodatkowe kary. 

Mandaty i punkty karne za jazdę bez ważnego przeglądu

W kwestii braku przeglądu mandat jest tylko jedną z kar, na jakie się narażasz. W 2023 roku jego wysokość może wynosić od 1500 do 5000 złotych – kwota zależy przede wszystkim od tego, w jakim stanie technicznym jest Twój samochód i o ile dni przekroczyłeś termin badania.

Zły stan techniczny samochodów wpływa w znaczącym stopniu na liczbę wypadków drogowych. Nic więc dziwnego, że brak przeglądu niemal zawsze kończy się mandatem. Na tym jednak nie koniec. Musisz liczyć się również z zabraniem dowodu rejestracyjnego, a nieraz nawet odholowaniem pojazdu na parking. Koszt transportu ponosi oczywiście właściciel auta – to może być wydatek sięgający kilkuset złotych.

brak przeglądu

Do 01.10.2018 zabranie dowodu rejestracyjnego wyglądało następująco – jeśli policjant przy kontroli stwierdził, że konieczne jest zatrzymanie dokumentu do czasu wykonania przeglądu technicznego auta, należało zachować pokwitowanie od policjanta. Następnie trzeba było udać się na przegląd techniczny, gdzie wystawiane było zaświadczenie zastępujące dowód rejestracyjny ważne przez 30 dni – w tym czasie należało czym prędzej zgłosić się po odbiór pełnoprawnego dokumentu.

Co się zatem zmieniło? Obecnie nie ma obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego – cały system został zdigitalizowany, a policjanci mają stały dostęp do systemu elektronicznego Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), w którym mogą sprawdzić dokumentację i badania techniczne auta. Jeśli okaże się, że nie masz ważnego przeglądu samochodu, wówczas policjant może zablokować Twój dowód rejestracyjny w systemie, co w praktyce jest równoznaczne z zatrzymaniem dokumentu. Dalsze kroki wyglądają podobnie jak dawniej – jeśli policjant nie pozwoli Ci odjechać, będziesz musiał opłacić koszty lawety. Jeśli będziesz mógł samodzielnie poruszać się dalej autem, wówczas musisz natychmiast udać się do stacji kontroli, gdzie pojazd przejdzie odpowiednie badania. 

Co powinieneś zapamiętać?

Przegląd techniczny i badanie techniczne (inaczej nazywane przeglądem rejestracyjnym) to nie to samo. Zgodnie z polskimi przepisami charakter obowiązkowy ma badanie techniczne pojazdu, którego celem jest dopuszczenie do poruszania się po drogach publicznych. Częstotliwość przeglądów rejestracyjnych jest uzależniona przede wszystkim od wieku i rodzaju pojazdu. Brak ważnego badania technicznego naraża Cię na mandat, zatrzymanie dowodu rejestracyjnego samochodu, a nawet jego odholowanie na Twój koszt. 

FAQ

Na koniec przygotowaliśmy dla Ciebie jeszcze odpowiedzi na 3 najczęściej pojawiające się w kwestii przeglądu i badania technicznego pojazdu pytania. Mamy nadzieję, że dzięki temu rozwiejemy Twoje wątpliwości!

Ile można jeździć bez przeglądu technicznego w 2023/2024 roku?

Częstotliwość przeglądów technicznych to kwestia indywidualna – badanie nie jest obowiązkowe. Wykonuje się je np. w celu utrzymania gwarancji. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku przeglądów rejestracyjnych (badań technicznych), które są obowiązkowe. Bez ważnego badania technicznego nie można w ogóle jeździć autem, ponieważ narażasz się na mandat, zabranie dowodu rejestracyjnego, a nawet odholowanie Twojego samochodu. 

Ile można się spóźnić z przeglądem technicznym?

Kwestia terminowości przeglądów technicznych zależy od Twoich indywidualnych ustaleń, np. z producentem auta. Jeżeli natomiast nie zadbasz o terminowe wykonanie przeglądu rejestracyjnego, musisz liczyć się z dotkliwymi konsekwencjami, dlatego z badaniem technicznym nie powinieneś się spóźniać w ogóle. Ważność badania sprawdzisz w dowodzie rejestracyjnym auta lub online, dzięki usłudze „Mój Pojazd”.


Czy jest kara za przegląd po terminie?

Konsekwencje wynikające z braku terminowego wykonania przeglądu technicznego są uzależnione m.in. od tego, w jakim celu się je przeprowadza. Jeżeli natomiast spóźnisz się z przeglądem rejestracyjnym możesz otrzymać mandat o wysokości od 1500 do 5000 złotych. Ryzykujesz również zabranie dowodu rejestracyjnego oraz odholowanie pojazdu

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker – absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego, kierunek rachunkowość. Od dekady zajmuje się ubezpieczeniami. Specjalizuje się w polisach turystycznych oraz ubezpieczeniach komunikacyjnych. Prywatnie ojciec bliźniaków i miłośnik seriali na Netflixie.

Dodaj komentarz

Komentarze (10)

  • motocyklista123
    - -

    Bardzo pomocny artykuł. Jestem jeszcze tylko ciekawy, jak wygląda sprawa w przypadku motocykli? Tak samo jak przy osobówkach?

    • Grzegorz Majker
      - -

      Właściciele motocykli są zobowiązani do zgłaszania się na przeglądy techniczne pojazdu z taką samą częstotliwością, jaka obowiązuje posiadaczy samochodów osobowych, tzn. w przypadku nowych pojazdów po trzech latach od zakupu, a następnie po dwóch, w przypadku maszyn starszych – co rok. Zachęcam do zapoznania się z artykułem, w którym wyjaśniamy najważniejsze kwestie dotyczące przeglądów technicznych: https://kioskpolis.pl/przeglad-samochodu-sprawdz-co-powinienes-wiedziec/

      • Alan
        - -

        Niemam badania technicznego pol roku czy mogę zrobić je na dowolnej stacji

        • Iwona Sowuska
          - -

          W przypadku gdy nie posiadamy badania technicznego auta powyżej 45 dni możemy udać się do dowolnej stacji diagnostycznej w celu wykonania badań, ale opłata wzrasta o 50%

  • Michalll
    - -

    Czy mogę sprawdzić w cEPIK dane dotyczące mojego pojazdu?

    • Grzegorz Majker
      - -

      Tak, dzięki dostepnej w ramach CEPIK 2.0 usłudze “Mój pojazd” możesz bezpłatnie sprawdzić dane dotyczące swojego pojazdu, które są gromadzone w bazie. Aby skorzystać z tej opcji musisz tylko mieć profil zaufany.

  • jak
    - -

    W moj pojazd mam brak przegladu technicznego, od 4 miesiecy , przeglad byl zrobiony 4 miesiace temu (mam wbita pieczatke i na stacji diagnostycznej jest widoczny w systemie. Co zrobic aby sie pojawil w CEPIK?

    • Iwona Sowuska
      - -

      Stacje kontroli pojazdów w których wykonywane są badania techniczne aut przekazują informację do CEPIK.

  • merc
    - -

    moje auto nie przeszło przeglądu. mam 14 dni al muszę wyjechać i nie zdarzę w 14 dni czy będę musiał zapłacić za przegląd jeszcze raz

    • Iwona Sowuska
      - -

      Przy wykonywaniu kolejnego przeglądu również musi Pan ponieść koszty z tym związane.

Więcej artykułów i porad
Kiedy warto kupić uszkodzony samochód? Wyjaśniamy!

Kiedy warto kupić uszkodzony samochód? Wyjaśniamy!

Decydując się na zakup auta, często można zyskać, gdy postawi się na auta uszkodzone. Oczywiście nie powinien być to pierwszy wybór. Jednak zdarza się, że to, co trzeba naprawić w pojeździe, nie będzie nadmiernie kosztowne. Samochody sprzedawane, jako […]

więcej
Jazda bez ważnego przeglądu samochodu. Sprawdź, jakie grożą ci konsekwencje

Jazda bez ważnego przeglądu samochodu. Sprawdź, jakie grożą ci konsekwencje

<href=”https://kioskpolis.pl/kalkulator-moto/”> Jazda bez ważnego przeglądu technicznego wiąże się z wieloma nieprzyjemnymi konsekwencjami. Jeśli policjant oceni stan pojazdu jako zły, nie tylko zapłacisz mandat za brak przeglądu, ale także za odprowadzenie auta na lawecie czy parking strzeżony. Sprawdź, czym […]

więcej