Co grozi za brak przeglądu auta?

Co grozi za brak przeglądu auta?

4/5 - (Ocen: 12)

Kup OC
Jeśli posiadasz nowe auto, wykonanie przeglądu będzie konieczne po 3 latach jego użytkowania, a kolejne należy wykonywać co drugi rok. Starsze auta oraz te z instalacjami gazowymi trzeba poddawać badaniom diagnostycznym każdego roku. Niestety łatwo można zapomnieć o tym obowiązku, a wówczas narazić się na pewne nieprzyjemności. Co grozi za brak przeglądu technicznego?

Konsekwencje braku przeglądu technicznego auta

W kwestii braku przeglądu technicznego mandat jest tylko jedną z kar, na jakie się narażasz. Jeśli termin wykonania kolejnego przeglądu minął zaledwie kilka dni temu, możliwe, że zostaniesz pouczony i obciążony mandatem do 500 zł. Jeśli jednak będzie to dłuższy okres, wówczas musisz się liczyć także z utratą dowodu rejestracyjnego. Ale to nie wszystko. Zły stan techniczny samochodów wpływa w znaczącym stopniu na liczbę wypadków drogowych. Nic więc dziwnego, że brak przeglądu niemal zawsze kończy się mandatem i zabraniem dowodu rejestracyjnego, a nieraz nawet odholowaniem na parking. Koszt transportu ponosi oczywiście właściciel auta – to może być wydatek sięgający kilkuset złotych.

CZY WIESZ, ŻE..

Osoby zwlekające z wykonaniem przeglądu technicznego auta narażają się na dodatkowe koszty również w zakresie samego badania. Kara dla spóźnionych o ponad 30 dni to równowartość kwoty samego wykonania przeglądu. Bez przeglądu ani rusz, dlatego też warto dbać o przestrzeganie terminów.

Brak przeglądu technicznego – jak odzyskać dowód rejestracyjny?

Do 01.10.2018 zabranie dowodu rejestracyjnego wyglądało następująco – jeśli policjant przy kontroli stwierdził, że konieczne jest zatrzymanie dokumentu do czasu wykonania przeglądu technicznego auta, należało zachować pokwitowanie od policjanta. Następnie trzeba było udać się na przegląd techniczny, gdzie wystawiane było zaświadczenie zastępujące dowód rejestracyjny ważne przez 30 dni – w tym czasie należało czym prędzej zgłosić się po odbiór pełnoprawnego dokumentu.

Co się zatem zmieniło? Obecnie nie ma obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego – cały system został zdigitalizowany, a policjanci mają stały dostęp do systemu elektronicznego Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), w którym mogą sprawdzić dokumentację i badania techniczne auta. Jeśli okaże się, że nie masz ważnego przeglądu samochodu, wówczas policjant może zablokować Twój dowód rejestracyjny w systemie, co w praktyce jest równoznaczne z zatrzymaniem dokumentu. Dalsze kroki wyglądają podobnie jak dawniej – jeśli policjant nie pozwoli Ci odjechać, będziesz musiał opłacić koszty lawety. Jeśli będziesz mógł samodzielnie poruszać się dalej autem, wówczas musisz natychmiast udać się do stacji kontroli, gdzie pojazd przebędzie odpowiednie badania. Po otrzymaniu pozytywnego wyniku przeglądu, do Twojego dowodu rejestracyjnego (powinieneś mieć go przy sobie) zostanie wbita pieczątka, a Ty otrzymasz zaświadczenie. Z taką dokumentacją możesz udać się do wydziału komunikacji, gdzie Twój dowód rejestracyjny zostanie odblokowany.

Brak przeglądu technicznego grozi wieloma karami

Sprawdź ceny OC i AC

 

 

Brak przeglądu technicznego a kolizja drogowa

Jeśli nie posiadasz ważnego przeglądu technicznego auta, a jesteś uczestnikiem kolizji drogowej, Twoja sytuacja się pogarsza. Przede wszystkim ubezpieczyciel może odmówić wypłaty zadośćuczynienia z OC lub AC. Co prawda jest on zobowiązany do pokrycia strat, ale będzie się starał znacząco zmniejszyć lub całkiem zablokować odszkodowanie, powołując się na wadliwy stan auta. Jeśli udowodni, że stan techniczny auta mógł być powodem wypadku, wówczas może co najmniej pomniejszyć kwotę odszkodowania. Warto jednak wspomnieć, że ustalenie tego może trwać długi czas, a spór trafić na wokandę sądu. Nawet jeśli ubezpieczyciel nie dowiedzie swoich racji, wówczas na wypłatę odszkodowania możesz czekać nawet latami.

Porównaj ceny ubezpieczeń

Aby cieszyć się bezpieczną i spokojną jazdą, koniecznie zapisuj sobie terminy kolejnych przeglądów lub ustawiaj przypomnienia w telefonie. Zobacz też inny artykuł, dzięki któremu uchronisz się przed mandatami i innymi konsekwencjami: Obowiązkowe wyposażenie pojazdu – co jest niezbędne?

brak przeglądu

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker – absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego, kierunek rachunkowość. Od dekady zajmuje się ubezpieczeniami. Specjalizuje się w polisach turystycznych oraz ubezpieczeniach komunikacyjnych. Prywatnie ojciec bliźniaków i miłośnik seriali na Netflixie.

Dodaj komentarz

Komentarze (10)

 • motocyklista123
  - -

  Bardzo pomocny artykuł. Jestem jeszcze tylko ciekawy, jak wygląda sprawa w przypadku motocykli? Tak samo jak przy osobówkach?

  • Grzegorz Majker
   - -

   Właściciele motocykli są zobowiązani do zgłaszania się na przeglądy techniczne pojazdu z taką samą częstotliwością, jaka obowiązuje posiadaczy samochodów osobowych, tzn. w przypadku nowych pojazdów po trzech latach od zakupu, a następnie po dwóch, w przypadku maszyn starszych – co rok. Zachęcam do zapoznania się z artykułem, w którym wyjaśniamy najważniejsze kwestie dotyczące przeglądów technicznych: https://kioskpolis.pl/przeglad-samochodu-sprawdz-co-powinienes-wiedziec/

   • Alan
    - -

    Niemam badania technicznego pol roku czy mogę zrobić je na dowolnej stacji

    • Iwona Sowuska
     - -

     W przypadku gdy nie posiadamy badania technicznego auta powyżej 45 dni możemy udać się do dowolnej stacji diagnostycznej w celu wykonania badań, ale opłata wzrasta o 50%

 • Michalll
  - -

  Czy mogę sprawdzić w cEPIK dane dotyczące mojego pojazdu?

  • Grzegorz Majker
   - -

   Tak, dzięki dostepnej w ramach CEPIK 2.0 usłudze “Mój pojazd” możesz bezpłatnie sprawdzić dane dotyczące swojego pojazdu, które są gromadzone w bazie. Aby skorzystać z tej opcji musisz tylko mieć profil zaufany.

 • jak
  - -

  W moj pojazd mam brak przegladu technicznego, od 4 miesiecy , przeglad byl zrobiony 4 miesiace temu (mam wbita pieczatke i na stacji diagnostycznej jest widoczny w systemie. Co zrobic aby sie pojawil w CEPIK?

  • Iwona Sowuska
   - -

   Stacje kontroli pojazdów w których wykonywane są badania techniczne aut przekazują informację do CEPIK.

 • merc
  - -

  moje auto nie przeszło przeglądu. mam 14 dni al muszę wyjechać i nie zdarzę w 14 dni czy będę musiał zapłacić za przegląd jeszcze raz

  • Iwona Sowuska
   - -

   Przy wykonywaniu kolejnego przeglądu również musi Pan ponieść koszty z tym związane.

Więcej artykułów i porad
Kiedy warto kupić uszkodzony samochód? Wyjaśniamy!

Kiedy warto kupić uszkodzony samochód? Wyjaśniamy!

Decydując się na zakup auta, często można zyskać, gdy postawi się na auta uszkodzone. Oczywiście nie powinien być to pierwszy wybór. Jednak zdarza się, że to, co trzeba naprawić w pojeździe, nie będzie nadmiernie kosztowne. Samochody sprzedawane, jako […]

więcej
Jazda bez ważnego przeglądu samochodu. Sprawdź, jakie grożą ci konsekwencje

Jazda bez ważnego przeglądu samochodu. Sprawdź, jakie grożą ci konsekwencje

Jazda bez ważnego przeglądu technicznego wiąże się z wieloma nieprzyjemnymi konsekwencjami. Jeśli policjant oceni stan pojazdu jako zły, nie tylko zapłacisz mandat za brak przeglądu, ale także za odprowadzenie auta na lawecie czy parking strzeżony. Sprawdź, czym jeszcze […]

więcej