W przypadku cesji ubezpieczenia jedną ze stron jest tak zwany cedent, czyli osoba fizyczna. Przekazuje ona prawa na kolejny podmiot / osobę wraz z przekazaniem umowy podczas wspomnianej cesji. Najczęściej do takiej sytuacji dochodzi podczas cesji umowy kredytowej.
Wśród procesów ubezpieczeniowych do cesji ubezpieczenia dochodzi najczęściej w momencie zrzekania się praw do ubezpieczenia polisy kredytu hipotecznego. Są one przekazywane na tak zwanego cesjonariusza. Każdy taki proces musi być poprzedzony pisemną umową.
Na czym polega cesja ubezpieczenia? Najprostszy przykład to: Pan Kowalski podpisał umowę kredytową z bankiem na zakup mieszkania. Jednak musiał on dokonać cesji ubezpieczenia na bank, który udzielił mu kredytu hipotecznego. Tym samym, w momencie wystąpienia dowolnego zdarzenia, które zawiera się w polisie (np. zalanie mieszkania, pożar, kradzież, zwarcie instalacji, które doprowadzi do zniszczeń sprzętów objętych polisą), kwota odszkodowania z polisy trafi na rachunek bankowy i posłuży do spłacenia zobowiązania kredytowego, pomniejszając tym samym jego sumę dla Pana Kowalskiego. On jednak nie otrzyma fizycznie pieniędzy na naprawę powstałej szkody.
Czasami banki odchodzą od tej praktyki i przekazują odszkodowanie do klienta.
Sprawdź również: