Cesja ubezpieczenia samochodu – 5 rzeczy, które musisz o niej wiedzieć

Cesja ubezpieczenia samochodu – 5 rzeczy, które musisz o niej wiedzieć

5/5 - (Ocen: 1)

Kalkulator OC

Nie stać Cię na to, by kupić sobie auto z własnych środków? Wiele osób w takiej sytuacji decyduje się na kredyt na samochód. Zanim w całości się go spłaci, bank musi się zabezpieczyć na rożne sposoby. Jednym z nich jest cesja ubezpieczenia samochodu. Przedstawiamy 5 rzeczy, które musisz o niej wiedzieć!

1. Cesja ubezpieczenia samochodu – co to takiego?

Cesja ubezpieczenia samochodu jest przeniesieniem praw z umowy ubezpieczeniowej na inną osobę lub instytucję – w tym przypadku na bank. Stanowi zabezpieczenie w sytuacji, w której kupiony pojazd zostanie uszkodzony lub skradziony. W ten sposób bank staje się częściowym (lub całkowitym) właścicielem danego pojazdu.

2. Cesja ubezpieczenia OC – jak załatwić formalności?

Cesja ubezpieczenia OC – jak załatwić formalności?

Wbrew pozorom, cesja ubezpieczenia wcale nie wiąże się z wieloma formalnościami. Wystarczy wypełnić i podpisać specjalny formularz, który od razu uzyska się w banku. Następnie należy go zanieść lub przesłać do towarzystwa, w którym wykupiło się obowiązkowe ubezpieczenie OC i AC.

3. Czy cesja ubezpieczenia samochodu musi od razu zostać załatwiona w banku?

W wielu bankach –  przy okazji załatwiania formalności związanych z kredytem – od razu można wykupić obowiązkowe polisy. Najczęściej odbywa się to na zasadzie współpracy z określonym towarzystwem lub ubezpieczeniowym oddziałem banku. Nie zawsze jest to jednak konieczne. Jeśli bank nie zastrzega sobie możliwości wyboru firmy ubezpieczeniowej, można spróbować znaleźć inne, najtańsze OC.

4. Cesja OC na bank a szkoda – kto otrzymuje odszkodowanie?

Co dzieje się w chwili, gdy samochód kupiony na kredyt ostanie uszkodzony w wypadku czy kolizji drogowej? Ponieważ cesja OC sprawia, że to bank posiada część (lub całość) odpowiedzialności za auto, pieniądze z odszkodowania trafiają w całości do niego. Z tego względu, gdy polisę załatwia się na własną rękę, należy wybrać ofertę spełniającą oczekiwania określone w umowie kredytowej. Z tego samego względu bank określa jako konieczne ubezpieczenie AC, dzielone między obie strony umowy.

5. Cesja a kradzież auta – co dalej?

W chwili, gdy niespłacone auto zostanie skradzione lub całkowicie zniszczone, bank odzyskuje stracone pieniądze z polisy AC, oddając pozostałość kredytobiorcy. Jest to zabezpieczenie korzystne także dla klienta – w przeciwnym razie musiałby opłacić do końca raty za pojazd, z którego nie może fizycznie korzystać.

Jak znaleźć najkorzystniejsze ubezpieczenie na cesję OC?

Jak znaleźć najkorzystniejsze ubezpieczenie na cesję OC?

Jak można się domyślić, banki nawiązują współprace z towarzystwami ubezpieczeniowymi, skupiając się na własnych korzyściach. Jeśli nie jesteś zobligowany umową do wykupienia narzuconych z góry polis, warto na własną rękę znaleźć dogodną ofertę. W ten sposób możesz zaoszczędzić nawet kilkaset złotych!. Najwygodniejszą metodą jest skorzystanie z  internetowej porównywarki ubezpieczeń KioskPolis. Na naszej stronie można znaleźć krótki formularz, do wypełnienia danymi kierowcy i samochodu. Po uzupełnieniu wszystkich pól oraz zaznaczeniu wybranych kryteriów uzyskuje się zestawienie najlepszych ofert. Nasz kalkulator OC oblicza dokładną wysokość składki, dlatego od razu można wybrać i kupić najtańszą opcję.

Cesja ubezpieczenia samochodu sprawia, że bank posiada prawa własnościowe do auta kupionego przez Ciebie na kredyt. Pamiętaj o tym, że nie zawsze musisz godzić się na oferowane polisy. Poświęć kilka minut, by znaleźć lepszą opcję!

Sprawdź również:

Mikołaj Dedrys

Mikołaj Dedrys

Ukończył dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Pracę w jednym z towarzystw ubezpieczeniowych rozpoczął zaraz po odebraniu dyplomu. W wolnym czasie pasjonat gier RPG oraz książek o tematyce historycznej.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
CEPiK – sprawdzanie historii pojazdu oraz punktów karnych

CEPiK – sprawdzanie historii pojazdu oraz punktów karnych

Planujesz kupić używany samochód? Warto zweryfikować to, co opowiada o nim jego właściciel! Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców umożliwia szybkie sprawdzenie historii pojazdu, a także innych cennych informacji. Wyjaśniamy, dlaczego warto korzystać z usług na stronie CEPiK! Centralna […]

więcej
Co zrobić, aby mieć większe zniżki na ubezpieczenie auta?

Co zrobić, aby mieć większe zniżki na ubezpieczenie auta?

Polisy komunikacyjne nie należą do tanich świadczeń. Nie wszyscy płacą za nie tyle samo – wielu kierowcom przysługują korzystne upusty. Zastanawiałeś się, w jaki sposób możesz zmniejszyć wysokość swojej składki? Podpowiadamy co zrobić, aby mieć większe zniżki na […]

więcej
Gdańsk ubezpieczenie OC/AC – ile średnio zapłaci posiadacz samochodu w 2020?

Gdańsk ubezpieczenie OC/AC – ile średnio zapłaci posiadacz samochodu w 2020?

Powszechne podwyżki dotknęły także kierowców. Jesteś pewien, że opłacasz najlepsze i najtańsze OC? Mieszkańcy większych polskich miast zawsze muszą płacić więcej za obowiązkowe polisy. Sprawdziliśmy ile wynosi przeciętne ubezpieczenie OC/AC w Gdańsku! Stolica Pomorza zajmuje szóste miejsce wśród […]

więcej
Umowy połówkowe – dlaczego należy na nie uważać?

Umowy połówkowe – dlaczego należy na nie uważać?

Planujesz sprowadzenie auta z zagranicy przy pomocy pośrednika samochodowego? Częstym zwyczajem w takich sytuacjach jest spisywanie tzw. umów połówkowych. Zobacz, z czym wiąże się taki dokument i dlaczego jest dla Ciebie niekorzystny!

więcej