Andora – narty i snowboard w sezonie 2019/2020

Andora – narty i snowboard w sezonie 2019/2020

Kup ubezpieczenie turystyczne

Andora jest niewielkim państwem, który leży w Pirenejach. Szacuje się, że jej powierzchnia jest o 260 razy mniejsza od Polski! Zaledwie 468 kilometrów kwadratowych. Jednakże to nie przeszkadzało, aby stworzyć tu świetne warunki dla narciarzy i snowboardzistów. Mieszkańcy Andory utrzymują się głównie z turystyki, a sezon trwa tutaj cały rok. Zobacz czy wyjazd na narty do Andory to coś, co spełni Twoje oczekiwania.

Powierzchnia Andory jest mniejsza od dowolnego województwa na terenie naszego kraju. To jednak w niczym nie przeszkadza, ponieważ jej mieszkańcy świetnie wykorzystują każdy możliwy metr kwadratowy, aby się utrzymać. Poza wydobywaniem żelaza, miedzi czy produkcji drewna, państwo ma świetnie rozwinięty sektor turystyczny. Nawet brak kolei czy lotnisk w niczym nie przeszkadza, ponieważ narty w Andorze cieszą się tutaj dużą popularnością. Przełęcze, zbocza i wysokie szczyty (np. Pic Alt de la ComaPedrosa – 2942 m. n.p.m.) rok w rok przyciąga narciarzy z całej Europy. I choć mają oni alternatywę – pobliskie stoki we Francji czy Hiszpanii, to wybierają ten kraj. Zobacz dlaczego!

Andora – narty i śnieżne szaleństwo

Andora – narty

Trzeba przyznać, że Andora leży w bardzo korzystnym miejscu – południowa część Pirenejów i strefa podzwrotnikowa śródziemnomorska z klimatem górskim. Zimy są chłodne i gwarantują spore ilości śniegu, który przekłada się na rewelacyjną ofertę dla narciarzy. Wybierając się tutaj, można skorzystać z jednego z wielu ośrodków, m.in.:

  • VALLNORD – to ponad 700 hektarów terenu, który zawsze zimą jest pokryty śnieżnym pyłem. Wyciągi działają prężnie, przenosząc z 1550 m n.p.m. aż do 2560 m. Nawet, jeżeli pogoda nie sprzyja, stok zaśnieżają armatki, które gwarantują warunki do zjazdów. W tym ośrodku trasy mają łączną długość 63 km, w tym kilka stopni trudności (od prostych dla początkujących narciarzy, po czarne szlaki dla doświadczonych);
  • GRANDVALIRA – to kolejny ogromny ośrodek dla narciarzy. Wiele osób, które planują narty w Andorze, wybiera właśnie to miejsce. Resort obejmuje kilka stacji, a także był organizatorem zawodów FIS w narciarstwie alpejskim. Mówi się też, że właściciele Grandvaliry na 2020 rok szykują coś specjalnego. Na ten moment dysponują trasami o różnym stopniu trudności, łącznie 240 km szlaków. Dodatkowo snow parki, strefa freeridowa, wyciągi i wiele innych. Trzeba przyznać, że mało który ośrodek narciarski jest aż tak dobrze przygotowany dla turystów.

Inne atrakcje w Andorze – musisz to sprawdzić!

Andora – narty

Poza ośrodkami narciarskimi, w tym miejscu czekają też inne atrakcje. Można skorzystać ze sprzętu śnieżnego (np. skuterów) i odkrywać Pireneje, albo udać się na ściany wspinaczkowe czy zjazdy toboganem. Planując wyjazd do Andory, koniecznie wykup ubezpieczenie na wakacje. Ten kraj – choć świetnie przystosowany do potrzeb turystów – nie należy do Unii Europejskiej, przez co karta EKUZ okaże się całkowicie bezwartościowa. Tym samym, w momencie zagrożenia życia czy prozaicznej czynności, jaką jest wizyta u lekarza, zostaniesz obciążony wysokim rachunkiem.

Ubezpieczenie na narty nie jest drogą inwestycją, a koszt zaczyna się od kilku złotych dziennie! Wystarczy, że sprawdzisz wyniki z naszej porównywarki ubezpieczeń turystycznych i zakupisz najkorzystniejszą polisę dla siebie oraz swojej rodziny. Zwróć uwagę na jej zakres – dobrze, gdyby poza kosztami leczenia, obejmowała również ratownictwo, NNW czy OC. Doczytaj też w OWU czy narciarstwo i snowboard nie jest wyłączonym sportem z ochrony. Wielu ubezpieczycieli oferuje specjalne polisy dla narciarzy – rekomendujemy, żeby właśnie z takich sięgać.

Andora – ceny za stoki, noclegi

Świetne ośrodki narciarskie, rewelacyjne warunki na stokach – nie oszukujmy się, to brzmi drogo. Jak jest w rzeczywistości? Wręcz odwrotnie! W tym kraju nie istnieje bezrobocie, a podatek dochodowy wynosi zaledwie 10%. Odpowiednik polskiego VATu to też ułamki procentowe, dlatego w tym kraju jest relatywnie… tanio! Tygodniowy pobyt w wysokim sezonie dla dwóch osób zaczyna się od tysiąca złotych. Wybierając luksusowy hotel czterogwiazdkowy, zapłacisz nie więcej jak 2200 zł, choć znajdą się też i oferty za 1500 zł.

Na stokach też nie ma wygórowanych cen. Za całodniowy skipass zapłacisz od 29 EUR od osoby, tygodniowy to koszt od 186 EUR w zależności od wybranego ośrodka.

Renata Bardyś

Renata Bardyś

Renata Bardyś – praca jako agent ubezpieczeniowy miała być tylko epizodem, ale stała się jej sposobem na życie. Już w pierwszym roku swojej kariery odkryła, że ma smykałkę do wyszukiwania najtańszych polis. Prywatnie lubi podróżować – zawsze z odpowiednim ubezpieczeniem turystycznym i czyta co najmniej 26 książek rocznie.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad

10 zasad dbania o bezpieczeństwo na feriach

10 zasad dbania o bezpieczeństwo na feriach

Ferie zimowe to idealny moment na urlop! Jeśli planujesz spędzić czas ze swoimi znajomymi lub rodziną, warto odpowiednio przygotować się na taki wyjazd. Niezależnie od tego, czy wybierasz się za granicę, czy tylko zwiedzasz Polskę. Przedstawiamy 10 zasad […]

więcej
Gdzie na narty za granicę – przegląd tras dla amatorów i doświadczonych narciarzy

Gdzie na narty za granicę – przegląd tras dla amatorów i doświadczonych narciarzy

W Polsce warunki do uprawiania sportów zimowych nie zawsze są idealne i często niełatwo jest zgrać wolny weekend z odpowiednią pogodą. Najlepiej więc udać się za granicę, szczególnie jeśli chcesz pojeździć dłużej. Sprawdź, gdzie na narty warto udać […]

więcej
Pierwszy wyjazd na narty – 5 zasad organizacji

Pierwszy wyjazd na narty – 5 zasad organizacji

Jazda na nartach to wspaniały sposób na aktywne spędzenie wolnego czasu. Jeśli planujesz po raz pierwszy spróbować swoich sił na stoku, musisz odpowiednio przygotować się do takiego urlopu. Radzimy, jak najlepiej zorganizować sobie pierwszy wyjazd na narty! SPIS […]

więcej
Jakie wybrać ubezpieczenie na narty?

Jakie wybrać ubezpieczenie na narty?

Zima tuż tuż – a wraz z nią zimowe szaleństwo na stoku! Jeśli jesteś fanem szusowania po ośnieżonych stokach, z pewnością wiesz, że nietrudno o tragiczny w skutkach wypadek. Przed wyjazdem warto więc wykupić ubezpieczenie narciarskie, które zapewni […]

więcej