Czy Gruzja może kojarzyć się z narciarstwem? Okazuje się, że tak! Gruzja i narty nie są ze sobą kojarzone, jednak w tym kraju panują idealne warunki do uprawiania sportów zimowych. Jeżeli wciąż się zastanawiasz, najwyższy czas przekonać się na własnej skórze, że państwo położone u podnóża Kaukazu może być świetną bazą wypadową dla narciarzy! Doskonałe warunki do szusowania zawdzięczamy idealnemu położeniu – w sercu 5-tysięczników, a z drugiej strony dopływa powietrze znad Morza Czarnego. Stacje narciarskie są dostosowane pod każdy stopień zaawansowania, a ceny wciąż niskie!
Trzeba przyznać, że nad Gruzją roztacza się istny mix klimatyczny, który sprzyja w sezonie narciarskim. Dlatego narty w Gruzji mogą okazać się świetną okazją do odkrycia nowych resortów. A tutaj ich nie brakuje. Wiodące są trzy – Mestia, Bukuriani oraz Gudauri. Narty zabierzesz ze sobą na szerokie trasy o różnym stopniu nachylenia, wśród malowniczych widoków, w okolicy lasów. Jesteś gotowy na „narty w Gruzji last minute”?
Co prawda jest to kraj świetnie przygotowany na przyjęcie turystów, jednak tak samo jak w przypadku wyjazdu do innych krajów, warto wcześniej kupić ubezpieczenie od wypadku na nartach. Nie jest ono niezbędne, jednak daje gwarancję spokojnie spędzonego urlopu, podczas którego nie trzeba martwić się o ryzyko nagłego pojawienia się dodatkowych, często niemałych kosztów związanych z koniecznością skorzystania z lokalnych usług medycznych.
Z tego artykułu dowiesz się:
Gruzja narty: Gudauri – nowoczesny ośrodek dla narciarzy
Ten ośrodek jest niemalże stolicą Kaukazu. Wśród okolicznych narciarzy, jest to numer jeden – cieszy się ogromną popularnością. Dlatego jeżeli myślisz, że będzie to kameralny stok narciarski, niestety przekonasz się, że jest wręcz odwrotnie. Czy to oznacza, że panuje ścisk na szlakach narciarskich? Nie! Gudauri to aż 70 kilometrów tras, które położone są między 2200 a 3276 m n.p.m. Trasy mają różny stopień trudności, dlatego każdy narciarz znajdzie coś dla siebie.
Obiekt oferuje wyciągi, gondole, kanapy i orczyki – łącznie aż 10, a do tego 22 trasy i tereny nazywane „off piste”. Ponadto, organizatorzy przygotowali też atrakcje dla dzieci – od szkółek narciarskich po snowtubbing. Dlatego całe rodziny mogą tutaj aktywnie spędzić swój czas.
Kiedy na narty do Gruzji?
Jako że ośrodki narciarskie w ośrodki narciarskie w tym kraju leżą na dość dużej wysokości, sezon trwa tam o wiele dłużej, niż w Polsce. Wyjazd do Gruzji na narty może odbyć się już w grudniu, a ostatecznym terminem jest nawet kwiecień, gdyż nawet wtedy panują tu sprzyjające warunki. Jest to więc zazwyczaj nawet dwa miesiące dłużej, niż trwa sezon w Polsce. Warto z tego skorzystać także wtedy, gdy w środku zimy nie ma w Polsce śniegu – w Gruzji zazwyczaj warunki w tym samym okresie będą zdecydowanie lepsze. Mając ubezpieczenie w góry, nie trzeba się o nic obawiać i można zacząć planować zagraniczne wojaże.
Opinie o nartach w Gruzji są wśród Polaków bardzo dobre, pomimo że nie jest to tak popularny kierunek, jak na przykład Włochy, Szwajcaria, czy Austria. Warto tam się jednak wybrać, gdyż poza świetnymi warunkami do jazdy na nartach, w tym kraju jest dużo do zwiedzania, a sama Gruzja jest położona w niezwykle malowniczych okolicznościach sprzyjających także do turystyki pieszej.
Ośrodki narciarskie w Gruzji
Wyciągów narciarskich w Gruzji jest bardzo wiele, gdyż można tu znaleźć pasma górskie Kaukazu ciągnące się przez wiele kilometrów. Każdy z ośrodków ma nieco inną charakterystykę, więc warto dopasować konkretny cel podróży do swoich potrzeb, uwzględniając, czego się oczekuje. Z pewnością ciekawe miejsca znajdą tu zarówno początkujący adepci sportów zimowych, jak i bardziej doświadczeni narciarze i snowboardziści.
Gruzja – narty w Bakuriani
Kolejnym kurortem narciarskim jest Bakuriani. Jest położony niżej od Gudauri i oferuje aż 20 km tras narciarskich i 9 szybkich wyciągów. Można też skorzystać z oferty wycieczek górskich, trekkingu czy wypożyczyć skutery śnieżne. Idealne ułożenie i łagodne zbocza sprawiają, że taka jazda jest możliwa nawet dla amatorów.
Chcąc z niej skorzystać, nie zapomnij wcześniej wykupić ubezpieczenia na wakacje. Nawet posiadając aktywne ubezpieczenie w Polsce (w ramach składek ZUS), to w Gruzji okaże się to niewystarczające. Karta EKUZ, która obowiązuje w ramach obowiązkowych świadczeń społecznych, jakie opłacamy – działa tylko na terenie Europy. Dlatego wybierając się do tego kraju, zakup ubezpieczenia na wyjazd okaże się koniecznością. Koszty opieki medycznej czy ratowniczej w Gruzji mogą mocno nadszarpnąć domowy budżet i zakończyć się rachunkiem na kilkanaście tysięcy złotych. W porównaniu z ceną ubezpieczenia na wyjazd, jest to horrendalnie dużo! Nasza porównywarka ubezpieczeń turystycznych pomoże w dobraniu właściwej polisy – pod względem ceny, aktywności oraz kwot gwarantowanych. Nie zapomnij, aby uwzględnić w nich koszt ratownictwa. Mając ubezpieczenie na narty można spać spokojnie i nie martwić się o ewentualne koszty.
Na narty do Gruzji – Mestia
Ostatnim polecanym (choć nie jedynym) ośrodkiem narciarskiej mekki w Gruzji jest Tetnuldi, który znajduje się zaraz obok Mestii. Ciekawostka: poza szusowaniem, można odbyć tutaj lekcję historii. W regionie znajdują się elementy warowni, murów obronnych i wież, a także kościół Mocchwariszi z unikalnymi freskami. Region znalazł się także na liście UNESCO.
Wracając jednak do resortu narciarskiego – w liczbach to 17 km tras, 120 km off piste, wyciągi, dwie gondole i niezliczona ilość malowniczych widoków.
Narty w Gruzji – opinie
Powyższe ośrodki narciarskie cieszą się bardzo dobrymi opiniami wśród zagranicznych turystów. Osoby przyzwyczajone do polskich, czy słowackich stoków, a nawet narciarze regularnie wyjeżdżający w Alpy, bardzo doceniają tutejsze stoki. Stacje narciarskie w Gruzji są oceniane na bardzo solidne, więc infrastruktura jest tutaj sprawdzona i zachwalana wśród turystów. Ponadto zwracają oni uwagę na to, że mnogość stoków o różnym poziomie trudności zadowoli skrajnie zróżnicowane grupy narciarzy – od rekreacyjnych, po typowo wyczynowych. Często są tu organizowane wyjazdy na narty dla studentów, którzy cenią sobie atrakcyjne ceny oraz wysoką jakość świadczonych usług. Ogromną zaletą jest to, że Gruzini bardzo stawiają na rozwój turystyki w swoim kraju, co widać po dbałości o satysfakcję zagranicznych turystów.
Na co zwrócić uwagę przy planowaniu wyjazdu?
Gruzja to odległe miejsce i prawdę mówiąc, podróż samochodem może okazać się długa i męcząca. Dlatego alternatywą jest samolot. Do Tbilisi (stolicy) funkcjonuje wiele połączeń (m.in. z LOTem), a stąd połączenie z ośrodkami narciarskimi jest już ułatwione – są dostępne autobusy czy inne środki transportu. Takie rozwiązanie sprawi także, że za narty w Gruzji ceny będą niższe niż przy wyborze samochodu.
Druga sprawa to ubezpieczenie na narty. Gruzja leży na pograniczu Europy i Azji, będąc tylko krajem stowarzyszonym z UE. Stąd w momencie zagrożenia życia czy nawet prostej opieki medycznej, będziemy musieli zapłacić z własnej kieszeni. Lepiej unikać wysokich rachunków, za sprawą niskich kosztów polisy.
Narty w Gruzji – ceny
Ceny nart w Gruzji nie są aż tak wygórowane, jak w krajach europejskich położonych u podnóża Alp. Sporym wydatkiem będzie dostanie się do Gruzji, jednak można to zrobić nawet samochodem. Bez problemu do Gruzji można wybrać się samolotem, lub autokarem. Sama podróż autem może okazać się nieco bardziej uciążliwa, niż wyjazd do krajów zachodniej Europy, jednak odległość wcale nie jest dużo większa. Różnica wynosi zaledwie kilkaset kilometrów, więc osoby przyzwyczajone do podróżowania do Włoch, czy Austrii, na pewno zniosą też podróż do Gruzji.
A nocleg? Z powodzeniem można skorzystać z ofert prywatnych dostępnych na stronach noclegowych typu booking.com czy Airbnb lub wybrać ofertę hotelu, dopasowaną do naszego budżetu na wyjazd.
Wyjeżdżając do Gruzji na narty, można też liczyć na to, że uda się znaleźć o wiele tańszy nocleg, niż w krajach Alpejskich. Często też jest on relatywnie tańszy, niż w Polsce, o ile się wcześniej dobrze poszuka. Ceny na miejscu również nie należą do bardzo wysokich, więc osoby zarabiające w złotówkach nie będą zaskoczone wysokimi kosztami pobytu. Nie bez powodu jest to bardzo popularny kierunek wśród turystów nie tylko w zimie, ale też latem, gdy można tu z powodzeniem uprawiać różne formy turystyki.
Sprawdź również: