Gruzja: narty i snowboard w sezonie 2019/2020

Gruzja: narty i snowboard w sezonie 2019/2020

Kup ubezpieczenie turystyczne

Czy Gruzja może kojarzyć się z narciarstwem? Jeżeli wciąż się zastanawiasz, najwyższy czas przekonać się na własnej skórze, że państwo położone u podnóża Kaukazu może być świetną bazą wypadową dla narciarzy! Doskonałe warunki do szusowania zawdzięczamy idealnemu położeniu – w sercu 5-tysięczników, a z drugiej strony dopływa powietrze znad Morza Czarnego. Stacje narciarskie są dostosowane pod każdy stopień zaawansowania, a ceny wciąż niskie!

Trzeba przyznać, że nad Gruzją roztacza się istny mix klimatyczny, który sprzyja w sezonie narciarskim. Dlatego narty w Gruzji mogą okazać się świetną okazją do odkrycia nowych resortów. A tutaj ich nie brakuje. Wiodące są trzy – Mestia, Bukuriani oraz Gudauri. Narty zabierzesz ze sobą na szerokie trasy o różnym stopniu nachylenia, wśród malowniczych widoków, w okolicy lasów. Jesteś gotowy na „narty w Gruzji last minute”?

Gruzja narty: Gudauri – nowoczesny ośrodek dla narciarzy

Gruzja narty: Gudauri

Ten ośrodek jest niemalże stolicą Kaukazu. Wśród okolicznych narciarzy, jest to numer jeden – cieszy się ogromną popularnością. Dlatego jeżeli myślisz, że będzie to kameralny stok narciarski, niestety przekonasz się, że jest wręcz odwrotnie. Czy to oznacza, że panuje ścisk na szlakach narciarskich? Nie! Gudauri to aż 70 kilometrów tras, które położone są między 2200 a 3276 m n.p.m. Trasy mają różny stopień trudności, dlatego każdy narciarz znajdzie coś dla siebie.

Obiekt oferuje wyciągi, gondole, kanapy i orczyki – łącznie aż 10, a do tego 22 trasy i tereny nazywane „off piste”. Ponadto, organizatorzy przygotowali też atrakcje dla dzieci – od szkółek narciarskich po snowtubbing. Dlatego całe rodziny mogą tutaj aktywnie spędzić swój czas.

Gruzja – narty w Bakuriani

Kolejnym kurortem narciarskim jest Bakuriani. Jest położony niżej od Gudauri i oferuje aż 20 km tras narciarskich i 9 szybkich wyciągów. Można też skorzystać z oferty wycieczek górskich, trekkingu czy wypożyczyć skutery śnieżne. Idealne ułożenie i łagodne zbocza sprawiają, że taka jazda jest możliwa nawet dla amatorów.

Chcąc z niej skorzystać, nie zapomnij wcześniej wykupić ubezpieczenia na wakacje. Nawet posiadając aktywne ubezpieczenie w Polsce (w ramach składek ZUS), to w Gruzji okaże się to niewystarczające. Karta EKUZ, która obowiązuje w ramach obowiązkowych świadczeń społecznych, jakie opłacamy – działa tylko na terenie Europy. Dlatego wybierając się do tego kraju, zakup ubezpieczenia na wyjazd okaże się koniecznością. Koszty opieki medycznej czy ratowniczej w Gruzji mogą mocno nadszarpnąć domowy budżet i zakończyć się rachunkiem na kilkanaście tysięcy złotych. W porównaniu z ceną ubezpieczenia na wyjazd, jest to horrendalnie dużo! Nasza porównywarka ubezpieczeń turystycznych pomoże w dobraniu właściwej polisy – pod względem ceny, aktywności oraz kwot gwarantowanych. Nie zapomnij, aby uwzględnić w nich koszt ratownictwa.

Na narty do Gruzji – Mestia

Na narty do Gruzji – Mestia

Ostatnim polecanym (choć nie jedynym) ośrodkiem narciarskiej mekki w Gruzji jest Tetnuldi, który znajduje się zaraz obok Mestii. Ciekawostka: poza szusowaniem, można odbyć tutaj lekcję historii. W regionie znajdują się elementy warowni, murów obronnych i wież, a także kościół Mocchwariszi z unikalnymi freskami. Region znalazł się także na liście UNESCO.

Wracając jednak do resortu narciarskiego – w liczbach to 17 km tras, 120 km off piste, wyciągi, dwie gondole i niezliczona ilość malowniczych widoków.

Na co zwrócić uwagę przy planowaniu wyjazdu?

Gruzja to odległe miejsce i prawdę mówiąc, podróż samochodem może okazać się długa i męcząca. Dlatego alternatywą jest samolot. Do Tbilisi (stolicy) funkcjonuje wiele połączeń (m.in. z LOTem), a stąd połączenie z ośrodkami narciarskimi jest już ułatwione – są dostępne autobusy czy inne środki transportu. Takie rozwiązanie sprawi także, że za narty w Gruzji ceny będą niższe niż przy wyborze samochodu.

Druga sprawa to ubezpieczenie na narty. Gruzja leży na pograniczu Europy i Azji, będąc tylko krajem stowarzyszonym z UE. Stąd w momencie zagrożenia życia czy nawet prostej opieki medycznej, będziemy musieli zapłacić z własnej kieszeni. Lepiej unikać wysokich rachunków, za sprawą niskich kosztów polisy.

A nocleg? Z powodzeniem można skorzystać z ofert prywatnych dostępnych na stronach noclegowych typu booking.com czy Airbnb lub wybrać ofertę hotelu, dopasowaną do naszego budżetu na wyjazd.

Sprawdź również:

Renata Bardyś

Renata Bardyś

Renata Bardyś – praca jako agent ubezpieczeniowy miała być tylko epizodem, ale stała się jej sposobem na życie. Już w pierwszym roku swojej kariery odkryła, że ma smykałkę do wyszukiwania najtańszych polis. Prywatnie lubi podróżować – zawsze z odpowiednim ubezpieczeniem turystycznym i czyta co najmniej 26 książek rocznie.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad

Narty Austria – sprawdź, jak zorganizować taki wyjazd!

Narty Austria – sprawdź, jak zorganizować taki wyjazd!

Zimą łatwiej dopada nas marazm i rozleniwienie. Nie warto ulegać takim nastrojom – narty w Austrii poprawią humor oraz dodadzą energii. Podpowiadamy, jak zorganizować alpejski urlop dla pięciu osób, tak by każdy był zadowolony z wyjazdu! Jeśli chciałbyś […]

więcej
Gdzie na narty za granicę – przegląd tras dla amatorów i doświadczonych narciarzy

Gdzie na narty za granicę – przegląd tras dla amatorów i doświadczonych narciarzy

W Polsce warunki do uprawiania sportów zimowych nie zawsze są idealne i często niełatwo jest zgrać wolny weekend z odpowiednią pogodą. Najlepiej więc udać się za granicę, szczególnie jeśli chcesz pojeździć dłużej. Sprawdź, gdzie na narty warto udać […]

więcej
Andora – narty i snowboard w sezonie 2019/2020

Andora – narty i snowboard w sezonie 2019/2020

Andora jest niewielkim państwem, który leży w Pirenejach. Szacuje się, że jej powierzchnia jest o 260 razy mniejsza od Polski! Zaledwie 468 kilometrów kwadratowych. Jednakże to nie przeszkadzało, aby stworzyć tu świetne warunki dla narciarzy i snowboardzistów. Mieszkańcy […]

więcej
Kierunek Słowacja – narty i snowboard w sezonie 2019/2020

Kierunek Słowacja – narty i snowboard w sezonie 2019/2020

Narciarze już odliczają dni do rozpoczęcia sezonu na szusowanie. Za moment będą mogli oddać się swoim ulubionym sportom. Jednak powstaje pewne pytanie – jaki ośrodek wybrać? Gdzie pojechać na narty? Słowacja czy może inne miejsce? W tym artykule […]

więcej