Gruzja: narty i snowboard w sezonie 2023/2024

Gruzja: narty i snowboard w sezonie 2023/2024

4/5 - (Ocen: 2)

Kup ubezpieczenie turystyczne

Czy Gruzja może kojarzyć się z narciarstwem? Okazuje się, że tak! Gruzja i narty nie są ze sobą kojarzone, jednak w tym kraju panują idealne warunki do uprawiania sportów zimowych. Jeżeli wciąż się zastanawiasz, najwyższy czas przekonać się na własnej skórze, że państwo położone u podnóża Kaukazu może być świetną bazą wypadową dla narciarzy! Doskonałe warunki do szusowania zawdzięczamy idealnemu położeniu – w sercu 5-tysięczników, a z drugiej strony dopływa powietrze znad Morza Czarnego. Stacje narciarskie są dostosowane pod każdy stopień zaawansowania, a ceny wciąż niskie!

Trzeba przyznać, że nad Gruzją roztacza się istny mix klimatyczny, który sprzyja miłośnikom białego szaleństwa. To właśnie dlatego narty w Gruzji mogą okazać się świetną okazją do odkrycia nowych resortów. A tutaj ich nie brakuje. Wiodące są trzy – Mestia, Bukuriani oraz Gudauri. Narty zabierzesz ze sobą na szerokie trasy o różnym stopniu nachylenia, wśród malowniczych widoków, w okolicy lasów. Jesteś gotowy na narty w Gruzji last minute?

Co prawda jest to kraj świetnie przygotowany na przyjęcie turystów, jednak tak samo jak w przypadku wyjazdu do innych krajów, warto wcześniej kupić ubezpieczenie od wypadku na nartach. Nie jest ono niezbędne, jednak daje gwarancję spokojnie spędzonego urlopu, podczas którego nie trzeba martwić się o ryzyko nagłego pojawienia się dodatkowych, często niemałych kosztów związanych z koniecznością skorzystania z lokalnych usług medycznych.

Przegląd atrakcji narciarskich w Gruzji

Gruzja to istny raj dla narciarzy, który cieszy się wśród Polaków coraz większą popularnością. Znajdziesz tutaj wiele ośrodków narciarskich stojących na wysokim poziomie, możesz liczyć również na atrakcje dodatkowe.

Najpopularniejsze ośrodki narciarskie w Gruzji

Gruzja – narty w Bakuriani 

To kurort położony niżej od Gudauri, który oferuje aż 20 km tras narciarskich i 9 szybkich wyciągów. Można też skorzystać z oferty wycieczek górskich, trekkingu czy wypożyczyć skutery śnieżne. Idealne ułożenie i łagodne zbocza sprawiają, że taka jazda jest możliwa nawet dla amatorów.

Chcąc z niej skorzystać, nie zapomnij wcześniej wykupić ubezpieczenia na wakacje. Ubezpieczenie zdrowotne obowiązujące w Polsce, w Gruzji jest bezużyteczne. Karta EKUZ  działa tylko na terenie Europy. Dlatego wybierając się do tego kraju, zakup ubezpieczenia na wyjazd jest koniecznością. Koszty opieki medycznej czy ratowniczej w Gruzji mogą mocno nadszarpnąć domowy budżet i zakończyć się rachunkiem na kilkanaście tysięcy złotych. W porównaniu z ceną ubezpieczenia na wyjazd, jest to horrendalnie dużo! Nasza porównywarka ubezpieczeń turystycznych pomoże w dobraniu właściwej polisy – pod względem ceny, aktywności oraz kwot gwarantowanych. Nie zapomnij, aby uwzględnić w nich koszt ratownictwa. Mając ubezpieczenie na narty można spać spokojnie i nie martwić się o ewentualne koszty.

Na narty do Gruzji – Mestia 

Ostatnim polecanym (choć nie jedynym) ośrodkiem narciarskiej mekki w Gruzji jest Tetnuldi, który znajduje się zaraz obok Mestii. Ciekawostka: poza szusowaniem, można poczuć się tutaj jak na lekcji historii. W regionie znajdują się elementy warowni, murów obronnych i wież, a także kościół Mocchwariszi z unikalnymi freskami. Region znalazł się także na liście UNESCO.

Wracając jednak do resortu narciarskiego – w liczbach to 17 km tras, 120 km off piste, wyciągi, dwie gondole i niezliczona ilość malowniczych widoków.

Co czeka na narciarzy skiturowych w Gruzji? 

Gruzja to świetny wybór zarówno dla tych, którzy uwielbiają jazdę po wytyczonych, świetnie utrzymanych trasach, jak i dla miłośników nart skiturowych. Jeśli lubisz naprawdę mocne wrażenia, masz dobrą kondycję i doskonałe umiejętności techniczne, możesz zdecydować się nawet na wyprawę skiturową na Kazbek. Dużą popularnością cieszą się wędrówki w 2 regionach:

  • Raczy;
  • Swanetii.

Heliskiing i freeride w Gruzji

Gruzja to miejsce dobre nie tylko dla rodzin z dziećmi szukających idealnie przygotowanych tras. Świetnie poczują się tutaj również miłośnicy freeride’u. Za najlepszy ośrodek do uprawiania tego rodzaju narciarstwa uważany jest Gudauri leżący w miejscu, w którym Europa styka się z Azją.

Alternatywne formy zimowego szaleństwa w Gruzji

Jeśli lubisz śnieg, ale interesują Cię też inne formy aktywności, postaw na wędrówki na rakietach śnieżnych. W Gruzji nie brakuje tras turystycznych, które idealnie nadają się na takie spacery. To okazja do podziwiania pięknych krajobrazów i zetknięcia się z tym, co położone nieco na uboczu.

Gruzja narty: Gudauri

Narty w Gruzji – opinie

Powyższe ośrodki narciarskie i atrakcje turystyczne cieszą się bardzo dobrymi opiniami wśród zagranicznych turystów. Osoby przyzwyczajone do polskich, czy słowackich stoków, a nawet narciarze regularnie wyjeżdżający w Alpy, bardzo doceniają tutejsze stoki. Infrastruktura jest tutaj sprawdzona i zachwalana wśród turystów. Ponadto zwracają oni uwagę na to, że mnogość stoków o różnym poziomie trudności zadowoli skrajnie zróżnicowane grupy narciarzy – od rekreacyjnych, po typowo wyczynowych. Często są tu organizowane wyjazdy na narty dla studentów, którzy cenią sobie atrakcyjne ceny oraz wysoką jakość świadczonych usług. Ogromną zaletą jest to, że Gruzini bardzo stawiają na rozwój turystyki w swoim kraju, co widać po dbałości o satysfakcję zagranicznych turystów.

Opinie o nartach w Gruzji są wśród Polaków bardzo dobre, pomimo że nie jest to tak popularny kierunek, jak na przykład Włochy, Szwajcaria, czy Austria. Warto tam się jednak wybrać, gdyż poza świetnymi warunkami do jazdy na nartach, w tym kraju jest dużo do zwiedzania, a sama Gruzja jest położona w niezwykle malowniczych okolicznościach sprzyjających także do turystyki pieszej.

Na narty do Gruzji – Mestia

Planowanie podróży do Gruzji 

Planując wyjazd do Gruzji, pamiętaj, aby odpowiednio wcześniej wykupić wyjazd. Dzięki temu będziesz mieć gwarancję dużego wyboru, co pozwoli Ci na dopasowanie miejsca noclegowego do własnych preferencji.

Kiedy najlepiej planować wyjazd na narty do Gruzji?

Jako że ośrodki narciarskie w tym kraju leżą na dość dużej wysokości, sezon trwa tam o wiele dłużej, niż w Polsce. Na wyjazd do Gruzji na narty można zdecydować się już w grudniu, a ostatecznym terminem jest kwiecień, gdyż nawet wtedy panują tu sprzyjające warunki. Jest to więc zazwyczaj nawet dwa miesiące dłużej, niż trwa sezon w Polsce. Warto z tego skorzystać także wtedy, gdy w środku zimy nie ma w śniegu w naszym kraju – w Gruzji na ogół nie jest to problem. Mając ubezpieczenie w góry, nie trzeba się o nic obawiać i można zacząć planować zagraniczne wojaże.

Jak dolecieć do Gruzji na narty?

Gruzja to odległe miejsce. Podróż samochodem może okazać się długa i męcząca, dlatego alternatywą jest samolot. Do Tbilisi (stolicy) jest wiele połączeń (m.in. z LOTem), a dostanie się z tego miasta do ośrodków narciarskich nie stanowi najmniejszego problemu – są dostępne autobusy czy inne środki transportu. Takie rozwiązanie sprawi także, że za narty w Gruzji ceny będą niższe niż przy wyborze samochodu.

Warunki śniegowe i bezpieczeństwo na gruzińskich stokach 

Gruzja to kraj, w którym zimą śniegu naprawdę nie brakuje. Tutejszy puch jest jednak nieco inny od tego, który znamy z Europy. Porównywany jest do śniegu, który występuje w Nowej Zelandii. Zimą potrafi tu spaść nawet 4 metry świeżego puchu, co sprawia, że z uroków jazdy na nartach korzystać mogą tu również miłośnicy freeride’u.

Tym, o czym nie wolno zapomnieć, planując wyjazd zimowy do tego pięknego kraju jest ubezpieczenie na narty. Gruzja leży na pograniczu Europy i Azji, będąc tylko krajem stowarzyszonym z UE. Stąd w momencie zagrożenia życia czy nawet prostej opieki medycznej, będziemy musieli zapłacić z własnej kieszeni. Lepiej unikać wysokich rachunków, za sprawą niskich kosztów polisy.

Co musisz wiedzieć o gruzińskich ośrodkach narciarskich – Gudauri 

Planując zimowy wypoczynek w Gruzji, warto dowiedzieć się więcej o gruzińskich ośrodkach narciarskich. Zwiększy to Twoje szanse na naprawdę udany wypoczynek.

Ten ośrodek jest niemalże stolicą Kaukazu. Wśród okolicznych narciarzy, jest to numer jeden – cieszy się ogromną popularnością. Jeżeli myślisz, że będzie to kameralny stok narciarski, możesz się rozczarować. Czy to oznacza, że panuje ścisk na szlakach narciarskich? Nie! Gudauri to aż 70 kilometrów tras, które położone są między 2200 a 3276 m n.p.m. Trasy mają różny stopień trudności, dlatego każdy narciarz znajdzie coś dla siebie.

Obiekt oferuje wyciągi, gondole, kanapy i orczyki – łącznie aż 10, a do tego 22 trasy i tereny nazywane „off piste”. Ponadto, organizatorzy przygotowali też atrakcje dla dzieci – od szkółek narciarskich po snowtubbing. Dlatego całe rodziny mogą tutaj aktywnie spędzić swój czas.

Infrastruktura i trasy narciarskie w Gruzji 

Trasy narciarskie w Gruzji charakteryzują się różnym stopniem trudności, co oznacza, że te odpowiednie dla siebie znajdą zarówno początkujący narciarze, jak i ci, którzy czują się na nartach naprawdę pewnie. Mówiąc o zimowym wypoczynku w tym kraju, nie można zapomnieć o świetnie przygotowanej infrastrukturze. Działają tu nowoczesne wyciągi, nie brakuje szkółek narciarskich, restauracji i barów, w których można skosztować lokalnych przysmaków.

Warunki dla rodzin z dziećmi na gruzińskich stokach 

W Gruzji doskonale poczują się rodziny z dziećmi. Jednym z ośrodków, który idealnie sprawdzi się w ich przypadku, jest Bakuriani, o którym już wcześniej wspomnieliśmy. Znajdujące się tutaj trasy w przeważającej części określane są jako łatwe oraz średnio trudne. Z myślą o najmłodszych zorganizowano tutaj również plan zabaw dla dzieci. Działa tu lodowisko, a nawet kino na świeżym powietrzu.

Co możesz robić poza stokiem w Gruzji? – Poznaj zimowe Tbilisi 

Gruzja to nie tylko narty. Wybierając się tutaj zimą, możesz spędzać czas nie tylko na stoku. Warto poznać gruzińskie miasteczka, a także skosztować specjałów miejscowej kuchni.

Stolicą Gruzji jest Tbilisi, które bez wątpienia warto odwiedzić, spędzając w tym kraju zimowy urlop. Miejscowość zachwyca pięknym położeniem w otoczeniu gór, a także wielością interesujących zabytków. Będąc tutaj, koniecznie trzeba udać się na Stare Miasto, na którym poczuć można zapach historii Tbilisi. Do najważniejszych zabytków miasta zalicza się:

  • Twierdzę Narikala –  historia tego miejsca będącego symbolem miasta sięga aż do IV wieku. Jest to dawny kompleks obronny, z którego podziwiać można przepiękną panoramę miasta.
  • Pomnik Matki Gruzji – to kolejny symbol Tbilisi, którego nie można przegapić, będąc w mieście. Powstał w roku 1958. Jest to wykonana z aluminium statua, która w jednej ręce trzyma puchar pełen wina, a w drugiej miecz. Symbolikę pomnika łatwo jest zrozumieć: wino przeznaczone jest dla przyjaciół, a miecz to broń na wrogów.
  • Świątynia Metechi – należy ona do Gruzińskiego Kościoła Prawosławnego. Wzniesiono ją w XIII wieku.
  • Sobór Trójcy Świętej – to główny sobór Gruzińskiego Kościoła Prawosławnego. Jest jednocześnie największą budowlą sakralną spośród wszystkich znajdujących się na Zakaukaziu.

W Tbilisi znajduje się również ciekawy ogród botaniczny, który warto odwiedzić jednak podczas letniego wypoczynku.

Gruzińskie jedzenie – co warto spróbować? 

Kuchnię gruzińską można opisać jako sycącą i niezwykle aromatyczną. Wykorzystuje ona wiele przypraw i ziół, dzięki którym dania zachwycają głębią smaku. Tradycyjny gruziński posiłek to przekąska, danie główne oraz deser. Zupy jada się tutaj bardzo rzadko.

Jeśli chcesz skosztować miejscowych przysmaków, zacznij od chaczapuri. To placek drożdżowy, który nadziany jest serem. Osoby uwielbiające mięso mogą postawić na kupdari. Świetną przystawką są roladki z bakłażana albo papryki, w których wnętrzu znajduje się pasta z orzechów i granatu.

Daniem głównym zasługujące na uwagę to chinkali. Pod nazwą tą kryją się sakiewki z pierogowego ciasta – w ich wnętrzu znajduje się doskonale przyprawione mięso i rosół. Tolma paprykowa to kolejne danie warte skosztowania. Jest to faszerowana papryka podawana w sosie pomidorowym. Tolna, czyli gołąbki z liści winogron z sosem jogurtowym, to kolejne pyszne danie.

Na deser zamówi ciasto miodowe. Możesz też skusić się na czurczchelę. Są to orzechy zanurzone w winogronowym cieście.

Atrakcje turystyczne w pobliżu gruzińskich ośrodków narciarskich

Wypoczywając w Gudauri, możesz zdecydować się na wycieczkę do Kazbegi. Dla lubiących przypływ adrenaliny dobrym wyborem będzie wejście na skiturach na Kazbek czy Deda Ena. Odwiedzić warto tutaj monastyr Lomisa, który wybudowany został w X wieku. Atrakcją dla dorosłych będzie degustacja miejscowych win.

Jeśli jako miejsce zimowego urlopu wybrałeś Mestii i Tetnuldi, możesz udać się na wycieczkę do Uszguli. Organizowane są tutaj również wycieczki skiturowe w okolicach Mestii. Atrakcją zasługującą na uwagę jest niewątpliwie ruska bania.

Czy opłaca się jechać do Gruzji na narty? – analiza kosztów wyjazdu 

Rozważając wyjazd na narty do Gruzji, z pewnością zastanawiasz się nad tym, z jakim wydatkiem musisz się liczyć. Okazuje się, że jest to kraj dobry dla tych, którzy chcą poszaleć na stoku, a jednocześnie nie wydać zbyt dużo.

Ceny nart w Gruzji nie są aż tak wygórowane, jak w krajach europejskich położonych u podnóża Alp. Sporym wydatkiem będzie dostanie się do Gruzji. Bez problemu do Gruzji można wybrać się samolotem lub autokarem. Sama podróż autem może okazać się nieco bardziej uciążliwa, niż wyjazd do krajów zachodniej Europy, jednak odległość wcale nie jest dużo większa. Różnica wynosi zaledwie kilkaset kilometrów, więc osoby przyzwyczajone do podróżowania do Włoch, czy Austrii, na pewno zniosą też podróż do Gruzji.

A nocleg? Z powodzeniem można skorzystać z ofert prywatnych dostępnych na stronach noclegowych typu booking.com czy Airbnb lub wybrać ofertę hotelu, dopasowaną do naszego budżetu na wyjazd.

Wyjeżdżając do Gruzji na narty, można też liczyć na to, że uda się znaleźć o wiele tańszy nocleg, niż w krajach alpejskich. Często też jest on relatywnie tańszy, niż w Polsce, o ile się wcześniej dobrze poszuka. Ceny na miejscu również nie należą do bardzo wysokich, więc osoby zarabiające w złotówkach nie będą zaskoczone wysokimi kosztami pobytu. Nie bez powodu jest to bardzo popularny kierunek wśród turystów nie tylko w zimie, ale też latem, gdy można tu z powodzeniem uprawiać różne formy turystyki.

Porównanie cen: narty w Gruzji a popularne europejskie kierunki narciarskie 

Decydując się na zorganizowany wyjazd zimowy do Gruzji, trzeba liczyć się z wydatkiem około 4500 tysięcy złotych (w szczycie sezonu). W przypadku włoskiego Trentino ceny zaczynają się od 3400 i dochodzą nawet do 6000 (w marcu). Przy odrobinie szczęścia można trafić ofertę wyjazdu do Austrii poniżej 2000 złotych. Jest to jednak cena z dojazdem własnym, co oznacza, że trzeba doliczyć do niej koszty dojazdu.

Podsumowanie i rekomendacje dla narciarzy planujących podróż do Gruzji 

Gruzja to kraj, który zyskuje coraz większą popularność jako zimowa destynacja. Okazuje się, że można świetnie się tu bawić nie tylko latem, ale również w sezonie zimowym, szalejąc na stoku.

Główne atuty i zalety wyjazdu na narty do Gruzji 

Największą zaletą Gruzji jako destynacji na zimowy wypoczynek jest przede wszystkim duża ilość śniegu. To oznacza, że można tutaj spędzić naprawdę udany urlop połączony z białym szaleństwem. Gruzja jest dla Polaków również naprawdę tania – wyjeżdżając tutaj, nie trzeba martwić się wysokimi cenami noclegów czy karnetów narciarskich.

Co należy wziąć pod uwagę, planując wyjazd na narty do Gruzji? 

Przede wszystkim trzeba przeanalizować własne potrzeby i oczekiwania, a także umiejętności narciarskie. Inny ośrodek będzie odpowiedni dla rodzin z dziećmi szukających łatwych tras, a inny dla osób zaawansowanych, którym zależy na nartostradach o większym nachyleniu. Pamiętaj, aby wyjazd zaplanować z wyprzedzeniem – popularność Gruzji jako destynacji zimowej jest coraz większa, co oznacza, że znalezienie noclegów na ostatnią chwilę może być trudne.

Pytania i odpowiedzi dotyczące narciarstwa w Gruzji 

Gdzie na narty w Gruzji? 

Decydując się na zimowy wypoczynek w Gruzji, masz do wyboru kilka ośrodków narciarskich. Idealny dla rodzin z dziećmi jest Bakuriani. Jeśli w czasie urlopu chcesz poczuć powiew historii, zdecyduj się na Mestię. Godne uwagi są również dwa nieco mniejsze ośrodki, czyli Hatsvali oraz Tetnuldi. To właśnie tutaj znajduje się nowoczesna kolej gondolowa. Z kolei największym ośrodkiem narciarskim w całej Gruzji jest Gudauri, który jest najczęściej odwiedzany przez miłośników białego szaleństwa.

Jaki jest najlepszy czas na narciarstwo w Gruzji? 

Sezon narciarski jest w Gruzji stosunkowo długi. Jak już wspomnieliśmy, zaczyna się w grudniu, a kończy w kwietniu. Na najlepsze warunki można tutaj liczyć od grudnia aż do końca lutego.

Czy Gruzja jest bezpieczna dla narciarzy? 

Na stokach narciarskich Gruzji obowiązują zasady ustalone przez FIS. Regulują one między innymi zasady wjeżdżania na stok i zatrzymywania się na nim. Mówią również o konieczności dostosowania prędkości do własnych umiejętności, a także aktualnych warunków panujących na stoku. Jeśli chodzi o ubezpieczenie, to nie jest ono wymagane, ale warto je wykupić. Decydując się na zimowy urlop w Gruzji, możesz czuć się naprawdę bezpiecznie.

Damian Grądzki

Damian Grądzki

Damian Grądzki – redaktor i copywriter z wieloletnim doświadczeniem, pasjonat motoryzacji, aktywnie zainteresowany branżą ubezpieczeń. Publikuje na KioskPolis porady, rankingi i artykuły stricte związane z ubezpieczeniami i wszystkim, co ich dotyczy oraz co bezpośrednio kreuje „ubezpieczeniową i polisową rzeczywistość”.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Narty w sezonie 2022/2023 – na co zwrócić uwagę wybierając polisę ubezpieczeniową?

Narty w sezonie 2022/2023 – na co zwrócić uwagę wybierając polisę ubezpieczeniową?

Sytuacja na świecie wydaje się poprawiać, dlatego miłośnicy zimowych sportów, zmęczeni ograniczeniami, planują aktywny urlop. Każdy wyjazd wiąże się z różnymi zagrożeniami, ale w tym roku ryzyko jest wyjątkowo duże. Pytanie o to, gdzie na narty w Polsce […]

więcej
Ferie 2019 – zorganizuj wyjazd marzeń dla swojej rodziny!

Ferie 2019 – zorganizuj wyjazd marzeń dla swojej rodziny!

Ferie szkolne to dwa tygodnie wolnego, które warto wykorzystać na wypoczynek i spędzenie czasu z rodziną. Nadejdą nim się obejrzysz, więc zaplanuj wyjazd zawczasu! Podajemy terminy ferii zimowych oraz podpowiadamy, jak najlepiej przygotować się na ten urlop! Niezależnie […]

więcej
Narty – Włochy. Sezon 2023/2024. Podpowiadamy, jak przygotować się do wyjazdu!

Narty – Włochy. Sezon 2023/2024. Podpowiadamy, jak przygotować się do wyjazdu!

Kraje śródziemnomorskie mają niesamowity klimat, kuchnię i kulturę. Z tego względu są odwiedzane przez miliony turystów rocznie. Do Włoch warto przyjechać nie tylko latem, by korzystać z pięknych plaż. Także zimą można zorganizować we Włoszech niezwykły urlop. Wskazujemy, […]

więcej
Ubezpieczenie na narty i snowboard dla całej rodziny

Ubezpieczenie na narty i snowboard dla całej rodziny

Planujesz rodzinny wyjazd na stok za granicę? Sprawdź, jak wybrać odpowiednie ubezpieczenie na narty. Przekonaj się, jakie są jego warianty, co obejmuje oraz na co warto zwracać uwagę. Poznaj szczegóły ubezpieczenia narciarskiego OC, NNW i ochrony w przypadku […]

więcej