AutoCasco jest jedną z najpopularniejszych dodatkowych polis komunikacyjnych. Wysokość jej składki bywa wysoka, zwłaszcza w przypadku pojazdów z rynku wtórnego, więc wielu kierowców zastanawia się, czy na pewno opłaca się ją kupować. Podpowiadamy, dlaczego mimo wszystko warto się zdecydować na AC używanego samochodu oraz jak znaleźć najlepszą ofertę!
Zakup auta z drugiej ręki jest bardzo popularnym rozwiązaniem. Taki pojazd jest o wiele tańszy, ale pod pewnymi względami może być droższy w utrzymaniu niż nowy model. Z tego względu warto rozsądnie wybrać AC używanego samochodu, by nie przepłacać za składkę. Dowiedz się, jak to zrobić!
Z tego artykułu dowiesz się:
AC używanego samochodu – czy przechodzi na nowego właściciela?
Na początek warto wyjaśnić, czy AC używanego samochodu przechodzi na nowego właściciela. Osoba sprzedająca pojazd powinna przekazać nabywcy swoją ważną polisę OC, która zgodnie z polskim prawem jest jedynym obowiązkowym ubezpieczeniem komunikacyjnym. Świadczenie to jest przypisane nie tylko do kierowcy, ale też auta. Kiedy zmienia ono właściciela, nadal podlega ochronie na czas trwania umowy. Kupujący może przedłużyć polisę po jej wygaśnięciu (po rekalkulacji stawki) lub wypowiedzieć ją i zmienić na inną.
Wiele osób ma błędne przekonanie, że wraz z OC przekazuje się także inne polisy. AC zazwyczaj automatycznie rozwiązuje się po sprzedaży pojazdu. W niektórych przypadkach można jednak wynegocjować z towarzystwem kontynuację tej samej umowy – najlepiej jest przed transakcją dowiedzieć się, czy taka opcja jest w ogóle możliwa. Jeśli nie uzyska się zgody, trzeba po prostu znaleźć nową polisę.
Czy opłaca się kupić AC dla używanego samochodu?
Sporo kierowców zastanawia się, czy opłaca się kupić AC dla używanego samochodu. Niektórzy posiadają kilkunastoletnie auta, które są warte zaledwie kilka tysięcy złotych, gdzie sama składka AC może wynieść nawet ok. 2 tysięcy. Do tego trzeba mieć na względzie, że nie zawsze otrzyma się wsparcie (wiele zależy od warunków umowy ustanowionych przez towarzystwo), a samo świadczenie nie jest odnawialne (trzeba pamiętać o jego przedłużeniu). W skrajnych przypadkach, rzeczywiście powinno się dobrze rozważyć inwestycję w tę polisę, ale w większości sytuacji jak najbardziej warto ją wykupić.
Ubezpieczenie AC daje poczucie bezpieczeństwa, ponieważ w razie nieprzewidzianych problemów z autem daje szanse na wsparcie finansowe. Używane auta są bardziej narażone na awarie. Dla wielu osób nagłe wydatki związane z naprawą pojazdu czy koniecznością zakupu nowego samochodu mogą zbyt mocno nadwyrężyć budżet. Nawet najbardziej ostrożni, doświadczeni kierowcy są też przecież bezsilni wobec zjawisk pogodowych (np. gradobicia), nagłych zdarzeń losowych (np. złamanego drzewa) czy działań osób trzecich (np. wandali lub złodziei). Gdy auto jest niezwykle potrzebne na co dzień, bo np. zapewnia jedyny dojazd do pracy, warto być zabezpieczonym na wypadek różnych ewentualności.
Ile kosztuje AC używanego samochodu?
Kierowców często martwi to, ile kosztuje AC używanego samochodu. Trudno wskazać średnią wysokość składki czy nawet jakiś przedział cen, ponieważ są one obliczane indywidualnie dla każdego klienta. Znaczenie mają różne czynniki. Oczywiście najważniejsza jest wartość samego pojazdu oraz jego części, na co wpływ mają m.in. jego: marka, model, rok produkcji, stan techniczny czy przebieg.
Przy obliczaniu ceny AC używanego samochodu ubezpieczyciele biorą pod uwagę także historię ubezpieczenia AutoCasco (czy kierowca korzystał już z takiego świadczenia), wiek i przeszłość właściciela pojazdu oraz miejsce zarejestrowania auta. Wiele zależy również od samych warunków polisy – większość firm proponuje kilka wariantów do wyboru, np. podstawowy, rozszerzony i premium. Wtedy ważne są m.in.:
- zakres ochrony (sytuacje, które obejmuje świadczenie),
- suma ubezpieczenia (wysokość odszkodowania),
- sposób rozliczenia szkód,
- wkład własny (konkretna kwota lub udział procentowy).
Warto dobrze przemyśleć, jaka ochrona rzeczywiście jest potrzebna. Niektórzy rezygnują z ubezpieczenia od kradzieży, co ma sens w przypadku bardzo starych czy sfatygowanych pojazdów (składka okazuje się zbyt wysoka w porównaniu z sumą proponowanego odszkodowania). W wielu przypadkach w zupełności wystarczy podstawowy wariant, którego cena wcale nie musi być wygórowana. Jeśli np. nie przykłada się zbytniej wagi do tego, czy auto ma być naprawiane z użyciem części oryginalnych, można z tego zrezygnować. Wtedy cena polisy będzie jeszcze niższa.
Czasami dobrym wyjściem będzie zakup tzw. miniAC, nazywanego też „miniacasco” czy „smartcasco”. Jest to specjalna odmiana AC, która ma bardzo okrojony zakres usług, a także obowiązuje tylko w Polsce i obejmuje zdarzenia mające miejsce wyłącznie na terenie kraju. Jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które potrzebują pomocy tylko w razie sytuacji, które narażają je na największe straty finansowe, czyli w przypadku kradzieży czy szkody całkowitej. Czasami taką polisę można dobrać w promocyjnej cenie jako dodatek do innych ubezpieczeń.
Decydując się na teoretycznie mniej korzystne warunki da się sporo zaoszczędzić na AC, co jest dobrym rozwiązaniem w przypadku pojazdów, które traktuje się raczej bez sentymentu. Jeśli chce się maksymalnie ograniczyć wydatki, najlepiej wybrać m.in. naprawę na kosztorys z wykorzystaniem części zamiennych czy wysoką amortyzację. Oczywiście trzeba jednak być świadomym, jakie konsekwencje ma wybór takich wariantów.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze AC dla używanego samochodu?
Kupując AC dla używanego samochodu można celowo zrezygnować z pewnych udogodnień, by zmniejszyć wysokość składki. By jednak przypadkiem nie pozbawić się czegoś przydatnego, warto wiedzieć, na co powinno się zwrócić uwagę. Omówimy pokrótce najważniejsze kwestie.
Szczególnie istotny jest sposób naprawy pojazdu po szkodzie. Jeśli posiada się kosztowny pojazd, o który bardzo się dba, warto sprawdzić, czy towarzystwo zapewnia bezgotówkową likwidację w autoryzowanej stacji obsługi danej marki. Wtedy ma się pewność, że użyte zostaną oryginalne części, a wszystko zostanie wykonane na najwyższym poziomie. Jeśli jednak posiada się dość stary samochód, lepiej wybrać likwidację w warsztacie partnerskim. Szkody nadal będą uregulowane bezgotówkowo, ale do napraw zastosowane zostaną tańsze części zamienne.
Ciekawą opcją jest także naprawa na podstawie kosztorysu. Wtedy rzeczoznawca ustala kwotę odszkodowania, a kierowca sam decyduje, jak mają zostać usunięte szkody. Towarzystwa ubezpieczeniowe stosują jednak wtedy tzw. amortyzację części, czyli pomniejszają wysokość odszkodowania o stopień zużycia poszczególnych elementów. Im jest wyższa, tym mniej pieniędzy się dostaje, ale też mniej się płaci za składkę. Każda firma ustala własne przeliczniki, dlatego warto dokładnie się z nimi zapoznać przed podpisaniem umowy.
Ważnym czynnikiem jest także tzw. udział własny. Jeśli AC samochodu używanego go przewiduje, każde wypłacone odszkodowanie będzie pomniejszone o z góry ustaloną kwotę lub jakiś procent (np. 15%). Jest to suma, jaką klient jest w stanie sam dołożyć do kosztów naprawy. Im udział własny jest wyższy, tym mniej płaci się za polisę.
Duży wpływ na cenę składki ma również suma ubezpieczenia. Jeśli chce się uzyskać jak największe odszkodowanie, najlepiej wybrać wariant, w którym ustala się je na podstawie wartości pojazdu w dniu podpisania umowy. Stała suma ubezpieczenia jest bezpieczniejszą, ale oczywiście droższą opcją. Tańszym wariantem jest obliczanie jej na podstawie aktualnej wartości pojazdu.
Dobrze jest też zwrócić uwagę na tzw. franszyzę integralną. Jest to granica wartości strat, od której można w ogóle liczyć na otrzymanie odszkodowania. Oznacza to, że ubezpieczyciel zobowiązuje się do udzielenia pomocy tylko w przypadku szkód, których wartość przekracza określoną sumę, np. 500 zł. Jak można się domyślić, im wyższa franszyza integralna, tym mniej zapłaci się za AC. Jeśli kogoś stać na wykonywanie drobniejszych napraw, jak najbardziej może się zdecydować na taką opcję. Wtedy otrzyma wsparcie tylko w razie poważniejszych szkód.
Jeśli chce się zapłacić jak najmniej, na pewno najlepiej jest wybrać AC w korzystnym pakiecie z OC. Wiele firm ubezpieczeniowych sprzedaje te dwie polisy w promocyjnej cenie. W ten sposób można sporo zaoszczędzić. Co więcej, jest po prostu wygodniej być ubezpieczonym w jednej firmie, bo łatwiej załatwia się wszystkie formalności.
Jak znaleźć najlepsze AC dla używanego samochodu?
Na polskim rynku działa kilkadziesiąt firm i towarzystw ubezpieczeniowych, które oferują najróżniejsze polisy komunikacyjne. Ponieważ każda z nich ustala własne warunki oraz ceny, warto zapoznać się przynajmniej z kilkoma dostępnymi wariantami. Wiele osób bez namysłu ubezpiecza się w znanej firmie czy towarzystwie poleconym przez rodzinę/znajomych. W ten sposób można niepotrzebnie dużo przepłacać. Oczywiście nie oznacza to, że w tym celu należy po kolei odwiedzać oddziały ubezpieczycieli czy wchodzić na ich strony. Istnieje o wiele wygodniejszy, szybszy sposób na to, by porównać oferty różnych towarzystw.
KioskPolis.pl oferuje dostęp do niezwykle praktycznego narzędzia, które pomaga znaleźć idealne AC używanego samochodu. Na naszej stronie znajduje się prosty formularz. Wystarczy wypełnić go, wpisując podstawowe dane samochodu i jego właściciela oraz zaznaczając odpowiednie kryteria. W mniej niż dwie minuty algorytm wyszuka odpowiednie warianty, a także od razu obliczy ceny ich składek. W ten sposób otrzyma się przejrzystą listę ofert od znanych ubezpieczycieli – od najtańszej, do najdroższej. Za pomocą zaledwie kilku kliknięć można wybrać najciekawsze opcje, by potem je ze sobą porównać.
Kiedy znajdzie się już idealne AC lub pakiet OC + AC, można od razu przejść do zakupu. Cała procedura odbywa się online, dlatego nie trzeba nawet odchodzić od komputera. W kilkanaście minut można sfinalizować transakcję oraz dopełnić niezbędnych formalności.
AC używanego samochodu wcale nie musi być drogie. Przekonaj się, jakie ceny proponują znane towarzystwa ubezpieczeniowe, by wybrać najbardziej opłacalny wariant. Zadbaj o bezpieczeństwo swojego auta, oszczędzając nawet kilkaset złotych!
Sprawdź również: