Jak sprawdzić historię używanego samochodu?

Jak sprawdzić historię używanego samochodu?

5/5 - (Ocen: 1)

Kalkulator OC

Wielu klientów szykujących się do zakupu swojego kolejnego lub pierwszego auta, najbardziej przywiązuje uwagę do sprawdzenia stanu technicznego pojazdu oraz ewentualnie negocjowania warunków cenowych. Warto jednak pamiętać przed podpisaniem umowy – zwłaszcza na samochód już używany i posiadający wcześniejszych właścicieli – o możliwości jego prześwietlenia w rozmaitych internetowych bazach, z których pierwszą i najważniejszą wydaje się być Centralna Ewidencja Pojazdów. To ona pozwala na sprawdzenie auta przed zakupem i dowiedzenie się wielu istotnych informacji na temat jego dotychczasowych właścicieli, serwisu i ubezpieczenia. Każdy doświadczony sprzedawca i kupujący, który nie raz już obracał autami używanymi doskonale wie jak sprawdzić historię samochodu i warto, aby również amatorzy sposobiący się dopiero do pierwszego zakupu, przyswoili kilka złotych zasad w tej branży.

Jak poznać historię samochodu – z Polski lub zagranicy?

Na rynku istnieje coraz więcej stron www i aplikacji mobilnych zaprojektowanych z myślą o rynku samochodów używanych, które mają na celu pomóc nabywającemu w prześwietleniu najważniejszych informacji o przeszłości danego pojazdu i jego poprzednich właścicielach. Warto jednak zapamiętać przytoczoną już Centralną Ewidencję Pojazdów, która jest stroną rządową i zawarte na niej informacje są w 100% rzetelne i sprawdzone, ponieważ pochodzą m.in. z rejestrów stacji kontroli pojazdów i urzędów rejestrujących auta w kraju. Znajduje się tam nie tylko historia samochodu – jak sprawdzić można tam również informacje o posiadaniu polisy OC przez dany pojazd, o regularności przeglądów technicznych, a także przebiegu kilometrów odnotowanych podczas kolejnych kontroli. Wszystkie te dane dają niemal pełen obraz co do tego, w jakiej kondycji jest samochód oraz czy na pewno możemy zaufać jego obecnemu właścicielowi i zarazem sprzedającemu.

Sama informacja o aktualności polisy ubezpieczeniowej ma duże znaczenie dla kupujących tańsze, używane samochody, którzy chcą ograniczyć swoje wydatki w pierwszym roku. Wprowadzając do ewidencji podstawowe dane na temat pojazdu dowiemy się, czy ubezpieczenie OC jest aktualne i od kiedy nowy właściciel nie musi się przejmować tym kosztem. Ubezpieczenie OC przechodzi bowiem wraz z zakupionym autem na nowego właściciela i możliwość zaoferowania podczas sprzedaży długiego okresu ochrony na pojazd, podnosi atrakcyjność takiej propozycji i daje większe możliwości negocjacji finansowych.

Warto jednak wiedzieć nie tylko gdzie najlepiej sprawdzić historię samochodu, ale również jakie samochody znajdują się w przywołanej ewidencji – są to tylko i wyłącznie samochody zarejestrowane w Polsce. Oznacza to, że wiemy historię samochodu jak sprawdzić wyłącznie, jeśli pojazd nie jest sprowadzany zza granicy, natomiast auta sprowadzone do Polski w celu sprzedaży, nie będą w takich bazach danych wykazane. Wydaje się również, że najważniejszą informacją, jaką pozyskać można w ten sposób, jest informacja o tym, czy samochód nie znajduje się w bazie aut kradzionych. Kupno kradzionego auta może się skończyć fatalnie dla kupującego, więc warto zapamiętać jak za darmo sprawdzić historię samochodu.

Jak sprawdzić historię używanego samochodu?

Gdzie najlepiej sprawdzić historię samochodu z Polski

To bardzo ważne, aby wiedzieć, jak sprawdzić historię samochodu nie tylko z uwagi na ryzyko kupna samochodu kradzionego „z drugiej ręki”. Równie ważne dla kupującego powinno być to, czy samochód przechodził wcześniej jakieś poważniejsze naprawy powypadkowe i czy w ogóle uczestniczył w kolizjach. O tym jak sprawdzić historię wypadkowości samochodu doskonale wiedzą właściciele komisów i innych działalności gospodarczych zarabiających na obrocie używanymi autami. Wiedzę tę powinni jednak posiąść również zwykli klienci-amatorzy, którzy rzadko kupują auta i jest to dla nich przeważnie inwestycja na długie lata, ponieważ sami będą użytkownikami nabytego pojazdu.

Wystarczy znać numer VIN samochodu, aby podać go na stronie www i otrzymać bardzo wygodny, czytelny raport na temat całej znanej historii samochodu – w tym również jego ewentualnych wypadków. Taki raport można sobie wydrukować, co na pewno będzie istotne przy ewentualnych rozmowach i negocjacjach ze sprzedającym pojazd. Trzeba przy tym jednak posiadać również dodatkowe informacje – oprócz numeru VIN, do wyświetlenia raportu z ewidencji wymagany będzie również numer rejestracyjny samochodu oraz data jego pierwszej rejestracji. Po podaniu tych informacji dowiemy się również ilu było poprzednich właścicieli samochodu – nie dowiemy się natomiast niczego na temat tego, czy pojazd posiada ubezpieczenie AC.

Jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie dla używanego samochodu?

Jak sprawdzić historię samochodu w serwisie – CEP

Centralna Ewidencja Pojazdów prowadzona przez rządowe instytucje na stronie www.historiapojazdu,gov.pl pozwala na całkowicie darmowe przeglądanie kluczowych informacji o konkretnym pojeździe. Wiedząc jak sprawdzić historię wypadkową samochodu uniknąć można oczywistych kosztów, które wiążą się z późniejszymi naprawami czy konserwacją bieżącą auta, które przechodziło wiele stłuczek i wypadków w przeszłości. Można w ten sposób także dowiedzieć się szybko, czy oferta nie jest przekłamana i ogłoszenie zawiera prawdziwe informacje. Jeśli dane wskazane w ogłoszeniu sprzedaży nie są zgodne z tym jak wygląda raport wygenerowany przez CEP – daje to poważne podejrzenia nie tylko co do samego pojazdu, ale również co do intencji i prawdomówności sprzedającego. Internetowe publikacje i strony o motoryzacji podpowiadają nie tylko jak można sprawdzić historię samochodu, ale również jak sprawdzić jego stan techniczny przed zakupem.

Najczęściej na takich stronach znajduje się również porównywarka OC AC, dzięki której można od razu sprawdzić potencjalne coroczne koszty wykupienia obowiązkowej polisy OC lub dodatkowego ubezpieczenia Autocasco. Samochód niesie ze sobą koszty nie tylko zakupu, ale również późniejszego serwisowania, wymieniania części, corocznych kontroli i przeglądów technicznych oraz ubezpieczenia. Dlatego też wiedza jak sprawdzić historię samochodu w serwisie prowadzonym przez instytucje rządowe, jest niezbędna do uniknięcia złej inwestycji i pozwala zagwarantować sobie spokojne, pozbawione niepotrzebnych przygód, użytkowanie auta w przyszłości. Adres www serwisu CEP powinien być więc zapamiętany przez każdego pragnącego sprzedać lub kupić samochód zarejestrowany w Polsce.

Mikołaj Dedrys

Mikołaj Dedrys

Ukończył dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Pracę w jednym z towarzystw ubezpieczeniowych rozpoczął zaraz po odebraniu dyplomu. W wolnym czasie pasjonat gier RPG oraz książek o tematyce historycznej.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU) – o czym warto wiedzieć?

Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU) – o czym warto wiedzieć?

By mieć pewność, że kupowana polisa zagwarantuje dokładnie taką ochronę, jakiej się potrzebuje, nie wystarczy zapoznać się z opisem oferty na stronie ubezpieczalni czy wysłuchać konsultanta. Nie każdy jednak wie, że w tym celu należy przeczytać specjalny dokument […]

więcej
Czy małżonkowie mogą razem skorzystać ze zniżki za bezszkodową jazdę?

Czy małżonkowie mogą razem skorzystać ze zniżki za bezszkodową jazdę?

Zastanawiasz się, jak zdobyć wyższe zniżki OC? Pomyśl o współwłasności pojazdu. Jeśli Twój partner – mąż lub żona – ma maksymalne zniżki za bezszkodową jazdę – Ty również możesz z nich skorzystać. Podpowiadamy, jak sprawdzić, ile bonifikaty Ci […]

więcej
Kolor lakieru a numer VIN – jak uzyskać informację o fabrycznej powłoce?

Kolor lakieru a numer VIN – jak uzyskać informację o fabrycznej powłoce?

Zauważyłeś odpryski na karoserii, ale nie masz pojęcia, jaki dokładnie odcień ma Twoje auto? A może chcesz kupić używany samochód i masz podejrzenia, że było malowane? Podczas przeglądu można uzyskać także informacje o fabrycznej, oryginalnej powłoce. Wyjaśniamy, jak […]

więcej
Lublin ubezpieczenie OC/AC – ile średnio zapłaci posiadacz samochodu w 2020?

Lublin ubezpieczenie OC/AC – ile średnio zapłaci posiadacz samochodu w 2020?

Drożeje prąd, podstawowe produkty i usługi. Naturalnie rosną też ceny polis komunikacyjnych. Jakie kwoty muszą płacić za samochód kierowcy z województwa lubelskiego? Sprawdź, ile kosztuje przeciętne ubezpieczenie OC/AC w Lublinie! Ubezpieczenia samochodu w Lublinie nie należą do najdroższych, […]

więcej