OC architekta

OC architekta

3/5 - (Ocen: 1)

Przedstawiciele niektórych zawodów są zobowiązani przez polskie prawo do posiadania polisy od odpowiedzialności cywilnej. Takie ubezpieczenie chroni ich działalność. Przykładem może być ubezpieczenie projektanta, podobnie, jak obowiązkowe OC architekta, czy inżyniera budowlanego. Polisę OC muszą kupić też lekarze, fizjoterapeuci, czy księgowi, którzy prowadzą własną działalność. Każdy architekt, który wykonuje swój zawód i został wpisany na listę, powinien wykupić OC architekta przed rozpoczęciem działalności. Warto wiedzieć jednak, że polisa nie chroni jego firmy, a jedynie jego samego od odpowiedzialności za wyrządzone szkody. Każdy kupujący ubezpieczenie musi więc bardzo dokładnie zapoznać się z zapisami umowy, aby mieć pewność, że obejmuje go pełna ochrona. Na szczęście, można zdecydować się na poszerzone ubezpieczenie architektów, które będzie miało znacznie rozszerzony zakres.

Ubezpieczenie OC architekta – przed czym chroni polisa?

Trzeba pamiętać o tym, że praca na stanowisku architekta jest bardzo odpowiedzialna. Od jakości projektu i jego dokładności i rzetelnego sporządzenia zależy bowiem bezpieczeństwo przebywających w nim na co dzień osób. Ubezpieczenie architekta ma chronić jego osobę od odpowiedzialności cywilnej, która pojawia się w sytuacji wystąpienia jakiejkolwiek szkody. Warto wiedzieć o tym, że ubezpieczenie dotyczy zarówno OC kontraktowego, jak i deliktowego. Oznacza to, że polisa chroni przed niewywiązaniem się w pełni z zapisów umowy, ale będzie również stanowiła ochronę, jeśli na skutek popełnionego przez architekta błędu lub niedopatrzenia, dojdzie do szkód na czyimś zdrowiu lub mieniu. Jeśli nieruchomość na przykład zawali się, wówczas to architekt ponosi odpowiedzialność za spowodowane szkody. Dzięki OC architekta odpowiedzialność finansowa spada jednak na firmę. To ubezpieczyciel zajmuje się przeprowadzeniem całego postępowania wyjaśniającego, jeśli zachodzi taka konieczność, wycenia powstałe szkody i wypłaca określone środki osobom poszkodowanym

Obowiązkowe ubezpieczenie architektów

Kupujący polisę powinien pamiętać o tym, że obowiązkowe OC architekta chroni go w zakresie, który określony jest w umowie. Wielu architektów popełnia błąd, myśląc, że OC chroni całą firmę i dotyczy wszystkich zadań, związanych z prowadzoną działalnością. Podobnie, jak OC adwokata, to dla architekta jest obowiązkowe i trzeba je kupić przed rozpoczęciem swojej działalności. Tutaj jednak zakład ubezpieczeń odpowiedzialny jest jedynie za szkody wyrządzone przez konkretną osobę, która zawiera polisę. Jeśli architekt zatrudnia pracowników, powinien zdecydować się na wykupienie ubezpieczenia OC pracodawcy. Poza tym, wybrane obowiązkowe ubezpieczenie OC architektów można również rozszerzyć o dodatkowe klauzule, które proponuje firma ubezpieczeniowa. Warto dokładnie zapoznać się z ofertą i wybrać wszystkie potencjalne ryzyka, jakie mogą dotyczyć architekta w jego codziennej pracy.

Ile kosztuje OC architekta?

Dzisiaj wiele firm ubezpieczeniowych oferuje możliwość wykupienia podstawowego pakietu OC dla architektów. Dobrym rozwiązaniem jest porównanie takich ofert ze sobą, przede wszystkim pod kątem ceny polisy. Od czego zależy koszt ubezpieczenia?

  •     od wybranej sumy gwarantowanej, którą ubezpieczyciel musi wypłacić,
  •     od historii ubezpieczeniowej osoby kupującej polisę,
  •     od wybranych usług dodatkowych.

Im wyższa wybrana suma gwarantowana do wypłaty, tym na większy koszt powinien się szykować architekt. Decydując się również na dodatkowe pakiety ochronne, trzeba pamiętać, że cena będzie rosła. Obowiązkowe ubezpieczenie OC architektów kosztuje na pewno mniej, jeśli zdecydujemy się je opłacić na rok z góry. Wybierając płatność ratalną, najczęściej płacimy nieco więcej. Zwykle OC dla architekta to koszt od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych w skali roku. Za bezszkodową historię, można z czasem uzyskać korzystne zniżki.

Czy można zamówić ubezpieczenie architekta przez Internet?

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów firmy ubezpieczeniowe umożliwiają zamówienie każdej polisy – OC członków zarządu, OC adwokata, lekarza, czy architekta, za pośrednictwem strony internetowej. Ilość formalności do dopełnienia jest znikoma, dzięki czemu można zaoszczędzić sporo czasu. Chcąc zamówić obowiązkowe OC, najlepiej skorzystać z praktycznego kalkulatora, który umożliwia samodzielne sprawdzenie, jaka będzie wysokość składki, przy wyborze konkretnych parametrów, takich jak wysokość sumy gwarantowanej, czy dodatkowe klauzule. W ten sposób bardzo szybko można uzyskać wiedzę o tym, jak różnią się stawki konkurencyjnych firm i która z nich ma najkorzystniejszą ofertę.

Damian Grądzki

Damian Grądzki

Damian Grądzki – redaktor i copywriter z wieloletnim doświadczeniem, pasjonat motoryzacji, aktywnie zainteresowany branżą ubezpieczeń. Publikuje na KioskPolis porady, rankingi i artykuły stricte związane z ubezpieczeniami i wszystkim, co ich dotyczy oraz co bezpośrednio kreuje „ubezpieczeniową i polisową rzeczywistość”.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Jakie ubezpieczenie turystyczne sprawdzi się podczas wyjazdu do Azji? Wyjaśniamy!

Jakie ubezpieczenie turystyczne sprawdzi się podczas wyjazdu do Azji? Wyjaśniamy!

Planujesz wyjazd do Azji? Ten piękny, egzotyczny kontynent jest również niestety bardzo niebezpieczny. Odmienny klimat i specyficzna kultura oraz duża odległość od kraju ojczystego mogą przyczynić się do wielu kłopotów. Radzimy, jakie ubezpieczenie turystyczne najlepiej wybrać na taką […]

więcej
Wyjazd do ciepłych krajów w zimie? Sprawdź listę najatrakcyjniejszych miejsc

Wyjazd do ciepłych krajów w zimie? Sprawdź listę najatrakcyjniejszych miejsc

Niskie temperatury zimą nie są Ci w smak? Może masz ochotę choć na chwilkę przenieść się na rajską wyspę lub magicznie złotą plażę? Oto nasze propozycje na wakacje zimą w ciepłych krajach.

więcej
Jak wypowiedzieć umowę OC przy zakupie nowego pojazdu?

Jak wypowiedzieć umowę OC przy zakupie nowego pojazdu?

Co zrobić z OC samochodu po zakupie? Czy warto je zachować? A może jednak zrezygnować i wykupić w innym towarzystwie? Dowiedz się, co z ubezpieczeniem po kupnie samochodu i podejmij najlepszą dla Ciebie decyzję. Sprawdź, jaki jest termin […]

więcej
Ubezpieczenie wypadkowe Auto Casco

Ubezpieczenie wypadkowe Auto Casco

Kiedy działa polisa AC? Zawsze wtedy, gdy kończy się zakres polisy OC. Jeżeli kierowca z własnej winy uszkodzi swój samochód, może skorzystać z polisy AC, aby naprawić wyrządzone szkody. Taka ochrona przyda się również wtedy, gdy zastał swój […]

więcej