Jaki jest zakres ubezpieczenia AC?

Jaki jest zakres ubezpieczenia AC?

5/5 - (Ocen: 3)

Zastanawiasz się nad wykupieniem autocasco? Koniecznie sprawdź, czy posiadanie tej polisy jest obowiązkiem oraz co wchodzi w jej zakres. Przekonaj się, jakie osoby powinny skorzystać z ubezpieczenia AC dla własnego interesu, a jakie mogą mieć problem z uzyskaniem dobrej oferty. Przeczytaj też o sytuacjach, w których nie otrzymasz odszkodowania, nawet jeśli jesteś posiadaczem ubezpieczenia autocasco.

Czym jest autocasco?

W przeciwieństwie do obowiązkowego ubezpieczenia OC, które wykupić musi każdy właściciel pojazdu mechanicznego (wyjątkiem są np. posiadacze aut zabytkowych, które stoją nieużywane – w tym czasie nie muszą mieć ważnego OC), autocasco to polisa dobrowolna. Jest to taki rodzaj ubezpieczenia komunikacyjnego, który obejmuje ochroną nie tylko pojazd mechaniczny, ale także znajdujące się w nim wyposażenie.

Sprawdź ceny OC i AC

Podczas gdy zakres polisy komunikacyjnej OC określony został w Ustawie z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, zakres ubezpieczenia autocasco zależy wyłącznie od warunków, jakie przedstawi Ci dany ubezpieczyciel. Jeśli chcesz poznać i porównać zakresy AC w kilku towarzystwach ubezpieczeniowych, znajdziesz je w OWU, czyli Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.

 

Kolizja na drodze – kierowcy przyda się ubezpieczenie AC

Kto może wykupić ubezpieczenie AC?

Ubezpieczenie AC jest dobrowolne, co sprawia, że nie masz obowiązku go wykupić, ale jednocześnie towarzystwo ubezpieczeniowe nie ma obowiązku Ci go zaoferować. Jeśli jesteś właścicielem samochodu starszego, np. dwudziestoletniego, będzie Ci trudniej znaleźć chętnego ubezpieczyciela, a także możesz dostać gorszą ofertę.

Porównaj ceny ubezpieczeń

Z ubezpieczenia AC skorzystać powinni przede wszystkim właściciele:

  • nowych pojazdów mechanicznych – prosto z salonu,
  • drogich samochodów,
  • aut należących do popularnych marek,
  • pojazdów, które są często używane, zwłaszcza wykorzystywane do codziennej pracy,
  • samochodów, które parkowane są w miejscach niestrzeżonych i w oddaleniu od domu.

Autocasco – co obejmuje?

Ubezpieczenie autocasco chroni właściciela pojazdu mechanicznego przed kradzieżą, zniszczeniem oraz uszkodzeniem – samochodu oraz wyposażenia. Poprzez uszkodzenie rozumie się zarówno zdarzenie mające miejsce na drodze (kolizja, wypadek) lub podczas postoju (stłuczka, zarysowanie karoserii), jak i padnięcie ofiarą aktu wandalizmu ze strony osób trzecich. Ubezpieczenie AC chroni jednocześnie przed zderzeniem z innym pojazdem oraz człowiekiem, zwierzęciem bądź przedmiotem. Może objąć także zniszczenia w wyniku działania sił przyrody: gradobicia, pożaru, powodzi, wichury.

WSKAZÓWKA

Pamiętaj, że zakres AC różni się w zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego, a podane wyżej sytuacje są przykładowe – nie ma gwarancji, że znajdziesz je w ofercie ubezpieczyciela, do którego się zwrócisz.

Autocasco może dzielić się na różne warianty i obejmować mniejszy lub większy zakres. Minicasco to polisa gwarantująca odszkodowanie w przypadku najpoważniejszych szkód, z kolei AC All Risk obejmuje wszystkie.

Ubezpieczenie AC pokrywa także akty wandalizmu

Czego nie obejmuje AC i kiedy nie otrzymamy odszkodowania? 

W niektórych sytuacjach, mimo iż wykupiłeś polisę AC, towarzystwo ubezpieczeniowe może odmówić wypłacenia Ci odszkodowania za poniesione straty. Należą do nich m.in.:

  • kradzież pojazdu, jeśli zostawiłeś kluczyki w stacyjce,
  • kradzież pojazdu, jeśli masz tylko jeden zestaw kluczyków, bo drugiego nie otrzymałeś od poprzedniego właściciela,
  • szkoda wynikająca z rażącego niedbalstwa,
  • szkoda wynikająca ze spożycia przez Ciebie alkoholu lub bycia pod wpływem środków odurzających,
  • szkoda wynikająca z usterki technicznej, która nie została wykryta, ponieważ ominąłeś obowiązkowy przegląd techniczny.

Kiedy ma się samochód nowy lub wartościowy, niewątpliwie warto wybrać pełne AC. Wiąże się to jednak z wyższym kosztem. Sprytnym sposobem na oszczędzenie pieniędzy jest poczekanie na wykup autocasco do chwili odnawiania obowiązkowego OC. Biorąc te dwie polisy w pakiecie, możesz uzyskać atrakcyjny rabat. Wcześniej jednak warto, byś wyliczył swoją składkę w internecie i zobaczył, które towarzystwo ubezpieczeniowe przygotowało dla Ciebie najlepszą ofertę. Składkę wyliczysz szybko i wygodnie w naszym kalkulatorze OC AC – zachęcamy!

Porównaj oferty

Sprawdź również:

Mikołaj Dedrys

Mikołaj Dedrys

Ukończył dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Pracę w jednym z towarzystw ubezpieczeniowych rozpoczął zaraz po odebraniu dyplomu. W wolnym czasie pasjonat gier RPG oraz książek o tematyce historycznej.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
AC używanego samochodu – jak znaleźć najlepszą ofertę?

AC używanego samochodu – jak znaleźć najlepszą ofertę?

AutoCasco jest jedną z najpopularniejszych dodatkowych polis komunikacyjnych. Wysokość jej składki bywa wysoka, zwłaszcza w przypadku pojazdów z rynku wtórnego, więc wielu kierowców zastanawia się, czy na pewno opłaca się ją kupować. Podpowiadamy, dlaczego mimo wszystko warto się […]

więcej
Co wpływa na cenę polisy AC w 2024 roku?

Co wpływa na cenę polisy AC w 2024 roku?

Składki za ubezpieczenia komunikacyjne są inne dla każdego kierowcy i pojazdu. Towarzystwa obliczają ich wysokość na podstawie wielu kryteriów. Często stosują też własne przeliczniki, więc pomiędzy ofertami poszczególnych firm można zauważyć spore różnice. Od czego jednak zależy to, […]

więcej
Ubezpieczenie AC na sportowy samochód – 5 rzeczy, które musisz o nim wiedzieć

Ubezpieczenie AC na sportowy samochód – 5 rzeczy, które musisz o nim wiedzieć

Planujesz zakupić sportowe auto i zastanawiasz się, z jakimi kosztami trzeba się liczyć? Przy drogich modelach rozsądnym rozwiązaniem jest sięgnięcie po ubezpieczenie AC, które może okazać się naprawdę drogą inwestycją. Czy warto? Sprawdźmy to! Nasze społeczeństwo zaczyna się […]

więcej
Ubezpieczenie GAP – sprawdź, co to takiego!

Ubezpieczenie GAP – sprawdź, co to takiego!

Kupując lub leasingując samochód można rozważyć ubezpieczenie GAP. To specjalne ubezpieczenie, którego celem jest ochrona przed stratą finansową. W przypadku aut dotyczy to utraty wartości przedmiotu w czasie. Ubezpieczenia od straty finansowej są popularnymi produktami w finansach. Gdy […]

więcej