Ubezpieczenie AC na sportowy samochód – 5 rzeczy, które musisz o nim wiedzieć

Ubezpieczenie AC na sportowy samochód – 5 rzeczy, które musisz o nim wiedzieć

5/5 - (Ocen: 1)

Planujesz zakupić sportowe auto i zastanawiasz się, z jakimi kosztami trzeba się liczyć? Przy drogich modelach rozsądnym rozwiązaniem jest sięgnięcie po ubezpieczenie AC, które może okazać się naprawdę drogą inwestycją. Czy warto? Sprawdźmy to!

Nasze społeczeństwo zaczyna się wzbogacać. Jest też lepszy dostęp do różnego rodzaju kredytów (gotówkowych czy samochodowych), a także korzystnych leasingów, jakie udzielają banki. Nawet na auto sportowe, przedsiębiorca jest w stanie otrzymać dodatkowe finansowanie. Jednak musi się liczyć z faktem, że poza odsetkami, auta sportowe rządzą się swoimi prawami. Jeżeli marzysz o mocnym silniku i mocy, której nie powstydziłby się Kubica – zobacz ile to będzie kosztować.

Samochody sportowe to droga inwestycja

Zacznijmy od tego, że sam zakup takiego pojazdu jest drogą inwestycją, która prawdopodobnie nigdy się nie zwróci. Kupujesz to dla siebie, swojego ego, lepszej pozycji, by spełnić marzenie, być obiektem zazdrości, zaimponować. Czy jest to złe? Nie! Jeżeli tylko dobrze się z tym czujesz, nikt nie powinien kwestionować takiego zakupu. Zanim to zrobisz, odkryj inne koszty związane z posiadaniem takiego auta.

100 000 zł? To minimum, jeżeli myślisz o w miarę świeżym modelu, który nie będzie wymagać remontu. Nowe, salonowe to wydatek nawet miliona złotych – wszystko jest tak naprawdę uzależnione od zasobności portfela i marzenia. W końcu sportowe auta produkuje zarówno koncern BMW, Mercedes, Mitsubishi, jak i Porsche czy Lamborghini. Która marka wpadła Tobie w oko?

Sam samochód to jedno, do tego dochodzą wszelkie udogodnienia. Inwestując w sportowe auta, lepiej wybierać bogate wyposażenie – lepsze radio, skóry, profilowane i podgrzewane fotele, felgi aluminiowe czy kolor zacisków na hamulcach. Niby drobnostki, które u dealera mogą podwoić koszt zakupu, a na rynku wtórnym w tej cenie z powodzeniem zakupisz kawalerkę w Poznaniu.

Firmy ubezpieczeniowe sięgną głęboko do kieszeni

Pieniądze i auto koncepcyjne

Gdy już inwestujesz w drogie i sportowe samochody, nie wypada ograniczać się tylko do ubezpieczenia OC. Luksusowe auta powodują zazdrość u innych kierowców, którzy mogą nie uszanować Twojej własności. Co mamy na myśli? Chociażby stłuczki parkingowe. Gdy inny kierowca niechcący zahaczy o Twój samochód, stwierdzi, że skoro go masz, prawdopodobnie posiadasz też polisę AC, która pokryje szkody i.. odjedzie. Niewykluczone, że niektórzy mogą z czystej złośliwości zarysować drzwi czy nawet przebić oponę.

Jak zapewne wiesz, ani najdroższe, ani najtańsze OC w niczym tutaj nie pomoże. Za każdą szkodę trzeba będzie dodatkowo zapłacić z własnej kieszeni, jeżeli sprawca się nie zgłosi. Dlatego sprawdź dostępne polisy z opcją autocasco i dowiedz się 5 rzeczy, które mają wpływ na cenę finalnego ubezpieczenia.

5 rzeczy, które wpływają na cenę polisy

Auto na zakręcie

Szukając polisy, skorzystaj z naszego kalkulatora OC/AC, który porówna dostępne na rynku oferty. Jednak pamiętaj, że już Twoja decyzja zakupowa sprawia, że polisa nie będzie należeć do najtańszych. Dlaczego?

  1. MOC – im większa moc silnika, tym droższa polisa. Nie wierzysz? Sprawdź to w porównywarce ubezpieczeń samochodowych.
  2. MIEJSCE PARKOWANIA – niższą składkę otrzymasz, jeżeli dysponujesz własnym, indywidualnym garażem. Parkując pod chmurką, polisa będzie droższa.
  3. MIASTO – o dziwo, kod pocztowy również ma wpływ na cenę. Przykładowo, mieszkańcy Wrocławia często płacą więcej niż Warszawy – poruszając się tym samym pojazdem.
  4. STAN CYWILNY – można powiedzieć, że osoby samotne i bezdzietne są dyskryminowane, ale rzeczywiście tak jest – zapłacą oni więcej za ubezpieczenie OC i AC.
  5. SUMY GWARANTOWANE – koniecznie je sprawdź na swojej polisie ile będziesz partycypować w wysokości odszkodowania w przypadku kradzieży czy uszkodzeń. Upewnij się też co zawiera się w polisie, a co nie.

Szacunkowa kwota za ubezpieczenie sportowego samochodu

Kupując drogie auto, nie oczekuj, że za polisę zapłacisz tyle, co np. kierowca Skody Fabii. Duża moc, mocny silnik już z oddali sugeruje zwiększone zagrożenie, a firmom ubezpieczeniowym zaczyna się palić czerwone światełko. Dlatego skorzystaj z naszego kalkulatora OC, aby porównać oferty wiodących towarzystw ubezpieczeniowych i dobrać takie zabezpieczenie, które spełni Twoje oczekiwania i jednocześnie będzie korzystne pod kątem ceny.

Przykładowo, 30-letni kierowca z 12-letnim bezszkodowym stażem kupując BMW E92 M3 o pojemności 4.0 litrów musi liczyć się na kilkutysięczną kwotę za ubezpieczenie OC i AC.

  • Generali w opcji OC + NNW + Assistance wyceniło polisę na 1297 zł rocznie.
  • MTU24 w samej opcji OC i NNW z sumą 15 000 zł to koszt 1606 zł rocznie.
  • MTU24 w opcji OC + AC + NNW i Assistance to 8274 zł rocznie i zawiera ochronę od kradzieży.

Dużo? Zastanów się ile jest warte Twoje auto.

Sprawdź również:

Mikołaj Dedrys

Mikołaj Dedrys

Ukończył dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Pracę w jednym z towarzystw ubezpieczeniowych rozpoczął zaraz po odebraniu dyplomu. W wolnym czasie pasjonat gier RPG oraz książek o tematyce historycznej.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Co wpływa na cenę polisy AC w 2024 roku?

Co wpływa na cenę polisy AC w 2024 roku?

Składki za ubezpieczenia komunikacyjne są inne dla każdego kierowcy i pojazdu. Towarzystwa obliczają ich wysokość na podstawie wielu kryteriów. Często stosują też własne przeliczniki, więc pomiędzy ofertami poszczególnych firm można zauważyć spore różnice. Od czego jednak zależy to, […]

więcej
Szkoda całkowita z AC – wszystko, co powinieneś o wiedzieć

Szkoda całkowita z AC – wszystko, co powinieneś o wiedzieć

Czym jest szkoda całkowita? Czy wiesz, że nie w każdej sytuacji definiowana jest tak samo? Sprawdź, czym charakteryzuje się szkoda całkowita z AC, jak i kto ją wylicza oraz na jakie odszkodowanie możesz liczyć. Poznaj sposób na zyskanie […]

więcej
Jaki jest zakres ubezpieczenia AC?

Jaki jest zakres ubezpieczenia AC?

Zastanawiasz się nad wykupieniem autocasco? Koniecznie sprawdź, czy posiadanie tej polisy jest obowiązkiem oraz co wchodzi w jej zakres. Przekonaj się, jakie osoby powinny skorzystać z ubezpieczenia AC dla własnego interesu, a jakie mogą mieć problem z uzyskaniem […]

więcej
Czym jest OC, AC, NNW, assistance?

Czym jest OC, AC, NNW, assistance?

OC, AC, NNW, assistance – czy na pewno wiesz, co kryje się pod nazwami, które przedstawiają towarzystwa ubezpieczeniowe, sprzedając Ci ubezpieczenie samochodu? Zobacz, co warto o nich wiedzieć i jak wybrać ich zakres, by jak najbardziej skorzystać w […]

więcej