Ubezpieczenie AC na sportowy samochód – 5 rzeczy, które musisz o nim wiedzieć

Ubezpieczenie AC na sportowy samochód – 5 rzeczy, które musisz o nim wiedzieć

5/5 - (Ocen: 1)

Planujesz zakupić sportowe auto i zastanawiasz się, z jakimi kosztami trzeba się liczyć? Przy drogich modelach rozsądnym rozwiązaniem jest sięgnięcie po ubezpieczenie AC, które może okazać się naprawdę drogą inwestycją. Czy warto? Sprawdźmy to!

Nasze społeczeństwo zaczyna się wzbogacać. Jest też lepszy dostęp do różnego rodzaju kredytów (gotówkowych czy samochodowych), a także korzystnych leasingów, jakie udzielają banki. Nawet na auto sportowe, przedsiębiorca jest w stanie otrzymać dodatkowe finansowanie. Jednak musi się liczyć z faktem, że poza odsetkami, auta sportowe rządzą się swoimi prawami. Jeżeli marzysz o mocnym silniku i mocy, której nie powstydziłby się Kubica – zobacz ile to będzie kosztować.

Samochody sportowe to droga inwestycja

Zacznijmy od tego, że sam zakup takiego pojazdu jest drogą inwestycją, która prawdopodobnie nigdy się nie zwróci. Kupujesz to dla siebie, swojego ego, lepszej pozycji, by spełnić marzenie, być obiektem zazdrości, zaimponować. Czy jest to złe? Nie! Jeżeli tylko dobrze się z tym czujesz, nikt nie powinien kwestionować takiego zakupu. Zanim to zrobisz, odkryj inne koszty związane z posiadaniem takiego auta.

100 000 zł? To minimum, jeżeli myślisz o w miarę świeżym modelu, który nie będzie wymagać remontu. Nowe, salonowe to wydatek nawet miliona złotych – wszystko jest tak naprawdę uzależnione od zasobności portfela i marzenia. W końcu sportowe auta produkuje zarówno koncern BMW, Mercedes, Mitsubishi, jak i Porsche czy Lamborghini. Która marka wpadła Tobie w oko?

Sam samochód to jedno, do tego dochodzą wszelkie udogodnienia. Inwestując w sportowe auta, lepiej wybierać bogate wyposażenie – lepsze radio, skóry, profilowane i podgrzewane fotele, felgi aluminiowe czy kolor zacisków na hamulcach. Niby drobnostki, które u dealera mogą podwoić koszt zakupu, a na rynku wtórnym w tej cenie z powodzeniem zakupisz kawalerkę w Poznaniu.

Firmy ubezpieczeniowe sięgną głęboko do kieszeni

Pieniądze i auto koncepcyjne

Gdy już inwestujesz w drogie i sportowe samochody, nie wypada ograniczać się tylko do ubezpieczenia OC. Luksusowe auta powodują zazdrość u innych kierowców, którzy mogą nie uszanować Twojej własności. Co mamy na myśli? Chociażby stłuczki parkingowe. Gdy inny kierowca niechcący zahaczy o Twój samochód, stwierdzi, że skoro go masz, prawdopodobnie posiadasz też polisę AC, która pokryje szkody i.. odjedzie. Niewykluczone, że niektórzy mogą z czystej złośliwości zarysować drzwi czy nawet przebić oponę.

Jak zapewne wiesz, ani najdroższe, ani najtańsze OC w niczym tutaj nie pomoże. Za każdą szkodę trzeba będzie dodatkowo zapłacić z własnej kieszeni, jeżeli sprawca się nie zgłosi. Dlatego sprawdź dostępne polisy z opcją autocasco i dowiedz się 5 rzeczy, które mają wpływ na cenę finalnego ubezpieczenia.

5 rzeczy, które wpływają na cenę polisy

Auto na zakręcie

Szukając polisy, skorzystaj z naszego kalkulatora OC/AC, który porówna dostępne na rynku oferty. Jednak pamiętaj, że już Twoja decyzja zakupowa sprawia, że polisa nie będzie należeć do najtańszych. Dlaczego?

  1. MOC – im większa moc silnika, tym droższa polisa. Nie wierzysz? Sprawdź to w porównywarce ubezpieczeń samochodowych.
  2. MIEJSCE PARKOWANIA – niższą składkę otrzymasz, jeżeli dysponujesz własnym, indywidualnym garażem. Parkując pod chmurką, polisa będzie droższa.
  3. MIASTO – o dziwo, kod pocztowy również ma wpływ na cenę. Przykładowo, mieszkańcy Wrocławia często płacą więcej niż Warszawy – poruszając się tym samym pojazdem.
  4. STAN CYWILNY – można powiedzieć, że osoby samotne i bezdzietne są dyskryminowane, ale rzeczywiście tak jest – zapłacą oni więcej za ubezpieczenie OC i AC.
  5. SUMY GWARANTOWANE – koniecznie je sprawdź na swojej polisie ile będziesz partycypować w wysokości odszkodowania w przypadku kradzieży czy uszkodzeń. Upewnij się też co zawiera się w polisie, a co nie.

Szacunkowa kwota za ubezpieczenie sportowego samochodu

Kupując drogie auto, nie oczekuj, że za polisę zapłacisz tyle, co np. kierowca Skody Fabii. Duża moc, mocny silnik już z oddali sugeruje zwiększone zagrożenie, a firmom ubezpieczeniowym zaczyna się palić czerwone światełko. Dlatego skorzystaj z naszego kalkulatora OC, aby porównać oferty wiodących towarzystw ubezpieczeniowych i dobrać takie zabezpieczenie, które spełni Twoje oczekiwania i jednocześnie będzie korzystne pod kątem ceny.

Przykładowo, 30-letni kierowca z 12-letnim bezszkodowym stażem kupując BMW E92 M3 o pojemności 4.0 litrów musi liczyć się na kilkutysięczną kwotę za ubezpieczenie OC i AC.

  • Generali w opcji OC + NNW + Assistance wyceniło polisę na 1297 zł rocznie.
  • MTU24 w samej opcji OC i NNW z sumą 15 000 zł to koszt 1606 zł rocznie.
  • MTU24 w opcji OC + AC + NNW i Assistance to 8274 zł rocznie i zawiera ochronę od kradzieży.

Dużo? Zastanów się ile jest warte Twoje auto.

Sprawdź również:

Mikołaj Dedrys

Mikołaj Dedrys

Ukończył dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Pracę w jednym z towarzystw ubezpieczeniowych rozpoczął zaraz po odebraniu dyplomu. W wolnym czasie pasjonat gier RPG oraz książek o tematyce historycznej.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Ubezpieczenie GAP – sprawdź, co to takiego!

Ubezpieczenie GAP – sprawdź, co to takiego!

Kupując lub leasingując samochód można rozważyć ubezpieczenie GAP. To specjalne ubezpieczenie, którego celem jest ochrona przed stratą finansową. W przypadku aut dotyczy to utraty wartości przedmiotu w czasie. Ubezpieczenia od straty finansowej są popularnymi produktami w finansach. Gdy […]

więcej
Kiedy nie stracimy zniżki na AC – 5 sytuacji, które nie wpłyną na wysokość Twoich składek

Kiedy nie stracimy zniżki na AC – 5 sytuacji, które nie wpłyną na wysokość Twoich składek

Ubezpieczenia AC są coraz popularniejsze. Zapewniają bowiem właścicielom aut dodatkową ochronę i redukują stres związany z koniecznością poniesienia kosztów, gdy dojdzie do szkody. Oczywiście opłacalnym jest, by tych szkód nie było – wówczas kierowca otrzymuje zniżki za bezszkodową […]

więcej
AC od pożaru samochodu – sprawdź, dlaczego warto je kupić!

AC od pożaru samochodu – sprawdź, dlaczego warto je kupić!

Ogień jest nieprzewidywalnym żywiołem. W każdej chwili pojazd może z różnych przyczyn zostać przez niego uszkodzony lub wręcz doszczętnie zniszczony. Wtedy auto zwykle nadaje się jedynie do kasacji, a kierowca bezpowrotnie traci cenny środek lokomocji. Przed taką ewentualnością […]

więcej
Pakiet OC/AC – jak wybrać najlepszy?

Pakiet OC/AC – jak wybrać najlepszy?

Dobra polisa komunikacyjna może zagwarantować wsparcie finansowe w wielu trudnych sytuacjach. Na polskim rynku działa kilkadziesiąt towarzystw ubezpieczeniowych, trudno więc sprawnie ocenić, która opcja będzie najbardziej opłacalna. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę, by wybrać najlepszy pakiet OC/AC!

więcej