Co wpływa na cenę polisy AC w 2020 roku?

Co wpływa na cenę polisy AC w 2020 roku?

5/5 - (Ocen: 1)

Kalkulator OC
Składki za ubezpieczenia komunikacyjne są inne dla każdego kierowcy i pojazdu. Towarzystwa obliczają ich wysokość na podstawie wielu kryteriów. Często stosują też własne przeliczniki, więc pomiędzy ofertami poszczególnych firm można zauważyć spore różnice. Od czego jednak zależy to, ile trzeba zapłacić za ubezpieczenie auta? Wyjaśniamy, co wpływa na cenę polisy AC w 2020 roku!

Polscy kierowcy obowiązkowo muszą posiadać tylko ubezpieczenie OC, jednak często dokupują do niego jeszcze AutoCasco. Dzięki temu mogą otrzymać wsparcie finansowe, gdy coś stanie się z samochodem – nie tylko w chwili wypadku. Za pakiety zawierające oba te świadczenia trzeba oczywiście odpowiednio więcej zapłacić. Dowiedz się, co wpływa na cenę polisy AC w 2020 roku!

Co wpływa na cenę polisy AC w 2020 roku?

W ostatnich latach można było odnotować niewielkie spadki średnich cen ubezpieczeń komunikacyjnych. Dzięki temu wielu kierowców bez problemu znalazło tanie OC oraz pakiety zawierające inne świadczenia, np. ubezpieczenie NNW. Sporo osób zastanawia się jednak, co wpływa na cenę polisy AC w 2020 roku, w którym przyszło nam się mierzyć z nieznanymi wcześniej trudnościami.

Wybuch pandemii Koronawirusa odbił się na niemalże wszystkich sektorach. Czy przyczynił się też do wzrostu wysokości składek ubezpieczeń komunikacyjnych? Okazuje się, że nie. Branża ta wydaje się dobrze znosić zawirowania związane z dotychczasowymi wydarzeniami. Nawet jeśli w trakcie lockdownu wiele osób pracowało z domu i nie korzystało z samochodów, musiały być przecież nadal ubezpieczone. Nieużywany pojazd może bowiem również zostać uszkodzony, np. przez wiatr, dzikie zwierzę czy osoby trzecie.

AC dla Samochodu

Od czego zależy cena AutoCasco?

W 2020 roku cena AutoCasco jest zależna dokładnie od tych samych kwestii, co w poprzednich latach. Każda firma ma własna politykę, ale najczęściej zwracają one uwagę na podobne zagadnienia. Wpływ na to, ile kosztuje ubezpieczenie AC, mają zarówno auto, jak i sam kierowca oraz jego nawyki.

Ogromne znaczenie ma wartość pojazdu. Naprawa drogich lub rzadkich modeli samochodów jest zwykle bardzo kosztowna. Trudnodostępne części, specyficzne rozwiązania techniczne czy elementy wykonywane na zamówienie potrafią znacznie wywindować cenę AC.

Ważne są również rodzaj, marka i model pojazdu. Pewne auta są np. chętniej wybierane przez złodziei. Inne zaś są mniej wytrzymałe, dlatego zniszczenia spowodowane np. przez wiatrołom będą poważniejsze i tym samym kosztowniejsze w naprawie. Nie bez znaczenia są też stan pojazdu, przebieg oraz miejsce jego parkowania. Przez te czynniki AutoCasco może być odpowiednio droższe.

Istotny jest też zakres ochrony. Towarzystwa ubezpieczeniowe zazwyczaj oferują kilka wariantów świadczenia AC. Podstawowe zapewniają wsparcie np. wyłącznie w razie uszkodzenia auta w przypadku konkretnych zdarzeń lub tylko w chwili kradzieży. Rozszerzenia gwarantują ochronę w sytuacji m.in. gradobicia, podpalenia, wandalizmu czy kolizji z dzikim zwierzęciem. Pakiety premium obejmują także szkody, do których doszło granicą.

Co wpływa na cenę AC

Towarzystwa ubezpieczeniowe zwracają również uwagę na wiek, doświadczenie, miejsce zamieszkania oraz historię ubezpieczeniową kierowcy. Osoby młode lub od niedawna posiadające uprawnienia do prowadzenia pojazdu są potencjalnie bardziej ryzykownymi klientami. Z kolei mieszkańcy dużych miast są na co dzień narażeni na liczne zagrożenia.

Warto przy tym pamiętać, że każda firma ustala własne ceny i sprzedaje polisy w różny sposób. Niektóre proponują korzystne pakiety, zawierające np. dodatkowe ubezpieczenia Assistance. Oferują także specjalne zniżki, rabaty itp. Cena polisy AC jest więc w dużej mierze zależna od sprzedającej ją instytucji.

Jak znaleźć korzystne cenowo AC?

Oferta ubezpieczeń komunikacyjnych jest w Polsce naprawdę szeroka. By znaleźć korzystne cenowo AC, warto porównać przynajmniej kilkanaście dostępnych opcji. Z pomocą Internetu da się to zrobić bez wychodzenia z domu, w wygodny, szybki sposób. Dzięki porównywarce OC/AC KioksPolis.pl można błyskawicznie odszukać i wykupić najlepsze AutoCasco.

Jak to zrobić? Na naszej stronie znajdziesz krótki, prosty formularz. Wpisz do niego swoje dane oraz wszystkie niezbędne informacje o posiadanym aucie. Na ich podstawie w kilkadziesiąt sekund kalkulator OC AC obliczy ceny ofert od znanych ubezpieczycieli, po czym posegreguje je i ułoży w przejrzystą listę. Tobie pozostanie tylko przejrzeć wyświetlone propozycje, porównać je oraz wybrać najbardziej opłacalną z nich.

Wiedząc już, co wpływa na cenę polisy AC w 2020 roku, postaraj się znaleźć korzystną ofertę. Porównaj propozycje znanych towarzystw ubezpieczeniowych, a być może zaoszczędzisz nawet do kilkuset złotych. Przekonaj się, jakie to proste!

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker – absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego, kierunek rachunkowość. Od dekady zajmuje się ubezpieczeniami. Specjalizuje się w polisach turystycznych oraz ubezpieczeniach komunikacyjnych. Prywatnie ojciec bliźniaków i miłośnik seriali na Netflixie.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Ubezpieczenie AC na sportowy samochód – 5 rzeczy, które musisz o nim wiedzieć

Ubezpieczenie AC na sportowy samochód – 5 rzeczy, które musisz o nim wiedzieć

Planujesz zakupić sportowe auto i zastanawiasz się, z jakimi kosztami trzeba się liczyć? Przy drogich modelach rozsądnym rozwiązaniem jest sięgnięcie po ubezpieczenie AC, które może okazać się naprawdę drogą inwestycją. Czy warto? Sprawdźmy to! Nasze społeczeństwo zaczyna się […]

więcej
7 powodów, dla których warto zainwestować w ubezpieczenie AC!

7 powodów, dla których warto zainwestować w ubezpieczenie AC!

Jednym z najczęściej kupowanych ubezpieczeń komunikacyjnych jest pakiet OC/AC. Takie połączenie gwarantuje zabezpieczenie nie tylko w razie wypadku, ale też gdy do szkody samochodu dojdzie w wyniku innych zdarzeń. Nie każdy jest przekonany do zakupu dodatkowych polis, ale […]

więcej
Zakup ubezpieczenia OC AC w 2022 – co musisz wiedzieć?

Zakup ubezpieczenia OC AC w 2022 – co musisz wiedzieć?

Po upływie 12 miesięcy kierowcy muszą przedłużyć swoje umowy na ubezpieczenia komunikacyjne. Wiele osób ma noworoczne postanowienie, by zmienić firmę lub kupić nowy samochód. Niezależnie od tego, co ma się w planach, trzeba właściwie zadbać o wszystkie formalności. […]

więcej
Czy ubezpieczenie autocasco obowiązuje w przypadku zalania samochodu?

Czy ubezpieczenie autocasco obowiązuje w przypadku zalania samochodu?

W wyniku ulewnego deszczu, awarii kanalizacji czy powodzi może dojść do zalania samochodu. Takie zdarzenie zwykle ma opłakane skutki. Naprawy lub szkoda całkowita wiążą się z dużymi wydatkami. Czy polisa chroni przed takimi kosztami? Sprawdź, czy ubezpieczenie autocasco […]

więcej