Zmiana ubezpieczyciela OC – kiedy nie możesz tego zrobić?

Zmiana ubezpieczyciela OC – kiedy nie możesz tego zrobić?

5/5 - (Ocen: 1)

Kalkulator OC

Nie jesteś zadowolony z posiadanej polisy? Najrozsądniej będzie rozwiązać posiadaną umowę. Nie da się jednak zrobić tego „od tak”. Prawo dokładnie opisuje okoliczności, w których można przeprowadzić taką procedurę. Wyjaśniamy, w jakich przypadkach możliwa jest zmiana ubezpieczyciela OC, a kiedy nie da się tego zrobić!

Czasem dochodzi się do wniosku, że składka za polisę jest zbyt wysoka, albo że po prostu nie jest się usatysfakcjonowanym z posiadanego pakietu. Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla polskich kierowców, dlatego zapisy prawne starają się nie dopuszczać do sytuacji, w których dany pojazd pozostaje nieobjęty ochroną. Z tego względu, nie zawsze można z dnia na dzień rozwiązać podpisaną umowę. Wyjaśniamy kiedy dozwolona jest zmiana ubezpieczyciela OC, a kiedy nie można tego zrobić!

Zmiana ubezpieczyciela OC – kiedy można zerwać umowę?

Zmiana ubezpieczyciela OC – kiedy można zerwać umowę?

Wiele osób zastanawia się, czy można zmienić ubezpieczyciela OC w trakcie trwania umowy. Oczywiście, jest to jak najbardziej możliwe. Nie można jednak zrobić tego w dowolnym momencie. W przeciwnym razie, na drogach spotkałoby się stanowczo zbyt dużo nierozsądnych kierowców, którzy z „oszczędności” poruszaliby się nieubezpieczonymi autami. Zmiana ubezpieczyciela jest więc dopuszczalna w trzech konkretnych przypadkach:

  1. Przed zakończeniem okresu obowiązywania aktualnej polisy (najpóźniej 1 dzień przed datą wyznaczoną w dokumencie). W ten sposób nie wyraża się zgody na automatyczne przedłużenie umowy. W tym samym czasie należy koniecznie wykupić nowe ubezpieczenie.
  2. Po zakupie używanego samochodu, który posiada ubezpieczenie i gdy wyrażamy chęć jego zmiany (np. po niekorzystnej rekalkulacji stawki).
  3. W momencie posiadania tzw. podwójnego OC, czyli w sytuacji, w której kupiło się nową polisę, ale nie zrezygnowało się jeszcze z dotychczas posiadanej.

Jak widać, nie można po prostu rozwiązać umowy. Jeśli chce się to zrobić, trzeba od razu zakupić nową polisę. Często naprawdę warto to zrobić, bo może się okazać, że inne towarzystwo w tej samej cenie (a nawet niższej!) oferuje o wiele lepszą opcję, np. pakiet rozszerzony o ubezpieczenie AC!

Jak zmienić ubezpieczyciela OC?

By zmienić polisę, należy złożyć wypowiedzenie lub oświadczenie o rezygnacji z automatycznego przedłużenia umowy. Procedura jest bardzo prosta i firmy ubezpieczeniowe pozwalają na dopełnienie jej na kilka sposobów. Najczęściej da się to zrobić m.in. w oddziale towarzystwa, przez telefon czy formularz internetowy. Dokument można spisać na komputerze bądź ręcznie. Najwygodniej jest pobrać gotowy wzór z Internetu. Zabierając się za jego wypełnianie, przygotuj swoje dane osobowe i wszystkich współwłaścicieli pojazdu, numer polisy, numer rejestracyjny auta, jego markę oraz model. W międzyczasie powinieneś odnaleźć też już nowe, najlepsze i najtańsze OC.

Zmiana ubezpieczenia OC – jak znaleźć lepszą ofertę?

Zmiana ubezpieczenia OC – jak znaleźć lepszą ofertę?

Korzystną polisę można znaleźć nawet w kilkanaście minut, bez wychodzenia z domu! Z pomocą naszej porównywarki bez problemu odszukasz idealną ofertę dla siebie, w najlepszej cenie. Wystarczy wypełnić krótki formularz! Kalkulator OC, dostępny na KioskPolis.pl, na podstawie wpisanych danych oraz zaznaczonych kryteriów, przygotowuje zestawienie najbardziej korzystnych opcji, wraz z cenami ich składek.

Zmiana ubezpieczyciela OC nie jest trudnym procesem, ale jest dopuszczalna jedynie w wybranych okolicznościach. By móc jej dokonać należy przede wszystkim mieć już wybraną nową polisę. Wypełnij krótki formularz na naszej stronie, by w kilka minut znaleźć i kupić lepsze ubezpieczenie!

Sprawdź również:

Renata Bardyś

Renata Bardyś

Renata Bardyś – praca jako agent ubezpieczeniowy miała być tylko epizodem, ale stała się jej sposobem na życie. Już w pierwszym roku swojej kariery odkryła, że ma smykałkę do wyszukiwania najtańszych polis. Prywatnie lubi podróżować – zawsze z odpowiednim ubezpieczeniem turystycznym i czyta co najmniej 26 książek rocznie.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Przegląd składek polis samochodów marki Skoda – ubezpieczenia OC/AC

Przegląd składek polis samochodów marki Skoda – ubezpieczenia OC/AC

Posiadasz auto marki Skoda? Z pewnością zależy Ci na tym, by co roku opłacać najkorzystniejsze, a przy tym najtańsze OC. Masz pewność, że Twoja oferta jest najlepsza? A może właśnie szukasz dobrej propozycji? Przedstawiamy przegląd składek polis samochodów […]

więcej
Zadośćuczynienie z OC sprawcy – kiedy Ci przysługuje?

Zadośćuczynienie z OC sprawcy – kiedy Ci przysługuje?

Po wypadku spowodowanym przez innego uczestnika ruchu, poszkodowanym przysługują odpowiednie kompensaty, wypłacane przez towarzystwo ubezpieczeniowe sprawcy. W jakich okolicznościach można liczyć na dodatkowe wsparcie finansowe poza odszkodowaniem? Wyjaśniamy, kiedy otrzymuje się zadośćuczynienie z OC sprawcy! Polscy kierowcy muszą […]

więcej
Szczecin ubezpieczenie OC/AC – ile średnio zapłaci posiadacz samochodu w 2020?

Szczecin ubezpieczenie OC/AC – ile średnio zapłaci posiadacz samochodu w 2020?

Już od końca ubiegłego roku przewidywano podwyżki cen za obowiązkowe polisy komunikacyjne. Jakie kwoty muszą płacić kierowcy dbający o bezpieczeństwo na drodze? Sprawdziliśmy, ile średnio kosztuje ubezpieczenie OC/AC w Szczecinie w 2020 roku! Ceny polis są zależnie od […]

więcej
Sprzedaż samochodu a ubezpieczenie – jak odzyskać ubezpieczenie OC po sprzedaży auta?

Sprzedaż samochodu a ubezpieczenie – jak odzyskać ubezpieczenie OC po sprzedaży auta?

Sprzedajesz auto, dla którego kilka tygodni lub miesięcy temu wykupiłeś OC? W takiej sytuacji prawdopodobnie chciałbyś odzyskać pieniądze. Koniecznie sprawdź, co musisz zrobić, by nie płacić kolejnej składki OC, a także jakie dokumenty jesteś zobowiązany przekazać nabywcy. Czy […]

więcej