Planujesz sprowadzenie auta z zagranicy przy pomocy pośrednika samochodowego? Częstym zwyczajem w takich sytuacjach jest spisywanie tzw. umów połówkowych. Zobacz, z czym wiąże się taki dokument i dlaczego jest dla Ciebie niekorzystny!
Z tego artykułu dowiesz się:
Czym w zasadzie jest umowa połówkowa?
Umowa połówkowa to nic innego jak umowa kupna sprzedaży samochodu sprowadzonego z zagranicy, w której część rubryk jest już uzupełniona danymi osobowymi sprzedawcy. W czym tkwi haczyk? Otóż w tym, że nie muszą to być dane osoby, z którą właśnie rozmawiasz. Pośrednik najpewniej powie, że przygotował wszystko szybciej, by zaoszczędzić na czasie, i podsunie Ci pismo pod nos. Jeśli zaufasz mu i podpiszesz dokument, negatywne skutki tej decyzji będą Ci towarzyszyć przez długi czas.
Okazuje się bowiem, że takie sytuacje mają zazwyczaj na celu zamaskowanie działalności przestępczej. Auta są oferowane w bardzo korzystnej cenie i przedstawiane jako okazja „na już” – tylko trzeba szybko dopełnić formalności, bo czas goni. Kupujący połykają haczyk i podpisują dokumenty, myśląc, że zrobili najlepszy interes w swoim życiu. Dopiero później okazuje się, że zostali oszukani.
Połówkowa umowa kupna samochodu z zagranicy – zagrożenia
Zastanawiasz się nad tym, jakie zagrożenia niesie za sobą podpisanie umowy połówkowej? Oto tylko niektóre z nich:
jeśli na umowie kupna samochodu nie ma prawdziwych danych sprzedającego, nie masz jak dochodzić swoich późniejszych praw względem niego zgodnie z prawem rękojmi. Dlaczego? Nie masz przecież prawdziwych danych ani kontaktu do tej osoby,
auto może pochodzić z nielegalnego źródła: kradzieży lub niespłaconego leasingu. Jeśli któregoś dnia do Twoich drzwi zapuka policja, możesz pożegnać się z pojazdem oraz ze swoimi pieniędzmi – a nawet trafić na przesłuchania w sprawie popełnienia przestępstwa,
nieznana historia ubezpieczeniowa samochodu może sprawić niemałe trudności przy ewentualnej późniejszej wypłacie odszkodowania z OC, jeśli do stłuczki dojdzie jeszcze przed przerejestrowaniem auta. Ubezpieczyciel może się bowiem tłumaczyć brakiem ciągłości ubezpieczenia. W takiej sytuacji za wszystko zapłacisz z własnej kieszeni.
Jak spisać umowę kupna samochodu, by była legalna?
Czy biorą pod uwagę powyższe rozważania, opłaca się korzystać z umów połówkowych? Odpowiedź brzmi: tak, ale z głową. Nigdy nie gódź się na podpisanie dokumentu, na którym nie ma żadnych danych osobowych pośrednika samochodowego. Podobnie w sytuacji, gdy jego dane z dokumentu tożsamości nie zgadzają się z tymi na umowie. Wszelkie niezgodności w kwestii danych powinny od razu zapalić w Twojej głowie lampkę ostrzegawczą. Pamiętaj – lepiej zrezygnować z niepewnego interesu, który kusi atrakcyjną ceną, niż później przez długi czas borykać się z niekorzystnymi skutkami takiego działania.
WARTO WIEDZIEĆ
Podczas dokonywania transakcji z pośrednikiem sprzedaży samochodów powinieneś koniecznie odłożyć emocje na bok i nie dać się zwieść jego zdolnościom perswazyjnym. Miej na uwadze to, że spisana na szybko działa tylko na jego korzyść – Ty możesz na tym wszystkim jedynie stracić.
Więcej wskazówek dotyczących sprzedaży i kupna samochodu znajdziesz w naszym artykule: Sprzedaż samochodu – formalności, które trzeba wykonać w 2021 roku.
Sprawdź również: