Wzór umowy kupna sprzedaży samochodu – wyjaśniamy, jak powinna wyglądać umowa!

Wzór umowy kupna sprzedaży samochodu – wyjaśniamy, jak powinna wyglądać umowa!

5/5 - (Ocen: 1)

Kup OC

Każda transakcja związana z kupnem/sprzedażą auta musi być odpowiednio udokumentowana. Chociaż w Internecie od ręki da się znaleźć gotowe wzory takich pism, warto mieć większą świadomość tego, co się podpisuje. Objaśniamy wzór umowy kupna sprzedaży samochodu!

Zmiana właściciela auta musi zostać potwierdzona na piśmie. Dokument ten jest niezbędny do zgłoszenia tego faktu w ubezpieczalni oraz wydziale komunikacji. Bez niego niemożliwe będzie zarejestrowanie oraz ubezpieczenie samochodu – pismo to stanowi przecież dowód, że jest się właścicielem pojazdu. Jego brak lub niepoprawne sporządzenie wiąże się z dużymi problemami. By ich uniknąć, warto dowiedzieć się, jak powinien wyglądać taki zapis. Omawiamy wzór umowy kupna sprzedaży samochodu!

W jakiej formie powinna być sporządzona umowa kupna sprzedaży samochodu?

W jakiej formie powinna być sporządzona umowa kupna sprzedaży samochodu?

Umowa kupna sprzedaży samochodu, by mieć moc prawną, musi być sporządzona w formie pisemnej. Nie ma znaczenia jednak, czy została spisana odręcznie (w czytelny sposób) czy wydrukowana. By była ważna, musi zawierać ściśle określone zapisy. Wiele osób wymaga także dodatkowej dokumentacji, opisującej np. posiadane ubezpieczenie OC. Już wtedy można oszacować, czy dana oferta będzie korzystna. Jeśli nie, zawczasu znajdzie się najtańsze OC.

Co musi zawierać umowa kupna sprzedaży samochodu?

Umowa kupna sprzedaży musi zawierać datę (warto dodać godzinę) i miejsce transakcji. Kolejnymi najważniejszymi informacjami są dane osobowe stron transakcji, czyli: imiona, nazwiska, numery PESEL, adresy zamieszkania (zameldowania) oraz numery seryjne dokumentów potwierdzających tożsamość. Jeśli auto ma więcej niż jednego właściciela, należy podać dane wszystkich tych osób. Następnie należy wypisać główne informacje o pojeździe – jego markę, model, rok produkcji, numer nadwozia i numer rejestracyjny. Ostatnimi obowiązkowymi elementami umowy są kwota transakcji oraz podpisy stron.

Zobacz też: Sprzedaż samochodu – formalności, które trzeba wykonać w 2021

O czym jeszcze warto pamiętać, spisując umowę kupna sprzedaży samochodu?

O czym jeszcze warto pamiętać, spisując umowę kupna sprzedaży samochodu?

Kupujący może wymagać od sprzedającego dodatkowych dokumentów lub oświadczeń. Rozsądnie jest ubiegać się np. o zapewnienie, że samochód nie jest obciążony żadnym postępowaniem. Wiele osób ustala także odpowiedzialność za ewentualne ukryte wady. Ważnym dodatkiem jest też zapis potwierdzający przekazanie wszystkich dokumentów oraz kluczyków (z zapewnieniem, że nie posiada się żadnej zapasowej kopii lub że się ją oddało).

Niezwykle ważne jest też to, by dokładnie sprawdzić, jakie polisy wykupił poprzedni właściciel. Tylko OC przechodzi automatycznie na nowego właściciela. Ubezpieczenie AC czy polisa typu Assistance wygasają z dniem sprzedaży pojazdu. Po nabyciu używanego auta koniecznie należy przygotować się na rekalkulację składki. Często wypada ona mniej korzystnie, czyli nowy właściciel musi płacić więcej. Wtedy najrozsądniej jest znaleźć lepszą ofertę.

Najwygodniej zrobić to, przeglądając ubezpieczenia online. Najszybciej zrobisz to za pomocą naszej porównywarki, w którą wystarczy wpisać podstawowe dane kierowcy i samochodu, by otrzymać idealne oferty. Nasz kalkulator OC od razu oblicza spersonalizowane ceny składek, więc w kilka minut można wybrać i kupić najkorzystniejszą polisę.

Wzór umowy kupna sprzedaży samochodu można pobrać z Internetu, ale dobrze wiedzieć, o co go uzupełnić. Taki dokument jest niezwykle ważny, więc warto starannie go sporządzić. Przygotuj się w należyty sposób do sprzedaży lub kupna auta, by cała transakcja przebiegła bez niespodzianek!

Sprawdź również:

Renata Bardyś

Renata Bardyś

Renata Bardyś – praca jako agent ubezpieczeniowy miała być tylko epizodem, ale stała się jej sposobem na życie. Już w pierwszym roku swojej kariery odkryła, że ma smykałkę do wyszukiwania najtańszych polis. Prywatnie lubi podróżować – zawsze z odpowiednim ubezpieczeniem turystycznym i czyta co najmniej 26 książek rocznie.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Wiek polisowy

Wiek polisowy

Towarzystwa Ubezpieczeniowe mają swoje zasady związane ze sprzedażą oferowanych usług. Ustaliły tak zwany wiek polisowy, czyli minimalny wiek, jaki musi ukończyć osoba chcąca zakupić u nich polisę. Zdecydowana większość z nich umożliwia zakup ubezpieczenia na życie dopiero po […]

więcej
Ubezpieczenia wkładu własnego pod wynajem auta

Ubezpieczenia wkładu własnego pod wynajem auta

Gdy korzystamy z wynajmowanego samochodu, wówczas warto rozważyć wykupienie takiego produktu jak ubezpieczenie wkładu własnego wynajmu samochodu. Taka polisa ma na celu ograniczenie ryzyka utraty środków finansowych, które wpłaciło się firmie wypożyczającej auta w postaci kaucji. Często takie […]

więcej
CEPiK – sprawdzanie historii pojazdu oraz punktów karnych

CEPiK – sprawdzanie historii pojazdu oraz punktów karnych

Planujesz kupić używany samochód? Warto zweryfikować to, co opowiada o nim jego właściciel! Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców umożliwia szybkie sprawdzenie historii pojazdu, a także innych cennych informacji. Wyjaśniamy, dlaczego warto korzystać z usług na stronie CEPiK! Centralna […]

więcej
Jaki mandat grozi za używanie telefonu podczas jazdy?

Jaki mandat grozi za używanie telefonu podczas jazdy?

Współcześnie trudno jest nam rozstać się ze smartfonem nawet na chwilę. Korzystanie z telefonu za kierownicą jest jednak skrajnie nieodpowiedzialnym zachowaniem. Mimo to, wielu kierowców rozmawia, odpisuje na wiadomości, a nawet przegląda social media podczas jazdy! Wyjaśniamy, jaki […]

więcej