Wiele osób marzyło o podróży do Stanów Zjednoczonych. Jednych fascynowały wielkie aglomeracje miejskie jak Nowy Jork, inne marzyły o odkryciu bezdroży i ciągnących się pustyni przy Route 66. Niestety, największą przeszkodą było uzyskanie wizy podróżnej. Formalności, koszty oraz konieczność wizyty w ambasadzie odłożyła na później plany wylotu za ocean wielu Polaków. Na szczęście od listopada 2019 wszystko się zmieniło, a podróż stała się jeszcze prostsza!
Z tego artykułu dowiesz się:
Zniesione wizy do USA – jak do tego doszło?
Wizy do USA stanowiły ogromną przeszkodę dla wielu Polaków. Choć w 2017 roku odsetek odmów wynosił zaledwie 5,9% to duża część osób nie starała się wypełniać wniosków, ponieważ była pewna o fiasku swoich prób. Prawdę mówiąc, system przyznawania dokumentów nie był do końca jasny, a o odmowie decydowało wiele zmiennych takich jak:
- stan materialny (np. prawo własności nieruchomości czy wysokość zobowiązań kredytowych),
- stan cywilny oraz liczba posiadanych pod opieką dzieci,
- karalność,
- praca oraz rodzaj umowy,
- inne zmienne, które świadczyłyby o przywiązaniu materialnym lub emocjonalnym do miejsca zamieszkania.
Między słowami urzędników można było odnieść wrażenie, że osoby bezrobotne, które nie stworzyły stabilnego życia w Polsce mają mniejsze szanse na otrzymanie wizy. Podobnie było z osobami, które mogłyby „uciekać” przed problemami w kraju. Stąd wielu rezygnowało ze starań o wizę, ponieważ zasady przyznawania nie były do końca zrozumiałe, a koszty niezwykle wysokie. Złożenie wniosku łączyło się z opłatą 160 dolarów!
Zarówno rząd polski, jak i sami Polacy marzyli o tym, by traktowano nas na równi z Niemcami czy Brytyjczykami w oczach Amerykanów. W końcu należymy do europejskiego kraju, który świetnie się rozwija i tworzy perspektywy rozwoju. Jednak wciąż czegoś nam brakowało. O tym, że wizy do USA mają być zniesione słyszeliśmy przy okazji każdej kampanii prezydenckiej. Dużą nadzieję pokładaliśmy w Donaldzie Trampie, ze względu na polskiego doradcę, jak i same jego obietnice. Jednakże, same chęci nie wystarczały, aby wycofać wizy do Stanów Zjednoczonych. Przyłączenie Polski do Visa Waiver Program to szereg obostrzeń, a jednym z nich był malejący odsetek wydania odmów dokumentu na „starych zasadach”. Jak było wspomniane, w 2017 roku zaledwie 5,9% wniosków zostało odrzucone, do osiągnięcia celu trzeba było się zbliżyć do 3%. Dzięki zaangażowaniu wielu firm, między innymi LOTu, który zachęcał na pokładach swoich samolotów różnych pasażerów do składania dokumentu, w końcu się udało! W 2019 roku tylko 2,8% wniosków odrzucono, a Visa Waiver Program był już na wyciągnięcie ręki! Formalności zakończyły się 11 listopada 2019 roku, a dzień później zrealizowano pierwsze połączenia między Polską a Stanami Zjednoczonymi bez konieczności posiadania wizy!
Jak wyglądają aktualne procedury wyjazdu do Stanów Zjednoczonych?
Wiele osób czekało, aż wizy do USA zostaną zniesione. Otworzyło to morze możliwości i jeszcze łatwiejszego dostępu na teren Ameryki Północnej. Jednak czy wejście do Visa Waiver Program oznacza koniec jakichkolwiek formalności? Nie do końca.
Od listopada 2019 jesteśmy jednym z 39 krajów korzystających z ESTA (i 25. w Europie). Oznacza to, że przed wyjazdem należy wypełnić wniosek za pośrednictwem strony internetowej. Jak wygląda cała procedura?
Jest zdecydowanie prostsza niż wcześniejsze ubieganie się o wizę. Wchodząc na stronę usaestaonline.com/submit-esta/step-1, wystarczy wypełnić kilka rubryk, odpowiedzieć na wszystkie zadane pytania i zapłacić 14 dolarów. Następnie pozostaje już tylko czekać na decyzję. Jak widać, taka zmiana ma swoje zalety, ale i wady – jedną z nich jest określenie długości planowanego pobytu. Ponadto, każdy kto się stara o pozwolenie na wjazd do USA, powinien mieć ważny paszport biometryczny na przynajmniej 6 miesięcy – licząc od dnia przyjazdu. To nie wszystko!
Autoryzacja ESTA działa wyłącznie w przypadku wyjazdów turystycznych. Chcąc wyjechać „za chlebem”, trzeba wyrobić standardową wizę i przejść przez procedurę, która do tej pory działała dla każdego celu podróży.
A co z ubezpieczeniem na wyjazd do USA?
Kolejną zagwozdką jest kwestia związana z ubezpieczeniem turystycznym do USA. Jak wiadomo, przekraczając granicę Unii Europejskiej, karta EKUZ jest bezużyteczna, dlatego należy samodzielnie zadbać o takie rzeczy. W Stanach opieka medyczna jest płatna i najczęściej Amerykanie korzystają z prywatnych ubezpieczeń. Turyści nie mogą skorzystać z ulgowego traktowania, dlatego wyjeżdżając, powinni zakupić ubezpieczenie podróżne.
W zależności od typu zwiedzania, należy oszacować najważniejsze elementy polisy. Jeżeli w planach są ekstremalne wycieczki lub obcowanie z naturą, lepiej dobrać pakiet z ratownictwem. Polecamy także upewnić się czy ubezpieczenie turystyczne online zawiera ochronę cywilną (OC). Obywatele tego kraju są znani z częstego pozywania za nawet najdrobniejsze uszkodzenia. Stąd rozsądnym rozwiązaniem jest wykupienie kompleksowej polisy na czas podróży do Stanów Zjednoczonych.
Sprawdź również: