Wycena samochodu przy wypłacaniu ubezpieczenia – co warto wiedzieć?

Wycena samochodu przy wypłacaniu ubezpieczenia – co warto wiedzieć?

5/5 - (Ocen: 1)

Kup OC

Wysokość składki za ubezpieczenie samochodu jest zawsze zależna od wielu czynników. Jednym z nich jest wartość auta. Wyjaśniamy, w jaki sposób przebiegają wyceny samochodów oraz co zrobić w przypadku, gdy ubezpieczyciel w zaskakujący dla Ciebie sposób obliczył cenę pojazdu!

Logiczne jest, że im droższe auto, tym więcej będą kosztować jego naprawy. W związku z tym firmy ubezpieczeniowe przed obliczeniem wysokości składki ustalają z właścicielami pojazdów m.in. także tę kwestię.

Na czym polega wycena samochodu?

Wycena auta teoretycznie jest obowiązkiem leżącym po stronie towarzystwa ubezpieczeniowego, ale często zdarza się, że firma sama prosi o podanie ceny rynkowej, po czym weryfikuje jej wysokość i przyjmuje średnią wartość. Czasami zajmuje się tym wyszkolony pracownik ubezpieczalni lub agent.

Wartość pojazdu jest zależna m.in. od: rocznika, marki i modelu samochodu, wyposażenia, przebiegu, stanu auta, dołączonych przez właściciela usprawnień itp. Czasem kwota wyliczona przez ubezpieczalnię może być niezgodna z Twoimi oczekiwaniami, warto więc zawsze ją sprawdzić. W razie rażących niedopatrzeń masz prawo odrzucić taką wycenę oraz przeprowadzić ją ponownie, wynajmując rzeczoznawcę.

Wartość rynkowa auta a wycena ubezpieczalni

Wartość rynkowa auta a wycena ubezpieczalni

Wycena aut jest przeprowadzana na wiele różnych sposobów, w zależności od przypadku. Jeśli np. jesteś właścicielem nowego samochodu, najczęściej przyjmuje się po prostu jego wartość zakupu. Jest to możliwe w momencie, gdy od wystawienia faktury nie upłynęło więcej niż pół roku, przebieg nie przekracza 10 tys. km, pojazd nie uległ zniszczeniu lub w żadnemu innemu incydentowi, który znacznie obniżyłby jego wartość itp.

Jeśli zaś Twoje auto jest starsze, podstawą wyceny jest aktualny cennik samochodów używanych i/lub opinia pracownika firmy ubezpieczeniowej. Czasem jednak wartość Twojego pojazdu może zostać przypadkiem zaniżona lub zawyżona. W pierwszym przypadku zapłacisz niższą składkę, ale w razie potrzeby otrzymasz także mniejsze odszkodowanie. W przypadku tzw. nadubezpieczenia będziesz zobowiązany, by opłacić wyższe ubezpieczenie AC lub OC, a odszkodowanie nie będzie wcale większe. Z tego względu warto sprawdzić poprawność obliczeń dokonanych przez wybraną firmę.

Jak znaleźć najtańsze ubezpieczenie OC oraz inne polisy samochodowe?

Jak znaleźć najtańsze ubezpieczenie OC oraz inne polisy samochodowe?

Jeśli w danej firmie zaskoczyła Cię cena wybranej polisy, warto żebyś spróbował znaleźć tańszą opcję. Pomocna w tym będzie nasza porównywarka ubezpieczeń samochodowych. Wystarczy wpisać podstawowe dane auta oraz jego właściciela w formularz on-line, by uzyskać gotowe zestawienie najlepszych ofert znanych ubezpieczalni. Kalkulator OC od razu oblicza wysokość składek (uwzględniając wszystkie zniżki OC), więc możesz zaraz zdecydować się na najkorzystniejszą opcję. Zakup polisy także odbywa się przez Internet! Już w kilka minut znajdziesz najtańsze OC oraz inne polisy samochodowe!

Nie jesteś zadowolony z wyceny auta przez firmę ubezpieczeniową? W kilkanaście minut możesz znaleźć o wiele lepszą ofertę OC czy AC, bez wychodzenia z domu! Przekonaj się, jak dużo możesz zaoszczędzić na ubezpieczeniu samochodu korzystając z naszego kalkulatora OC!

Renata Bardyś

Renata Bardyś

Renata Bardyś – praca jako agent ubezpieczeniowy miała być tylko epizodem, ale stała się jej sposobem na życie. Już w pierwszym roku swojej kariery odkryła, że ma smykałkę do wyszukiwania najtańszych polis. Prywatnie lubi podróżować – zawsze z odpowiednim ubezpieczeniem turystycznym i czyta co najmniej 26 książek rocznie.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Lublin ubezpieczenie OC/AC – ile średnio zapłaci posiadacz samochodu w 2020?

Lublin ubezpieczenie OC/AC – ile średnio zapłaci posiadacz samochodu w 2020?

Drożeje prąd, podstawowe produkty i usługi. Naturalnie rosną też ceny polis komunikacyjnych. Jakie kwoty muszą płacić za samochód kierowcy z województwa lubelskiego? Sprawdź, ile kosztuje przeciętne ubezpieczenie OC/AC w Lublinie! Ubezpieczenia samochodu w Lublinie nie należą do najdroższych, […]

więcej
Kraków ubezpieczenie OC/AC – ile średnio zapłaci posiadacz samochodu w 2020?

Kraków ubezpieczenie OC/AC – ile średnio zapłaci posiadacz samochodu w 2020?

Już pod koniec ubiegłego roku ceny polis komunikacyjnych zaczęły rosnąć. Ostateczna wysokość składki jest jednak zależna od wielu czynników, w tym również od miejsca zamieszkania. Sprawdziliśmy ile obecnie wynosi średnie ubezpieczenie OC/AC w Krakowie! Ubezpieczenie samochodowe w Krakowie nie […]

więcej
Rejestracja samochodu z zagranicy – jak wygląda cały proces: krok po kroku?

Rejestracja samochodu z zagranicy – jak wygląda cały proces: krok po kroku?

Zdecydowałeś się na zakup samochodu z zagranicy? Sprawdź, jakie formalności należy dopełnić, abyś mógł legalnie zarejestrować takie auto i jeździć nim w Polsce. Rejestracja samochodu z zagranicy nie jest trudna, jednak trzeba zaznajomić się z pewnymi detalami. Dowiedz […]

więcej
Holowanie samochodu za granicą – jak się ubezpieczyć?

Holowanie samochodu za granicą – jak się ubezpieczyć?

Kolizja drogowa może skutecznie zepsuć nawet najprzyjemniejszy wyjazd. Holowanie samochodu za granicą wiąże się z dużym wydatkiem, jeśli nie posiada się odpowiedniej polisy. Warto więc wykupić odpowiednią polisę, w ramach której holowanie za granicą nie będzie żadnym kłopotem. […]

więcej