Wycena samochodu przy wypłacaniu ubezpieczenia – co warto wiedzieć?

Wycena samochodu przy wypłacaniu ubezpieczenia – co warto wiedzieć?

5/5 - (Ocen: 1)

Kup OC

Wysokość składki za ubezpieczenie samochodu jest zawsze zależna od wielu czynników. Jednym z nich jest wartość auta. Wyjaśniamy, w jaki sposób przebiegają wyceny samochodów oraz co zrobić w przypadku, gdy ubezpieczyciel w zaskakujący dla Ciebie sposób obliczył cenę pojazdu!

Logiczne jest, że im droższe auto, tym więcej będą kosztować jego naprawy. W związku z tym firmy ubezpieczeniowe przed obliczeniem wysokości składki ustalają z właścicielami pojazdów m.in. także tę kwestię.

Na czym polega wycena samochodu?

Wycena auta teoretycznie jest obowiązkiem leżącym po stronie towarzystwa ubezpieczeniowego, ale często zdarza się, że firma sama prosi o podanie ceny rynkowej, po czym weryfikuje jej wysokość i przyjmuje średnią wartość. Czasami zajmuje się tym wyszkolony pracownik ubezpieczalni lub agent.

Wartość pojazdu jest zależna m.in. od: rocznika, marki i modelu samochodu, wyposażenia, przebiegu, stanu auta, dołączonych przez właściciela usprawnień itp. Czasem kwota wyliczona przez ubezpieczalnię może być niezgodna z Twoimi oczekiwaniami, warto więc zawsze ją sprawdzić. W razie rażących niedopatrzeń masz prawo odrzucić taką wycenę oraz przeprowadzić ją ponownie, wynajmując rzeczoznawcę.

Wartość rynkowa auta a wycena ubezpieczalni

Wartość rynkowa auta a wycena ubezpieczalni

Wycena aut jest przeprowadzana na wiele różnych sposobów, w zależności od przypadku. Jeśli np. jesteś właścicielem nowego samochodu, najczęściej przyjmuje się po prostu jego wartość zakupu. Jest to możliwe w momencie, gdy od wystawienia faktury nie upłynęło więcej niż pół roku, przebieg nie przekracza 10 tys. km, pojazd nie uległ zniszczeniu lub w żadnemu innemu incydentowi, który znacznie obniżyłby jego wartość itp.

Jeśli zaś Twoje auto jest starsze, podstawą wyceny jest aktualny cennik samochodów używanych i/lub opinia pracownika firmy ubezpieczeniowej. Czasem jednak wartość Twojego pojazdu może zostać przypadkiem zaniżona lub zawyżona. W pierwszym przypadku zapłacisz niższą składkę, ale w razie potrzeby otrzymasz także mniejsze odszkodowanie. W przypadku tzw. nadubezpieczenia będziesz zobowiązany, by opłacić wyższe ubezpieczenie AC lub OC, a odszkodowanie nie będzie wcale większe. Z tego względu warto sprawdzić poprawność obliczeń dokonanych przez wybraną firmę.

Jak znaleźć najtańsze ubezpieczenie OC oraz inne polisy samochodowe?

Jak znaleźć najtańsze ubezpieczenie OC oraz inne polisy samochodowe?

Jeśli w danej firmie zaskoczyła Cię cena wybranej polisy, warto żebyś spróbował znaleźć tańszą opcję. Pomocna w tym będzie nasza porównywarka ubezpieczeń samochodowych. Wystarczy wpisać podstawowe dane auta oraz jego właściciela w formularz on-line, by uzyskać gotowe zestawienie najlepszych ofert znanych ubezpieczalni. Kalkulator OC od razu oblicza wysokość składek (uwzględniając wszystkie zniżki OC), więc możesz zaraz zdecydować się na najkorzystniejszą opcję. Zakup polisy także odbywa się przez Internet! Już w kilka minut znajdziesz najtańsze OC oraz inne polisy samochodowe!

Nie jesteś zadowolony z wyceny auta przez firmę ubezpieczeniową? W kilkanaście minut możesz znaleźć o wiele lepszą ofertę OC czy AC, bez wychodzenia z domu! Przekonaj się, jak dużo możesz zaoszczędzić na ubezpieczeniu samochodu korzystając z naszego kalkulatora OC!

Renata Bardyś

Renata Bardyś

Renata Bardyś – praca jako agent ubezpieczeniowy miała być tylko epizodem, ale stała się jej sposobem na życie. Już w pierwszym roku swojej kariery odkryła, że ma smykałkę do wyszukiwania najtańszych polis. Prywatnie lubi podróżować – zawsze z odpowiednim ubezpieczeniem turystycznym i czyta co najmniej 26 książek rocznie.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Rodzaje ubezpieczeń assistance

Rodzaje ubezpieczeń assistance

Kupując ubezpieczenie, z pewnością nie raz słyszałeś o czymś takim jak assistance. Czy wiesz jednak, co dokładnie kryje się pod tym pojęciem? Podpowiadamy, czym jest pakiet assistance i jakie rodzaje są do Twojej dyspozycji!

więcej
Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU) – o czym warto wiedzieć?

Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU) – o czym warto wiedzieć?

By mieć pewność, że kupowana polisa zagwarantuje dokładnie taką ochronę, jakiej się potrzebuje, nie wystarczy zapoznać się z opisem oferty na stronie ubezpieczalni czy wysłuchać konsultanta. Nie każdy jednak wie, że w tym celu należy przeczytać specjalny dokument […]

więcej
Poznań ubezpieczenie OC/AC – ile średnio zapłaci posiadacz samochodu w 2020?

Poznań ubezpieczenie OC/AC – ile średnio zapłaci posiadacz samochodu w 2020?

O osobach pochodzących z Wielkopolski żartobliwie mówi się, że są bardzo oszczędne. W 2020 na pewno dobrym pomysłem będzie próba znalezienia korzystniejszej polisy komunikacyjnej. Zastanawiasz się, jak bardzo zdrożały? Sprawdziliśmy ile kosztuje przeciętne ubezpieczenie OC/AC w Poznaniu! W […]

więcej
Rzeszów ubezpieczenie OC/AC – ile średnio zapłaci posiadacz samochodu w 2020?

Rzeszów ubezpieczenie OC/AC – ile średnio zapłaci posiadacz samochodu w 2020?

Od końca 2019 roku wszystko drożeje – w tym również polisy komunikacyjne. Według badań statystycznych, najmniej za auta podobno płaci się na Podkarpaciu. Sprawdziliśmy jakie są średnie składki za ubezpieczenie OC/AC w Rzeszowie! Szukasz właśnie polisy na nowy […]

więcej