Winiety Szwajcaria

Winiety Szwajcaria

5/5 - (Ocen: 1)

Jeśli planujesz wyjazd do Szwajcarii, musisz pamiętać, że na autostradach i drogach szybkiego ruchu obowiązują winiety. Ich brak to ryzyko kary finansowej. Wprawdzie nie musisz poruszać się autostradami, ale wybór wyłącznie bezpłatnych dróg znacznie wydłuży podróż i uczyni ją zdecydowanie bardziej uciążliwą. Odpowiednią winietę możesz kupić jeszcze przed wyjazdem. Jeśli tego nie zrobisz, po przekroczeniu granicy udaj się do punktu obsługi ÖAMTC, stacji benzynowej bądź na pocztę. Wygodną opcją są winiety elektroniczne.

Gdzie można kupić winietę w Szwajcarii?

Szwajcarską winietę można kupić zarówno po przekroczeniu granicy, jak i jeszcze przed znalezieniem się na terytorium tego kraju. Wybierając pierwszą opcję, możesz skorzystać z winiety tradycyjnej. Sprzedaż prowadzą stacje benzynowe, poczty oraz punkty obsługi ÖAMTC. W Polsce możesz zdecydować się na winietę elektroniczną, którą kupisz za pośrednictwem sieci.

Winieta elektroniczna w Szwajcarii

Planując wyjazd wakacyjny, trzeba ustalić między innymi, jakie ubezpieczenie turystyczne do Szwajcarii wybrać. Warto również sprawdzić, jak wygląda zakup winiety. Jeśli cenisz wygodne rozwiązania, postaw po prostu na zakup przez Internet. Wówczas możesz zaopatrzyć się w winietę, będąc jeszcze w Polsce. Pamiętaj, że w Szwajcarii dostępne są wyłącznie roczne winiety, co oznacza, że nie jest możliwy wybór tej obowiązującej na przykład tydzień czy miesiąc (w odróżnieniu od innych państw europejskich). Tygodniowa winieta w Szwajcarii nie jest dostępna.

Winiety elektroniczne dostępne są w Szwajcarii od 1 sierpnia 2023 roku. Decydując się na jej zakup, pamiętaj, że jest ona powiązana z numerem rejestracyjnym auta. To oznacza, że nie możesz kupić winiety na jedno auto, a wjechać do Szwajcarii innym pojazdem. Jeśli chodzi o okres ważności, to winieta elektroniczna pod tym względem nie różni się od tej tradycyjnej, którą umieszcza się na szybie. Jeśli zależy Ci na tym, aby za winietę nie przepłacić, kup ją na stronie https://via.admin.ch/shop/dashboard .

Aby kupić winietę, musisz podać:

  • kraj, w którym zarejestrowane jest Twoje auto;
  • numer rejestracyjny auta.

Niezbędny jest także wybór winiety, którą chcesz kupić.

Czy winieta w Szwajcarii jest obowiązkowa?

Podobnie, jak w wielu innych krajach Europy, tak również w Szwajcarii posiadanie winiety jest obowiązkowe, jeśli chcesz zgodnie z obowiązującymi przepisami poruszać się po autostradach oraz drogach szybkiego ruchu. Co ważne, tyczy się to wszystkich pojazdów silnikowych, więc nie tylko samochodów osobowych i ciężarowych do 3,5 tony, ale również motocykli.

Na każdy typ pojazdu obowiązują nieco inne wersje winiety. Dotyczy to między innymi pojazdów ciężarowych. Na samochody powyżej 3,5 tony obowiązują inne opłaty. Warto to brać pod uwagę, gdy planuje się przejazd takim pojazdem przez różne kraje Europy, co pozwala sprawdzić opłaty za winiety obowiązujące w Szwajcarii. 

Na specjalną roczną winietę na autostradzie w Szwajcarii, trzeba zdecydować się, gdy podróżować będzie się pojazdem z przyczepą. Wielu turystów decyduje się na podróżowanie z przyczepami kempingowymi. Wówczas konieczne jest dokonanie zakupu oddzielnej winiety na auto z przyczepą w Szwajcarii. Informacje o rodzaju, który trzeba wybrać, warto sprawdzić już na etapie planowania wyjazdu. Pozwala to również wybrać miejsce, gdzie będzie można kupić naklejkę.

Winiety dostępne są między innymi:

  • na stacjach benzynowych,
  • w urzędach pocztowych,
  • w oficjalnych punktach sprzedaży.

Dobrym rozwiązaniem jest wstępne określenie miejsca, gdzie dokona się zakupu, co oczywiście pozwala ograniczyć ryzyko kontroli, podczas której można dostać karę za brak posiadania naklejki na szybę. Ustalenie szacunkowych kosztów wyjazdu pozwala lepiej kontrolować wydatki, więc warto sprawdzić również koszty ubezpieczeń, wykorzystując takie narzędzia jak porównywarka ubezpieczeń turystycznych.

Ile kosztuje winieta w Szwajcarii?

W Szwajcarii cena za winiety jest niezmienna od kilku lat. Opłata wynosi około 150 złotych. Nie jest to wygórowany koszt, ale brak możliwości kupienia winiet na krótszy okres bywa problemem dla kierowców, którzy planują jedynie przejazd przez ten kraj. Cena w przeliczeniu na złotówki będzie się oczywiście zmieniać w zależności od aktualnego kursu franka szwajcarskiego. Zatem planując podróż po Europie, przy której zamierza się jedynie przejechać przez Szwajcarię, może okazać się, że wybór innej trasy będzie bardziej opłacalny. Natomiast, gdy regularnie przejeżdża się przez ten kraj, wówczas opłata nie jest nadmiernie wysoka w stosunku do cen w innych krajach europejskich. 

W Szwajcarii nie ma możliwości zakupu winiety z datą wsteczną. Pamiętaj o tym, planując podróż.

Co grozi za brak winiety w Szwajcarii?

Jeśli decydujesz się na jazdę bez winiety, musisz pamiętać, że wiąże się to z ryzykiem otrzymania wysokiego mandatu – kara wynosi 200 franków szwajcarskich (około 1000 zł). Co więcej, będziesz musiał również zapłacić za winietę. Pamiętaj, że miejscowa Policja regularnie kontroluje kierowców, sprawdzają, czy posiadają oni wymaganą prawem winietę. Nie licz więc na to, że uda Ci się uniknąć odpowiedzialności.

Gdzie należy umieścić winietę w Szwajcarii?

Udając się do Szwajcarii, pamiętaj, że mandat możesz otrzymać nie tylko za brak winiety, ale również za to, że została ona umieszczona nieprawidłowo. Winietę musisz umieścić po wewnętrznej stronie przedniej szyby. Naklej ją za lusterkiem wstecznym bądź z lewej krawędzi. Jeśli poruszać będziesz się motocyklem, a więc pojazdem, który przedniej szyby jest pozbawiony, umieść winietę w miejscu, które pozwala na jej wymianę. Zadbaj o usunięcie starych i nieważnych winiet, zarówno tych szwajcarskich, jak i tych obowiązujących na terenie innych państw. Pamiętaj, że nie jest możliwe przenoszenie winiety na inny pojazd.

Jak długo jest ważna winieta w Szwajcarii?

Kupując szwajcarską winietę, pamiętaj, że jest ona ważna od dnia, w którym ją kupisz aż do 31 stycznia następnego roku. Ciekawostką jest fakt, że jeśli kupisz ją 1 grudnia, zachowa ona swoją ważność aż przez 14 miesięcy.

Podsumowanie

Decydując się na wyjazd do Szwajcarii, pamiętaj, że jazda po autostradach i drogach szybkiego ruchu wiąże się w tym kraju z koniecznością posiadania odpowiedniej winiety. Jej brak wiąże się z ryzykiem kary, której wysokość wynosi 200 franków szwajcarskich, czyli około 1000 złotych (w zależności od aktualnego kursu), dlatego tak ważne jest, aby przestrzegać przepisów w tym zakresie.

FAQ

Dla jakich pojazdów obowiązkowa jest winieta w Szwajcarii?

Winietę w Szwajcarii muszą posiadać wszystkie pojazdy osobowe, ciężarowe do 3,5 tony, a także motocykliści. Wymagana jest ona również w przypadku przyczep.

Ile ważna jest winieta w Szwajcarii?

Szwajcarska winieta ważna jest przez rok. Jeśli jednak kupisz ją 1 grudnia, jej ważność upłynie dopiero 31 stycznia następnego roku.

Gdzie można kupić winietę w Szwajcarii?

Można to zrobić stacjonarnie – winiety dostępne są na poczcie, stacjach benzynowych, punktach obsługi ÖAMTC. W grę wchodzi również zakup przez Internet.

Czy winieta jest ważna na wszystkich drogach w Szwajcarii?

Winieta nie obowiązuje w dwóch szwajcarskich tunelach: Great St. Bernard Tunnel oraz Tunnel Munt la Schera. Za przejazd nimi trzeba uiścić dodatkową opłatę.

Jakie są konsekwencje nieposiadania ważnej winiety?

Za brak ważnej winiety grozi kara wynosząca 200 franków szwajcarskich, czyli około 1000 złotych. Pamiętaj, że możesz zostać ukarany nie tylko za brak winiety, ale również za umieszczenie jej w niewłaściwym miejscu.

Damian Grądzki

Damian Grądzki

Damian Grądzki – redaktor i copywriter z wieloletnim doświadczeniem, pasjonat motoryzacji, aktywnie zainteresowany branżą ubezpieczeń. Publikuje na KioskPolis porady, rankingi i artykuły stricte związane z ubezpieczeniami i wszystkim, co ich dotyczy oraz co bezpośrednio kreuje „ubezpieczeniową i polisową rzeczywistość”.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Jak i kiedy zgłosić szkodę z OC?

Jak i kiedy zgłosić szkodę z OC?

Kolizje i wypadki samochodowe mogą przytrafić się każdemu. Nawet jeśli jesteś ostrożnym kierowcą i skrupulatnie przestrzegasz wszelkich przepisów prawa drogowego, może się zdarzyć, że osoba jadąca za Tobą za późno naciśnie na hamulec lub straci na chwilę czujność. […]

więcej
Jak działa ubezpieczenie OC dla pośredników w obrocie nieruchomościami? Wszystko, co warto wiedzieć o ubezpieczeniu OC dla pośrednika w obrocie nieruchomościami

Jak działa ubezpieczenie OC dla pośredników w obrocie nieruchomościami? Wszystko, co warto wiedzieć o ubezpieczeniu OC dla pośrednika w obrocie nieruchomościami

Pośrednik w obrocie nieruchomościami to specjalista, którego podstawowym zadaniem jest, jak sama nazwa wskazuje, wsparcie wiedzą i doświadczeniem klientów m.in. planujących zawrzeć umowy dotyczące kupna lub sprzedaży praw do nieruchomości, własnościowego prawa spółdzielczego do lokalu itp. To bardzo […]

więcej
Przepisanie ubezpieczenia OC – krok po kroku

Przepisanie ubezpieczenia OC – krok po kroku

Podczas kupowania lub sprzedawania samochodu wraz z autem należy przekazać nowemu właścicielowi wszystkie niezbędne dokumenty, w tym również ubezpieczenie OC. Przepisanie ubezpieczenia OC warto zrobić jak najszybciej. Szczegółowe informacje, jak szybko trzeba to zrobić, regulowane są przepisami prawa. […]

więcej
Licytacje komornicze – samochody po okazjonalnych cenach czy ryzykowny zakup?

Licytacje komornicze – samochody po okazjonalnych cenach czy ryzykowny zakup?

Majątek uzyskany podczas egzekucji może podlegać licytacji, co pozwala między innymi uzyskać samochód od komornika. Natomiast zanim podejmie się decyzję o uczestnictwie w takich zakupach, warto zapoznać się ze szczegółami. Pozwala to uniknąć sytuacji, w których dokona się […]

więcej