Winiety Szwajcaria

Winiety Szwajcaria

5/5 - (Ocen: 1)

Podczas planowania podróży na terenie Szwajcarii, trzeba sprawdzić, jak można wykupić niezbędne winiety do Szwajcarii. Jest to istotne, gdy nie chce się ryzykować konieczności zapłacenia kar za brak posiadania pozwolenia na poruszanie się większością autostrad. Przejazd przez Szwajcarię nie wymaga wykupienia winiet. Nie są one obowiązkowe. Natomiast podróżowanie bez korzystania z autostrad może być uciążliwe. Zatem już na etapie planowania wyjazdu, warto ustalić trasę, po której będzie się jechało samochodem. Pozwala to ustalić, czy niezbędna będzie winieta w Szwajcarii. 

Czy można kupić winietę w Szwajcarii online?

Planując wyjazd wakacyjny, trzeba ustalić między innymi, jakie ubezpieczenie turystyczne do Szwajcarii wybrać. Warto sprawdzić, także jak można skorzystać z zakupu winiet w Szwajcarii. Wygodnym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na zakup w Internecie. Dokonanie zakupu w ten sposób bywa bardziej wygodne. Lepiej można dopasować okres ważności opłaty za możliwość poruszania się wybranymi drogami. Natomiast trzeba brać pod uwagę, że może być kupiona wyłącznie roczna winieta w Szwajcarii. Zatem w odróżnieniu od innych krajów nie można zdecydować się na wykupienie takiej, która ma krótszy okres ważności. Nie można zdecydować się na takie wersje jak tygodniowa winieta w Szwajcarii.

Jaka winieta w Szwajcarii na samochody ciężarowe?

Na każdy typ pojazdu obowiązują nieco inne wersje winiety. Dotyczy to między innymi pojazdów ciężarowych. Na samochody powyżej 3,5 tony obowiązują inne opłaty. Warto to brać pod uwagę, gdy planuje się przejazd takim pojazdem przez różne kraje Europy, co pozwala sprawdzić opłaty za <winiety Austria, czy te obowiązujące w Szwajcarii. 

Jaka winieta w Szwajcarii na auto z przyczepą?

Na specjalną roczną winietę na autostradzie w Szwajcarii, trzeba zdecydować się, gdy podróżować będzie się pojazdem z przyczepą. Wielu turystów decyduje się na podróżowanie z przyczepami kempingowymi. Wówczas konieczne jest dokonanie zakupu oddzielnej winiety na auto z przyczepą w Szwajcarii. Informacje o rodzaju, który trzeba wybrać, warto sprawdzić już na etapie planowania wyjazdu. Pozwala to również wybrać miejsce, gdzie będzie można kupić naklejkę.

Winiety dostępne są one między innymi:

  • na stacjach benzynowych,
  • w urzędach pocztowych,
  • w oficjalnych punktach sprzedaży.

Przy planowaniu wyjazdu trzeba brać pod uwagę, że nie są dostępne w Szwajcarii winiety online. Dobrym rozwiązaniem jest wstępne określenie miejsca, gdzie dokona się zakupu, co oczywiście pozwala ograniczyć ryzyko kontroli, podczas której można dostać karę za brak posiadania naklejki na szybę. Ustalenie szacunkowych kosztów wyjazdu pozwala lepiej kontrolować wydatki, więc warto sprawdzić również koszty ubezpieczeń, wykorzystując takie narzędzia jak <porównywarka ubezpieczeń turystycznych.

Jaka jest cena winiety w Szwajcarii?

W Szwajcarii cena za winiety jest niezmienna od kilku lat. Opłata wynosi około 150 złotych. Nie jest to wygórowany koszt, ale brak możliwości kupienia winiet na krótszy okres bywa problemem dla kierowców, którzy planują jedynie przejazd przez ten kraj. Zatem planując podróż po Europie, przy której zamierza się jedynie przejechać przez Szwajcarię, może okazać się, że wybór innej trasy będzie bardziej opłacalny. Natomiast, gdy regularnie przejeżdża się przez ten kraj, wówczas opłata nie jest nadmiernie wysoka w stosunku do cen w innych krajach europejskich. 

Damian Grądzki

Damian Grądzki

Damian Grądzki – redaktor i copywriter z wieloletnim doświadczeniem, pasjonat motoryzacji, aktywnie zainteresowany branżą ubezpieczeń. Publikuje na KioskPolis porady, rankingi i artykuły stricte związane z ubezpieczeniami i wszystkim, co ich dotyczy oraz co bezpośrednio kreuje „ubezpieczeniową i polisową rzeczywistość”.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Czy warto kupować ubezpieczenie od podróży samolotem?

Czy warto kupować ubezpieczenie od podróży samolotem?

Wybierasz się w podróż samolotem? Zadbaj o właściwą ochronę, którą może być ubezpieczenie turystyczne, obejmujące m.in. ubezpieczenie opóźnienia lotu. Dzięki niemu uzyskasz odszkodowanie za zgubiony bagaż, ale nie tylko. Będziesz chroniony medycznie i zwolniony od odpowiedzialności cywilnej w […]

więcej
Franszyza redukcyjna

Franszyza redukcyjna

Franszyza redukcyjna to inaczej umowa między ubezpieczonym, a ubezpieczycielem na pokrycie szkody przy udziale własnym. Najczęściej jest ona stosowana przy polisach, które są bardzo tanie. W ten sposób Towarzystwa Ubezpieczeniowe mogą konkurować ceną za polisę, a jednocześnie zabezpieczają […]

więcej
Przegląd składek polis samochodów marki KIA – ubezpieczenia OC/AC

Przegląd składek polis samochodów marki KIA – ubezpieczenia OC/AC

Pojazdy marki Kia są jednymi z popularniejszych na polskich drogach. Posiadasz takie auto? Warto sprawdzić, czy nie przepłacasz za jego ubezpieczenie. Być może Twoja oferta to wcale nie najtańsze OC! Przedstawiamy przegląd składek polis samochodów marki KIA! W […]

więcej
Ubezpieczenie na życie dla seniora

Ubezpieczenie na życie dla seniora

Gdy przekroczy się wiek emerytalny, nadal można znaleźć takie ubezpieczenie na życie dla seniora, które będzie korzystne. Wprawdzie polisy dla osób w starszym wieku mają ograniczenia, ale nawet produkty o zawężonej ochronie mogą okazać się korzystne. Aktualnie można kupić […]

więcej