Jak i kiedy zgłosić szkodę z OC?

Jak i kiedy zgłosić szkodę z OC?

Kolizje i wypadki samochodowe mogą przytrafić się każdemu. Nawet jeśli jesteś ostrożnym kierowcą i skrupulatnie przestrzegasz wszelkich przepisów prawa drogowego, może się zdarzyć, że osoba jadąca za Tobą za późno naciśnie na hamulec lub straci na chwilę czujność. Jeśli znalazłeś się w sytuacji, w której auto zostało uszkodzone nie z Twojej winy, nie martw się – za jego naprawę zapłaci ubezpieczyciel sprawcy. Jak i kiedy zgłosić szkodę z OC?

Na jakiej podstawie można zgłosić szkodę do ubezpieczyciela?

Jeśli już doszło do wypadku lub kolizji drogowej, najpierw koniecznie ustal, które z tych wydarzeń miało miejsce. Pojęcia te różnią się od siebie, choć nie każdy zdaje sobie z tego sprawę. Z kolizją mamy do czynienia wtedy, jeśli doszło jedynie do strat materialnych. Jeśli natomiast ucierpiały jakieś osoby i konieczne było wezwanie pogotowia, wówczas mówimy o wypadku drogowym.

jak zgłosić szkodę oc

Różnica jest o tyle istotna, że w przypadku wypadku zawsze wzywana jest policja, która ustala tok wydarzeń i wskazuje na sprawcę. Policjant spisuje notkę, z której wynika, kto jest poszkodowany i na jej podstawie można dochodzić odszkodowania od ubezpieczyciela sprawcy.

Sprawdź ceny OC i AC

W przypadku kolizji drogowej nie każdy decyduje się na angażowanie stróżów prawa w zdarzenie, a strony rozwiązują problem polubownie. Aby jednak móc zgłosić szkodę do ubezpieczyciela, konieczne będzie oświadczenie o kolizji spisane przez sprawcę i poszkodowanego, które nie pozostawią towarzystwu ubezpieczeniowemu wątpliwości.

WSKAZÓWKA

Spisanie oświadczenia jest dobrym wyjściem w przypadku kolizji. Dzięki temu nie musicie czekać na przyjazd policji, a sprawca nie dostaje punktów karnych i mandatu. Wzór oświadczenia dostępny jest na stronie internetowej Polskiej Izby Ubezpieczeń.

Jak zgłosić szkodę z OC?

Zgłoszenie szkody OC może zależeć od stopnia uszkodzenia samochodu. Jeśli jest on znaczny, wówczas najlepiej od razu po wypadku wziąć numer telefonu od sprawcy i zadzwonić do towarzystwa ubezpieczeniowego. Wtedy współpracująca z nimi firma zajmie się odholowaniem Twojego auta do warsztatu.

Porównaj ceny ubezpieczeń

Często jednak po kolizji drogowej samochód jest zdolny do dalszej drogi i nie ma konieczności jego holowania. To daje poszkodowanemu możliwość powrotu do domu i odstawienia auta do warsztatu w dogodniejszym dla niego momencie. Wówczas pojawia się więcej możliwości zgłoszenia szkody do ubezpieczyciela. Poza infolinią, z towarzystwem ubezpieczeniowym można skontaktować się najczęściej poprzez formularz zgłoszeniowy na stronie internetowej lub czat. Ta opcja jest zdecydowanie najwygodniejsza, ponieważ pozwala zaoszczędzić czas, który straciłbyś w oczekiwaniu na połączenie. Możesz również osobiście zgłosić się do oddziału firmy – wszystko zależy od preferowanej formy kontaktu z ubezpieczycielem.

Ile czasu na zgłoszenie szkody?

Kierowca ma ograniczony czas na zgłoszenie szkody w zależności od okoliczności.

 • 3 lata od chwili, gdy dowiedział się o szkodzie – w większości przypadków, poza dwoma wymienionymi poniżej;
 • 10 lat, jeśli szkoda została spowodowana czynem niedozwolonym,
 • 20 lat, jeśli szkoda powstała na skutek zbrodni lub występku (termin liczony od dnia popełnienia przestępstwa – niezależnie od tego, kiedy poszkodowany dowiedział się o szkodzie).

Najczęstszą wątpliwością poszkodowanego jest to, ile czasu na zgłoszenie szkody mu przysługuje. Może to wynikać z różnych czynników – poszkodowany akurat wybiera się na wakacje, wyjazd firmowy lub zwyczajnie nie ma czasu zająć się zgłoszeniem szkody OC. Na szczęście czas zgłoszenia szkody OC jest długi, ponieważ odpowiada terminowi przedawnienia roszczeń wynoszącego 3 lata. W niektórych przypadkach termin zgłoszenia szkody może ulec wydłużeniu do 10 (jeśli szkoda OC powstała wskutek czynu niedozwolonego) lub nawet 20 lat (jeśli szkoda powstała w wyniku zbrodni lub występku). Czy jednak warto tyle zwlekać na naprawę samochodu? Choć termin zgłoszenia szkody z OC sprawcy jest długi, lepiej szybko uporać się z uszkodzeniami, aby nie powodowały one dalszego niszczenia samochodu, a także nie przyczyniły się do kolejnych kolizji i wypadków.

Porównaj oferty

Jeśli zostałeś poszkodowany w wyniku kolizji lub wypadku, sprawdź również nasz artykuł: Samochód zastępczy z OC – kiedy się należy i na jak długo?

Sprawdź również:

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker – absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego, kierunek rachunkowość. Od dekady zajmuje się ubezpieczeniami. Specjalizuje się w polisach turystycznych oraz ubezpieczeniach komunikacyjnych. Prywatnie ojciec bliźniaków i miłośnik seriali na Netflixie.

Dodaj komentarz

Komentarze (2)

 • Adam
  - -

  Niedawno miałem wypadek. Skontaktował się ze mną rzeczoznawca samochodowy. Twierdzi, że może przyjechać tylko do godziny 12 innej opcji niema. W tym czasie niema osoby, która mogła by przyjąć tego Pana ja muszę być na uczelni, a inni pracują.
  Chodzi o kolizje z OC sprawcy czy to nie on powinnien dostosować się do mnie, iż to ja jestem poszkodowanym ?

  • Iwona Sowuska
   - -

   W opisanej sytuacji zarówno rzeczoznawca, jak i Pan jako osoba poszkodowana powinniście znaleźć wspólny termin, który odpowiada zarówno jednej jak i drugiej ze stron. Wiele ubezpieczycieli posiada również możliwość oględzin np: za pośrednictwem video inspekcji lub przesłania zdjęć. Warto jeszcze dopytać, czy istnieje może inna możliwość wykonania oględzin pojazdu.

Więcej artykułów i porad

Ranking najlepszych ubezpieczeń OC w czwartym kwartale 2018

Ranking najlepszych ubezpieczeń OC w czwartym kwartale 2018

Wrzesień to pożegnanie z wakacjami. Dla wielu to koniec nie tylko dni wolnych od szkoły czy pracy, ale również… ubezpieczenia OC. Jeśli chciałbyś przedłużyć, zmienić lub wybrać całkowicie nową polisę – sprawdź nasz ranking ubezpieczeń OC. Dowiedz się, […]

więcej
Najlepszy samochód dla młodego kierowcy. Jak wybrać, żeby nie przepłacić za OC?

Najlepszy samochód dla młodego kierowcy. Jak wybrać, żeby nie przepłacić za OC?

Towarzystwa ubezpieczeniowe za młodych kierowców najczęściej uważają osoby, które nie ukończyły jeszcze 26 lat. Według statystyk, młode osoby częściej powodują wypadki, dlatego w ich przypadku ubezpieczyciele zwiększają wysokość składki za OC. By nie przepłacać za polisę, młodzi zastanawiają […]

więcej
Ubezpieczenie nowego samochodu – jak znaleźć najkorzystniejsze OC i AC

Ubezpieczenie nowego samochodu – jak znaleźć najkorzystniejsze OC i AC

Decydując się na zakup nowego samochodu z pewnością zależy Ci, aby objąć pojazd należytą ochroną. Nic dziwnego – to spora inwestycja, która ma posłużyć przez lata. W takim razie musisz zastanowić się nad ubezpieczeniem nowego samochodu. Podpowiadamy, jak […]

więcej
Zakup ubezpieczenia OC AC w 2021 – co musisz wiedzieć?

Zakup ubezpieczenia OC AC w 2021 – co musisz wiedzieć?

Po upływie 12 miesięcy kierowcy muszą przedłużyć swoje umowy na ubezpieczenia komunikacyjne. Wiele osób ma noworoczne postanowienie, by zmienić firmę lub kupić nowy samochód. Niezależnie od tego, co ma się w planach, trzeba właściwie zadbać o wszystkie formalności. […]

więcej