Licytacje komornicze – samochody po okazjonalnych cenach czy ryzykowny zakup?

Licytacje komornicze – samochody po okazjonalnych cenach czy ryzykowny zakup?

Licytacje komornicze od lat przyciągają rzeszę chętnych osób na zakup samochodu czy nieruchomości po okazjonalnej cenie. Legalnie można sięgnąć po okazję życia, korzystając z cudzych porażek. Jednak czy takie zakupy są pozbawione ryzyka czy jednak powinieneś się porządnie zastanowić, zanim zaczniesz przebijać cenę wymarzonego auta z aukcji u komornika?

Przedmioty czy nieruchomości nie trafiają do komorników z przypadku. Dzieje się tak z powodu problemów finansowych właściciela. Gdy ten nie ma możliwości spłaty swoich zobowiązań, a druga strona zwróciła się do organów egzekucyjnych i ma wyrok sądowy, wówczas komornik ściąga od dłużnika dobra w celu zaspokojenia wierzytelności. Po sprzedaży i licytacji pozyskanych wartościowych rzeczy, spłaca długi. Możesz więc odnieść wrażenie, że biorąc udział w aukcji komorniczej samochodów pomagasz komuś stanąć na nogi, a innym – odzyskać ich pieniądze. Z jednej strony jest to dobry uczynek, ale z drugiej możesz się wzbogacić na cudzym nieszczęściu.  Czy to na pewno tak działa?

Licytacje komornicze – samochody, motory i wartościowe dobra

Komornik przy pracy

Do komorników trafia wiele dóbr, o ile są one wartościowe i można je spieniężyć. Najczęściej są to samochody, które zostały zakupione na firmę, nieruchomości, a na końcu maszyny produkcyjne i inne przedmioty, które były wkorzystywane podczas prowadzenia działalności. Komornicy zawsze kierują się zasadą zbycia przedmiotów, które nie generują dochodu, a tylko opłaty są wartościowe. Dlatego też samochody, motory, przyczepy najszybciej trafiają na aukcje.

Licytacje komornicze – samochody: mazowieckie, śląskie

Zastanawiasz się, gdzie szukać prawdziwych okazji? Najczęściej pojawiają się w centralnej Polsce – w Mazowieckim czy Śląskim. Szukaj przede wszystkim w internecie, a także na stronach Krajowej Rady Komorniczej. Niekiedy komornicy zamieszczają informacje w prasie, zachęcając do udziału w licytacji. To w ich interesie jest poinformowanie jak największej liczby osób, by uzyskać jak najwyższą cenę zakupu.

Sprawdzaj zatem strony internetowe samych komorników czy serwisy takie jak licytacje.komornik.pl. Wielu z nich umieszcza też ogłoszenia na serwisach motoryzacyjnych (np. otomoto). Pojawiają się one każdego dnia, dlatego praktycznie codziennie znajdziesz przynajmniej kilka licytacji, w których warto wziąć udział.

Samochody z windykacji komorniczej – czy można je zobaczyć?

Wycieczka samochodem

Potraktuj licytację komorniczą jak zakup samochodu. Zanim decydujesz się na zakup konkretnego modelu, sprawdzasz go i oglądasz, podejmujesz kroki, które pozwalają Ci na uzyskanie rzetelnego obrazu o jego stanie technicznym. Dlaczego w przypadku innego typu pozyskania miałoby być inaczej? No właśnie! W ogłoszeniach komorników – poza informacją o starcie aukcji – jest ta dotycząca oglądania przedmiotu. Wyznacza on jedną, dwie daty, niektórzy umawiają się indywidualnie na pasujący termin. Skorzystaj z tej okazji.

Auta z licytacji komorniczych mogą być prawdziwymi okazjami, ale także przedmiotami, o które nie warto walczyć. Pamiętaj, że trafiły one z powodu problemów finansowych właściciela. Mógł on nie płacić ubezpieczenia AC i OC, opuszczać przeglądy gwarancyjne lub w ogóle nie serwisować tych pojazdów. Stąd sprawdzenie stanu technicznego jest już nie tylko dobrą praktyką, ale koniecznością.

Licytacje komornicze aut – kilka ważnych zasad

Przed przystąpieniem do licytacji pamiętaj o jednej żelaznej zasadzie. Określ swój budżet. Podczas takich wydarzeń łatwo ponieść się emocjom i przekroczyć racjonalną cenę. Z założenia aukcja ma dostarczyć okazję, a nie stać się typowym zakupem. Możesz to zrobić poza biurem komornika – szybciej i bez komplikacji. Nie zapomnij też wpłacić wadium (jeżeli nie wygrasz, wraca do Ciebie).

Aby doszło do licytacji, muszą się na niej pojawić dwie osoby. Na pierwszej licytacji (kodeks zakłada możliwość wyznaczenia dwóch) samochód zostaje wystawiony za 75% sumy, jaką oszacował biegły. W drugiej – już połowa. Są sytuacje, w których licytacje kończą się bez zwycięzcy. Co wtedy? Samochód wraca do dłużnika.

Wygrałeś – co dalej?

Powiedziałeś swoją cenę, komornik huknął młotkiem – wygrałeś. Co teraz? Zapłać. Na miejscu musisz mieć 20% wylicytowanej kwoty, resztę możesz przelać do 12 dni po zakończeniu aukcji. Zacznij też rozglądać się za ubezpieczeniem OC na nowy pojazd, bo wkrótce otrzymasz od niego kluczyki i stosowne dokumenty. O ile poprzedni właściciel nie złoży skargi na sposób przeprowadzenia aukcji, w której brałeś udział.

Czy firmy ubezpieczeniowe inaczej traktują samochody pochodzące z licytacji? Nie. Bez różnicy czy auto zostało zakupione z aukcji u komornika czy sprowadzone. Towarzystwa Ubezpieczeniowe mają swoje taryfy, a jeżeli posiadasz dodatkowe zniżki, możesz liczyć na najtańsze OC.

Licytacje komornicze – prawdziwa okazja czy kot w worku?

Marzysz o dobrym samochodzie ze świetnym wyposażeniem w okazjonalnej cenie? Licytacje komornicze pomóc Ci wejść w jego posiadanie, szczególnie gdy trwa druga aukcja, a cena wywoławcza wynosi 50% wartości. Jednak czy taki sposób zakupu jest pozbawiony ryzyka? Istnieje ono nawet przy kupnie auta z salonu.

Znaczącą różnicą jest jednak to, że w przypadku samochodu salonowego masz gwarancję i prawo do reklamacji. U komornika już nie. Dlatego przeanalizuj awaryjność i stan techniczny pojazdu, który właśnie do niego trafił. Na koniec sprawdź w naszym kalkulatorze OC, jakie są oferowane polisy i wybierz tę najkorzystniejszą!

Mikołaj Dedrys

Mikołaj Dedrys

Ukończył dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Pracę w jednym z towarzystw ubezpieczeniowych rozpoczął zaraz po odebraniu dyplomu. W wolnym czasie pasjonat gier RPG oraz książek o tematyce historycznej.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad

Tanie samochody z salonu – jak znaleźć idealny model dla siebie?

Tanie samochody z salonu – jak znaleźć idealny model dla siebie?

Zamiast kupować używany samochód, wolisz dopłacić i kupić nowy, prosto z salonu? A może taka decyzja okaże się oszczędnością w dłuższej perspektywie czasu? Jeżeli poważnie myślisz o “świeżym” samochodzie, dowiedz się w jaki sposób znaleźć korzystną ofertę. Przeanalizuj […]

więcej
Kupno części ze złomowiska – kiedy tak, a kiedy nie?

Kupno części ze złomowiska – kiedy tak, a kiedy nie?

Dla wielu osób złomowiska wyglądają odstraszająco, ale kryją się na nich prawdziwe skarby. Można znaleźć tam m.in. oryginalne elementy samochodów w całkiem przyzwoitym stanie. Ściąganie ich od producenta nie tylko bywa kosztowne, ale i czasem jest po prostu […]

więcej
Auto do 10 tysięcy złotych – przegląd ekonomicznych modeli z rynku wtórnego

Auto do 10 tysięcy złotych – przegląd ekonomicznych modeli z rynku wtórnego

Nawet jeżeli dysponujesz małym zasobem gotówki, w niemal każdym zakresie  cenowym znajdziesz kilka ciekawych modeli, które warto kupić. Pamiętaj jednak, że samochód ekonomiczny to nie tylko taki, który jest oszczędny w spalaniu paliwa, ale i taki, który jest […]

więcej
Kupiłeś używane auto? Dowiedz się, jakie części powinieneś wymienić!

Kupiłeś używane auto? Dowiedz się, jakie części powinieneś wymienić!

Nabywanie samochodów z rynku wtórnego jest powszechnym zjawiskiem. W ten sposób można w korzystnej cenie zdobyć pojazd w przyzwoitym stanie. Należy jednak mieć świadomość tego, że takie auto jest bardziej narażone na awarie. Radzimy, jakie części warto wymienić […]

więcej