W jakiej sytuacji trzeba zapłacić podatek od kupna samochodu?

W jakiej sytuacji trzeba zapłacić podatek od kupna samochodu?

4.7/5 - (Ocen: 10)

Chcesz kupić auto? Sprawdź, w jakiej sytuacji będziesz zobowiązany do zapłacenia podatku za samochód. Przekonaj się, kto nie musi uiszczać opłaty skarbowej za samochód i dlaczego. Poznaj także kolejne kroki, które musi wykonać nabywca pojazdu mechanicznego: od podpisania umowy, przez wypełnienie odpowiedniej deklaracji, aż po wyliczenie podatku i przelanie właściwej kwoty na konto urzędu.

Kto musi zapłacić podatek za samochód?

Do dokonania opłaty skarbowej za samochód zobowiązana jest każda osoba fizyczna, która kupuje pojazd od innej osoby fizycznej. Z podobnej opłaty zwolnieni są nabywcy nowych aut z salonu, komisu lub od właściciela działalności gospodarczej. Wynika to za faktu, iż w takiej sytuacji najczęściej otrzymujesz fakturę VAT z wliczonym podatkiem. Jeśli nie, musisz zapłacić na rzecz urzędu skarbowego 2% wartości samochodu. Jest to tak zwany podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC).

Sprawdź ceny OC i AC

UWAGA

Kupujesz auto w komisie samochodowym? Sprawdź, kto jest rzeczywistym właścicielem. Jeśli komis, nie musisz uiszczać podatku samochodowego, chyba że samochód nie został jeszcze zarejestrowany w Polsce. W takim przypadku obowiązuje Cię podatek akcyzowy. Jeżeli jednak komis tylko pośredniczył w transakcji między Tobą a inną osobą fizyczną, jesteś zobowiązany do dokonania opłaty w urzędzie podatkowym.

Kupowanie auta od osoby prywatnej zobowiązuje do zapłacenia podatku samochodowego

Ile wynosi opłata skarbowa za samochód?

Opłata skarbowa za samochód wynosi 2% jego wartości. Co to jednak oznacza w praktyce? Ważne, byś pamiętał, że wartość samochodu nie zawsze jest tożsama z kwotą widniejącą w umowie kupna-sprzedaży. Ktoś mógłby na Twoją korzyść zaniżyć cenę albo odwrotnie – w niewiedzy kupiłbyś auto za więcej pieniędzy, niż jest tego warte. Rzeczywistą wartość pojazdu mechanicznego wylicza się na podstawie danych o aucie takich jak jego marka, rocznik, pojemność silnika czy przebieg – musisz zrobić to samodzielnie. Jest to wartość rynkowa auta. Żeby było Ci łatwiej, sprawdź w Internecie lub gazetach branżowych, jak kształtują się ceny Twojego modelu.

Porównaj ceny ubezpieczeń

WSKAZÓWKA

Jesteś zwolniony z podatku przy zakupie samochodu, jeśli jego wartość nie przekracza 1000 zł, bądź też jesteś osobą niepełnosprawną i kupujesz pojazd na użytek własny (nie dla działalności gospodarczej). Z kolei jeśli nabyłeś samochód po wypadku, poinformuj o tym urząd. Zachowaj zdjęcia i inne dowody poświadczające, że niska cena pojazdu jest adekwatna do wartości rzeczywistej.

Kiedy trzeba zapłacić podatek samochodowy?

Opłaty skarbowej za samochód możesz dokonać od razu, np. w dniu podpisania umowy ze sprzedawcą. Aby to zrobić, złóż w urzędzie podatkowym deklarację PCC-3 – fizycznie, pocztą lub przez Internet – jak Ci wygodnie. Pamiętaj jednak, że musisz wybrać ten urząd skarbowy, w którym rozliczasz się Ty, a nie sprzedawca. Jeśli kupiłeś auto wraz z innymi osobami, skorzystajcie ze wzoru PCC-3/A.

Porównaj oferty

Na złożenie deklaracji masz 14 dni od podpisania umowy kupna-sprzedaży. Po dokonaniu tego kroku przelej pieniądze na wskazany przez urząd skarbowy numer konta. Obowiązującą Cię kwotą jest ta, którą wyliczyłeś samodzielnie i zamieściłeś w deklaracji. Jeżeli wpisałeś cenę zakupu i mieści się ona w przedziale wyliczonym przez urzędnika na podstawie katalogu – świetnie, nie masz obowiązku robić niczego więcej. Katalog prezentuje zakresy wartości przeciętnego auta o danych cechach (np. wieku) i odpowiada jego wartości rynkowej. Jeśli jednak nastąpi niezgodność, a urząd skarbowy uzna, że kwota jest za niska, zostaniesz poproszony o wpłatę uzupełniającą.

Kupowanie auta od osoby prywatnej zobowiązuje do opłaty skarbowej za samochód

Nie zwlekaj ze złożeniem deklaracji, a tym bardziej go nie unikaj. Za niespełnienie obowiązku podatkowego grożą wysokie kary!

Pamiętaj też, że najpóźniej w dniu zakupu auta musisz nabyć dla niego obowiązkowe ubezpieczenie OC. By nie przepłacać, wylicz składkę w naszym kalkulatorze OC i sprawdź, w którym towarzystwie ubezpieczeniowym uzyskasz najkorzystniejszą ofertę.

Sprawdź również:

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker – absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego, kierunek rachunkowość. Od dekady zajmuje się ubezpieczeniami. Specjalizuje się w polisach turystycznych oraz ubezpieczeniach komunikacyjnych. Prywatnie ojciec bliźniaków i miłośnik seriali na Netflixie.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Nieświadome kupno kradzionego samochodu – co grozi właścicielowi?

Nieświadome kupno kradzionego samochodu – co grozi właścicielowi?

Kupując używane auto można łatwo stać się ofiarą nieuczciwych sprzedawców. Zwykle zatajają informacje o poważnych uszkodzeniach czy przekręcają liczniki kilometrów. Niestety, można też narazić się na poważne kłopoty, jeśli zostanie się właścicielem nielegalnie pozyskanego pojazdu. Wyjaśniamy, z jakimi […]

więcej
Kiedy możesz liczyć na zwrot składki ubezpieczenia?

Kiedy możesz liczyć na zwrot składki ubezpieczenia?

Sprzedałeś lub wyrejestrowałeś swój samochód? Być może należy Ci się zwrot składki OC za niewykorzystane ubezpieczenie. Zobacz, w jakich sytuacjach możesz złożyć wniosek o zwrot składki!

więcej
Obowiązkowe wyposażenie samochodu – co wchodzi w jego skład?

Obowiązkowe wyposażenie samochodu – co wchodzi w jego skład?

Polscy kierowcy mogą poruszać się po drogach jedynie odpowiednio przystosowanymi do tego pojazdami. Zgodnie z przepisami, powinni także posiadać kilka dodatkowych elementów, które są przydatne w kryzysowych sytuacjach na drodze. Wyjaśniamy, czym jest obowiązkowe wyposażenie samochodu i co […]

więcej
Ubezpieczenie szyb w OC

Ubezpieczenie szyb w OC

Chociaż właściciel samochodu ma obowiązek zakupu tylko OC, do jego dyspozycji pozostają również dodatkowe ubezpieczenia, takie jak np. ubezpieczenie szyb. Produkt ten pozwala oszczędzić sobie kosztów związanych z naprawą szkód szybowych na własną rękę, jak również konsekwencji karnych […]

więcej