Ustawa o OC: jakie są jej najważniejsze zasady?

Ustawa o OC: jakie są jej najważniejsze zasady?

4.9/5 - (Ocen: 23)

Obowiązkowe ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC) dla właścicieli pojazdów mechanicznych to z całą pewnością najpopularniejsze polisy w naszym kraju. Ich aktualną liczbę można szacować na 25 milionów. Wspomniane ubezpieczenia ze względu na swój obowiązkowy charakter zostały bardzo mocno uregulowane przez przepisy. To oznacza, że zakłady ubezpieczeń nie mogą np. swobodnie kształtować zasad obowiązkowej ochrony dla kierowców. Każdy posiadacz pojazdu mechanicznego powinien znać podstawowe przepisy ustawy z 22 maja 2003 r. (ustawy o OC). Postanowiliśmy pokrótce opisać właśnie takie kluczowe zasady obowiązkowej ochrony dla kierowców.

Ubezpieczyciel musi zawrzeć umowę OC z kierowcą

Ustawa o OC

Na wstępie warto wyjaśnić, że określenie „ustawa o OC” ma tylko potoczny charakter. Oficjalna nazwa opisywanego przez nas aktu prawnego to ustawa z 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Pełną treść dokumentu znajdziesz pod linkiem:

https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20031241152/U/D20031152Lj.pdf

Wspomniana ustawa wskazuje, że posiadacz samochodu osobowego lub innego pojazdu samochodowego (np. motocykla lub samochodu ciężarowego), powinien posiadać obowiązkowe OC przez cały okres rejestracji. Wyjątek od tej zasady dotyczy jedynie pojazdów zabytkowych. Zakład ubezpieczeń oferujący obowiązkowe OC, nie może odmówić zawarcia umowy z kierowcą. Wariant zakupu obowiązkowej polisy zależy od właściciela pojazdu. Szybkim sposobem na sprawdzenie oferty ubezpieczycieli jest porównywarka ubezpieczeń OC i przygotowany przez nią kalkulator OC. Taki kalkulator pozwoli na łatwe sprawdzenie, który zakład ubezpieczeń oferuje najtańsze OC.

Ubezpieczyciele pokrywają nawet milionowe szkody

Każdy ubezpieczyciel ma prawo do samodzielnej wyceny kosztu obowiązkowej polisy dla kierowców i ustalenia, jakie zniżki OC będą przysługiwać klientom jeżdżącym bez szkód. Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych określa jednak minimalny limit odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń za szkody spowodowane przez kierowcę. Obecnie każdy ubezpieczyciel w ramach OC wypłaci świadczenie wynoszące do 5,21 mln euro (za szkody osobowe powstałe na wskutek jednego wypadku) oraz do 1,05 mln euro (za szkody majątkowe powstałe na wskutek jednego wypadku). W określonych sytuacjach (związanych np. ze spowodowaniem wypadku pod wpływem alkoholu) ubezpieczyciel ma prawo do tzw. regresu. Oznacza to, że kierujący będzie musiał zwrócić zakładowi ubezpieczeń sumę wypłaconą w związku ze szkodami osobowymi (np. kalectwem ofiary wypadku) oraz szkodami majątkowymi (m.in. uszkodzeniem pojazdu należącego do osoby trzeciej).

Z obowiązkowego OC nie można łatwo zrezygnować

Ustawa OC

Ustawa o OC została tak skonstruowana, żeby ograniczyć do minimum liczbę pojazdów mechanicznych bez obowiązkowego ubezpieczenia. Służy do tego nie tylko system kar za brak OC, które wymierza Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Warto również wspomnieć o specjalnych przepisach, które mocno ograniczają możliwość rezygnacji z obowiązkowej polisy OC. Zakończenie ochrony związanej z takim ubezpieczeniem jest możliwe tylko w okolicznościach przewidzianych przez ustawę. Co więcej, roczna polisa dla właściciela samochodu lub motocykla (nie zabytkowego) odnowi się na kolejne 12 miesięcy, jeżeli taka osoba przynajmniej jeden dzień wcześniej nie poinformowała ubezpieczyciela o chęci wypowiedzenia umowy. Warto podkreślić również, że nie ma możliwości zakupu ubezpieczenia OC z datą wsteczną – reguluje to wspomniana już ustawa w art. 5, ust. 2.

Rezygnacja z obowiązkowego OC jest możliwa także wtedy, gdy oprócz automatycznie przedłużonej polisy mamy inną albo kupiliśmy OC razem z pojazdem. Ochrona zakończy się również po wyrejestrowaniu pojazdu mechanicznego. Warto wiedzieć, że osoby kupujące obowiązkowe OC przez Internet lub telefon (do celów prywatnych), mają wyjątkowe prawo dotyczące odstąpienia od umowy. Z polisy OC kupionej zdalnie można zrezygnować w ciągu kolejnych 30 dni (bez podawania przyczyny). Taki przepis zachęca do kupowania obowiązkowego ubezpieczenia w ramach oferty, jaką ma porównywarka ubezpieczeń OC.

Sprawdź również:

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker – absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego, kierunek rachunkowość. Od dekady zajmuje się ubezpieczeniami. Specjalizuje się w polisach turystycznych oraz ubezpieczeniach komunikacyjnych. Prywatnie ojciec bliźniaków i miłośnik seriali na Netflixie.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Unilink i CUK – co musisz o nich wiedzieć? Porównanie z KioskPolis.pl

Unilink i CUK – co musisz o nich wiedzieć? Porównanie z KioskPolis.pl

Znalezienie idealnej polisy OC to prawdziwe wyzwanie. Można jednak ułatwić sobie podjęcie decyzji – w tym celu warto skorzystać ze specjalnego serwisu, czyli tzw. porównywarki ubezpieczeń. Dzięki zestawieniu ofert i łatwości obsługi kalkulatora OC/AC, bez problemu można wykupić […]

więcej
Jakie dokumenty należy przygotować do ubezpieczenia OC?

Jakie dokumenty należy przygotować do ubezpieczenia OC?

Kupiłeś auto i szukasz najtańszego OC? Jeśli zastanawiasz się, jakie dokumenty będą Ci potrzebne do wykupienia polisy – przeczytaj poniższy artykuł. Pokazujemy, dlaczego dla ubezpieczyciela ważny jest m.in. dowód rejestracyjny, numer VIN Twojego pojazdu oraz dane współwłaściciela pojazdu.

więcej
Zadośćuczynienie z OC sprawcy – kiedy Ci przysługuje?

Zadośćuczynienie z OC sprawcy – kiedy Ci przysługuje?

Po wypadku spowodowanym przez innego uczestnika ruchu, poszkodowanym przysługują odpowiednie kompensaty, wypłacane przez towarzystwo ubezpieczeniowe sprawcy. W jakich okolicznościach można liczyć na dodatkowe wsparcie finansowe poza odszkodowaniem? Wyjaśniamy, kiedy otrzymuje się zadośćuczynienie z OC sprawcy! Polscy kierowcy muszą […]

więcej
Co warto wiedzieć o OC z „drugiej ręki”, czyli ubezpieczeniu używanego samochodu?

Co warto wiedzieć o OC z „drugiej ręki”, czyli ubezpieczeniu używanego samochodu?

Kupując używane auto, trzeba mieć pewność, że posiada ono ważne ubezpieczenie OC. OC po kupnie używanego samochodu przechodzi na nowego właściciela, jednak trzeba mieć świadomość tego, na jakich zasadach, gdyż czasem mogą wyniknąć z tego pewne nieporozumienia. Czego […]

więcej