Ubezpieczenie taksówki, czyli OC i AC auta do przewozu osób

Ubezpieczenie taksówki, czyli OC i AC auta do przewozu osób

4.9/5 - (Ocen: 12)

Zamierzasz zarejestrować swoje auto jako taksówkę i wykorzystywać je do przewozu osób? Uważaj – w takiej sytuacji Twoja składka OC może drastycznie podskoczyć. Zobacz, dlaczego za OC zapłacisz więcej i o ile może zmienić się stawka dla auta eksploatowanego w roli taksówki!

Czym OC i AC taksówki różni się od standardowego?

Podpisując klasyczną umowę ubezpieczeniową, a nawet korzystając z kalkulatora ubezpieczeń komunikacyjnych, musisz potwierdzić, że pojazd będzie stosowany tylko na użytek własny. Oznacza to, że w przypadku użytku na rzecz działalności gospodarczej obowiązują już zupełnie inne warunki – niekoniecznie korzystne. Co więcej, masz obowiązek poinformowania ubezpieczyciela o takiej sytuacji i nie możesz tego zataić, by zyskać korzystniejszą ofertę – właśnie z tego powodu za OC taksówki zapłacisz naprawdę sporo.

UWAGA

Co się stanie, jeśli nie powiadomisz ubezpieczyciela o sposobie wykorzystywania pojazdu, a następnie dojdzie do stłuczki? Ubezpieczyciel ma prawo podważyć Twoje prawo do wypłaty odszkodowania, gdyż zdarzenie nie jest objęte przez OWU – w efekcie będziesz musiał pokryć wszystkie straty z własnej kieszeni.

kierowcy taksówki – ile zapłacą za OC i AC?

Dlaczego składka OC/AC za taksówkę jest wyższa?

Zastanawiasz się, skąd takie postępowanie towarzystw ubezpieczeniowych? Oto powody, które mogą mieć tutaj znaczenie:

  • taksówki to samochody, które są naprawdę mocno eksploatowane. W efekcie ich podzespoły szybciej się zużywają, a auta są bardziej narażone na awarię. Szanse na to, że taki pojazd niedługo odmówi posłuszeństwa na drodze i spowoduje wypadek, są wysokie – a dla ubezpieczyciela oznacza to wysokie ryzyko wypłaty odszkodowania,

  • taksówki poruszają się po mieście w godzinach szczytu, kiedy to szanse na stłuczkę są największe. To również podnosi ich czynnik ryzyka wypłaty odszkodowania,

  • taksówkarze są postrzegani jako osoby jeżdżące nie zawsze zgodnie z przepisami. Choć może być to jedynie stereotypem, nie sposób nie zauważyć, do jak wielu wypadków z udziałem taksówek dochodzi każdego dnia,

  • taksówki służą do tego, by przewozić inne osoby. Jeśli w trakcie wykonywania usługi dojdzie do stłuczki, ewentualne roszczenia pasażera mogą zostać pokryte z ubezpieczenia taksówkarza. A takie roszczenia mogą być naprawdę wysokie, co dla ubezpieczyciela oznacza kolejne koszty.

Porównaj oferty

Ile kosztuje OC/AC dla taksówki?

Koszt OC dla taksówki – o ile więcej zapłacisz?

O ile więcej zapłacisz za składkę OC dla auta używanego w roli taksówki? Postanowiliśmy to sprawdzić. Do naszego małego testu posłużyliśmy się Fordem Focusem z 2011 roku w wersji dieslowej. Jako kierowcę przedstawiliśmy pana Kazimierza – 30-letniego, żonatego mieszkańca Wrocławia z 60% zniżkami za bezszkodową jazdę. Zobaczmy, ile nasz bohater zapłaci za ubezpieczenie tego samego samochodu przy różnym przeznaczeniu!

  • na użytek własny – 790 zł*

  • na użytek działalności gospodarczej – 1247 zł

Jak widać, różnica w cenie ubezpieczenia dla tego samego auta może być naprawdę różna. Dlatego też warto zawsze sprawdzać oferty od różnych towarzystw i wybierać tę najkorzystniejszą dla portfela.

Porównaj ceny ubezpieczeń

Na wysokość składki OC dla Twojej taksówki wpłyną również parametry samego auta. O tym, jak to działa, przeczytasz w naszym innym artykule: Parametry pojazdu – co ma wpływ na wysokość polisy.

*Wyliczenia dokonane na dzień 22.02.2018 r. przy użyciu kalkulatora dostępnego na stronie KioskPolis.pl.

Sprawdź również:

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska – swoją karierę zaczęła już w trakcie stażu studenckiego u wiodącego ubezpieczyciela w Polsce. Po obronie pracy licencjackiej na kierunku bankowość, uznała że chce się skupić na tym rynku ubezpieczeń. Obecnie pracuje jako specjalista ds. ubezpieczeń w KioskPolis.pl – pisze artykuły o ubezpieczeniach i doradza Polakom, jaką wybrać polisę.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Czym jest ubezpieczenie komunikacyjne?

Czym jest ubezpieczenie komunikacyjne?

Ubezpieczenia komunikacyjne to rodzaj polis związanych z posiadaniem i użytkowaniem pojazdów. Ubezpieczenia obowiązkowe chronią Cię od odpowiedzialności cywilnej za spowodowane szkody. Dobrowolne – pomagają lepiej zabezpieczać Twój samochód np. od zdarzeń losowych czy następstw nieszczęśliwych wypadków.

więcej
Autem do Włoch – jedź bezpiecznie i zgodnie z przepisami

Autem do Włoch – jedź bezpiecznie i zgodnie z przepisami

Podróżowanie samochodem po Włoszech to świetny sposób na poznanie najpiękniejszych zakątków tego kraju – jest on bogaty zarówno w zabytki, jak i niezwykłą przyrodę, a wszystkie miejsca warte zobaczenia rozsiane są po całym państwie. Jak więc najlepiej przygotować […]

więcej
Jak udzielić pierwszej pomocy ofiarom wypadku?

Jak udzielić pierwszej pomocy ofiarom wypadku?

W sytuacji wypadku drogowego, kierowca biorący w nim udział jest zobowiązany do pomocy osobom poszkodowanym. W chwili, gdy doszło do kolizji i jej uczestnicy są ranni, należy niezwłocznie przystąpić do działania. Co trzeba wtedy zrobić? Wyjaśniamy, jak udzielić […]

więcej
Czym jest czasowe wyrejestrowanie pojazdu i kiedy z niego korzystać?

Czym jest czasowe wyrejestrowanie pojazdu i kiedy z niego korzystać?

Zgodnie z polskim prawem, każdy pojazd mechaniczny musi posiadać ważne ubezpieczenie OC. Przepis ten dotyczy nawet samochodów nieużywanych. Sposobem na uniknięcie niepotrzebnych opłat jest czasowe wycofanie pojazdu z ruchu. Wyjaśniamy, na czym to polega i kto może skorzystać […]

więcej