Ubezpieczenie taksówki, czyli OC i AC auta do przewozu osób

Ubezpieczenie taksówki, czyli OC i AC auta do przewozu osób

4.9/5 - (Ocen: 12)

Zamierzasz zarejestrować swoje auto jako taksówkę i wykorzystywać je do przewozu osób? Uważaj – w takiej sytuacji Twoja składka OC może drastycznie podskoczyć. Zobacz, dlaczego za OC zapłacisz więcej i o ile może zmienić się stawka dla auta eksploatowanego w roli taksówki!

Czym OC i AC taksówki różni się od standardowego?

Podpisując klasyczną umowę ubezpieczeniową, a nawet korzystając z kalkulatora ubezpieczeń komunikacyjnych, musisz potwierdzić, że pojazd będzie stosowany tylko na użytek własny. Oznacza to, że w przypadku użytku na rzecz działalności gospodarczej obowiązują już zupełnie inne warunki – niekoniecznie korzystne. Co więcej, masz obowiązek poinformowania ubezpieczyciela o takiej sytuacji i nie możesz tego zataić, by zyskać korzystniejszą ofertę – właśnie z tego powodu za OC taksówki zapłacisz naprawdę sporo.

UWAGA

Co się stanie, jeśli nie powiadomisz ubezpieczyciela o sposobie wykorzystywania pojazdu, a następnie dojdzie do stłuczki? Ubezpieczyciel ma prawo podważyć Twoje prawo do wypłaty odszkodowania, gdyż zdarzenie nie jest objęte przez OWU – w efekcie będziesz musiał pokryć wszystkie straty z własnej kieszeni.

kierowcy taksówki – ile zapłacą za OC i AC?

Dlaczego składka OC/AC za taksówkę jest wyższa?

Zastanawiasz się, skąd takie postępowanie towarzystw ubezpieczeniowych? Oto powody, które mogą mieć tutaj znaczenie:

  • taksówki to samochody, które są naprawdę mocno eksploatowane. W efekcie ich podzespoły szybciej się zużywają, a auta są bardziej narażone na awarię. Szanse na to, że taki pojazd niedługo odmówi posłuszeństwa na drodze i spowoduje wypadek, są wysokie – a dla ubezpieczyciela oznacza to wysokie ryzyko wypłaty odszkodowania,

  • taksówki poruszają się po mieście w godzinach szczytu, kiedy to szanse na stłuczkę są największe. To również podnosi ich czynnik ryzyka wypłaty odszkodowania,

  • taksówkarze są postrzegani jako osoby jeżdżące nie zawsze zgodnie z przepisami. Choć może być to jedynie stereotypem, nie sposób nie zauważyć, do jak wielu wypadków z udziałem taksówek dochodzi każdego dnia,

  • taksówki służą do tego, by przewozić inne osoby. Jeśli w trakcie wykonywania usługi dojdzie do stłuczki, ewentualne roszczenia pasażera mogą zostać pokryte z ubezpieczenia taksówkarza. A takie roszczenia mogą być naprawdę wysokie, co dla ubezpieczyciela oznacza kolejne koszty.

Porównaj oferty

Ile kosztuje OC/AC dla taksówki?

Koszt OC dla taksówki – o ile więcej zapłacisz?

O ile więcej zapłacisz za składkę OC dla auta używanego w roli taksówki? Postanowiliśmy to sprawdzić. Do naszego małego testu posłużyliśmy się Fordem Focusem z 2011 roku w wersji dieslowej. Jako kierowcę przedstawiliśmy pana Kazimierza – 30-letniego, żonatego mieszkańca Wrocławia z 60% zniżkami za bezszkodową jazdę. Zobaczmy, ile nasz bohater zapłaci za ubezpieczenie tego samego samochodu przy różnym przeznaczeniu!

  • na użytek własny – 790 zł*

  • na użytek działalności gospodarczej – 1247 zł

Jak widać, różnica w cenie ubezpieczenia dla tego samego auta może być naprawdę różna. Dlatego też warto zawsze sprawdzać oferty od różnych towarzystw i wybierać tę najkorzystniejszą dla portfela.

Porównaj ceny ubezpieczeń

Na wysokość składki OC dla Twojej taksówki wpłyną również parametry samego auta. O tym, jak to działa, przeczytasz w naszym innym artykule: Parametry pojazdu – co ma wpływ na wysokość polisy.

*Wyliczenia dokonane na dzień 22.02.2018 r. przy użyciu kalkulatora dostępnego na stronie KioskPolis.pl.

Sprawdź również:

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska – swoją karierę zaczęła już w trakcie stażu studenckiego u wiodącego ubezpieczyciela w Polsce. Po obronie pracy licencjackiej na kierunku bankowość, uznała że chce się skupić na tym rynku ubezpieczeń. Obecnie pracuje jako specjalista ds. ubezpieczeń w KioskPolis.pl – pisze artykuły o ubezpieczeniach i doradza Polakom, jaką wybrać polisę.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Czy można zgłosić szkodę, jeśli samochód ma nieważne badania techniczne?

Czy można zgłosić szkodę, jeśli samochód ma nieważne badania techniczne?

Czy można uzyskać odszkodowanie po wypadku samochodowym z OC i AC bez ważnego przeglądu auta? Jakie konsekwencje grożą temu, kto spowodował wypadek, lecz ma nieważne badania techniczne? Poznaj odpowiedzi na nurtujące pytania i podejmij najlepszą decyzję w sytuacji, […]

więcej
Czym jest ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC)?

Czym jest ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC)?

Jednym z obowiązkowych ubezpieczeń odpowiedzialności cywilnej, z którym zetknie się prędzej czy później prawie każdy, jest to, które dotyczy posiadaczy samochodów. Co to jest OC? To rodzaj ubezpieczenia majątkowego, które ochroni niejako Twoją własność, gdy jesteś zobowiązany do […]

więcej
Ile się czeka na prawo jazdy? Procedury wydania

Ile się czeka na prawo jazdy? Procedury wydania

Zaczynasz swoją przygodę jako kierowca? A może próbujesz zdobyć uprawnienia na pojazd innego typu? Dowiedz się, jak długo może zająć Ci cały proces uzyskiwania prawa jazdy oraz jak przebiegają procedury jego wydania!

więcej
Szkoda parkingowa – jak się zachować?

Szkoda parkingowa – jak się zachować?

Szkoda parkingowa może przydarzyć się każdemu. Koniecznie przeczytaj artykuł i dowiedz się, co powinieneś zrobić zarówno w sytuacji, gdy to Ty będziesz poszkodowany, jak i kiedy sam doprowadzisz do szkody parkingowej. Sprawdź, jak uzyskać odszkodowanie z OC sprawcy […]

więcej