Zima jest bardzo trudnym okresem dla kierowców. Warunki na drodze są wyjątkowo ryzykowne, szczególnie gdy pojawią się pierwsze przymrozki. W takich okolicznościach należy przede wszystkim skupić się na tym, by bezpiecznie prowadzić. Wyjaśniamy, jak powinna wyglądać jazda po oblodzonej drodze!
Śliska nawierzchnia jest zdradliwa, przez co często przyczynia się do tragedii. Nawet doświadczeni kierowcy mają kłopoty z prowadzeniem auta w tak niesprzyjających warunkach. Dowiedz się, czym charakteryzuje się bezpieczna jazda po oblodzonej drodze, a także jak zadbać o siebie, innych uczestników ruchu i swój samochód!
Z tego artykułu dowiesz się:
Jazda po oblodzonej drodze – podstawowe środki bezpieczeństwa
Zimowa aura często sprawia, że w ogóle nie ma się ochoty wychodzić z domu. Niestety, nie każdy może sobie na to pozwolić. Warto jednak mieć na względzie to, że jazda po oblodzonej drodze powinna być ostatecznością. Kiedy warunki są szczególnie niesprzyjające, bezpieczniej jest skorzystać z komunikacji miejskiej lub pociągu.
Jeśli mimo wszystko jest się zmuszonym do wyjazdu, trzeba się do niego odpowiednio przygotować. Najpierw powinno się sprawdzić prognozę pogody, by ocenić stopień zagrożenia. Następnie dobrze jest uważnie zaplanować trasę – tak, by ominąć np. ostre zakręty, skomplikowane skrzyżowania czy odludne drogi obsadzone drzewami.
Oczywiście jedną z najważniejszych kwestii jest wymiana opon. Jazda po oblodzonej drodze na letnim ogumieniu to przepis na katastrofę. W takiej sytuacji absolutnie nie powinno się wyjeżdżać w trasę. Najrozsądniej jest zaczekać na poprawę pogody i od razu udać się do wulkanizatora lub zamówić usługę z dojazdem do domu.
Obowiązkowo należy również zabrać naładowany telefon. W razie gdyby coś się stało, można dzięki niemu szybko wezwać pomoc. Na wszelki wypadek powinno się mieć ze sobą przewód USB do ładowania i/lub powerbank.
Jak przygotować samochód do jazdy po oblodzonej drodze?
Opisane wyżej porady oczywiście nie wyczerpują tematu tego, jak przygotować samochód do jazdy po oblodzonej drodze. Niektórzy kierowcy dodatkowo obciążają pojazd, tankując go do pełna czy nawet wkładając do bagażnika balast. Cięższe auto lepiej trzyma się drogi, dlatego jest to sprytny sposób na częściowe zminimalizowanie ryzyka poślizgu.
Tuż przed wyruszeniem w drogę trzeba dokładnie wyczyścić karoserię i szyby. Zalegający śnieg czy szron zmniejszają widoczność oraz stanowią zagrożenie dla innych uczestników ruchu. Warto zastosować na szyby specjalne preparaty zapobiegające zamarzaniu oraz wlać zimowy płyn do spryskiwaczy.
Ważną kwestią jest też sam moment ruszania. W wielu sytuacjach konieczne jest tzw. rozbujanie się. Jeśli koła „boksują”, czyli kręcą się w miejscu, nie powinno się dodawać gazu. Najlepiej jest delikatnie ruszać na półsprzęgle, tak by śnieg pod kołami się trochę ubił. Jeśli to nie pomoże, dobrze mieć ze sobą w bagażniku niewielką łopatkę do śniegu.
Jak prowadzić auto na oblodzonej jezdni?
Jazda na oblodzonej jezdni technicznie dość mocno się różni. Warto mieć tego świadomość i znać kilka podstawowych zasad, które znacznie ułatwiają prowadzenie pojazdu w czasie zimy. Przede wszystkim powinno się ostrożnie operować gazem oraz skrzynią biegów. Koniecznie trzeba uważać podczas redukcji, szybko je zmieniając. Nie należy też dodawać gazu na zakrętach, a także nie utrzymywać zbyt długo wysokich obrotów.
Dobrze jest również mieć świadomość tego, jak prowadzone auto zachowuje się podczas poślizgu. Niektórzy kierowcy próbują doprowadzić do takiej sytuacji np. na pustym placu. W ten sposób mogą dowiedzieć się, kiedy można stracić panowanie nad pojazdem i co wtedy powinno się zrobić.
Jedną z najbardziej problematycznych kwestii związanych z jazdą na oblodzonej drodze są ostre zakręty. Zimą powinno się je pokonywać większym kątem. Każdy mocniejszy skręt kierownicą sprawia, że przednia oś traci przyczepność. Najlepiej jest powoli, dużym łukiem wjeżdżać w zakręt.
Wszyscy kierowcy powinni również bezwzględnie pamiętać o tym, że podczas jazdy na oblodzonej nawierzchni droga hamowania znacznie się wydłuża. W związku z tym, trzeba zachowywać większe odstępy, a także wyjątkowo delikatnie używać hamulca. Idealnie sprawdza się hamowanie silnikiem.
Żelazną zasadą jest też to, że nie wolno jeździć na luzie na śliskiej jezdni. Bezwładnie kręcące się koła od razu tracą przyczepność. W ten sposób traci się nad nimi panowanie.
Szczególną ostrożność powinno się zachowywać także podczas wyprzedzania. Nawet gdy droga nie jest ośnieżona, może być skuta cienkim, bardzo śliskim lodem, tzw. gołoledzią. Co więcej, pomiędzy pasami tworzą się często ścieżki śniegu – po najechaniu na nie można łatwo wpaść w poślizg. Z tego względu najlepiej jest zacząć wyprzedzanie poprzez wjechanie na drugi pas lewymi kołami, a następnie prawymi.
Na co szczególnie uważać podczas jazdy po oblodzonej drodze?
Jazda na oblodzonej drodze wymaga dużego skupienia i ostrożności. Należy uważać nie tylko siebie, ale też innych uczestników ruchu. Zagrożenie stanowią pojazdy mechaniczne oraz piesi i rowerzyści. Nagły poślizg może sprawić, że ktoś wpadnie z chodnika na jezdnię. W niektórych miejscach dzieci urządzają sobie zjazdy saneczkowe czy kuligi. Z tego względu odpowiedzialny kierowca powinien jechać wolniej i cały czas uważnie obserwować otoczenie.
Dużym zagrożeniem są koleiny powstające na drogach. Podczas mijania powinno się szczególnie uważać na ciąg śniegu tworzący się pomiędzy pasami, by przypadkiem na niego nie najechać. Nie oznacza to jednak, że należy odbijać maksymalnie w prawą stronę. Wtedy koła mogą wyskoczyć z kolein, co może doprowadzić do utraty panowania nad pojazdem.
Szczególną ostrożność podczas jazdy na oblodzonej drodze trzeba zachowywać na mostach i wiaduktach. Bliskie sąsiedztwo zbiorników wodnych przyczynia się do powstawania gołoledzi. Ponieważ często jest ona w ogóle niewidoczna, należy próbować omijać trasy uwzględniające takie miejsca lub po prostu postarać się jak najostrożniej przez nie przejeżdżać.
Jak znaleźć idealne ubezpieczenie na zimę?
Nawet najbardziej doświadczeni kierowcy nie zawsze będą w stanie uniknąć kolizji drogowej. Z tego względu, w okresie zimowym szczególnie przydają się dodatkowe ubezpieczenia komunikacyjne. Osoby spędzające sporo czasu za kierownicą, np. w związku z pracą, koniecznie powinny zainwestować w dodatkowe świadczenia. Oprócz OC przydatne będzie NNW – polisa od następstw nieszczęśliwych wypadków. Zapewni odszkodowanie w razie uszczerbku na zdrowiu (a także śmierci) w wyniku kolizji drogowej. Pomocne będzie również Assistance, które gwarantuje wsparcie w razie różnych problemów w trasie. Oczywiście warto też dokupić ubezpieczenie Autocasco (AC), w razie sytuacji wywołanych przez czynniki zewnętrzne i osoby trzecie. Przyda się, gdy np. przez poślizg wpadnie się w drzewo czy na auto spadnie zamarznięty sopel.
Jazda po oblodzonej drodze będzie z pewnością nieco bardziej bezpieczna, jeśli będzie się posiadać stosowny pakiet polis. Obawiasz się, że taki zestaw świadczeń będzie drogi? Dzięki naszemu kalkulatorowi możesz znaleźć ofertę w najlepszej cenie.
Na naszej stronie znajdziesz prosty formularz. Wypełnij go, wpisując dane kierowcy oraz pojazdu, po czym zaznacz odpowiednie kryteria. Kalkulator OC AC obliczy składki dostępnych wariantów od znanych ubezpieczycieli i uszereguje je od najtańszej do najdroższej. W mniej niż dwie minuty otrzymasz do wglądu interaktywną listę, która pomoże Ci uważnie porównać wszystkie opcje.
Jazda po oblodzonej drodze szczególnie Cię niepokoi? Dostosuj swój styl jazdy, odpowiednio przygotuj auto, a także zadbaj o dodatkowe polisy. Zabezpiecz się na każdą ewentualność, a zima za kierownicą od razu stanie się mniej straszna!
Sprawdź również: