Najbardziej ekonomiczne auta – przegląd modeli do 20 tys. złotych

Najbardziej ekonomiczne auta – przegląd modeli do 20 tys. złotych

5/5 - (Ocen: 1)

Kalkulator OC
Koszty utrzymania samochodu potrafią przytłoczyć. Ceny paliwa, przeglądów, napraw, a także składek za ubezpieczenie są dość wysokie. Z powodzeniem da się jednak kupić niedrogi pojazd, który w dodatku nie generuje zbyt dużych wydatków. Przedstawiamy najbardziej ekonomiczne auta do 20 tys. złotych!

Rozważania przy wyborze auta do 20 tysięcy

Potrzebny Ci pojazd, ale nie chcesz lub nie możesz zbyt wiele przeznaczyć na ten cel? Najrozsądniej wybrać niedrogie auto, które jest w dodatku tanie w utrzymaniu. Powinno mieć m.in. nieduże spalanie paliwa, łatwo dostępne części oraz niską składkę za ubezpieczenie OC. Dowiedz się, jak znaleźć taki samochód, a także sprawdź wybrane przez nas najbardziej ekonomiczne auta do 20 tys. złotych!

Auto do 20 tysięcy – używane czy nowe?

Jeśli chcesz kupić samochód, nie wydając więcej niż 20 tysięcy, musisz pamiętać, że nowe auto prosto z salonu raczej nie wchodzi w grę. W ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy samochody mocno podrożały, co odbiło się na rynku nie tylko używanych pojazdów, ale również tych nowych. Na szczęście nadal do wspomnianej kwoty można znaleźć samochód w dobrym stanie technicznym, który posłuży naprawdę długo.

Jaki model samochodu do 20 tysięcy warto kupić?

Do samochodów, które warto wziąć pod uwagę, zalicza się między innymi 3 auta:

  • Ford Fiesta;
  • Hyundai i20 I;
  • Mini R56.

To oczywiście jedynie niewielki przykład pojazdów, które kupić można, nie wydając więcej niż wspomniane 20 tysięcy.

Jak sprawdzić historię pojazdu?

Kupując używane auto, musisz pamiętać, aby sprawdzić jego historię. W tym celu musisz mieć 3 istotne informacje:

  • numer rejestracyjny;
  • numer VIN;
  • datę pierwszej rejestracji.

Skorzystaj z usługi Historia Pojazdu, która gromadzi dane z Centralnej Ewidencji Pojazdów. Dowiesz się między innymi, czy samochód ma ważną polisę OC i badania techniczne, czy w przeszłości został wycofany z ruchu, a także jakie jest jego średnie zużycie paliwa. Sprawdzisz także przebieg, dzięki czemu będziesz mógł porównać go z tym, co znajduje się na liczniku auta.

Rodzaje aut dostępnych za 20 tysięcy 

Wśród samochodów za 20 tysięcy złotych znajdują się zarówno zwinne i ekonomiczne auta miejsce, jak i przestronne oraz praktyczne rodzinne kombi. Można znaleźć wśród nich również kompaktowe SUV-y, które polecane są miłośnikom wyższej pozycji za kierownicą.

Samochody miejskie – zwinne i ekonomiczne 

Wśród samochodów, które można kupić za 20 tysięcy znajdują się między innymi auta miejsce. Mianem tym określa się te pojazdy, które mają naprawdę niewielkie gabaryty. Jednocześnie w ich wnętrzu jest całkiem sporo miejsca, co sprawia, że jeździ się nimi naprawdę wygodnie. Są one zwinne, a jednocześnie ekonomiczne.

Rodzinne Kombi – przestronne i praktyczne 

Są powszechnie uważane za najbardziej funkcjonalne samochody na rynku. Tym, co je wyróżnia jest to, że są naprawdę przestronne, a w efekcie praktyczne. W takich autach jest dużo miejsca, mają również spory bagażnik, co czyni je idealnymi samochodami rodzinnymi.

Kompaktowe SUV-y – dla miłośników wyższej pozycji za kierownicą 

Myli się ten, kto sądzi, że za taki samochód trzeba zapłacić naprawdę dużo – na rynku znaleźć można używane SUV-y w dobrym stanie za nie więcej, jak 20 tysięcy złotych. Są to auta idealne dla wszystkich, którzy lubią siedzieć wyżej i mieć lepszą widoczność. Decydując się na taki pojazd, pamiętaj jednak, że jest to spore auto, które potrzebuje szerszych miejsc do parkowania.

Jakie są najbardziej ekonomiczne auta?

Jakie są najbardziej ekonomiczne auta?

Nie każdego jest stać na nowe auto prosto z salonu. Takie pojazdy generują często duże wydatki. Spalają sporo paliwa, oryginalne części do nich są bardzo drogie, a cena składki za najtańsze OC jest w ich przypadku kilkukrotnie większa niż dla przeciętnego auta. Z tego względu Polacy chętnie kupują używane samochody. Oczywiście, pojazdy z drugiej ręki mogą być nieco bardziej narażone na awarie, ale niektóre modele są wyjątkowo wytrzymałe i w razie czego da się je niedrogo naprawić. Ich niska cena, małe zainteresowanie wśród złodziei oraz dobra renoma sprawiają, że można na nie dostać bardzo przystępne pakiety polis komunikacyjnych. Jak najbardziej da się niedrogo wykupić ubezpieczenie AC oraz inne dodatki. Na rynku można znaleźć sporo świetnych modeli, dlatego wybraliśmy trzy przykładowe, niezwykle ekonomiczne auta! W jakie pojazdy do 20 tys. złotych na pewno warto zainwestować?

Ekonomiczne auta do 20 tys. złotych

Jednym z najpopularniejszych ekonomicznych aut jest Skoda Octavia II Combi 1.9 TDI. Bez obaw można kupować nawet starsze egzemplarze, ponieważ na rynku da się znaleźć dużo tanich części. Silnik pojazdu jest bardzo wytrzymały i oszczędny. Dzięki swojej prostej budowie rzadko sprawia jakiekolwiek kłopoty. Przy kupowaniu polisy samochodowej można ze spokojem zrezygnować z ubezpieczenia Assistance. Pojazd jest przy tym bardzo pakownym, przestronnym kombi. Średnie spalanie tej Skody wynosi tylko ok. 5,8l/100 km, dlatego na pewno nie będzie przepłacać się za benzynę.

Ford Focus 1.6 TDCi jest również często spotykanym, budżetowym autem. Jest niezwykle tani, ponieważ z powodzeniem można znaleźć modele za mniej niż 10 tys. złotych! Chociaż po latach ma tendencje do korozji, bez problemu można dokupić do niego niedrogie części. Posiada również bardzo prosty i tani w utrzymaniu silnik. Średnie spalanie ok. 7l/100 km jest całkiem przystępnym wynikiem. Samochód, mimo upływu czasu, nadal dobrze się prezentuje, świetnie prowadzi i ma niezwykle funkcjonalne wnętrze.

Świetną opcją jest także Fiat Panda II 1.2. Jest nieco nowszy i większy od poprzedników. Rzadko kiedy cokolwiek się w nim psuje, a nawet jeśli, to części są również bardzo tanie oraz ogólnodostępne. Pojazd w zasadzie nie traci już specjalnie na wartości, w ogóle nie jest popularny wśród złodziei, a do tego spala średnio tylko 7l/100 km. Ceny składek polis komunikacyjnych dla tego modelu są bardzo korzystne, dlatego z powodzeniem można dobrać dla siebie szersze pakiety, np. ubezpieczenia NNW.

Bezawaryjne modele w cenie do 20 tysięcy 

Jak znaleźć niedrogie ubezpieczenie?

Wśród samochodów do 20 tysięcy złotych nie brakuje aut, które zarówno kierowcy, jak i mechanicy określają jako bezawaryjne. Bez wątpienia zasługują one na uwagę tych, którzy chcą kupić tani, a jednocześnie niezawodny samochód.

Opel Astra H – solidny europejski kompakt 

Za 20 tysięcy złotych można z powodzeniem kupić używanego Opla Astrę H w naprawdę dobrym stanie. Jeśli szukasz auta odpowiedniego dla rodziny, postaw na hatchback wyposażony w bagażnik o pojemności 375 litrów. Jeśli rozłożysz fotele, jego pojemność zwiększy się aż do 1300 litrów. Plusem tego auta jest naprawdę dużo miejsca z tyłu. Rodzice docenią tapicerkę, która jest odporna na zabrudzenia.

Honda Civic VIII – niezawodność z Japonii 

To samochód, który wprawdzie nie zachwyca wyglądem zewnętrznym, ale zwraca uwagę bardzo bogatym wyposażeniem. Dobre osiągi przy niskim spalaniu to jego niewątpliwy atut. Warto dodać, że auto dostępne jest z silnikiem:

  • benzynowym;
  • wysokoprężnym;
  • hybrydowym.

Fiat Punto Evo – niska cena zakupu i utrzymania

To przykład dobrego samochodu miejskiego, który nie musi być drogi. Auto zwraca uwagę bogatym wyposażeniem, prezentuje się naprawdę dobrze. Mający około 10 lat samochód będzie sprawował się naprawdę dobrze. Przy odrobinie szczęścia z 20 tysięcy złotych jeszcze trochę Ci zostanie.

Koszty utrzymania auta do 20 tysięcy 

Decydując się na zakup samochodu – zarówno nowego, jak i używanego – musisz liczyć się z kosztami związanymi z jego utrzymaniem. Na ogół w przypadku używanych samochodów są one nieco większe, ale jeśli kupisz auto w dobrym stanie technicznym, nie musisz obawiać się dużych wydatków.

Ubezpieczenie, przeglądy, serwisowanie 

Obowiązkiem każdego właściciela samochodu jest posiadanie ubezpieczenia OC. To jedyna polisa, której posiadanie wynika z przepisów prawa. To właśnie z OC pokryte zostaną szkody, które wyrządzisz jako kierowca. Planując zakup auta, nie zapominaj również o przeglądach. Starsze auta muszą przejść obowiązkowy przegląd techniczny raz w roku. Jest to wydatek 99 złotych, jeśli będzie to auto z silnikiem benzynowym bądź diesla. W przypadku pojazdów na gaz przegląd kosztuje 162 złote. Musisz pamiętać również o serwisowaniu samochodu. Regularnie warto wymienić na przykład olej silnikowy.

Zużycie paliwa – na co zwracać uwagę? 

Po zakupie nowego samochodu zawsze warto kontrolować zużycie paliwa. Zależy ono bowiem nie tylko od pojemności silnika i naszego stylu jazdy, ale również od kondycji łożysk oraz piasty. Jeśli elementy te będą wymagały wymiany, zużycie paliwa może drastycznie wzrosnąć.

Koszty związane z ewentualnymi naprawami

Jeśli w aucie coś się zepsuje, niezbędna będzie wizyta u mechanika. Jej koszt uzależniony będzie od rodzaju usterki.

Na co zwracać uwagę przy zakupie auta do 20 tysięcy?

Jeśli chcesz kupić samochód za nie więcej, jak 20 tysięcy złotych, musisz wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy jego wyborze. Duże znaczenie ma oczywiście stan techniczny, nie bez znaczenia jest także wyposażenie dodatkowe.

Stan techniczny – podwozie, silnik, skrzynia biegów 

Jeśli planujesz zakup auta do 20 tysięcy, pamiętaj, aby przed podpisaniem umowy dokładnie sprawdzić jego stan techniczny. Do elementów, na które trzeba zwrócić uwagę zalicza się podwozie, silnik oraz skrzynia biegów. Dobrym rozwiązaniem jest wizyta na stacji diagnostycznej, na której doświadczony mechanik sprawdzi stan auta. Zwróć uwagę, czy silnik w samochodzie, który planujesz kupić nie jest umyty. Może to świadczyć o wyciekach, które sprzedający chciał ukryć.

Wyposażenie – klimatyzacja, komputer pokładowy, systemy bezpieczeństwa 

Kupując auto, dobrze jest przyjrzeć się także kondycji klimatyzacji. Dzisiaj uważana jest ona za standardowe wyposażenie auta. Zapewnia komfort jazdy w upalne dni. Przegląd klimatyzacji, który warto wykonać, obejmuje sprawdzenie ilości czynnika w układzie. Już po zakupie auta dobrze jest wymienić filtr kabinowy oraz przeprowadzić odgrzybianie. Zwróć uwagę, czy działają wszystkie systemy bezpieczeństwa, sprawdź, czy komputer pokładowy nie wyświetla żadnych komunikatów o błędzie.

Dokumentacja samochodu – książka serwisowa, przeglądy techniczne 

Rozważając zakup samochodu, poproś o przedstawienie Ci książki serwisowej, a także informacji na temat wyników przeglądów technicznych. Dzięki temu będziesz wiedział, jak bardzo awaryjne było auto, a także czy obecny właściciel o nie dbał.

Gdzie szukać aut do 20 tysięcy? 

Chcąc kupić samochód za nie więcej, jak 20 tysięcy złotych, musisz wiedzieć, gdzie szukać pojazdu. W grę wchodzą zarówno ogłoszenia publikowane w Internecie, jak i komisy samochodowe. Możesz też skorzystać z aukcji.

Internet – ogłoszenia prywatne i oferty dealerów 

Jeśli chcesz znaleźć samochód do 20 tysięcy, postaw na poszukiwania w Internecie. Z łatwością znajdziesz ogłoszenia z różnych zakątków kraju. Wystarczy, że nie ograniczysz się do anonsów lokalnych. Pamiętaj, że w sieci ogłoszenia publikują zarówno osoby prywatne, jak i dealerzy.

Komisy samochodowe – szansa na szybki zakup 

Miejscem, w którym możesz szukać samochodu do 20 tysięcy jest także komis samochodowy. Jeśli zależy Ci na szybkim zakupie, to dobry wybór. Odwiedzając komis, możesz od razu obejrzeć auto, które Cię interesuje.

Aukcje samochodowe – łowienie okazji

Jeśli nie spieszy Ci się z kupnem auta, możesz poczekać, a jednocześnie na poszukiwania samochodu poświęcić sporo czasu, postaw na aukcje samochodowe. To dobry sposób, aby kupić pojazd w świetnym stanie za naprawdę niewielkie pieniądze. Przy odrobinie szczęścia uda Ci się trafić na prawdziwą okazję.

Polecane auta do 20 tysięcy 

Wśród samochodów do 20 tysięcy złotych znajdują się polecane auta. Bez wątpienia zasługują one na Twoje uwagę, jeśli zależy Ci na zakupie pojazdu niezawodnego i dobrze znoszącego upływający czas.

Rozważając klasę kompaktową, wybierz…

Jeśli interesują Cię małe, miejskie auta, postawić możesz na Forda Fiestę MK7, Hyundaia i20I, Mini R56 czy Toyotę Yaris II. To samochody, które są naprawdę dobrze oceniane zarówno przez użytkowników, jak i mechaników. Uchodzą za auta, które nie wymagają większych nakładów finansowych.

Szukając kompaktowego SUV-a, postaw na…

Jeśli interesuje Cię niedrogi, a jednocześnie naprawdę solidnie wykonany SUV, bardzo dobrym wyborem jest Kia Sportage II. Auto zostało skonstruowane tak, że w niczym nie ustępuje tym z wyższej półki cenowej. Wprawdzie bagażnik jest stosunkowo niewielki, ale wewnątrz samochód jest wyjątkowo przestronny.

Gdy zależy Ci na przestrzeni, sprawdź…

Autem do 20 tysięcy, które zapewnia sporo przestrzeni wewnątrz, jest między innymi Skoda Octavia II. Samochód ten zwraca uwagę również bogatym wyposażeniem standardowym, na które składają się między innymi elektrycznie sterowane szyby, elektrycznie sterowane i podgrzewane lusterka, czujniki cofania.

Jak znaleźć niedrogie ubezpieczenie auta do 20 tysięcy?

Dużym wydatkiem związanym z utrzymaniem auta są składki ubezpieczeniowe. Gdy kupi się używane auto, najrozsądniej jest rozwiązać starą umowę poprzedniego właściciela i podpisać nową. Towarzystwa proponują różne oferty, dlatego aby znaleźć najkorzystniejszą opcję, trzeba je uważnie porównać. Na naszej stronie możesz zrobić to w najszybszy i najwygodniejszy sposób! Wypełnij krótki formularz, podając podstawowe dane kierowcy oraz samochodu. Na ich podstawie kalkulator OC AC obliczy ceny składek proponowane przez znane firmy, po czym stworzy listę najbardziej opłacalnych wariantów. Dzięki temu możesz w kilka chwil wyselekcjonować najciekawsze oferty!

Najbardziej ekonomiczne auta są nieawaryjne, spalają mało paliwa, a także mają niskie ceny składek za ubezpieczenie. Kupując używane, kilkuletnie auto koniecznie powinieneś zadbać o dobrą polisę komunikacyjną. Przekonaj się, które towarzystwo zaproponuje Ci najlepszą ofertę!

Podsumowanie – jak kupić dobre auto do 20 tysięcy złotych?

Jeśli chcesz kupić dobry samochód, nie musisz wydawać dużej sumy pieniędzy – już za około 20 tysięcy możesz zostać właścicielem wygodnego i przede wszystkim sprawnego auta odpowiadającego Twoim potrzebom. Pamiętaj jednak, aby przed zakupem solidnie sprawdzić historię samochodu, a także udać się na przegląd.

Renata Bardyś

Renata Bardyś

Renata Bardyś – praca jako agent ubezpieczeniowy miała być tylko epizodem, ale stała się jej sposobem na życie. Już w pierwszym roku swojej kariery odkryła, że ma smykałkę do wyszukiwania najtańszych polis. Prywatnie lubi podróżować – zawsze z odpowiednim ubezpieczeniem turystycznym i czyta co najmniej 26 książek rocznie.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Od kogo uzyskać odszkodowanie za dziurę w drodze?

Od kogo uzyskać odszkodowanie za dziurę w drodze?

O kiepskim stanie polskich dróg nie trzeba nikogo przekonywać – z pewnością doświadczasz tego na co dzień. Co jednak w sytuacji, gdy zły stan nawierzchni doprowadził do uszkodzenia Twojego auta? Sprawdź, czy możesz się ubiegać za odszkodowanie za […]

więcej
Znaczenie kontrolek w samochodzie – czy Twoje auto jest sprawne?

Znaczenie kontrolek w samochodzie – czy Twoje auto jest sprawne?

Znaczenie kontrolek w samochodzie nie jest jednakowe. Nie każdy symbol, które ukaże Ci się na panelu, oznacza, że dzieje się coś złego i powinieneś jak najszybciej przerwać jazdę. Kontrolki w samochodzie są jednak bardzo ważne i zanim wsiądzie […]

więcej
Jak sprawdzić historię używanego samochodu?

Jak sprawdzić historię używanego samochodu?

Wielu klientów szykujących się do zakupu swojego kolejnego lub pierwszego auta, najbardziej przywiązuje uwagę do sprawdzenia stanu technicznego pojazdu oraz ewentualnie negocjowania warunków cenowych. Warto jednak pamiętać przed podpisaniem umowy – zwłaszcza na samochód już używany i posiadający […]

więcej
Gdzie sprawdzić samochód przed kupnem?

Gdzie sprawdzić samochód przed kupnem?

Istnieje wiele ważnych pytań, na które koniecznie trzeba poznać odpowiedź przed przystąpieniem do kupna samochodu – zwłaszcza tego używanego, “z drugiej ręki”. Prześwietlenie historii auta jeszcze dwadzieścia lat temu była niemal niemożliwa, dzisiaj na szczęście istnieją rządowe rejestry, […]

więcej