Prawo jazdy w 2021 – ile się czeka na dokument?

Prawo jazdy w 2021 – ile się czeka na dokument?

Kalkulator OC

Proces nauki, a następnie zdawania egzaminów na prawo jazdy, może trwać nawet kilka miesięcy. Po uzyskaniu pozytywnych wyników obu testów, kierowcy z niecierpliwością wyczekują potwierdzenia swoich nowo nabytych uprawnień w postaci dokumentu. Jaki wpływ na cały proces ma pandemia koronawirusa? Wyjaśniamy, jak wygląda prawo jazdy w 2021 i ile czeka się na dokument!

Z początkiem roku wprowadzono kilka zmian w przepisach dotyczących procesu przeprowadzania egzaminów na prawo jazdy. Zgodnie z nimi np. egzaminatorzy nie są już zatrudniani przez WORD, ale przez województwo, co ma zakończyć precedens zarabiania na „oblewaniu” kandydatów. To zdecydowanie dobra wiadomość, ale wiele osób obawia się, że zmiana ta wpłynie na czas finalizacji całego procesu. W końcu im więcej zdanych egzaminów, tym więcej osób w urzędach. Czy rzeczywiście trzeba się tego obawiać? Dowiedz się, ile czeka się na prawo jazdy w 2021 a także jak znaleźć najtańsze OC!

Prawo jazdy w 2021 – czego trzeba dopilnować po zdanym egzaminie?

Prawo jazdy w 2020 – czego trzeba dopilnować po zdanym egzaminie?

Wybuch pandemii koronawirusa na kilka miesięcy utrudnił przeprowadzenie egzaminów na prawo jazdy w 2021. Mimo trudnej sytuacji, kandydaci na kierowców mogą próbować uzyskać swoje uprawnienia. Egzaminy jednak odbywają się z uwzględnieniem niezbędnych środków ostrożności. Po każdej jeździe pojazd jest dezynfekowany, a egzaminator oraz kandydat muszą mieć maseczki i rękawiczki. Przed egzaminem kandydaci na kierowców mają też mierzoną temperaturę. Niemniej, prawo jazdy jest teraz bardzo przydatne – bezpieczniej jest poruszać się własnym samochodem niż np. komunikacją miejską. Z tego powodu wiele osób postanowiło uzyskać uprawnienia właśnie w 2021 roku.

Po zdaniu egzaminu teoretycznego i praktycznego, świeżo upieczony kierowca powinien udać się do odpowiedniego wydziału komunikacji. Tam musi złożyć odpowiednie dokumenty oraz uiścić opłatę w wysokości ok. 100 zł. Można zrobić to w gotówce, ale ze względu na pandemię zaleca się wykonanie przelewu. Wtedy trzeba wręczyć jego potwierdzenie. Po tym pozostaje czekać na to, aż Państwowa Wytwórnia Papierów Wartościowych wyprodukuje dokument, a kierowcy zostanie wysłana informacja o jego wydaniu. Jeśli posiada się już samochód, w tym czasie można np. rozejrzeć się za korzystną polisą. Obowiązkowe ubezpieczenie OC jest bardzo drogie w przypadku młodych kierowców, więc warto znaleźć możliwie tanią opcję.

Prawo jazdy w 2021 – ile czeka się na dokument?

Prawo jazdy w 2020 – ile czeka się na dokument?

Podobnie jak w poprzednich latach, przeciętny czas oczekiwania na prawo jazdy w 2021 roku wynosi 9 dni roboczych. W praktyce okres ten może się wydłużyć ze względu na zawirowania związane z pandemią. Nie wiadomo także, czy dokument trzeba będzie odbierać osobiście, czy np. będzie on wysyłany drogą pocztową.

Zdanie prawa jazdy nie jest jednak jedyną sytuacją, w której czeka się na wydanie dokumentu. Wielu cudzoziemców (szczególnie Ukraińców) wiążących swoją przyszłość z naszym krajem chce zmienić swój dokument na polski. Wtedy łatwiej jest im np. wykupić dodatkowe polisy jak ubezpieczenie AC. W tej sytuacji urząd musi potwierdzić ważność uprawnień nabytych w ojczyźnie danej osoby. Cały proces może zająć nawet kilka tygodni, szczególnie w obecnych warunkach.

Nowy dokument muszą także uzyskać osoby, których dotychczasowe prawo jazdy straciło ważność. Prolongata wiąże się z wykonaniem obowiązkowych badań kontrolnych, które póki co nie są przeprowadzane. Rząd zdecydował więc, że osoby z niedawno przeterminowanym dokumentem mogą nadal z niego korzystać. Po odwołaniu stanu epidemii mają 60 dni na dopełnienie formalności związanych z wydaniem nowego prawa jazdy.

W tej trudnej sytuacji nie trzeba też martwić się polisami komunikacyjnymi. Zgodnie z zaleceniami Rządu, kierowcy powinni mieć możliwość łatwiejszego zrezygnowania z dodatkowych świadczeń, jak np. ubezpieczenia Assistance. Towarzystwa dostały także instrukcje, by wydłużyć terminy płatności.

Jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie dla nowego kierowcy?

Po uzyskaniu prawa jazdy wielu nowych kierowców decyduje się na zakup własnego pojazdu. Każde auto musi być oczywiście ubezpieczone. Osoby dopiero zaczynające swoją przygodę z samochodem powinny zainwestować w szeroki pakiet, zawierający oprócz obowiązkowego OC dodatkowe świadczenia, jak np. ubezpieczenia NNW, Assistance czy AC. Brak doświadczenia sprawia jednak, że ceny składek dla nowych kierowców są bardzo wysokie. Z tego względu warto dokładnie przejrzeć wszystkie dostępne oferty – tak, by znaleźć najbardziej korzystną. Warto skorzystać w tym celu z naszej porównywarki ubezpieczeń. Wystarczy wypełnić krótki formularz on-line, a w kilka minut otrzyma się zestawienie najlepszych propozycji od znanych towarzystw ubezpieczeniowych. Nasz kalkulator OC AC oblicza ich ceny, więc od razu można wybrać najtańszą opcję!

Prawo jazdy w 2021 roku może być wydawane po nieco dłuższym czasie. Okres oczekiwania na dokument niekiedy wydłuża się, ale na ten moment trudno stwierdzić, ile będzie trwać ten proces, bowiem wiele zależy od lokalizacji. Ważną informacją jest jednak to, że prolongaty zostały przesunięte na bardziej dogodny moment. Pamiętaj o tym, by zadbać o wszystkie formalności, gdy już wszystko wróci do normy!

Renata Bardyś

Renata Bardyś

Renata Bardyś – praca jako agent ubezpieczeniowy miała być tylko epizodem, ale stała się jej sposobem na życie. Już w pierwszym roku swojej kariery odkryła, że ma smykałkę do wyszukiwania najtańszych polis. Prywatnie lubi podróżować – zawsze z odpowiednim ubezpieczeniem turystycznym i czyta co najmniej 26 książek rocznie.

Dodaj komentarz

Komentarze (24)

 • KAro
  - -

  W Krakowie odbiór pierwszego prawo jazdy trwa dłużej niż 2 tygodnie. Pan w urzędzie rzucił, że może za 3 tyg. od daty zdania egzaminu będzie gotowe. #czekam

  • Iwona Sowuska
   - -

   Dziękujemy za informację, niestety w związku z obecnie panującą sytuacją związaną z COVID-19 czas oczekiwania na dokumenty może być wydłużony.

  • Kuba
   - -

   Po jakim czasie od zdania egzaminu i uiszczeniu oplaty w urzedzie komunikacji moge sie spodziewac, ze dana kategoria bedzie widoczna w aplikacji mObywatel zakladka mPrawo jazdy? Czy bedzie to szybciej niz data odbioru „plastiku”?

   • Iwona Sowuska
    - -

    Dane w aplikacji powinny pojawić się z dniem wydania dokumentu.

    • Grzes44
     - -

     Opłaciłem dziś opłate za prawko kat B.Dostalem potwierdzenie zapłaty.Czy musze okazac dowod wpłaty w okienku gdzie odbiera sie prawo jazdy.Czy maja to odrazu w systemie ?

     • Dominik Baczewski
      - -

      Według wytycznych na stronach rządowych należy wysłać mailem na adres urzędu wiadomość e-mail wraz z potwierdzeniem przelewu, więcej informacji można znaleść na stronie: https://www.gov.pl/web/gov/uzyskaj-prawo-jazdy

 • Kamila
  - -

  Witsm
  Zapłaciłam.za wydanie prawa jazdy przez info–car wczoraj. Ale.nie.doszlo.mi potwierdzenie które muszę pokazać w. Urzędzie.

  • Dominik Baczewski
   - -

   W tej sytuacji należy wyjaśnić pilnie sprawę z Info-Car

   • Anna
    - -

    Witam wysłałam starostwie 102,50 zł a powinnam 100,50 zł moje pytanie czy moje prawo jazdy będzie do odbioru czy te dwa zł mi oddadzą czy jak bo nie wiem ???

    • Iwona Sowuska
     - -

     W tej sytuacji w celu potwierdzenia należy skontaktować się bezpośrednio z wydziałem komunikacji.

    • Dawid
     - -

     W którym momencie należy przedstawić opłatę za prawo jazdy?

     • Iwona Sowuska
      - -

      W zależności od Wydziału Komunikacji opłatę za wydanie prawa jazdy należy uiścić albo zaraz po zdaniu egzaminu, albo dopiero momencie wydawania prawa jazdy. Dlatego po zdanym egzaminie zalecamy wykonanie telefonu do WK z pytaniem o termin realizacji płatności za wydanie dokumentu.

 • Małgorzata
  - -

  Jeżeli prawo jazdy jest zdane opłacone.Weszlo prawo że nie trzeba mieć przy sobie prawa jazdy.Czy można jeździ bez plastiku

  • Iwona Sowuska
   - -

   Można, natomiast dopiero w momencie jeśli fizycznie posiadamy prawojazdy, aby w systemach wyświetlała się informacja o posiadaniu dokumentu

   • Me
    - -

    Czy po otrzymaniu wiadomości,ze prawo jazdy jest gotowe do odbioru mogę jeździć samochodem czy zostaje oni wprowadzone do systemu dopiero po odbiorze?

    • Iwona Sowuska
     - -

     W celu poruszania się pojazdem należy odebrać dokument.

     • Monika
      - -

      W momencie wydania prawo jazdy będę za granicą, czy jest możliwość by odebrać je kilka miesięcy później, albo może to zrobić za mnie osoba upoważniona?

     • Dominik Baczewski
      - -

      Tak, można odebrać prawo jazdy w późniejszym terminie lub za pośrednictwem osoby upoważnionej. Wszystkie informacje powinny być dostępne na stronie internetowej danego urzędu.

 • Harcio
  - -

  Witam czy jest jakis termin na odbiór prawa jazdy ? Zdalem w 2017 r czy poprostu trza zlozyc dokumenty do starosty i wydadza

  • Iwona Sowuska
   - -

   W takiej sytuacji proszę niezwłocznie skontaktować się ze swoim wydziałem komunikacji

 • Krz
  - -

  Ja czekam teraz w Toruniu na wydanie prawa jazdy już miesiąc od zdania egzaminu. W zimę po zdaniu kat. B czekałem ok 3,5-4 tygodnie.

  • Iwona Sowuska
   - -

   Dużo zalezy od urzędu i danego miasta.

 • Colin
  - -

  Witam zdałam prawo jazdy na kategorie E posiadam 20 lat kategorie B zostało opłacone w urzędzie i muszę czekać około 3 tygodnie.i teraz moje pytanie mogę poruszać się samochodem z przyczepą nim wydadzą mi ?

  • Iwona Sowuska
   - -

   Tak, może się Pan poruszać pojazdem z przyczepą.

Więcej artykułów i porad

Kim jest i kiedy pomaga rzeczoznawca samochodowy?

Kim jest i kiedy pomaga rzeczoznawca samochodowy?

Wydaje Ci się, że ubezpieczyciel niewłaściwie rozpatrzył Twoją sprawę po stłuczce? Masz prawo do podważenia jego opinii – wystarczy, że powołasz własnego rzeczoznawcę motoryzacyjnego. Sprawdź, co warto o tym wiedzieć!

więcej
Gdzie sprawdzić samochód przed kupnem?

Gdzie sprawdzić samochód przed kupnem?

W 2019 roku odnotowano znaczący wzrost sprzedaży samochodów używanych przy jednoczesnym spowolnieniu sprzedaży nowych aut. Decydując się na pojazd z drugiej ręki, warto go przed zakupem odpowiednio skontrolować. Podpowiadamy więc, gdzie sprawdzić samochód przed kupnem i na co […]

więcej
Jakie auta używane były najchętniej kupowane w 2018 roku?

Jakie auta używane były najchętniej kupowane w 2018 roku?

Przekonaj się, jakie modele były najlepiej sprzedającymi się samochodami w 2018 roku. Zobacz ich zalety, by zrozumieć, dlaczego to właśnie one przodowały. W niniejszym artykule przygotowaliśmy dla Ciebie porównanie aut z rynku wtórnego, żebyś zaspokoił ciekawość bądź zastanowił […]

więcej
Sprzedaż auta a współwłaściciel

Sprzedaż auta a współwłaściciel

Kupiłeś samochód wraz z drugą osobą, ale przez ostatnie lata nieco się poróżniliście lub straciliście kontakt. Martwisz się teraz, czy współwłaściciel może sprzedać samochód sam, bez Twojej wiedzy i za plecami? A może to Tobie zależy na sprzedaży, […]

więcej