Zderzenie z dzikim zwierzęciem – kto zapłaci odszkodowanie?

Zderzenie z dzikim zwierzęciem – kto zapłaci odszkodowanie?

Mieszkańcy terenów wiejskich z pewnością znają uczucie niepewności, które towarzyszy im za każdym razem, gdy przejeżdżają przez las. O zderzenie z dzikiem czy sarną naprawdę nietrudno. Wystarczy bowiem chwila nieuwagi, a nieostrożne zwierzę znajdzie się tuż pod kołami, tracąc życie i powodując poważne szkody w pojeździe. Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na odszkodowanie? Sprawdź!

Kto odpowiada za szkody wyrządzone przez zderzenie z dzikiem czy sarną?

Czy można obarczyć kogoś winą za zdarzenie spowodowane przez dzikie zwierzę? Wszystkie takie sytuacje są rozpatrywane indywidualnie, istnieją jednak takie przypadki, w których odpowiedzialność spada na jakąś osobę lub instytucję – choć trzeba to dobrze udowodnić w trakcie rozprawy sądowej. Czysto teoretycznie za szkody spowodowane przez dzikie zwierzę mogą odpowiadać:

  • nadleśnictwo – jeśli zwierzę przebiegło przez drogę, uciekając przed nagonką myśliwych, masz prawo ubiegać się o odszkodowanie od koła łowieckiego. W zakresie jego obowiązków leży bowiem zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim, którzy znajdują się na terenie objętym polowaniem lub bezpośrednio z nim sąsiadującym,

  • podmiot zarządzający drogą – zarządca drogi ma obowiązek ostrzeżenia kierowców o tym, że droga leży w pobliżu dużego skupiska dzikich zwierząt, co może stanowić zagrożenie dla ruchu – służy mu do tego znak A-18b „zwierzęta dzikie”. Jeśli go brakuje, masz podstawę do dochodzenia odszkodowania, choć nic nie jest tu pewne – część sądów rozpatruje ten fakt na korzyść kierowcy, a inne z kolei twierdzą, że jest to zdarzenie nagłe, przed którym nie sposób ostrzec znakiem drogowym.

WARTO WIEDZIEĆ

Statystyki policyjne nie kłamią. Przyglądając się najczęstszym przyczynom wypadków z 2017 roku*, nie sposób nie zauważyć, że aż 20% wszystkich kolizji drogowych zostało spowodowanych przez zwierzęta. Dlatego też policja apeluje o ostrożność – mniejsza prędkość przy jeździe przez las może zapewnić zwierzęciu przeżycie, a Tobie uniknięcie kosztownej naprawy auta.

zderzenie z dzikiem – odszkodowanie z AC najlepszą opcją

Zderzenie z dzikiem – odszkodowanie z AC najlepszą opcją

Choć oczywiście masz prawo wejść na drogę sądową i domagać się odszkodowania, w praktyce jest to rzadkością. Dlaczego? Koszty rozprawy sądowej często równają się kosztom naprawy szkód spowodowanych przez zderzenie z dzikiem czy sarną. Musisz się również liczyć z tym, że taka rozprawa potrwa długo – a Ty będziesz czekać na jej zakończenie z uszkodzonym samochodem, który jest niezdolny do jazdy. Przemyśl więc wszystkie plusy i minusy zanim zdecydujesz się na to rozwiązanie.

W praktyce większość kierowców korzysta w takim przypadku z autocasco, czyli dobrowolnego ubezpieczenia samochodu. Wykupując OC i AC, musisz się jednak upewnić, że obejmuje także zdarzenia spowodowane przez dzikie zwierzęta – a już szczególnie wtedy, gdy mieszkasz na wsi lub w małym mieście i często przejeżdżasz przez leśne drogi. Jeśli o to nie zadbasz, będziesz musiał później pokryć cały koszt naprawy auta z własnej kieszeni – i to pomimo opłacania składki AC!

Więcej porad dotyczących ubezpieczenia AC znajdziesz też tutaj: Jaki jest zakres ubezpieczenia AC? Sprawdź, czy wiesz o nim wszystko!

Sprawdź ceny OC i AC

czy masz prawo do odszkodowania za zderzenie z dzikiem?

Martwe zwierzę na drodze – jak się zachować?

Pamiętaj o tym, żeby dobrze udokumentować fakt zderzenia z dzikim zwierzęciem – najlepiej poprzez oficjalne oświadczenie kolizji drogowej. W przeciwnym razie zabraknie Ci dowodu, który mógłbyś przedstawić ubezpieczycielowi czy też podczas rozprawy sądowej. Wezwij więc służby i do czasu ich przyjazdu nie ruszaj zwierzęcia. Zrób też zdjęcia samego miejsca wypadku i szkód, które powstały w jego następstwie. Dopiero wyposażony w niezbędne dowody i pisemne oświadczenie o wypadku możesz opuścić miejsce kolizji.

Porównaj oferty

* Źródło: http://statystyka.policja.pl/st/ruch-drogowy/76562,Wypadki-drogowe-raporty-roczne.html

Sprawdź również:

Renata Bardyś

Renata Bardyś

Renata Bardyś – praca jako agent ubezpieczeniowy miała być tylko epizodem, ale stała się jej sposobem na życie. Już w pierwszym roku swojej kariery odkryła, że ma smykałkę do wyszukiwania najtańszych polis. Prywatnie lubi podróżować – zawsze z odpowiednim ubezpieczeniem turystycznym i czyta co najmniej 26 książek rocznie.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad

Samochody ze Szwajcarii – jak sprowadzić? Koszt, przepisy, ubezpieczenie

Samochody ze Szwajcarii – jak sprowadzić? Koszt, przepisy, ubezpieczenie

Wielu Polaków decyduje się na zakup używanych aut za granicą, ponieważ taka transakcja często okazuje się bardziej opłacalna. Z których krajów warto przywieźć pojazd z rynku wtórnego? Wyjaśniamy, czy warto ściągać auta ze Szwajcarii i z jakimi opłatami […]

więcej
Jazda po alkoholu – jaką karę otrzymasz?

Jazda po alkoholu – jaką karę otrzymasz?

Jazda po alkoholu jest jednym z surowiej karanych wykroczeń, a niekiedy staje się przestępstwem. Wszystko zależy od zawartości alkoholu we krwi. Jazda po spożyciu jest z pewnością przede wszystkim nieodpowiedzialna, ponieważ w takim stanie wszystkie zmysłu kierowcy są […]

więcej
Znaczenie kontrolek w samochodzie – czy Twoje auto jest sprawne?

Znaczenie kontrolek w samochodzie – czy Twoje auto jest sprawne?

Znaczenie kontrolek w samochodzie nie jest jednakowe. Nie każdy symbol, które ukaże Ci się na panelu, oznacza, że dzieje się coś złego i powinieneś jak najszybciej przerwać jazdę. Wiele zależy m.in. od tego, jaki jest ich kolor. Przeczytaj […]

więcej
Gdzie w Polsce dochodzi do największej liczby wypadków? Raport KioskPolis

Gdzie w Polsce dochodzi do największej liczby wypadków? Raport KioskPolis

Według policyjnych danych statystycznych, w ubiegłym roku zgłoszono ponad 30 tys. wypadków oraz prawie pół miliona kolizji drogowych. Czy na podstawie przedstawionych wyników można określić, które regiony są najbardziej niebezpieczne? Przedstawiamy raport dotyczący tego, gdzie w Polsce dochodzi […]

więcej