Zderzenie z dzikim zwierzęciem – kto zapłaci odszkodowanie?

Zderzenie z dzikim zwierzęciem – kto zapłaci odszkodowanie?

4.8/5 - (Ocen: 12)

Na drodze może dochodzić do różnych zdarzeń jak zderzenie z dzikiem, więc warto wiedzieć, co należy w takiej sytuacji zrobić. Będzie to miało między innymi wpływ na to, czy będzie można uzyskać odszkodowanie, gdy wykupił się odpowiednią polisę. Natomiast wymaga to spełnienia wymagań, które stawia na ubezpieczonym towarzystwo reasekuracji.

Gdy dojdzie do takiego zdarzenia jak zderzenie z sarną, wówczas może dojść do poważnych uszkodzeń samochodu. Związane będzie to bezpośrednio z wydatkami, które trzeba będzie ponieść na naprawę auta. Równocześnie trzeba brać pod uwagę, że przy zderzeniu z sarną OC nie pokryje szkody. Warto to brać pod uwagę, gdy określa się zakres ochrony auta. Każdy kierowca musi kupić ubezpieczenie OC. Jednak nie będzie ono w stanie w każdej sytuacji zapewnić możliwości uzyskania odszkodowania. Natomiast wybierając jakąkolwiek polisę, trzeba prawidłowo ustalić prawdopodobieństwo związane z konkretnym ryzykiem. W ten sposób nie będzie się wybierać takich produktów ubezpieczeniowych, za które składka będzie opłacalna niepotrzebnie. Do takich zdarzeń jak zderzenie z jeleniem praktycznie nie dojdzie w mieście. Zatem kierowcy, którzy korzystają z pojazdów wyłącznie w ruchu miejskim, nie muszą decydować się na ochronę przed takim zdarzeniem. Inaczej jest, gdy pojazd użytkowany jest regularnie i podróżuje się nim między innymi po drogach całego kraju. Warto między innymi rozważyć dodatkowe elementy polisy komunikacyjnej, do których zalicza się ubezpieczenie NNW samochodu.

Co robić przy potrąceniu zwierzęcia co robić?

Gdy nastąpiło zderzenie ze zwierzęciem, wówczas bardzo ważne jest, aby nie odjeżdżać z miejsca kolizji. Dodatkowo trzeba powiadomić odpowiednie służby. Wymaga tego ustawa o ochronie zwierząt. Służby, które pojawią się na miejscu wypadku, wzywają weterynarza. Ocenia on stan, w którym znajduje się zwierzę. Oczywiście policja jest w stanie przygotować, także raport ze zdarzenia, co może mieć znaczenie przy staraniu się o uzyskanie odszkodowania. Warto samemu zadbać o to, aby została przygotowana notatka ze zdarzenia. Podobnie jak karta wypadku przy wypadku w drodze do pracy, dokument przygotowany przez policję, będzie istotny przy staraniu się o uzyskanie odszkodowania. Samodzielnie można sfotografować miejsce, w którym doszło do wypadku, a także zniszczenia auta. Im więcej dowodów będzie można przedstawić towarzystwu reasekuracji, tym znacznie łatwiej uzyskać odszkodowanie, które zapewni AC przy zderzeniu z sarną.

 

zderzenie z dzikiem – odszkodowanie z AC najlepszą opcją

 

Jakie są przepisy przy potrąceniu zwierzęcia?

Należy brać pod uwagę, że mandat za potrącenie sarny dotyczy tylko sytuacji, gdy nie udzieliło się pomocy. Kara może być jednak bardziej dotkliwa. Dotyczy to aresztu, który może wynieść nawet do 30 dni. Zatem nie powinno się zapominać o takim obowiązku. Wówczas można mieć pewność, że nie jest się narażonym na żadną karę. Równocześnie należy brać pod uwagę, że nawet gdy potrącenie zwierzęcia na drodze nie zostało spowodowane przez kierowcę, jest on zobligowany do wezwania służb, gdy zauważy ranne zwierzę. Warto o tym pamiętać, aby nie narażać się niepotrzebnie na mandat. 

czy masz prawo do odszkodowania za zderzenie z dzikiem?

Jakie ubezpieczenie chroni przed szkodami spowodowanymi przez zwierzęta?

W celu uzyskania odszkodowania za zderzenie z dzikiem warto mieć wykupioną polisę AC. Odpowiedni zakres ochrony w takiej polisie ułatwi uzyskanie środków finansowych za powstałe szkody. Natomiast OC za zderzenie ze zwierzęciem nie będzie w stanie nie chronić kierowcy we właściwy sposób. Ustalenie kto jest odpowiedzialny za kolizję drogową, może być bardzo trudne. Dodatkowo nie ma co liczyć na uzyskanie odszkodowania, gdy na drodze znajduje się znak ostrzegający przed dzikimi zwierzętami. Wówczas uzyskanie pieniędzy za szkodą będzie praktycznie niemożliwe. Natomiast, gdy takiego znaku nie ma, wówczas można próbować starać się o odszkodowanie. Będzie można je uzyskać, szczególnie gdy w pobliżu drogi jest duża populacja dzikich zwierząt i często dochodzi do wypadków. Należy jednak brać pod uwagę, że odszkodowanie z OC za potrącenie sarny jest bardzo trudne do uzyskania.

Jak wybrać odpowiednie AC?

Bezpiecznym dla kierowców, obawiających się sytuacji, że dojdzie do zderzenia ze zwierzęciem, jest wykupienie AC z ochroną przed dzikimi zwierzętami. Do wyboru odpowiedniego produktu można wykorzystać takie narzędzia jak porównywarka OC AC. Pozwala to sprawdzić różne polisy pod kątem zakresu ochrony, co pozwala wybrać takie, które spełnią oczekiwania.

Renata Bardyś

Renata Bardyś

Renata Bardyś – praca jako agent ubezpieczeniowy miała być tylko epizodem, ale stała się jej sposobem na życie. Już w pierwszym roku swojej kariery odkryła, że ma smykałkę do wyszukiwania najtańszych polis. Prywatnie lubi podróżować – zawsze z odpowiednim ubezpieczeniem turystycznym i czyta co najmniej 26 książek rocznie.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Jakie kary grożą za cofanie licznika? Sprawdź!

Jakie kary grożą za cofanie licznika? Sprawdź!

Zmiana liczby przejechanych kilometrów jest jednym z najpowszechniejszych oszustw stosowanych przez nieuczciwych sprzedawców samochodów. Od zeszłego roku takie działanie zostało w końcu ujęte w zapisach prawa. Od 25 maja 2019 roku krętacze narażają się na poważne konsekwencje. Wyjaśniamy, […]

więcej
Obliczanie średniego spalania auta – jak dokładnie to zrobić?

Obliczanie średniego spalania auta – jak dokładnie to zrobić?

Średnie spalanie paliwa podawane przez producentów rzadko kiedy ma odzwierciedlenie w rzeczywistości. Wpływ na nie ma nie tylko sam pojazd, ale też styl jazdy kierowcy oraz wiele innych czynników. Wartość tę warto znać, ponieważ pozwala ocenić ekonomiczność danego […]

więcej
Od kogo uzyskać odszkodowanie za dziurę w drodze?

Od kogo uzyskać odszkodowanie za dziurę w drodze?

O kiepskim stanie polskich dróg nie trzeba nikogo przekonywać – z pewnością doświadczasz tego na co dzień. Co jednak w sytuacji, gdy zły stan nawierzchni doprowadził do uszkodzenia Twojego auta? Sprawdź, czy możesz się ubiegać za odszkodowanie za […]

więcej
Jak obniżyć koszty utrzymania samochodu? Skuteczne porady

Jak obniżyć koszty utrzymania samochodu? Skuteczne porady

Własny pojazd to duże ułatwienie, ale też ogromna odpowiedzialność i spore wydatki. Zauważyłeś, że Twoje auto zbyt dużo Cię kosztuje? Istnieje kilka sprawdzonych metod na to, by stało się tańsze w eksploatacji. Przedstawiamy skuteczne porady, jak obniżyć koszty […]

więcej