Zderzenie z dzikim zwierzęciem – kto zapłaci odszkodowanie?

Zderzenie z dzikim zwierzęciem – kto zapłaci odszkodowanie?

4.8/5 - (Ocen: 12)

Na drodze może dochodzić do różnych zdarzeń jak zderzenie z dzikiem, więc warto wiedzieć, co należy w takiej sytuacji zrobić. Będzie to miało między innymi wpływ na to, czy będzie można uzyskać odszkodowanie, gdy wykupił się odpowiednią polisę. Natomiast wymaga to spełnienia wymagań, które stawia na ubezpieczonym towarzystwo reasekuracji.

Gdy dojdzie do takiego zdarzenia jak zderzenie z sarną, wówczas może dojść do poważnych uszkodzeń samochodu. Związane będzie to bezpośrednio z wydatkami, które trzeba będzie ponieść na naprawę auta. Równocześnie trzeba brać pod uwagę, że przy zderzeniu z sarną OC nie pokryje szkody. Warto to brać pod uwagę, gdy określa się zakres ochrony auta. Każdy kierowca musi kupić ubezpieczenie OC. Jednak nie będzie ono w stanie w każdej sytuacji zapewnić możliwości uzyskania odszkodowania. Natomiast wybierając jakąkolwiek polisę, trzeba prawidłowo ustalić prawdopodobieństwo związane z konkretnym ryzykiem. W ten sposób nie będzie się wybierać takich produktów ubezpieczeniowych, za które składka będzie opłacalna niepotrzebnie. Do takich zdarzeń jak zderzenie z jeleniem praktycznie nie dojdzie w mieście. Zatem kierowcy, którzy korzystają z pojazdów wyłącznie w ruchu miejskim, nie muszą decydować się na ochronę przed takim zdarzeniem. Inaczej jest, gdy pojazd użytkowany jest regularnie i podróżuje się nim między innymi po drogach całego kraju. Warto między innymi rozważyć dodatkowe elementy polisy komunikacyjnej, do których zalicza się ubezpieczenie NNW samochodu.

Co robić przy potrąceniu zwierzęcia co robić?

Gdy nastąpiło zderzenie ze zwierzęciem, wówczas bardzo ważne jest, aby nie odjeżdżać z miejsca kolizji. Dodatkowo trzeba powiadomić odpowiednie służby. Wymaga tego ustawa o ochronie zwierząt. Służby, które pojawią się na miejscu wypadku, wzywają weterynarza. Ocenia on stan, w którym znajduje się zwierzę. Oczywiście policja jest w stanie przygotować, także raport ze zdarzenia, co może mieć znaczenie przy staraniu się o uzyskanie odszkodowania. Warto samemu zadbać o to, aby została przygotowana notatka ze zdarzenia. Podobnie jak karta wypadku przy wypadku w drodze do pracy, dokument przygotowany przez policję, będzie istotny przy staraniu się o uzyskanie odszkodowania. Samodzielnie można sfotografować miejsce, w którym doszło do wypadku, a także zniszczenia auta. Im więcej dowodów będzie można przedstawić towarzystwu reasekuracji, tym znacznie łatwiej uzyskać odszkodowanie, które zapewni AC przy zderzeniu z sarną.

 

zderzenie z dzikiem – odszkodowanie z AC najlepszą opcją

 

Jakie są przepisy przy potrąceniu zwierzęcia?

Należy brać pod uwagę, że mandat za potrącenie sarny dotyczy tylko sytuacji, gdy nie udzieliło się pomocy. Kara może być jednak bardziej dotkliwa. Dotyczy to aresztu, który może wynieść nawet do 30 dni. Zatem nie powinno się zapominać o takim obowiązku. Wówczas można mieć pewność, że nie jest się narażonym na żadną karę. Równocześnie należy brać pod uwagę, że nawet gdy potrącenie zwierzęcia na drodze nie zostało spowodowane przez kierowcę, jest on zobligowany do wezwania służb, gdy zauważy ranne zwierzę. Warto o tym pamiętać, aby nie narażać się niepotrzebnie na mandat. 

czy masz prawo do odszkodowania za zderzenie z dzikiem?

Jakie ubezpieczenie chroni przed szkodami spowodowanymi przez zwierzęta?

W celu uzyskania odszkodowania za zderzenie z dzikiem warto mieć wykupioną polisę AC. Odpowiedni zakres ochrony w takiej polisie ułatwi uzyskanie środków finansowych za powstałe szkody. Natomiast OC za zderzenie ze zwierzęciem nie będzie w stanie nie chronić kierowcy we właściwy sposób. Ustalenie kto jest odpowiedzialny za kolizję drogową, może być bardzo trudne. Dodatkowo nie ma co liczyć na uzyskanie odszkodowania, gdy na drodze znajduje się znak ostrzegający przed dzikimi zwierzętami. Wówczas uzyskanie pieniędzy za szkodą będzie praktycznie niemożliwe. Natomiast, gdy takiego znaku nie ma, wówczas można próbować starać się o odszkodowanie. Będzie można je uzyskać, szczególnie gdy w pobliżu drogi jest duża populacja dzikich zwierząt i często dochodzi do wypadków. Należy jednak brać pod uwagę, że odszkodowanie z OC za potrącenie sarny jest bardzo trudne do uzyskania.

Jak wybrać odpowiednie AC?

Bezpiecznym dla kierowców, obawiających się sytuacji, że dojdzie do zderzenia ze zwierzęciem, jest wykupienie AC z ochroną przed dzikimi zwierzętami. Do wyboru odpowiedniego produktu można wykorzystać takie narzędzia jak porównywarka OC AC. Pozwala to sprawdzić różne polisy pod kątem zakresu ochrony, co pozwala wybrać takie, które spełnią oczekiwania.

Renata Bardyś

Renata Bardyś

Renata Bardyś – praca jako agent ubezpieczeniowy miała być tylko epizodem, ale stała się jej sposobem na życie. Już w pierwszym roku swojej kariery odkryła, że ma smykałkę do wyszukiwania najtańszych polis. Prywatnie lubi podróżować – zawsze z odpowiednim ubezpieczeniem turystycznym i czyta co najmniej 26 książek rocznie.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Jakie dokumenty musi mieć kierowca przy sobie w 2022 roku?

Jakie dokumenty musi mieć kierowca przy sobie w 2022 roku?

Polscy kierowcy muszą zgodnie z przepisami posiadać prawo jazdy, dowód rejestracyjny pojazdu, a także ubezpieczenie OC. Czy jednak są zobowiązani do zabierania ich za każdym razem, gdy wsiadają do samochodu? Wyjaśniamy, jakie dokumenty musi mieć kierowca przy sobie […]

więcej
Współwłasność auta – co warto wiedzieć? Jak ustalić, jak znieść?

Współwłasność auta – co warto wiedzieć? Jak ustalić, jak znieść?

Zastanawiasz się nad dopisaniem dodatkowego współwłaściciela do dowodu rejestracyjnego swojego samochodu? Zanim się na to zdecydujesz, dobrze przemyśl wszystkie zalety i wady takiej sytuacji. Wyjaśniamy, z czym wiąże się współwłasność samochodu, jak ją ustalić oraz jak w razie […]

więcej
„Oszczędna” jazda samochodem – 7 złotych zasad

„Oszczędna” jazda samochodem – 7 złotych zasad

Odpowiedzialny kierowca powinien jeździć bezpiecznie, ekologicznie i oszczędnie. Wprowadzenie kilku prostych nawyków może pomóc Ci zmniejszyć wydatki na auto. Jak wygląda rozsądna jazda samochodem? Przedstawiamy 7 złotych zasad ekonomicznego kierowcy! Utrzymanie pojazdu to sporo kosztów. Płacić trzeba nie […]

więcej
Prawo jazdy w 2022 – ile się czeka na dokument?

Prawo jazdy w 2022 – ile się czeka na dokument?

Proces nauki, a następnie zdawania egzaminów na prawo jazdy, może trwać nawet kilka miesięcy. Po uzyskaniu pozytywnych wyników obu testów, kierowcy z niecierpliwością wyczekują potwierdzenia swoich nowo nabytych uprawnień w postaci dokumentu. Jaki wpływ na cały proces ma […]

więcej