Gdzie w Polsce dochodzi do największej liczby wypadków? Raport KioskPolis

Gdzie w Polsce dochodzi do największej liczby wypadków? Raport KioskPolis

5/5 - (Ocen: 1)

Kalkulator OC
Według policyjnych danych statystycznych, w ubiegłym roku zgłoszono ponad 30 tys. wypadków oraz prawie pół miliona kolizji drogowych. Czy na podstawie przedstawionych wyników można określić, które regiony są najbardziej niebezpieczne? Przedstawiamy raport dotyczący tego, gdzie w Polsce dochodzi do największej liczby wypadków!

Na cenę polisy komunikacyjnej ma wpływ wiele czynników. Nie bez powodu pod uwagę brane jest miejsce zamieszkania. Najwyższe składki za ubezpieczenie OC płacą kierowcy z największych miast. Czy jest to związane z tym, że są najbardziej niebezpieczne? Dowiedz się, gdzie w Polsce dochodzi do największej liczby wypadków. Zapoznaj się z przygotowanym przez nas raportem, opierającym się na danych statystycznych polskiej Policji!

Gdzie w Polsce dochodzi do największej liczby wypadków?

Gdzie w Polsce dochodzi do największej liczby wypadków?Na podstawie danych zawartych w raporcie Policji „Wypadki drogowe w 2019 roku”, można wyróżnić kilka województw, w których zdecydowanie dochodziło do największej liczby wypadków. Najwięcej zdarzeń, bo aż 3 894, odnotowano w Wielkopolsce. 3 351 wypadków zgłoszono w województwie łódzkim. Na trzecim miejscu znalazła się Małopolska, z liczbą 3 136 wypadków. Co ciekawe, najmniej zgłoszeń miało miejsce na Podlasiu, bo jedynie 585.

Oczywiście sama liczba wypadków nie jest miarodajna. Bardzo ważne jest wzięcie pod uwagę takich czynników, jak m.in. powierzchnia, liczba mieszkańców czy natężenie ruchu. Niezwykle istotne są także skutki tych wypadków. Największy wskaźnik liczby osób zabitych na 100 zdarzeń odnotowano w woj. kujawsko-pomorskim (22,4), następnie w podlaskim (18,1) i lubelskim (14,9). Jeśli zaś chodzi o osoby ranne, zależność wygląda następująco: 122 w warmińsko-mazurskim oraz po 120,8 w łódzkim i pomorskim. Mieszkańcy tych rejonów koniecznie powinni wziąć pod uwagę wykupienie dodatkowego ubezpieczenia NNW.

Najwięcej wypadków na 100 tys. mieszkańców przypadło natomiast w województwach: łódzkim, wielkopolskim oraz pomorskim. Kierowcy z tych regionów koniecznie powinni rozważyć inwestycję w dodatkowe świadczenia, takie jak np. ubezpieczenia Assistance.

Gdzie w Polsce dochodzi do największej liczby kolizji drogowych?

Oczywiście wypadki to nie jedyne zdarzenia drogowe. Jak wykazują statystyki, o wiele więcej odnotowuje się tzw. kolizji, czyli mniej poważnych incydentów. W niechlubnej czołówce, jeśli chodzi o zgłoszenia takich sytuacji, znajdują się województwa: mazowieckie (prawie 75 tys.), śląskie (ponad 61 tys.) oraz dolnośląskie (prawie 45 tys.). Są to jedne z największych regionów, więc liczby te nie powinny dziwić. Im więcej uczestników ruchu, tym większe ryzyko, że może dojść do niebezpiecznych sytuacji drogowych. Z tego względu kierowcy poruszający się w tych regionach powinni zainwestować w szerszy pakiet polis komunikacyjnych, zawierający nie tylko dodatkowe ubezpieczenie AC.

Które miasta są najbardziej niebezpieczne?

Najwięcej zdarzeń drogowych można było odnotować w Warszawie (ponad 31 tys.). Nie powinno to nikogo dziwić, ponieważ jest największym miastem Polski. Ciekawe wyniki daje jednak przeliczenie ogólnej liczby wypadków i kolizji na 1000 mieszkańców. Po takich rachunkach okazuje się, że stolica wcale nie jest najniebezpieczniejszym miejscem. Najgorsze zależności odnotowano w Katowicach, Rzeszowie i Opolu. Niemniej, nie da się ukryć, że w dużych miastach ryzyko jest statystycznie większe. Z tego względu kierowcy mieszkający m.in. w Warszawie, Wrocławiu czy Gdańsku muszą średnio płacić najwięcej za najtańsze OC.

Jak znaleźć odpowiednie ubezpieczenie?

Jesteś mieszkańcem regionu czy miasta, w którym odnotowuje się najwięcej wypadków? Koniecznie powinieneś zadbać o dobre ubezpieczenie komunikacyjne. Przeglądanie dziesiątek ofert jest jednak niezwykle czasochłonne i nużące. Na szczęście wcale nie musisz tego robić! Dzięki naszej porównywarce znajdziesz idealną ofertę w świetnej cenie, nawet w kilka minut! W tym celu musisz tylko wypełnić krótki formularz. Wpisując dane samochodu oraz kierowcy pozwalasz na to, by nasz kalkulator OC AC w mniej niż minutę obliczył ceny składek proponowanych przez najlepsze towarzystwa ubezpieczeniowe. Po tym uzyskasz zestawienie najbardziej korzystnych opcji. W ten sposób możesz najszybciej i najwygodniej porównać dostępne warianty!

Mieszkasz w miejscu, gdzie w Polsce dochodzi do największej liczby wypadków? Zadbaj o swoje bezpieczeństwo! Dokup dodatkowe polisy, by zagwarantować sobie wsparcie nawet w najtrudniejszych sytuacjach. Postaraj się znaleźć najlepsze ubezpieczenie w korzystnej cenie!

Renata Bardyś

Renata Bardyś

Renata Bardyś – praca jako agent ubezpieczeniowy miała być tylko epizodem, ale stała się jej sposobem na życie. Już w pierwszym roku swojej kariery odkryła, że ma smykałkę do wyszukiwania najtańszych polis. Prywatnie lubi podróżować – zawsze z odpowiednim ubezpieczeniem turystycznym i czyta co najmniej 26 książek rocznie.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Jak sprawdzić historię używanego samochodu?

Jak sprawdzić historię używanego samochodu?

Wielu klientów szykujących się do zakupu swojego kolejnego lub pierwszego auta, najbardziej przywiązuje uwagę do sprawdzenia stanu technicznego pojazdu oraz ewentualnie negocjowania warunków cenowych. Warto jednak pamiętać przed podpisaniem umowy – zwłaszcza na samochód już używany i posiadający […]

więcej
Najlepsze auto dla młodego kierowcy – wpływ na wysokość OC

Najlepsze auto dla młodego kierowcy – wpływ na wysokość OC

Zobacz przygotowane przez nas propozycje idealnych pierwszych samochodów dla młodych kierowców, by wybrać właściwy model i zaoszczędzić na zakupie ubezpieczenia OC. Poznaj również czynniki, które sprawiają, że są to dobre auta dla młodego kierowcy. Zdobądź wiedzę dotyczącą aspektów, […]

więcej
Jak bezpiecznie przewozić dziecko w samochodzie – sprawdź przepisy!

Jak bezpiecznie przewozić dziecko w samochodzie – sprawdź przepisy!

Z przodu czy z tyłu? W foteliku samochodowym czy na podstawce? A może fotelik samochodowy wcale już nie jest potrzebny? Przewożenie dzieci w samochodzie obostrzone jest wieloma przepisami, które mają uchronić najmłodszych przed urazami w razie wypadków. Jednak […]

więcej
Gdzie sprawdzić samochód przed kupnem?

Gdzie sprawdzić samochód przed kupnem?

Istnieje wiele ważnych pytań, na które koniecznie trzeba poznać odpowiedź przed przystąpieniem do kupna samochodu – zwłaszcza tego używanego, “z drugiej ręki”. Prześwietlenie historii auta jeszcze dwadzieścia lat temu była niemal niemożliwa, dzisiaj na szczęście istnieją rządowe rejestry, […]

więcej