Gdzie w Polsce dochodzi do największej liczby wypadków? Raport KioskPolis

Gdzie w Polsce dochodzi do największej liczby wypadków? Raport KioskPolis

Kalkulator OC
Według policyjnych danych statystycznych, w ubiegłym roku zgłoszono ponad 30 tys. wypadków oraz prawie pół miliona kolizji drogowych. Czy na podstawie przedstawionych wyników można określić, które regiony są najbardziej niebezpieczne? Przedstawiamy raport dotyczący tego, gdzie w Polsce dochodzi do największej liczby wypadków!

Na cenę polisy komunikacyjnej ma wpływ wiele czynników. Nie bez powodu pod uwagę brane jest miejsce zamieszkania. Najwyższe składki za ubezpieczenie OC płacą kierowcy z największych miast. Czy jest to związane z tym, że są najbardziej niebezpieczne? Dowiedz się, gdzie w Polsce dochodzi do największej liczby wypadków. Zapoznaj się z przygotowanym przez nas raportem, opierającym się na danych statystycznych polskiej Policji!

Gdzie w Polsce dochodzi do największej liczby wypadków?

Gdzie w Polsce dochodzi do największej liczby wypadków?Na podstawie danych zawartych w raporcie Policji „Wypadki drogowe w 2019 roku”, można wyróżnić kilka województw, w których zdecydowanie dochodziło do największej liczby wypadków. Najwięcej zdarzeń, bo aż 3 894, odnotowano w Wielkopolsce. 3 351 wypadków zgłoszono w województwie łódzkim. Na trzecim miejscu znalazła się Małopolska, z liczbą 3 136 wypadków. Co ciekawe, najmniej zgłoszeń miało miejsce na Podlasiu, bo jedynie 585.

Oczywiście sama liczba wypadków nie jest miarodajna. Bardzo ważne jest wzięcie pod uwagę takich czynników, jak m.in. powierzchnia, liczba mieszkańców czy natężenie ruchu. Niezwykle istotne są także skutki tych wypadków. Największy wskaźnik liczby osób zabitych na 100 zdarzeń odnotowano w woj. kujawsko-pomorskim (22,4), następnie w podlaskim (18,1) i lubelskim (14,9). Jeśli zaś chodzi o osoby ranne, zależność wygląda następująco: 122 w warmińsko-mazurskim oraz po 120,8 w łódzkim i pomorskim. Mieszkańcy tych rejonów koniecznie powinni wziąć pod uwagę wykupienie dodatkowego ubezpieczenia NNW.

Najwięcej wypadków na 100 tys. mieszkańców przypadło natomiast w województwach: łódzkim, wielkopolskim oraz pomorskim. Kierowcy z tych regionów koniecznie powinni rozważyć inwestycję w dodatkowe świadczenia, takie jak np. ubezpieczenia Assistance.

Gdzie w Polsce dochodzi do największej liczby kolizji drogowych?

Oczywiście wypadki to nie jedyne zdarzenia drogowe. Jak wykazują statystyki, o wiele więcej odnotowuje się tzw. kolizji, czyli mniej poważnych incydentów. W niechlubnej czołówce, jeśli chodzi o zgłoszenia takich sytuacji, znajdują się województwa: mazowieckie (prawie 75 tys.), śląskie (ponad 61 tys.) oraz dolnośląskie (prawie 45 tys.). Są to jedne z największych regionów, więc liczby te nie powinny dziwić. Im więcej uczestników ruchu, tym większe ryzyko, że może dojść do niebezpiecznych sytuacji drogowych. Z tego względu kierowcy poruszający się w tych regionach powinni zainwestować w szerszy pakiet polis komunikacyjnych, zawierający nie tylko dodatkowe ubezpieczenie AC.

Które miasta są najbardziej niebezpieczne?

Najwięcej zdarzeń drogowych można było odnotować w Warszawie (ponad 31 tys.). Nie powinno to nikogo dziwić, ponieważ jest największym miastem Polski. Ciekawe wyniki daje jednak przeliczenie ogólnej liczby wypadków i kolizji na 1000 mieszkańców. Po takich rachunkach okazuje się, że stolica wcale nie jest najniebezpieczniejszym miejscem. Najgorsze zależności odnotowano w Katowicach, Rzeszowie i Opolu. Niemniej, nie da się ukryć, że w dużych miastach ryzyko jest statystycznie większe. Z tego względu kierowcy mieszkający m.in. w Warszawie, Wrocławiu czy Gdańsku muszą średnio płacić najwięcej za najtańsze OC.

Jak znaleźć odpowiednie ubezpieczenie?

Jesteś mieszkańcem regionu czy miasta, w którym odnotowuje się najwięcej wypadków? Koniecznie powinieneś zadbać o dobre ubezpieczenie komunikacyjne. Przeglądanie dziesiątek ofert jest jednak niezwykle czasochłonne i nużące. Na szczęście wcale nie musisz tego robić! Dzięki naszej porównywarce znajdziesz idealną ofertę w świetnej cenie, nawet w kilka minut! W tym celu musisz tylko wypełnić krótki formularz. Wpisując dane samochodu oraz kierowcy pozwalasz na to, by nasz kalkulator OC/AC w mniej niż minutę obliczył ceny składek proponowanych przez najlepsze towarzystwa ubezpieczeniowe. Po tym uzyskasz zestawienie najbardziej korzystnych opcji. W ten sposób możesz najszybciej i najwygodniej porównać dostępne warianty!

Mieszkasz w miejscu, gdzie w Polsce dochodzi do największej liczby wypadków? Zadbaj o swoje bezpieczeństwo! Dokup dodatkowe polisy, by zagwarantować sobie wsparcie nawet w najtrudniejszych sytuacjach. Postaraj się znaleźć najlepsze ubezpieczenie w korzystnej cenie!

Renata Bardyś

Renata Bardyś

Renata Bardyś – praca jako agent ubezpieczeniowy miała być tylko epizodem, ale stała się jej sposobem na życie. Już w pierwszym roku swojej kariery odkryła, że ma smykałkę do wyszukiwania najtańszych polis. Prywatnie lubi podróżować – zawsze z odpowiednim ubezpieczeniem turystycznym i czyta co najmniej 26 książek rocznie.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad

Ubezpieczenie szyb – dlaczego jest ważne?

Ubezpieczenie szyb – dlaczego jest ważne?

Czy wiesz, że jedną z częstszych szkód występujących w samochodach jest zbita szyba? Jej ponowne wstawienie może słono kosztować, a niewiele osób zdaje sobie sprawę, że można wykupić ubezpieczenie do szyb jako dodatek do OC. Co zyskasz z […]

więcej
Obowiązkowe wyposażenie pojazdu – co jest niezbędne?

Obowiązkowe wyposażenie pojazdu – co jest niezbędne?

Jeśli jesteś kierowcą, z pewnością wiesz, że niektóre rzeczy trzeba zawsze wozić ze sobą. Czy wiesz jednak, co zalicza się do tego wymaganego wyposażenia samochodu w 2019 roku? Zobacz, co powinieneś ze sobą mieć, aby uniknąć mandatu, a […]

więcej
Miałeś stłuczkę? Zobacz, jak dopełnić formalności

Miałeś stłuczkę? Zobacz, jak dopełnić formalności

Jechałeś do pracy lub wracałeś do domu i przydarzyła Cię się stłuczka samochodowa nie z Twojej winy? Nie martw się. Teraz najważniejszą rzeczą jest dopełnienie formalności. Sprawdź, jak napisać oświadczenie kolizji drogowej i z czyim towarzystwem ubezpieczeniowym się […]

więcej
Jak przygotować auto przed wyjazdem za granicę?

Jak przygotować auto przed wyjazdem za granicę?

Planujesz wyjazd za granicę samochodem? Sprawdź, o czym musisz pamiętać i o jakie sprawy zadbać. Przejrzyj listę rzeczy, które mogą Ci się przydać w podróży. Zobacz, czego musisz dopilnować, jeśli w aucie będzie pies, a także jakie ubezpieczenie […]

więcej