Czym jest ubezpieczenie na życie i dożycie?

Czym jest ubezpieczenie na życie i dożycie?

5/5 - (Ocen: 1)

Do jednych z bardziej popularnych produktów oferowanych przez towarzystwa reasekuracji, zalicza się ubezpieczenie na życie i dożycie. To produkt, który dostępny jest w różnych wersjach w poszczególnych firmach. Natomiast wybranie odpowiedniego zakresu ochrony, wymaga ustalenia indywidualnych preferencji. Sprawdź, czym jest ubezpieczenie na dożycie i kiedy warto się nim zainteresować. Sprawdź również, czym różni się ubezpieczenia na życie i dożycie, gdyż są to różne produkty ubezpieczeniowe!

Odpowiednia polisa każdego typu będzie w stanie zapewnić możliwość uzyskania wypłaty po wystąpieniu konkretnych zdarzeń. W przypadku takich produktów jak ubezpieczenie na dożycie można liczyć na uzyskanie środków finansowych, gdy umowa dobiegnie końca. Natomiast, gdy dojdzie do śmierci ubezpieczonego, wówczas pieniądze będą wypłacone przez towarzystwo reasekuracji bliskim. Zdecydować można się, także na inne wersje polis na życie. Zatem niezbędne jest określenie tego, jak ma wyglądać ochrona, która zostanie zapisana w umowie z towarzystwem reasekuracji.

Polisy na życie mogą występować w wersji:

 • ubezpieczenia na wypadek śmierci,
 • ubezpieczenie na życie i dożycie
 • ubezpieczenie mieszane,
 • ubezpieczenie posagowe,
 • ubezpieczenie grupowe,
 • ubezpieczenie z funduszem inwestycyjnym.

Zatem przed podjęciem decyzji dobrze jest się dowiedzieć, kiedy warto kupować ubezpieczenie na dożycie. Wymaga to wykorzystania informacji, które dostępne są między innymi na stronach firmowych poszczególnych towarzystw reasekuracji. Dodatkowo może być sprawdzony polisa na życie ranking, który pozwala w jednym miejscu zapoznać się z różnymi produktami, które w danym momencie na rynku ubezpieczeń. Zastanawiając się, jakie ubezpieczenie na życie i dożycie wybrać, zawsze trzeba podejść do tego w pełni indywidualnie. Są to specyficzne rodzaje polis ubezpieczeniowych, a o tym, w jaki sposób i kiedy uzyskuje się wypłatę ubezpieczenia, decydują detale, które trzeba znać.

Co to jest ubezpieczenie na życie i dożycie?

Dokonanie wyboru odpowiedniej polisy jest znacznie łatwiejsze, gdy sprawdzi się, co to jest ubezpieczenie na życie i dożycie. Jest to istotne zwłaszcza na rynku nie obowiązkowych polis. Wówczas w poszczególnych firmach można spotkać się z odmiennymi warunkami ochrony. Natomiast przed podjęciem decyzji o zakupie konkretnego ubezpieczenia, ważne jest, aby ustalić, czy taki produkt będzie w ogóle korzystny. Jak wskazuje definicja ubezpieczenia na życie i dożycie, jest to polisa, która pozwala uzyskać środki finansowe. To które ubezpieczenie na życie dla seniora będzie najlepsze, jest zależne od jego sytuacji, a także od sytuacji jego rodziny. Analizując to wszystko, dopiero wtedy można się zdecydować, która forma zabezpieczenia będzie optymalna w konkretnej sytuacji. To również wpływa na wysokość składki ubezpieczeniowej, co dla większości klientów również jest niezwykle istotne. W przypadku ubezpieczeń na życie sytuacja na rynku jest podobna tak jak przy innych produktach ubezpieczeniowych. Kupując polisę, najpierw warto sprawdzić jak najwięcej ofert dostępnych na rynku, by mieć dobre rozeznanie i móc wybrać polisę gwarantującą możliwie najszerszy zakres ochrony na korzystnych dla klienta warunkach, przy jednocześnie możliwie niskiej składce. Korzystając z porównywarki Kioskpolis.pl można szybko i łatwo porównać najlepsze oferty na rynku.

Kupując ubezpieczenie na życie i dożycie myśli się w długim terminie, więc zawsze trzeba zwrócić uwagę na to, czy dane towarzystwo ubezpieczeniowe jest wiarygodne. Porównywarka Kioskpolis.pl uwzględnia jedynie oferty renomowanych towarzystw ubezpieczeniowych, które cechują się płynnością i stabilnością finansową, a także mają rzetelnych reasekurantów, którzy dają pełną rękojmie bezpieczeństwa na zakup polis w takich firmach.

Kiedy warto kupować ubezpieczenie na dożycie?

Zanim podejmie się decyzję o wyborze ubezpieczenia na życie i dożycie, warto poznać korzyści. To rozwiązanie dla osób, które mogą pozwolić sobie na długoterminowe opłacanie składki. Im wcześniej podejmie się decyzję o wykupieniu takiej polisy, tym można więcej zyskać, gdy przejdzie się na emeryturę.

Takie środki finansowe, które zapewni indywidualne ubezpieczenie na życie i dożycie, można przeznaczyć na dowolny cel jak:

 • podróże,
 • remonty,
 • leczenie,
 • bieżące wydatki,
 • wsparcie rodziny.

Natomiast ważne jest, aby sprawdzić, także inne wersje polis. Często okazać może się, że ubezpieczenie na życie dla całej rodziny będzie dla konkretnej osoby lepszym rozwiązaniem, niż wersja na dożycie. 

Jaki charakter ma ubezpieczenie na dożycie?

Należy brać pod uwagę, że produkty na dożycie łączą w sobie ochronę z inwestycjami. Zatem to, jaki charakter ma ubezpieczenie na dożycie, ma duże znaczenie, gdyż pozwala znacznie lepiej określić ryzyka związane z korzystaniem z takich polis. Element inwestycyjny sprawia, że warto zdecydować się na zakup produktu w firmach, które mają swoją renomę. W celu dokonania wyboru można sprawdzić ranking ubezpieczycieli. Pozwala to wybrać takie firmy, które są lepiej oceniane przez klientów. 

Jakie ubezpieczenie na życie i dożycie?

To, kiedy warto kupować ubezpieczenie na dożycie i życie jest zależne od stanu zdrowia, sytuacji zawodowej, finansowej, a także rodzinnej. Niewątpliwie osoby mające na sobie odpowiedzialność za rodzinę powinny się ubezpieczyć. Aktualnie składki ubezpieczeniowe są stosunkowo niskie, jeśli suma ubezpieczenia nie jest wysoka. W razie wypadku pozwala jednak na wypłacanie świadczenia co miesiąc, na przykład do momentu, gdy dziecko skończy 18 lat. Oczywiście formy wypłacanych świadczeń są różne i zależą od tego, jakie ubezpieczenie się kupi.

Ubezpieczenie na życie i dożycie różnice ma ogromne, gdyż to pierwsze wypłacane jest w przypadku śmierci osoby ubezpieczonej. Jest to więc sposób na zabezpieczenia swojej rodziny lub bliskich. Polisy ubezpieczeniowe na dożycie to grupa produktów ubezpieczeniowych dla osób, które chcą zabezpieczyć własną przyszłość, lub przyszłość swojej rodziny ze względu na niepewną sytuację gospodarczą, czy też socjalną. Ubezpieczenie na życie i dożycie definicje ma różne, gdyż jest to zależne od konkretnego towarzystwa. Zawsze należy więc przeanalizować Ogólne Warunki Ubezpieczenia danej polisy, gdyż różnią się one w każdym produkcie ubezpieczeniowym. Czasem różnice są niewielkie, jednak bardzo istotne dla klienta.

Damian Grądzki

Damian Grądzki

Damian Grądzki – redaktor i copywriter z wieloletnim doświadczeniem, pasjonat motoryzacji, aktywnie zainteresowany branżą ubezpieczeń. Publikuje na KioskPolis porady, rankingi i artykuły stricte związane z ubezpieczeniami i wszystkim, co ich dotyczy oraz co bezpośrednio kreuje „ubezpieczeniową i polisową rzeczywistość”.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Ubezpieczenie na narty Szwajcaria

Ubezpieczenie na narty Szwajcaria

Szykujesz się do wyjazdu na narty do Szwajcarii? A może zmieniasz narty na snowboard? Podczas podróży niewątpliwie przyda Ci się kompleksowe ubezpieczenie narciarskie. Ochroni Cię, jeśli doznasz kontuzji, rozchorujesz się, zepsujesz lub stracisz sprzęt, a nawet wyrządzisz przypadkowo […]

więcej
NNW w żłobku – zbytek czy niezbędna polisa?

NNW w żłobku – zbytek czy niezbędna polisa?

Dzieci są niezwykle żywiołowe i ciekawskie, dlatego często narażają się na różne niebezpieczeństwa. Nawet w najlepszej placówce z najbardziej wykwalifikowaną kadrą w każdej chwili może zdarzyć się wypadek. Z tego względu, przy zapisie dziecka do żłobka zwykle dostaje […]

więcej
Do czego uprawnia prawo jazdy kategorii AM?

Do czego uprawnia prawo jazdy kategorii AM?

Kategorii praw jazdy jest obecnie naprawdę wiele. Wśród jest między innymi prawo jazdy AM. O ten dokument mogą ubiegać się osoby, które mają ukończone 14 lat. Jeszcze kilkanaście lat temu najmłodsi kierowcy mogli otrzymać tylko kartę motorowerową. Po […]

więcej
Wartość rynkowa pojazdu

Wartość rynkowa pojazdu

Przez wartość rynkową pojazdu rozumiemy kwotę, jaką należy zapłacić za określony pojazd w czasie rzeczywistym przy sprzedaży. Muszą być jednak zapewnione określone warunki. Jednym z nich jest konkurencyjność, oznacza to, że cena pojazdu musi być tożsama z innymi […]

więcej